Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 05:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 21 sty 2017, 21:22 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Oczywiście, że 3 i 4.
Betonowy most, w tle takie wzgórza... zagadka spora.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 21 sty 2017, 22:26 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Możliwe, że to miejsce w ogóle nie jest związane z naszym rejonem, a sprzedający zasugerował się pozostałą serią zdjęć z Bydgoszczy i okolicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 cze 2018, 08:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Tu trochę lepsza jakość zdjęcia zniszczonego mostu Władysława IV, który pojawił się już na 2 stronie tego tematu.


Załączniki:
most-wIV.jpg
most-wIV.jpg [ 127.47 KiB | Przeglądany 5660 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 cze 2018, 18:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Świetne zdjęcia, pierwszy raz je widzę. :shock:

Można założyć, że przy czole kolumny tych idących żołnierzy, kronikarz zrobił jako pierwsze zdjęcie, to z drugiej strony tego tematu. (Na dalszym planie widać mniej wojska) Potem, po kilku krokach, do przodu i w prawo, przystaną, rozejrzał się i w końcu postanowił zrobić drugie ujęcie. W tym czasie część kompani pokonała zniszczony most. ( W dalszym planie widać więcej wojska)
Tak sobie pomyślałem, że tak mogły wyglądać te chwile utrwalone na tych zdjęciach. Oczywiście, mogę się mylić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 cze 2018, 06:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Poniżej zdjęcie o którym pisał seth, w trochę lepszym stanie.
Fakt, że skutkiem wysadzenia mostu, była 'tylko' zerwana nawierzchnia jednego przęsła, co dobrze widać na tych zdjęciach. Ale powstaje tu pytanie, dlaczego w takim razie nie odbudowano tej części mostu? Dlaczego ją rozebrano i ułożono nową konstrukcję przęsła, z drewnianych belek? Może miało to dotyczyć najbliższej przyszłości mostu - by barki, (większe niż kiedyś), mogły tam swobodniej przepływać? (Choć wiadomo, że wtedy ta część kanału, wykorzystywana była 'awaryjnie'.
seth pisze:
Co prawda nie znalazłem fotki lepszej jakości ale w ramach tematu zniszczone mosty, warto zaprezentować to zdjęcie. Widzimy na niej niemieckich żołnierzy przechodzących przez uszkodzony most Władysława IV, przy Grunwaldzkiej. Zdjęcie zrobiono w stronę ulicy św. Trójcy, obecnie stoi tu ZUS. Po raz kolejny zwracam uwagę na bardzo nieskuteczne zniszczenie mostów na terenie miasta przez saperów W.P. Uszkodzenia na kilku obiektach są bardzo podobne, zniszczona została górna nawierzchnia mostu, bez jego zerwania.


Załączniki:
most W IV.JPG
most W IV.JPG [ 80.61 KiB | Przeglądany 5588 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 10 lip 2018, 22:10 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
No i znalazła się kolejna fotka zniszczonego mostu nad kanałem na Grunwaldzkiej :)
Po lewej stronie widać chyba tymczasowy most (drogowy/kolejki wąskotorowej?) i kładkę dla pieszych.


Załączniki:
zniszczony most (Niestandardowy).jpg
zniszczony most (Niestandardowy).jpg [ 123.55 KiB | Przeglądany 5515 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 6 gru 2018, 09:12 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Znane?
https://www.akg-images.de/archive/-2UMEBMYJF9YBM.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 6 gru 2018, 09:15 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Mac pisze:


Znane.
Most Bernardyński.
Z lewej widoczne przystanie
Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie ("BTW") oraz Gimnazjalne Towarzystwo Wioślarskie "Wisła", G.T.W. "Wisła"

