Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 19:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 4 paź 2016, 18:09 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Uwaga!

Bezpłatne szkolenie dotyczące archeologii i regionalistyki adresowane do detektorystów, historyków, regionalistów, archeologów. Jedyne spotkanie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Szkolenie pt. „Podstawy prawne poszukiwań zabytków w Polsce. Prowadzący: pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz „Archeologia w regionie - prezentacja skarbów i znalezisk z województwa kujawsko-pomorskiego.
Szkolenie odbędzie się 14 października w Muzeum Wodociągów na ulicy Gdańskiej 242 (Las Gdański}. Planowane rozpoczęcie spotkania godzina 15 00

W czasie przerwy " kawowej" zwiedzamy Muzeum. Szczególnie polecam ekspozycję plenerową.

Ramowy program tematyki spotkania:
godz. 15-17
-Marcin Sabaciński (Narodowy Instytut Dziedzictwa): Aspekty prawne poszukiwań zabytków

-Jakub Wrzosek (Narodowy Instytut Dziedzictwa): Archeologia pól bitewnych

godz. 17-19
-Ania Siwiak (Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Bydgoszcz): Archeologia regionalna

Serdecznie zapraszam. Godziny spotkania troszeczkę przyjaźniejsze niż ostatnim razem (wiem, że i tak nie są doskonałe - dostosowane do zaproszonych gości z Warszawy).

Do zobaczenia


Ostatnio zmieniony czwartek, 6 paź 2016, 06:32 przez Ewing, łącznie zmieniany 2 razy
nazwisko poprawione


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 paź 2016, 18:33 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Obowiązują jakieś zapisy, czy wystarczy się pojawić o określonej godzinie w określonym miejscu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 paź 2016, 18:34 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Trzeba gdzieś zgłosić swoją obecność?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 paź 2016, 20:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ja też jestem ciekawy, czy można przyjść bez umawiania się, tym bardziej, że w moim przypadku takie przyjście nie jest pewne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 paź 2016, 20:57 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
BYDZIAK 1958 pisze:
Ja też jestem ciekawy, czy można przyjść bez umawiania się, tym bardziej, że w moim przypadku takie przyjście nie jest pewne.


Z opisu i zaproszenia wnioskuję, że spotkanie otwarte dla wszystkich.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 paź 2016, 21:24 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Wydaje mi się, że tym razem bez zapisów. Jeśli będzie inaczej dam znać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 paź 2016, 13:38 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Jedna poprawka: Marcin SaBaciński, nie Sałaciński 8-)

Jeśli szkolenie prowadzi Sabaciński to jego wydźwięk jest z góry wiadomy :D Ale postaram się pojawić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 paź 2016, 23:10 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Za pomyłkę przepraszam. Jeśli chodzi o "wydźwięk", to bym tak dalece tego nie interpretował. Byłem na kilku już takich spotkaniach w różnych miastach i ogólnie poza dobrą atmosferą, była tylko konstruktywna dyskusja. Trudno oczekiwać od przedstawiciela państwa (urzędnika), aby przekazywał i prezentował stanowisko nie zgodne z obowiązującą literą prawa. To nie pracownicy NID-u czy WKZ-ów pisali obowiązującą ustawę. Szkolenie zresztą odbywa się w ramach większego projektu, którego ostatecznym celem jest wypracowanie wzajemnego modelu współpracy zainteresowanych stron. Może sprowokuje Was do przyjścia, iż Marcin Sabaciński zajmuje się m.in. opiniowaniem wniosków konserwatorów wojewódzkich o przyznanie uczciwym znalazcom zabytków archeologicznych stosownych gratyfikacji pieniężnych (w tym i wszelakim "grzybiarzom, spacerowiczom, działkowcom, wędkarzom itd.). Wymaga to spełniania określonych warunków. Jednakże o tym, to już w gościnnych murach Muzeum Wodociągów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 11 paź 2016, 14:00 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Thure pisze:
Z Marcin Sabaciński zajmuje się m.in. opiniowaniem wniosków konserwatorów wojewódzkich o przyznanie uczciwym znalazcom zabytków archeologicznych stosownych gratyfikacji pieniężnych (w tym i wszelakim "grzybiarzom, spacerowiczom, działkowcom, wędkarzom itd.).


Czyli podpisuje się pod obecnym patologicznym układem, gdzie trzeba kłamać i wymyślać fantastyczne historie, aby otrzymać nagrodę za znalezisko. O fałszowaniu informacji naukowych w takim przypadku już nawet nie wspominam.

Cytuj:
Trudno oczekiwać od przedstawiciela państwa (urzędnika), aby przekazywał i prezentował stanowisko nie zgodne z obowiązującą literą prawa.


Problem w tym, że obecna litera prawa jest bardzo pokrętna, a urzędnicy (w tym z NiDu) bardzo często interpretują sobie to prawo jak im pasuje. Niestety część środowisk poszukiwawczych, mni. LGE Nadodrze również "idzie" w tę wygodnicką wersję interpretacji przepisów.
Na ostatnim zlocie forum PS w Domaniewicach bardzo dobrą prezentację nt. temat wygłosił mgr Marcin Rudnicki z IA UW, pokazując idiotyzm obecnej ustawy oraz przykłady zupełnie bezmyślnej interpretacji owego prawa przez urzędników MKiDN, NiD czy WKZ. O ile pamiętam ktoś to nagrywał, może uda się wrzucić na YT.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 13 paź 2016, 10:36 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ktoś z forum wybiera się na to szkolenie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 13 paź 2016, 16:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Ja zamierzam tam przybyć. Może trochę się spóźnię. Możliwe, że pojawi się również kolega, o którym pisałem w 'identyfikacjach'. Fordoniaka też powiadomiłem i również może przyjechać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 13 paź 2016, 17:12 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Parkujemy na zewnątrz. W pobliżu zewnętrznego ujęcia wody-źródełka. Do zobaczenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 13 paź 2016, 18:11 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Spróbuję około 16:00, nie obiecuję.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 14 paź 2016, 20:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
No i po szkoleniu. Dla mnie minusem była rozmazywana przez akustykę sali spora część słów prowadzących. Jakieś mały mikrofon i nagłośnienie, zapewne poprawiły by odbiór treści.
Dla osób mających 'wykrywacze', było sporo informacji w kwestiach prawnych. Dal mnie najciekawsze tematy były w drugim i drugiej połowie trzeciego wykładu. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 14 paź 2016, 21:03 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Było nawet miło ;-)
Nie ma to jak spotkać w realu użytkowników tego forum :za
Najcenniejsze według mnie są pytania publiczności i dyskusje z prowadzącymi.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 19 paź 2016, 20:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ostatni, jeśli dobrze pamiętam temat o 'kopaniu' na ul Długiej, ilustrowany był zdjęciami pokazującymi etapy odkopywanych kolejnych warstw ziemi. Przejrzałem cały ten dział z myślą, że może kiedyś Thure i tu wstawił te zdjęcia. Wygląda na to że jednak nie...
Może więc warto by to zrobić? Chyba, że zdjęcia te nie są przeznaczone do takich 'otwartych przestrzeni' jak forum?
Poniżej kadr z mojego filmiku na VHS, zrobionego tam, w tamtym czasie. Zaciekawiły mnie wtedy 'łukowe sklepienia' muru dawnej piwnicy.


Załączniki:
łuk.JPG
łuk.JPG [ 54.5 KiB | Przeglądany 7866 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group