Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 05:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 6 sie 2012, 23:10 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Zakończyły się wstępne badania archeologiczno - architektoniczne na dawnym niemieckim poligonie rakietowym ,,Heidekraut” . W skład ekipy badawczej wchodzili moi koledzy, a zarazem wypróbowani współpracownicy z wcześniejszych badań i prac terenowych: Jarek i Sławek.

Celem badań było wstępne rozpoznanie terenu poligonu. Prowadzono wyłącznie badania powierzchniowe, polegające na odnalezieniu i inwentaryzacji wszystkich widocznych jeszcze na powierzchni ziemi reliktów infrastruktury wojskowej.
W trakcie prac badaniami objęto obszar o powierzchni 917 ha, zlokalizowany w kompleksie leśnym na wschód od stacji kolejowej Wierzchucin. Granice obszaru prospekcji terenowej wyznaczały:
granicę zachodnią stanowiła linia kolejowa nr 201, relacji Bydgoszcz – Kościerzyna
granicę północną stanowiła rzeczka Ryszka (od przecięcia z linią kolejową nr 210 do przecięcia z drogą leśną do leśniczówki Jelenia Góra), a następnie droga leśna do leśniczówki Jelenia Góra
granicę wschodnią wyznaczała utwardzona droga z leśniczówki Jelenia Góra do mostu na rzeczce Ryszcze pod dawną osadą Hamer (obecnie nieistniejącą)
granicę południową wyznaczała rzeczka Ryszka (od mostu przy osadzie Hamer do jeziora Suchom), następnie nieutwardzona droga z Lisin do Wierzchucina (do przejazdu na linii kolejowej nr 208) i linia kolejowa nr 208, relacji Chojnice - Laskowice Pomorskie

Łącznie rozpoznano 242 obiekty, zgrupowane w 21 głównych typach. W obrębie typów wydzielono podtypy i dalej odmiany.
Wykonano zbiorczy plan w skali 1:10000 ukazujący rozmieszczenie poszczególnych typów obiektów oraz szczegółowy plan w skali 1:5000, gdzie naniesiono ich narysy oraz kierunek wejścia lub wjazdu do wnętrza. Dla każdego z obiektów wykonano kartę ewidencyjną zabytku architektury militarnej, gdzie podano jego lokalizację, funkcję, konstrukcję, opis techniczny i parametry, wytyczne konserwatorskie oraz plany i fotografie.
Najliczniejszym typem były relikty ukryć dla pojazdów - 69 obiektów. Sklasyfikowano je w 2 podtypach, za kryterium podziału przyjmując narys wnętrza. W obrębie podtypów wydzielono 12 odmian, za kryterium przyjmując z kolei jego wielkość i proporcje.

Obrazek

Obiekt 47 - relikt ukrycia dla pojazdu. Widoczny wykop z dobrze zachowanym ziemnym obwałowaniem. Na pierwszym planie wjazd do wnętrza obiektu

Kolejnym typem były relikty ziemianek – 63 obiekty. Zinwentaryzowane obiekty sklasyfikowano w 8 podtypach, za kryterium podziału przyjmując lokalizację wejścia do ziemianki. W obrębie podtypów wydzielono 9 odmian, za kryterium przyjmując wielkość obiektu.

Obrazek

Obiekt 52 - relikt ziemianki. Widoczny wykop z dookolnym wałem ziemnym i korytarzowe wejście

Najbardziej spektakularnym typem były rzecz jasna kratery uderzeniowe (w ilości 9 obiektów), stanowiące efekt upadku i detonacji rakiety V – 2. Mają one charakterystyczną budowę – centralny lej oraz dookolną strefę depozycji. Wielkość strefy ekskawacji: od 12,0 do 23,0 m. Głębokość: od niemal całkowicie zniwelowanych (obiekt nr 201 zasypany po wojnie przez Brunona Jagłę), po głębokość około 5,2 m.

Teren dawnego poligonu rakietowego „Heidekraut” to niezwykle cenny przykład zabytku techniki wojskowej z okresu II Wojny Światowej. Kwestią kluczową jest w chwili obecnej podjęcie starań nad jego prawną ochroną. Równolegle toczą się rozmowy o zachowanie niezwykle ciekawej wieży ciśnień w Wierzchicinie, którą PKP ma zamiar ... wyburzyć :o .
W oparciu o zachowane relikty infrastruktury poligonu oraz wnętrza wieży ciśnień ma szansę powstać w tym miejscu skansen poligonu „Heidekraut”. Moim zdaniem, może to być największa atrakcja turystyczna Borów Tucholskich.

Obrazek

Nasi tu byli :D Butelka od piwa znaleziona przy obiekcie 234

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które pomagały w badaniach, udzieliły informacji, sugestii i wskazówek terenowych. Osobne podziękowania dla miejscowych świadków, tudzież spiritus movens całego przedsięwzięcia - Barka Puchowskiego ze Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło"

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sie 2012, 10:11 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
Kawał dobrej roboty. I poczatek długiej drogi :)

pozdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sie 2012, 18:56 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Dzięki Wojtek
Powiem nieskromnie, że wspólnymi siłami wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Po raz pierwszy stworzona została mapa przedstawiająca lokalizację wszystkich obiektów w centralnej części poligonu (kilka obiektów mogliśmy pominąć ze względu na zielsko ;) ).
Na podstawie stworzonej dokumentacji absolutnie nie podejmuję się wyciągania jakichkolwiek wniosków co do wyszczególnienia poszczególnych stref poligonu HK, czy też schematu jego funkcjonowania. Daleko wykracza to poza możliwości badawcze archeologii.
Przy tak złożonym problemie badawczym jak poligon HK, niezbędne są badania interdyscyplinarne, grupujące specjalistów z różnych dziedzin nauki. W skład zespołu powinni wejść archeolodzy, historycy i archiwiści (konieczność zakrojonej na dużą skalę kwerendy w Niemczech, Anglii, USA i Rosji), badacze niemieckiej broni V (na czele z Wojtkiem Mąką - najlepszym znawcą HK i nie tylko), specjaliści z dziedziny niemieckiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, kolejnictwa oraz obecni oficerowie wojsk rakietowych i logistyki. Tylko wspólnymi siłami uda się prawidłowo zinterpretować odkryte relikty i podjąć próbę rekonstrukcji poligonu. Apeluję zatem o powołanie ,,Zespołu do badań poligonu ,,Heidekraut”

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 6 sty 2015, 09:46 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 6 sty 2015, 09:30
Posty: 1
W sobotę, 22 czerwca, razem ze Sławkiem oraz Kolegą z Kujawsko-Pomorskiego Forum Eksploracyjnego, przeprowadziliśmy ekshumację Żołnierza Polskiego z leśnej mogiły w pobliżu m. Piła Młyn - Buśnia (gm. Jeżewo). Wydobyte szczątki zostaną teraz poddane analizie antropologicznej. Po przeprowadzeniu badań, szczątki wraz z wyposażeniem wojskowym zostaną pochowane na cmentarzu wojennym na terenie gminy.
Dziękują wszystkim za dobrze wykonaną pracę. Składam wyrazy uznania dla Kolegów z Kujawsko-Pomorskiego Forum Eksploracyjnego za przekazanie informacji o lokalizacji grobu oraz bezinteresowną pomoc. To już trzeci polski żołnierz ekshumowany dzięki Waszym informacjom. Chwała ŻOŁNIERZOM WRZEŚNIA!

_________________
Download high quality ccna courses dumps


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group