Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 15:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: środa, 1 sie 2012, 05:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wczoraj, w Zbliżeniach został pokazany materiał o rozpoczętych pracach archeologicznych na Wyszogrodzie. Oprócz starej ceramiki i broni, toruńscy archeolodzy, - bo to oni się tam tym zajmują, odnaleźli także cmentarz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiecej,w Zblizeniach, od 18-stej minuty.

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/informacja/ ... 30/8141201


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 1 sie 2012, 18:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ten cmentarz był już raz odkryty :D Z resztą i reszta też ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyszogr%C3 ... dgoszcz%29


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 1 sie 2012, 19:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ A ja, już się 'podkręcałem' na jakieś sensacje :!: :o


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 sie 2012, 18:09 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 2 sie 2012, 14:41
Posty: 2
Witam !

Jeśli chodzi o badania na Wyszogrodzie, dzisiaj praktycznie się zakończyły. To prawda, nasz instytut zajmował się badaniami w tym rejonie w 1991 roku. Wtedy też odkryto pierwsze groby. Jeśli chodzi o aktualny stan badań, to odkryliśmy ogromną ilość ceramiki oraz kości zwierzęcych jak i ludzkich. Wielkiego Ognisko, piec, Ziemiankę, bełty, naszyjnik, groty strzał oraz nożyki.

Głównym celem, najprawdopodobniej było, odnalezienie kościoła, co umożliwiło by kontynuowanie badań.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 sie 2012, 20:11 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Cóż to takiego owe Wielkie Ognisko :roll:

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 sie 2012, 21:29 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 2 sie 2012, 14:41
Posty: 2
Witam !

Ze względu na zakończenie naszej wyprawy nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Przynajmniej Ja, doktor który prowadził wykopaliska, początkowo przypuszczał że to pozostałość po spalonej chacie. Później przy Konserwatorze słyszałem wersje o sporych rozmiarach ogniskach, przy częściowym (powierzchniowej) Eksploracji znaleziono dużą ilość popiołu oraz 2/3 fragmenty ceramiki... Niestety jestem Tylko tyle w stanie powiedzieć. :?

Miłego wieczoru


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 sie 2012, 22:03 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
........mają Ojca Dyrektora to i mają Wielkie Ognisko, i Ziemiankę............ :D

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 sie 2012, 22:13 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Pewnie okaże się, że tak jak w przypadku Inowrocławia, ceramika z Wyszogrodu wykazuje uderzająco podobieństwo do ceramiki toruńskiej ;)

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sie 2012, 06:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Bondzik pisze:
Witam !

Ze względu na zakończenie naszej wyprawy nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Przynajmniej Ja, doktor który prowadził wykopaliska, początkowo przypuszczał że to pozostałość po spalonej chacie. (...)


Witaj Bondziak. Czy możesz napisać ile dni 'kopaliście'? Bo skoro już zakończyliście tam prace, to wychodzi, że krócej niż miesiąc. Jak oceniasz ten rejon? Czy przy ew. rozszerzonych poszukiwaniach można by natrafić na prawdziwe sensacje archeologiczne? (Podobno na tym terenie mają powstać budynki.) Czy 'wystąpiłeś' we wspomnianym wcześniej materiale?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robert Grochowski pisze:
Pewnie okaże się, że tak jak w przypadku Inowrocławia, ceramika z Wyszogrodu wykazuje uderzająco podobieństwo do ceramiki toruńskiej ;)


Nie znam szczegółów i efektów różnych prac i podsumowań toruńskiej ekipy, więc się na razie powstrzymam, choć z ojcem dyrektorem zawsze mi nie jest po drodze... :D

