Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 09:53

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 31 maja 2012, 15:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jest już i to drugie ujęcie, 'od Macieja' :D

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 cze 2012, 00:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Interesujące.
Z mojej strony (moje zdjęcie) powinno mieć szerszy kadr wykony z wieży od Jezuitów, albo powinienem wejść wyżej.
Niestety nie mam szerokiego kąta w obiektywie, a tam i tam było niewiele miejsca na prawidłowy kadr.
Przy szerszym kadrze łatwiej chyba wstawić zamek.
Jak się wybiorę kolejny raz na wieżę, wejdę wyżej. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 2 cze 2012, 06:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Maciej Kulesza pisze:
Interesujące.
Z mojej strony (moje zdjęcie) powinno mieć szerszy kadr wykony z wieży od Jezuitów, albo powinienem wejść wyżej.
Niestety nie mam szerokiego kąta w obiektywie, a tam i tam było niewiele miejsca na prawidłowy kadr.
Przy szerszym kadrze łatwiej chyba wstawić zamek.
Jak się wybiorę kolejny raz na wieżę, wejdę wyżej. :)


Z tym szerokim kątem nie jest w tym przypadku tak źle. :D Gdybyś wtedy 'przewidział', że te zdjęcia będą do 'tego' wykorzystane, to pewnie 'celował byś' w jednym i drugim przypadku, bardziej w bok. Dodam, że w tych wstawionych zamkach nie ma, jak zapewne zauważyłeś, zachowanych niektórych proporcji kątowych. Przypomnę, że są to owoce przyzwoitego Painta, w połączeniu z trzema opcjami z Gimpa. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 30 mar 2016, 09:22 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Ciekawy obraz :) http://bydgoszcz.fotopolska.eu/foto/672/672133.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 mar 2016, 08:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W tym temacie również sporo rzeczy poznikało.

BYDZIAK 1958 pisze:
Kiedyś w ssc, w wątku nie pamiętam którym, wstawiłem taki fotomontaż, pokazujący, jak by dzisiaj wyglądał rejon zamku z nim samym. Może tym trochę 'ubogacę ' i ożywię ten wątek. :D


Tak wyglądała ta wizka:


Załączniki:
zamek 1.JPG
zamek 1.JPG [ 45.62 KiB | Przeglądany 6689 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 6 kwie 2016, 06:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Markus pisze:
Efekt powalający, a wstawienie postaci ludzi sprawia że zdjęcie wygląda bardzo realnie. Może kolega Bydziak pokusił by się o zrobienie podobnego zestawiania ale z grodem drewnianym który był przed zamkiem?


^^^
Na drewniany, jeszcze się nie pokusiłem. ;)
Te dwa obrazki, o których mowa, też już zniknęły. (Wstawiam ponownie.)


Załączniki:
zamek 2a.JPG
zamek 2a.JPG [ 61.73 KiB | Przeglądany 6651 razy ]
zamek 3a.JPG
zamek 3a.JPG [ 75.89 KiB | Przeglądany 6651 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 22 kwie 2016, 17:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zachowało się zaledwie kilka zdjęć, pokazujących ruiny naszego zamku. Warto przyjrzeć się jednemu z nich. W górnym lewym rogu można dojrzeć malutki fragment znanego nam budynku. Chciałem zrobić zdjęcie porównawcze tego miejsca, ale stojąc w 'punkcie strzału', ten istotny 'kawałek' skutecznie zasłania komin przedszkola i drzewa. Do zdjęcia poniżej dodałem w ramce ten kawałek, dla orientacji, któremu zrobiłem zdjęcie w bardziej 'widocznym miejscu'. Widok jest oczywiście z ulicy Przy Zamczysku.


Załączniki:
Przy Zamczysku.JPG
Przy Zamczysku.JPG [ 85.22 KiB | Przeglądany 6568 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 23 kwie 2016, 17:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jeden z naszych forumowych kolegów napisał mi na pm, że ucieszyło go takie pokazanie lokalizacji zamku. (Szkoda, że nie napisał tego tutaj)
Informacje tą zilustruję jeszcze zdjęciem z 'sv'. (Bo nie wiem, kiedy znów się wybiorę w to miejsce.)
Prawa połowa kadru, to miejsce w którym była ściana ze zdjęcia wyżej. Lewa część zamku znalazła by się za kadrem z lewej strony. Pamiętać też trzeba, że teren samego zamku był na nieco wyższym poziomie.


