Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 3 mar 2012, 22:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 20 maja 2011, 07:38
Posty: 287
Lokalizacja: Bydgoszcz
W piątek odnalazłem na Wzgórzu Dąbrowskiego zakopaną buteleczkę. Jest niewielkich rozmiarów, znajdowała się około metra pod ziemią. Wraz z nią odnalazłem w miejscu gdzie kopałem szczątki po innych butelkach, większych, mniejszych o różnych kształtach. Wglądało to miejsce na ja stary śmietnik. Nie zrobiło by na mnie to najmniejszego wrażenia gdyby fakt znaleziska małej około 15ml (wnioskuję po napisie na spodzie oraz po innych wcześniejszych znalezionych butelkach w ziemi). Buteleczka ma zawartość i jest jeszcze oryginalnie zamknięta, nie ukrywam że ciekawość mnie zżera co takiego ciekawego może w niej być ? z rozmowy z okolicznymi mieszkańcami dowiedziałem się że na wzgórzu odnajdywane są różnego rodzaju znaleziska, monety itp. Osoba z którą rozmawiałem na temat butelki uświadomiła mnie że w tym miejscu (zapewne nieopodal) był szpital w którym leczono rannych Dąbrowskiego (ile w tym prawdy ?) sam fakt znalezienia butelki jest dla mnie fascynujący nawet gdyby znajdował się w niej tusz :D i wyprodukowano ją wczoraj ;) Może ktoś z was będzie wiedział więcej o tym znalezisku ? co z nim począć ? z jakiego okresu się znajduje ? przed chwilą zauważyłem że butelka zaczyna od środka "puszczać soki" więc ją zalakowałem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 mar 2012, 22:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeżeli zamknięciem jest korek(wiadomo o jakim korku piszę) to w butelce jest deszczówka.
W czasie II wś w szkole na Dąbrowskiego był też szpital wojskowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 mar 2012, 23:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Wygląda na buteleczkę do jodyny. Jodyna zawsze była w takich małych porcjach. Czy kolor zawartości jest ciemnobrązowy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 mar 2012, 07:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 20 maja 2011, 07:38
Posty: 287
Lokalizacja: Bydgoszcz
bunkier pisze:
Jeżeli zamknięciem jest korek(wiadomo o jakim korku piszę) to w butelce jest deszczówka.
W czasie II wś w szkole na Dąbrowskiego był też szpital wojskowy.


Tak jest korek ale wydaje mi się że to nie deszczówka ponieważ butelka była w pozycji leżącej, widać zresztą osad w środku że jednak coś tam się oddzieliło od czegoś. Gdy trzymałem butelkę zawiniętą w chusteczkę po pewnym czasie opary wyszły na zewnątrz i pozostawiły swój ślad na materiale (zieleń wpadająca w niebieski), dodatkowo też był zapach (farby drukarskiej na gazecie takie dziwne skojarzenie).

Hrab pisze:
Wygląda na buteleczkę do jodyny. Jodyna zawsze była w takich małych porcjach. Czy kolor zawartości jest ciemnobrązowy?


czy ciemnobrązowy tego nie wiem. Wydzielina oparów była zielono niebieska.

Miejsce gdzie odnalazłem butelkę :

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 mar 2012, 11:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Alternatywne dla jodyny środki dezynfekcyjne występujące w takich buteleczkach, to nadmanganian potasu, mający postać fioletowych wiórków - kryształków (daje brązowe zabarwienie powierzchni dezynfekowanej) i fiolet krystaliczny lub jego pochodna w postaci roztworu alkoholowego- gencjana - dające niebieskie, czy bardziej nawet fioletowe zabarwienie.
Jeśli to były kryształki, to woda, która przenikła do butelki, je rozpuściła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group