Obydwie przystanie spalone w 1945 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 gru 2018, 08:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Pytałem nie dawno w temacie Mostów Starego Kanału, o pewne rzeczy dotyczące mostu Władysława IV. Chodziło np. o stopień zniszczenia przyczółka, do którego doprowadziła próba wysadzenia mostu w 1939. Dwa zachowane zdjęcia, (żołnierzy niemieckich przechodzących przez 'wyrwę'), nie za dobrze pokazują skalę zniszczenia. Zastanawiające wciąż jest to, dlaczego zamiast zasypać tą 'dziurę' i szybko naprawić most, nowe władze okupacyjne, ostatecznie nakazały rozbiórkę całego, kamiennego przęsła. Teraz tak myślę, że powód był i to wtedy oczywisty. Nieczynna śluza Czyżkówko, wymusiła czasowy powrót barek na Stary Kanał. Uszkodzone przęsło miało mniejszy prześwit, od drugiego, 'północnego'. Barki były coraz większe...
Czyli rozbiórka jego, ( i budowa 'tymczasowego drewnianego' ), miała przyczynić się i zapewne przyczyniła się, do lepszego manewrowania barkami na tym 'ciasnym zakręcie' kanału. Ojciec opowiadał mi, że pływające znów na początku okupacji, po starym kanale, (aż do Grottgera), barki, były nawet wtedy ciekawym widokiem. Niestety, nie zapamiętałem, jak to długo trwało.
Poniżej prezent od Gwiazdora, zapowiedziany we wspomnianym na początku wpisie.
Obrazek, jest w pewnym sensie uzupełnieniem do tych dwóch znanych widoków, pokazujących uszkodzone przęsło południowe mostu Władysława IV.


Załączniki:
uszkodzone przęsło W IV.JPG
uszkodzone przęsło W IV.JPG [ 82.13 KiB | Przeglądany 5138 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lip 2019, 06:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Właśnie natrafiłem na FB na kolejne, jak wynika z opisu, zdjęcie mostu przy Mińskiej. Takiego ujęcia chyba tu jeszcze nie było... Widok, pokazany w ten sposób, trochę mi jest ciężko sobie 'poukładać'... :oops:


Załączniki:
zdjęcie z FB.JPG
zdjęcie z FB.JPG [ 84.24 KiB | Przeglądany 4806 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 lip 2019, 11:25 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
BYDZIAK 1958 pisze:
Właśnie natrafiłem na FB na kolejne, jak wynika z opisu, zdjęcie mostu przy Mińskiej. Takiego ujęcia chyba tu jeszcze nie było... Widok, pokazany w ten sposób, trochę mi jest ciężko sobie 'poukładać'... :oops:


To most kolejowo-drogowy w ul. Grunwaldzka
W tle Szkoła Powszechna im. St. Konarskiego. Wieloletnim dyrektorem szkoły był Walerian Hypszer. Dzisiaj nazwano jego nazwiskiem most.
Dzisiaj znajduję się tam Centrum Medyczne Zachód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 lip 2019, 11:43 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
esina pisze:
To most kolejowo-drogowy w ul. Grunwaldzka


Na pewno kolejowy? Jaka linia kolejowa (bocznica?) tamtędy przechodziła? Bo wąskotorówka przecinała kanał bardziej na wschód - w ciągu dzisiejszej ulicy Młyńskiej. (jeśli nie mam racji to proszę mnie sprostować, a ten post skasować)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 lip 2019, 18:34 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
wichura pisze:
esina pisze:
To most kolejowo-drogowy w ul. Grunwaldzka


Na pewno kolejowy? Jaka linia kolejowa (bocznica?) tamtędy przechodziła? Bo wąskotorówka przecinała kanał bardziej na wschód - w ciągu dzisiejszej ulicy Młyńskiej. (jeśli nie mam racji to proszę mnie sprostować, a ten post skasować)

Wąskotorówka przejeżdżała przez ten most.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lis 2019, 15:12 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Jedno z serii zdjęć opisanych jako schw. Art. Abtl. 102, Einsatz in Bromberg
Wygląda na zniszczony most/kładkę nad jedną ze śluz. Pytanie, którą?


Załączniki:
Śluza (Niestandardowy).jpg
Śluza (Niestandardowy).jpg [ 134.75 KiB | Przeglądany 4200 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 lis 2019, 21:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Ten 'płotek' mógł być częścią ogrodzenia dawnego 'domu śluzowego', przy śluzie III. Często tam przechodziłem choć płot był wtedy już inny. Przy pozostałych śluzach ogrodzeń nie było. Mam na myśli śluzy w mieście. Śluz od Prądów w górę nie znam, czyli jest też możliwe, że na zdjęciu może być równie dobrze jedna z nich.

esina pisze:

To most kolejowo-drogowy w ul. Grunwaldzka
W tle Szkoła Powszechna im. St. Konarskiego. Wieloletnim dyrektorem szkoły był Walerian Hypszer. Dzisiaj nazwano jego nazwiskiem most.
Dzisiaj znajduję się tam Centrum Medyczne Zachód.


