Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

Zamek w Nowym Jasińcu
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=36&t=273
Strona 1 z 1

Autor:  Robert Grochowski [ sobota, 14 lut 2009, 15:36 ]
Tytuł:  Zamek w Nowym Jasińcu

Zamek w Nowym Jasińcu zlokalizowany jest na krańcu niewielkiego półwyspu w zachodniej części Jeziora Zamkowego (gm. Koronowo, ok 30 km na północ od Bydgoszczy).
Pierwsze prace przy budowie warowni podjęli książęta pomorscy pod koniec XIII wieku. Na początku następnego stulecia prawdopodobnie nieukończony jeszcze obiekt przejęli Krzyżacy, którzy osadzili tutaj swego administratora, podległego komturowi świeckie­mu. Po zniszczeniach wojennych z lat 1410-1433 zamek został przez Krzyżaków gruntownie przebudowany. Wzniesiono wówczas m. in. sklepienia kolebkowe w piwnicach, mury magistralne podwyższono o jedną kondygnację i otoczono międzymurzem.
W 1466 roku, po przyłączeniu Pomorza Gdańskiego do Królestwa Polskiego, zamek stał się własnością Jana Kościeleckiego. Za jego rządów doszło do odbudo­wy, która nadała mu kształt czterokondygnacyjnej wieży, otoczonej dodatkowo murem zwieńczonym krenelażem z otworami strzelniczymi. Dalszych przekształceń, tym razem już w duchu renesansowym, dokonano w latach 1540—1565, za starosty jasinieckiego Adama Walewskiego.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku, zamek przeznaczony został na zbór ewangelicki dla pruskich kolonistów, sprowadzanych do Serocka i Jasińca. Nowa funkcja wymagała wyburzenia większości ścian, stropów oraz wykucia większych okien. Wyburzona została też wówczas górna kondygnacja, a obiekt otrzymał nowy, naczółkowy dach. W takim stanie funkcjonował on do 1846 toku, kiedy to gmina ewangelicka otrzymała nowy zbór w Serocku. Od tego czasu zamek został opuszczony i stopniowo popadał w ruinę.
Ok kilku lat właścicielem zamku jest architekt Artur Miernik, którego staraniem rozpoczęto pierwsze od połowy XIX wieku prace zabezpieczające i remontowe. Docelowo zamek zostanie odbudowany jako obiekt hotelowo – mieszkalny. Na przedzamczu ma znajdować się stadnina koni.
Od 2006 roku na zamku w Nowym Jasińcu trwają badania archeologiczno-architektoniczne. W toku dotychczasowych prac eksplorowano 16 wykopów: 9 wewnątrz murów magistralnych, 5 na koronie międzymurza oraz 2 na przedzamczu. Dostarczyły one zupełnie nowych informacji na temat początków warowni i jej przekształceń architektonicznych. Ich rezultatem jest również bardzo bogaty materiał zabytkowy, w tym kilkaset przepięknych elementów renesansowych kafli.
Latem 2009 roku badania na zamku będą kontynuowane. Planowane jest również stworzenie tam obozu archeologicznego, gdzie zakwaterowani wolontariusze będę mogli wziąć udział w pracach wykopaliskowych. Planowane są dla nich dodatkowe atrakcje, jak nocne pokazy filmów, wykłady, obecność rycerzy, nauka fechtunku czy strzelania ze średniowiecznej broni palnej (bombardy i hakownice). Wszystkich zainteresowanych historią i fortyfikacjami zapraszam do wzięcia udziału w obozie archeologicznym. Szczegóły wkrótce.


Obrazek

Widok ogólny oraz rzut przyziemia z końca XIX wieku

Obrazek

Elewacja zachodnia (po lewej) oraz południowa zamku według inwentaryzacji Steinbrechta z 1920 roku

Obrazek

Elewacja południowa zamku w 2007 roku. Fot. Roman Graul

Obrazek

Elewacja północna zamku w 2007 roku. Fot. Roman Graul

Obrazek

Elewacja wschodnia zamku – styczeń 2009

Obrazek

Wnętrze zamku w trakcie odbudowy. Fot. Roman Graul

Obrazek

Wnętrze zamku. Fot. Roman Graul

Obrazek

Wnętrze zamku. Fot. Roman Graul

Obrazek

Wnętrze zamku. Fot. Roman Graul

Obrazek

Krzyżacki bruk w południowej piwnicy zamku. Sierpień 2006

Obrazek

Początek eksploracji wykopu nr 4. Sierpień 2006

Obrazek

Wykop nr 1. Widoczne kamienne lico muru wieży bramnej. Lipiec 2007

Obrazek

Wykop nr 12. Widoczne kamienne lico muru oporowego. Grudzień 2007

Obrazek

Garść zabytków z wykopu 1. Lipiec 2007

Obrazek

Piękny renesansowy kafel płytowy z zamku w Nowym Jasińcu

Autor:  Ewing [ poniedziałek, 16 mar 2009, 16:41 ]
Tytuł:  Zamek w Nowym Jasińcu

Czy w tej chwili jest możliwość wejścia na teren zamku i obejrzenia go?