Załączniki:
po zamku.JPG
po zamku.JPG [ 64.94 KiB | Przeglądany 6544 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 kwie 2016, 13:35 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Na tym zdjęciu z roku 1885 również wspomniany widoczny "róg" budynku przy ul. Grodzkiej 25.
Na wprost widoczny kawałek budynku przy ul. Grodzka 32 ?


Załączniki:
1895 Prace rozbiórkowe przy ruinach zamku.jpg
1895 Prace rozbiórkowe przy ruinach zamku.jpg [ 96.66 KiB | Przeglądany 6523 razy ]
zamek a.jpg
zamek a.jpg [ 54.16 KiB | Przeglądany 6523 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 kwie 2016, 19:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Mogę to jeszcze uzupełnić zdjęciem z 'tamtej sesji', która też dotyczyła i tego wyżej starego zdjęcia. (W aparacie miałem informację o 'niewłaściwej karcie', co potem objawiło się brakiem na niej 'zrobionych' zdjęć.)
Zawsze ciekawiło mnie to, co pokazuje to zdjęcie 'piwnicy zamku'. Czy to rzeczywiście było wejście do jakiegoś lochu, czy może po prostu przewrócony kawał muru. Lecz jeśli przewrócony, to jak? Wysadzony, może podkopany... :?:

Na zdjęciu poniżej zaznaczony jest inny rozpoznawalny detal sąsiedniego domu i jego ściana. Nie było jeszcze skreślonej 'dobudówki'.


Załączniki:
dom z trąbką.JPG
dom z trąbką.JPG [ 68.84 KiB | Przeglądany 6508 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 cze 2016, 19:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Trzy wpisy wyżej, omawiając położenie widocznego na starym zdjęciu fragmentu ściany zamku, napisałem:
BYDZIAK 1958 pisze:
(...) Prawa połowa kadru, to miejsce w którym była ściana ze zdjęcia wyżej. (...)


Przyjrzałem się baczniej zaznaczonym na starych mapach resztkom murów zamku. Plan Lindnera z 1800 roku, (mapka druga), chyba symbolicznie pokazuje resztę ścian zamku. Bo na następnym planie z 1876 roku, (mapka trzecia), widać 'więcej' ruin. (Zamek na pierwszej mapce, jest chyba ustawiony trochą za bardzo na wschód, na tym zestawie) Porównując ze sobą te miejsca, można dojść do wniosku, że widoczna na historycznym zdjęciu 'stara ściana', (strzałka czerwona), jest pozostałością jednej ze wschodnich części zamku, wskazanej strzałką żółtą i zieloną. (Może fragmentu wieży i muru.)


Załączniki:
ostatnie ruiny.JPG
ostatnie ruiny.JPG [ 115.06 KiB | Przeglądany 6275 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 24 cze 2016, 20:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Inne, podobne do tego z górnego narożnika, nałożenie zamku na współczesną mapę. (Strona internetowa, na której to znalazłem, pokazuje również "mój zamek". )


Załączniki:
miejsce.JPG
miejsce.JPG [ 33.29 KiB | Przeglądany 6231 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 sie 2017, 19:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Już jest na tyle głośno o tym odkryciu, że i do mnie to dotarło...
Coś mi jednak nie pasuje. To głoszenie, że zamek był mniejszy niż zakładano. Poniżej przypominam dwa, (obok siebie), zdjęcia z wyższych wpisów. Pierwsze wskazuje obrys zamku, przesunięty bardziej na zachód, od obrysu zamku na drugim zdjęciu. Porównując miejsce odkrycia z obrysem na drugim zdjęciu, - 'wszystko pasuje'. W porównaniu do pierwszego zdjęcia, odkopane miejsce nie koniecznie musi oznaczać 'mniejszość zamku'. Po prostu pierwszy obrys może być mniej dokładny. Ponadto zamek był dużo dalej na wschód, co dowodzi zdjęcie trzecie, też przytaczane we wcześniejszych wpisach. Mimo, że jestem 'laikiem', uważam że za wcześnie na wnioski typu 'zamek był mniejszy', tym bardziej, że dawne mapy i wskazania, zawierają miedzy sobą spore różnice.