Robercie, myślę że znasz odpowiedź na moje niesamowite pytanie. Skoro teoretycznie to miejsce będzie niedługo utracone (budowa), a 'toruńskie prace' zakończyły się ( bo pewnie zabrakło funduszy), to czy np spontaniczna ekipa Bunkra, mogła by 'społecznie' przeprowadzić tam kolejne poszukiwania? W innym wątku wspomniałem, że 'szpadel mam' i chętnie bym dołączył... :D :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sie 2012, 09:57 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Bydziaku, pierwsze słyszę, żeby na Wyszogrodzie miano rozpocząć jakiekolwiek prace budowlane (choć przyznam się - nie oglądałem wzmiankowanego przez Ciebie reportażu w Zbliżeniach). Cały teren grodziska (łącznie z podgrodziem) jest objęty pełną ochroną konserwatorską.
Co do badań, to bez kasy na antropologów, próbki, konserwację i opracowanie zabytków oraz wykonanie dokumentacji - nie ma szans na przeprowadzenie badań w ,,czynie społecznym"

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sie 2012, 20:13 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
na temat budowy osiedla w okolicach Wyszogrodu pisze autor bloga "Historyczna kopalnia - Fordon"
http://historyczna-kopalnia-fordon.blog ... rebie.html

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sie 2012, 22:10 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Jedno grodzisko już nam zniszczyli. Teraz zabierają się za kolejne. :( Proponuję jeszcze rozważyć możliwość budowy apartamentowca na grodzisku w Zamczysku - widok stąd znakomity, a i do miasta całkiem blisko. Same plusy.
Czas zaprotestować - akcja w kwestii schronów przy D.A.G. pokazała, że tylko formalny nacisk i szum m mediach może wywrzeć wrażenia na stosownych władzach.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sie 2012, 22:19 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Robert Grochowski pisze:
...Cały teren grodziska (łącznie z podgrodziem) jest objęty pełną ochroną konserwatorską...


widocznie budowanych osiedli to nie tyczy :evil:

-- sobota, 4 sie 2012, 00:08 --

dotarły do mnie pewne informacje:

Kiedyś w pobliżu były ogródki działkowe (około 6 lat temu?). Zlikwidowano je, by zdobyć teren pod inwestycję budowlaną. Około 5 lat temu pojawiły się pierwsze plany, projekty i pisma o pozwolenie budowy bloków. Teren budowy miał kończyć się parę metrów przed terenem Wyszogrodu. Miejsce gdzie teraz przeprowadzono wykopaliska (badania archeologiczne) było na terenie planowanej budowy. Nasuwa się pytanie: jaki teren (granice) jest pod ochroną konserwatorską? Tamte plany budowy omijały tylko wał ziemi (półokrąg). Na ówczesną inwestycję nie wydano zgody, na szczęście. Plany zagospodarowania wskazywały na nawet kilkaset mieszkań. Jest tam też firma, czy też była, która spawa kontenery (temat do sprawdzenia/potwierdzenia) i było głośno co też mogło spowodować "odpuszczenie" budowy osiedla. Być może uda mi się zobaczyć (znaleźć) stare plany inwestycji.

W najbliższym tygodniu otrzymam też informację co w tym temacie wie miasto (najważniejsze czy wydano pozwolenie na budowę i jaki jest projekt/plan).