Autor:  GrapHite [ poniedziałek, 16 mar 2009, 17:15 ]
Tytuł:  Zamek w Nowym Jasińcu

kolezanka tam ostatnio podjechala. jest mozliwosc dojscia ale po niepewnym terenie, bo tak to ogrodzenie jakies stoi i "wieczny" teren budowy jest :(

ps. okolo 12 lat temu z harcerzami wspinalem sie i chodzilem po tych scianach :twisted: pieknie bylo...

Autor:  Robert Grochowski [ poniedziałek, 16 mar 2009, 17:44 ]
Tytuł:  Zamek w Nowym Jasińcu

Zamek wraz z okolicznym terenem jest w własnością prywatną. W zasadzie wstęp jest wzbroniony, o czym informują tablice informacyjne. Na zamku trwają dodatkowo prace budowlane, co stwarza duże niebezpieczeństo dla potencjalnego turysty. Niemniej ,,ruch turystyczny” na zamku jest całkiem spory – w trakcie badań gości miałem tam nawet pod koniec grudnia, gdy temperatura wynosiła kilka stopni poniżej zera. Zapraszam Kolegów z forum do Nowego Jasińca w kwietniu, najlepiej w sobotę lub niedzielę. Z chęcią oprowadzę po zamku i zapoznam z wynikami badań archeologicznych.

Autor:  Ewing [ poniedziałek, 16 mar 2009, 18:26 ]
Tytuł:  Zamek w Nowym Jasińcu

Dziękujemy za zaproszenie, chętnie z niego skorzystamy :D

Autor:  WolfWataha [ niedziela, 2 mar 2014, 21:37 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Edit:
To nie jest czasem Stary Jasiniec?

Autor:  andant [ niedziela, 2 mar 2014, 23:01 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Nie, Stary Jasiniec to taka wioska obok na wielkiej polanie. Niedawno tam nawet asfaltu nie było. Teraz zresztą też nie za wiele, ale za to miejsce magiczne.

Autor:  bronek [ czwartek, 24 kwie 2014, 19:37 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Kurczę... byłem tam kiedyś ale żadnego "skarbu" nie znalazłem a tu proszę... musiałem przegapić.
Jak głęboko kopaliście?

Autor:  GrapHite [ środa, 9 gru 2015, 18:30 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Zauważone w Expresie Bydgoskim

Cytuj:
Średniowieczny zamek w Nowym Jasińcu pod Koronowem czeka na decyzję ministra. Od niej zależy, czy obiekt zacznie żyć nowym życiem. Rekonstrukcje historyczne, zloty Bractwa Kurkowego i inne atrakcje mogą przyciągnąć turystów.

Autor:  GrapHite [ piątek, 11 gru 2015, 16:32 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

http://express.bydgoski.pl/345854,OKOLI ... A.facebook

Autor:  Stanislaw [ sobota, 16 sty 2016, 07:53 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Czy może ktoś powiedzieć, jak daleko sięgała władza Krzyżaków? Notabene, podczas wycieczki w Toruniu przewodniczka powiedziała, że w Toruniu Krzyżacy nie przebywali. To skąd pogardliwa nazwa: "Krzyżacy"?

Autor:  GrapHite [ sobota, 16 sty 2016, 10:54 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Stanislaw pisze:
Czy może ktoś powiedzieć, jak daleko sięgała władza Krzyżaków? Notabene, podczas wycieczki w Toruniu przewodniczka powiedziała, że w Toruniu Krzyżacy nie przebywali. To skąd pogardliwa nazwa: "Krzyżacy"?


:shock: Co to za przewodniczka była?

Toruń zawdzięcza swoje powstanie i pierwsze lata rozwoju Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli krótko mówiąc Krzyżakom - niemieckiemu zakonowi rycerskiemu.
To właśnie Krzyżacy fizycznie przybyli na te ziemie w 1228 roku i zaraz po przekroczeniu Wisły z Kujaw na Ziemię Chełmińską założyli swój pierwszy warowny gród, któremu w 1233 roku nadali prawa miejskie i nazwę - Toruń (Thorun). Była to ich pierwsza warownia skąd w następnych latach prowadzili podbój pogańskich plemion pruskich i tworzenie potężnego państwa krzyżackiego, które przez kilka stuleci decydowało o obliczu tej części Europy. Któż wie - gdyby nie decyzja Krzyżaków jak potoczyłyby się losy niejakiego Torunia - gdyby w ogóle powstał...

Cytuj:
O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu.


Piszą na samej stronie http://www.torun.pl
http://www.torun.pl/pl/turystyka/tylko- ... le-torunia

Autor:  Stanislaw [ sobota, 16 sty 2016, 13:54 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Dziękuje za wyjaśnienie.

Autor:  GrapHite [ sobota, 16 sty 2016, 13:59 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Nowym Jasińcu

Co to była za wycieczka i przewodnik? W Toruniu mówią, że tam nie było krzyżaków? Dobrze zrozumiałem?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/