Załączniki:
dwa zamki.JPG
dwa zamki.JPG [ 26.75 KiB | Przeglądany 5791 razy ]
zamek.JPG
zamek.JPG [ 97.24 KiB | Przeglądany 5791 razy ]
miejsce.JPG
miejsce.JPG [ 59.69 KiB | Przeglądany 5791 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 sie 2017, 19:34 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
http://bydgoszcz24.pl/pl/11_wiadomosci/ ... aczej.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 sie 2017, 20:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Najpierw chciałem dać to pytanie do działu 'identyfikacji', ale ostatecznie chyba lepiej będzie, gdy ono pojawi się tutaj.
Na kilku starych planach miasta, (XIXw), które przeglądałem, nie ma konkretnie zaznaczonych skwerów czy parków. A pytanie moje jest takie. Czy zanim zaczęto na dobre rozbierać pozostałości po zamku, 'górka z ruinami' miała charakter skweru?
Na pierwszym zdjęciu, (widok od strony ul. Przy Zamczysku), z okresu rozbierania jego ostatnich murów, można dostrzec 'małe okrągłe zieleńce', może rosły tam kwiaty? Trochę starsza jak się wydaje pocztówka, pokazuje ten skwer bardziej konkretnie. Można nawet odnieść wrażenie, że jest tam również 'altanka'. (Warto też zwrócić uwagę na to, że poziom tej 'zamkowej górki' jest mniej więcej na wysokości podłogi pierwszego piętra widocznego budynku.) A więc jest pytanie - czy to miejsce było przez jakiś czas jakimś parkiem lub skwerem?


Załączniki:
skwer 1.JPG
skwer 1.JPG [ 112.05 KiB | Przeglądany 5756 razy ]
skwer 2.JPG
skwer 2.JPG [ 63.77 KiB | Przeglądany 5756 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 12 sie 2017, 07:43 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Jest to fragment przypory południowo-zachodniego narożnika bydgoskiego zamku. Na mapie Anny Siwiak z lokalizacją zamku zaznaczyłem strzałką jaki to fragment zamku.


Załączniki:
ilustracja 52.jpg
ilustracja 52.jpg [ 139.64 KiB | Przeglądany 5731 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 sie 2017, 09:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ To jest kolejna mapka z nałożoną lokalizacją zamku. Wiemy, że wciąż są trudności z ustaleniem jego dokładnego położenia. Ale zakładając że jest tak, jak to wyżej zostało pokazane, to można powiedzieć, że jesteśmy bliżsi rozwiązania tej zagadki przeszłości. :1
A pytanie o 'skwer' pozostaje aktualne. Posługując się tą nową mapką, można pokazać schemat widoku ze starej, wcześniej pokazanej pocztówki.


Załączniki:
park.JPG
park.JPG [ 29.94 KiB | Przeglądany 5706 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 sie 2017, 20:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
esina pisze:
Jest to fragment przypory południowo-zachodniego narożnika bydgoskiego zamku. Na mapie Anny Siwiak z lokalizacją zamku zaznaczyłem strzałką jaki to fragment zamku.


"Przypora" - szukałem w necie czegoś konkretnego, kryjącego się pod ta nazwą. Ale odpowiedzi było wiele, w zależności do podawanych przykładów. Ale w 'naszym przypadku' przypuszczam, że chodzi o element budowlany, który, jak się wydaje był pod narożnikiem zachodnich ścian. Czyli był dosyć głęboko w ziemi, skoro zamek stał na górce. Przyglądając się tej przyporze, można odnieść wrażenie, że to jest część innego budynku, prowadząca w stronę, niestety zachodnią. (Żółte strzałki) Czy ktoś z Was widział to 'na żywo'?


Załączniki:
kierunki.JPG
kierunki.JPG [ 106.43 KiB | Przeglądany 5666 razy ]
przypora.JPG
przypora.JPG [ 50.3 KiB | Przeglądany 5666 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 17 sie 2017, 09:08 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
więcej zdjęć znajdziesz tutaj...
http://metropoliabydgoska.pl/odkryto-ru ... c-zdjecia/

taka przypora mogła wyglądać jak na tym zdjeciu...
http://static.panoramio.com/photos/large/40503299.jpg


Załączniki:
20170808_143904_crop1_crop.jpg
20170808_143904_crop1_crop.jpg [ 136.55 KiB | Przeglądany 5655 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 17 sie 2017, 19:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
esina pisze:

taka przypora mogła wyglądać jak na tym zdjeciu...
http://static.panoramio.com/photos/large/40503299.jpg


^^^
Jeśli była taka jak na tym zdjęciu, zapewne solidnie podtrzymywała mury. Ale czy pod względem strategicznym, nie stała by się łatwym celem?
A może właśnie one, były jednymi z pierwszych ostrzeliwanych przez wojska szwedzkie, 'czułymi punktami' murów zamku... :shock: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group