Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest niedziela, 30 kwie 2017, 02:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
Gość
Awatar użytkownika

W czasie ubiegłorocznego otwartego 'szkolenia archeologicznego', była mowa też i o tym, że coraz bardziej 'kurczą się' obszary różnorakich poszukiwań. Wczoraj, w Zbliżeniach, pokazany został materiał o ciekawych odkryciach w Unisławiu. A badania terenu, potrwają jeszcze jakiś czas. W pierwszej chwili pomyślałem, że w relacji zobaczymy naszych kolegów Thure, albo Roberta... Okazało się, że 'kopaniem' zajęli się archeolodzy z Torunia. W związku z tym ciekawi mnie, czy na tego typu prace są jakieś np. przetargi, czy też może 'po cichu', nadaje się temat 'swoim'... :?:

Gość

BYDZIAK 1958 pisze:
(...) W związku z tym ciekawi mnie, czy na tego typu prace są jakieś np. przetargi, czy też może 'po cichu', nadaje się temat 'swoim'... :?:

Tak. Na prace archeologiczne ogłaszane są przetargi publiczne. Zamawiający usługę wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Kryterium może być albo wyłącznie cena, albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia.

Wątku o wyższości ośrodków akademickich, takich jak UMK w Toruniu, nad osobami prowadzącymi jedno, bądź nawet kilkuosobową działalność gospodarczą w zakresie badań i nadzorów archeologicznych, nie chce mi się rozwijać. Bo to chyba jest oczywiste. Wystarczy spojrzeć na przedstawione w materiale filmowym młode twarze osób operujących łopatami.
Bo, ile taka praca studenta kosztuje uczelnię, np. UMK ? W zasadzie nic, bo odbywa ją w ramach praktyki.
A ile taka sama praca kosztuje archeologa/archeologów prowadzącego/prowadzących działalność gospodarczą ?

To tak, w wielkim skrócie.

Gość
Awatar użytkownika

^^^ Dzięki za wyjaśnienia. :1

szesnasty pisze:
(...)
Wystarczy spojrzeć na przedstawione w materiale filmowym młode twarze osób operujących łopatami.
Bo, ile taka praca studenta kosztuje uczelnię, np. UMK ? W zasadzie nic,
(...)

Tu rzeczywiście oni mają przewagę. Ale może się zdarzyć, że konkretne miejsce nowych odkryć, może bardzo zaciekawić pasjonatów do tego stopnia, że chętnie sami zaoferują 'darmowe kopanie'. Dla idei i satysfakcji uczestniczenia w odsłanianiu "skarbów przeszłości".
Kiedyś tu pisałem:
viewtopic.php?f=36&t=4748
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Być może potrzebni będą ochotnicy do kopania... To miejsce, temat, jak i idea odkopania, jest mi bardzo bliska. Zgłaszam się jako pierwszy. Łopatę (szpadel?) mam. (...)

^^^ Chęci na kopanie w opisanym miejscu są nadal, choć z drugiej strony patrząc, nie wiem, czy na taką pomoc pozwala 'prawo'.

Gość

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)Ale może się zdarzyć, że konkretne miejsce nowych odkryć, może bardzo zaciekawić pasjonatów do tego stopnia, że chętnie sami zaoferują 'darmowe kopanie'. Dla idei i satysfakcji uczestniczenia w odsłanianiu "skarbów przeszłości".
(...)Chęci na kopanie w opisanym miejscu są nadal, choć z drugiej strony patrząc, nie wiem, czy na taką pomoc pozwala 'prawo'.

Tak. Kodeks cywilny ( art. 735 ) dopuszcza zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, która nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia za wykonywane czynności, jeżeli osoba ta zgodzi się na takie warunki.

Żeby nie było tak różowo dodam, że w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, dochodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Inaczej mówiąc, osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie badań i nadzorów archeologicznych, która korzysta z pracy innej osoby, bez wynagrodzenia, uzyskuje korzyść, która nie jest obojętna podatkowo.

Istnieje jeszcze możliwość podjęcia pracy w ramach wolontariatu. Tu jednak przepisy prawa zawężają krąg instytucji na rzecz których taką pracę można świadczyć. Beneficjentem pracy wolontariusza mogą być organizacje pozarządowe ( stowarzyszenia, fundacje ) i organy administracji publicznej. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wyklucza możliwość świadczenia pracy w ramach wolontariatu na rzecz wszelkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]