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 4 sie 2012, 06:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
"Ma tu powstać osiedle mieszkaniowe" - tak brzmi ostatnie zdanie, kończące przytoczony materiał w Zbliżeniach. Dodam jeszcze, że 'umknął' mi podpis pod postacią z drugiego zdjęcia. Ten wypowiadający się pan, to Ryszard Mieszek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 4 sie 2012, 10:02 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Po pierwsze to developerka zawsze wygra bo rządzi kasa.
Po drugie wracamy do dyskusji co realnie oznacza hasło ochrona konserwatorska/wpis na listę itp. A oznacza niewiele - patrz chociażby przykład zniszczonej parowozowni na warszawskiej Pradze.
Po trzecie Bydgoszcz to jest Bydgoszcz, tu się za siebie mało kto ogląda.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 sie 2012, 16:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W kwestii formalnej dodam, że jestem za pozostawieniem tych terenów dla potomnych, bo pewnie przyjdą czasy, gdy na wykopaliska będzie więcej kasy. :D
Nie chciałbym by tamten poprzedni, wyższy cytat w zdaniu, odebrany był, że jestem 'za' budowaniem tam domów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 maja 2014, 12:37 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 09:45
Posty: 7
Wyszogród od niedawna odżył, nieskromnie przyznam, że mam w tym swój mały udział. Naszły mnie ostatnio takie przemyślenia, że to trochę wstyd dla Bydgoszczy, że mając tak bogatą historię, nie posiada własnych skansenów odpowiednich dla różnych epok. Garstce bydgoskich "wcześniaków" i mnie po cichu marzy się stworzenie w tym miejscu autentycznego grodziska i atrakcji turystycznej, ale naszą największą bolączką jest obecnie brak świeżej krwi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 maja 2014, 17:17 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Ingvar pisze:
Garstce bydgoskich "wcześniaków" i mnie po cichu marzy się stworzenie w tym miejscu autentycznego grodziska i atrakcji turystycznej, ale naszą największą bolączką jest obecnie brak świeżej krwi.


Oby Wasz zapał nie został zgaszony przez urzędników :(

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 19 lut 2015, 15:39 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
informacja z facebook (nie każdy tam jest):

Cytuj:
Ważne odkrycie miało miejsce kilka dni temu na Wyszogrodzie.
Zima odsłoniła cały zestaw pali o których nie ma wzmianki w sprawozdaniach archeologów. Prawdopodobnie stanowią część umocnień grodu lub inne konstrukcje.
Jest to ważne odkrycie gdyż posłuży do pogłębienia wiedzy o dawnym grodzie książęcym poprzedniku Fordonu. Powiadomiliśmy służby archeologiczne i konserwatorskie o tym odkryciu.
Odkrycie to zawdzięczamy Panom Mateon z Wyszogrodu oraz Łukasz Golas, cieszy nas dobra współpraca.
Ponadto to odkrycie pokazuje, że jeszcze wiele czeka do odnalezienia na słabo przebadanym grodzisku w tym ciągle zaginiony najstarszy kościół fordoński i bydgoski św. Marii Magdaleny.


https://www.facebook.com/bydgoski.wyszogrod

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 lut 2015, 08:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Zaciekawiło mnie to o czym napisałeś. Przejechałem się tam wczoraj z myślą, że je znajdę i porobię zdjęcia. Obszedłem Wyszogród górą i dołem. Nastawiłem się na obserwacje skarpy i urwisk z dołu, z brzegu Wisły. (Mimo że Wisła nie jest czysta, są tam ślady działalności bobrów.) Wędrując górą też na nic konkretnego nie natrafiłem. Wysoka, zeszłoroczna trawa, miejscami wypalona, nie pozwalała za dużo dostrzec. Praktycznie nie wiedziałem gdzie szukać. :oops:

Dopiero przed chwilą widziałem zdjęcie, z osobą kucającą przy wierzchołku palika, zapewne tego z przeszłości grodziska.

Widok wczesnowiosenny, choć właściwie jeszcze zimowy.
Obrazek
(To była samodzielna próba wstawienia zdjęcia z G+)

Ciekawy jestem, co Robert powie o tym odkryciu.

Poniżej kilka wczorajszych spojrzeń na Wyszogród.


Załączniki:
4do2c.JPG
4do2c.JPG [ 113.14 KiB | Przeglądany 7232 razy ]
4do3c.JPG
4do3c.JPG [ 59.25 KiB | Przeglądany 7232 razy ]
4do4c.JPG
4do4c.JPG [ 57.3 KiB | Przeglądany 7232 razy ]
4do5c.JPG
4do5c.JPG [ 65.42 KiB | Przeglądany 7232 razy ]
4do6c.JPG
4do6c.JPG [ 57.53 KiB | Przeglądany 7232 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group