To pewnie ten most, (poniżej), oznaczony czerwonym kołem. (Zielona strzałka pokazuje mostek kolejki)


Załączniki:
mosty.JPG
mosty.JPG [ 48.34 KiB | Przeglądany 4178 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 lis 2019, 08:50 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Ewing pisze:
Jedno z serii zdjęć opisanych jako schw. Art. Abtl. 102, Einsatz in Bromberg
Wygląda na zniszczony most/kładkę nad jedną ze śluz. Pytanie, którą?


To jest ta Śluza...


Załączniki:
FB_IMG_1558613114392a.jpg
FB_IMG_1558613114392a.jpg [ 190.52 KiB | Przeglądany 4152 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 lis 2019, 09:03 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^ Ten 'płotek' mógł być częścią ogrodzenia dawnego 'domu śluzowego', przy śluzie III. Często tam przechodziłem choć płot był wtedy już inny. Przy pozostałych śluzach ogrodzeń nie było. Mam na myśli śluzy w mieście. Śluz od Prądów w górę nie znam, czyli jest też możliwe, że na zdjęciu może być równie dobrze jedna z nich.

esina pisze:

To most kolejowo-drogowy w ul. Grunwaldzka
W tle Szkoła Powszechna im. St. Konarskiego. Wieloletnim dyrektorem szkoły był Walerian Hypszer. Dzisiaj nazwano jego nazwiskiem most.
Dzisiaj znajduję się tam Centrum Medyczne Zachód.


To pewnie ten most, (poniżej), oznaczony czerwonym kołem. (Zielona strzałka pokazuje mostek kolejki)


Po zniszczeniu mostu kolejowo-drogowego w ciągu ulicy Grunwaldzkiej w 1939 roku, Niemcy wybudowali nowy mostek wyłącznie dla kolejki wąskotorowej (zaznaczony zieloną strzałką) gdzie również została zmieniona jej trasa gdzie tory był wzdłóż dzisiejszej ulicy Nad Torem. Przed wojną kolejka wąskotorowa jechała mostem w ciągu ulicy Grunwaldzkiej, dalej Grunwaldzką i skręcała na północ ulicą Wiejską do Koronowskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 14 mar 2020, 13:15 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Na ebay pojawiły się kolejne ciekawe zdjęcia mostów na Mińskiej oraz fotka chyba mostu kolejki wąskotorowej przy śluzie?


Załączniki:
Minska mosty1.jpg
Minska mosty1.jpg [ 140.65 KiB | Przeglądany 3550 razy ]
Minska mosty2.jpg
Minska mosty2.jpg [ 145.08 KiB | Przeglądany 3550 razy ]
Most kolejka (Niestandardowy).jpg
Most kolejka (Niestandardowy).jpg [ 127.46 KiB | Przeglądany 3550 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 kwie 2020, 17:47 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Kolejne ciekawe fotki z ebay.de
Mosty na Mińskiej i o ile dobrze identyfikuję most na Grunwaldzkiej - w tle widać wiadukt kolejowy przechodzący nad Grunwaldzką.
W serii zdjęć są również z postoju pociągu - w tle wieża kościoła na Czyżkówku.
Jest też ciekawe zdjęcie ze śluzą, które pokazuje uszkodzenia kanału - woda omijała śluzę, które przestała pełnić swoją funkcję.


Załączniki:
Mińska1a.jpg
Mińska1a.jpg [ 225.49 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Mińska1b.jpg
Mińska1b.jpg [ 229.47 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Mińska2a.jpg
Mińska2a.jpg [ 199.45 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Mińska2b.jpg
Mińska2b.jpg [ 174 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Mińska3a.jpg
Mińska3a.jpg [ 175.22 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Mińska3b.jpg
Mińska3b.jpg [ 166.82 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Grunwaldzka1.jpg
Grunwaldzka1.jpg [ 103.5 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Grunwaldzka2.jpg
Grunwaldzka2.jpg [ 136.97 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Grunwaldzka3.jpg
Grunwaldzka3.jpg [ 206.27 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Grunwaldzka4.jpg
Grunwaldzka4.jpg [ 80.99 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Grunwaldzka5.jpg
Grunwaldzka5.jpg [ 124.56 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 kwie 2020, 07:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^To ostatnie, świetne ujęcie, dobrze pokazuje inne położenie dawnego mostu nad kanałem. :1

Również ciekawe jest to, ze śluzą 'Czyżkówko'. 'Dokleiłem' do niego inny widok tej śluzy, który kiedyś tu już pokazywałem.


Załączniki:
śluza Czyzkówko.JPG
śluza Czyzkówko.JPG [ 93.99 KiB | Przeglądany 3422 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group