Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 12:21

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ferma ?
Post: wtorek, 5 lut 2019, 15:44 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
....

Hej wszystkim ponownie!

Od kilku dni z wypiekami na twarzy, przeglądam albumy po pradziadkach, których nigdy wcześniej nie widziałam. :) Mam sporo zdjęć, które w wolnej chwili "lokalizuje" na mapie naszego miasta i całkiem ładnie mi to szło.. aż trafiłam na te.

Jest na nich moja prababka... niestety nie wiem, ile mogłaby miec tutaj lat (urodziła się w 1924r.)... nie wiem też, kim są pozostałe dziewczyny. A już na pewno nawet się nie domyślam, kim są ci ludzie w fartuchach. . :? Najbardziej mnie jednak ciekawi GDZIE to zdjęcie mogło być zrobione (w kontekście Bydgoszczy) tj. Czym jest to, co widać w oddali.

Stadniną koni? Wielkim kurnikiem? :) Na jednej fotce widać jakieś białe stworzenie, ni to kura ni gęś aczkolwiek nie znam się na zwierzętach gospodarskich więc licho wie. . Nic mi nie wiadomo, żeby prababka gdziekolwiek w życiu przepracowała choćby jeden dzień... w okresie wojny - też siedziała w domu. Edukację skończyła jak to drzewiej bywało na "powszechniaku" ,całe życie uważała się za "miastową damę" :) doprawdy nie wiem, co oni na tych zdjęciach robią...

Może ktoś ma jakieś skojarzenie? Albo podobne zdjęcia w swoich zbiorach? ps. Przepraszam za jakość tych zdjęć ale nie mam skanera i (żeby tu wlazły) nieudolnie je pomniejszyłam. ... :)))


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 184.43 KiB | Przeglądany 3484 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 160.53 KiB | Przeglądany 3484 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 194.57 KiB | Przeglądany 3484 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 165.33 KiB | Przeglądany 3484 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 189.91 KiB | Przeglądany 3484 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 177.33 KiB | Przeglądany 3484 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: wtorek, 5 lut 2019, 18:33 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Co do zwierzaków zastanawiam się, czy to czasem nie białe króliki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: środa, 6 lut 2019, 06:43 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Na dolnym zdjęciu Wieża Triangulacyjna. Wiem że taka stała koło mostów kolejowych na Jachcicach. Zapewne było ich więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: środa, 6 lut 2019, 20:24 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Ojaaa faktycznie Ewing... teraz jak tak patrzę to widzę, że jedno z tych "stworzeń" ma jakby. uszy :) To by się nawet zgadzało, bo na jednym z pozostałych zdjęć jest ujęcie kilku głów sałaty... pewnie były tym karmione..

esina dzięki za trop! Wieża jest już dla mnie jakąś wskazówką – na którą nie zwróciłam uwagi bo nie wiedziałam, że jest triangulacyjna (cokolwiek to znaczy :)). Przejrzałam jeszcze raz zdjęcia i na dwóch, dziewczyny chyba siedzą właśnie na tej wieży... zastanawiam się: czy jest jakaś opcja ustalenia, gdzie takie coś stawiano?


Załączniki:
Komentarz: .. to chyba ta sama wieża...
wieza.jpg
wieza.jpg [ 195.18 KiB | Przeglądany 3427 razy ]
Komentarz: ... zbliżenie na białe stworzenia ;)
biale cos.jpg
biale cos.jpg [ 47.26 KiB | Przeglądany 3427 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: czwartek, 7 lut 2019, 14:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
unitra pisze:
....

Hej wszystkim ponownie!

Od kilku dni z wypiekami na twarzy, przeglądam albumy po pradziadkach, których nigdy wcześniej nie widziałam. :) Mam sporo zdjęć, które w wolnej chwili "lokalizuje" na mapie naszego miasta i całkiem ładnie mi to szło.. aż trafiłam na te.

(...)


Możesz podać link do miejsca gdzie je wstawiasz? Gzie to jest "na mapie naszego miasta" :?:

Tu, na bunkrze, jest temat "Stare zdjęcia Bydgoszczy" - viewtopic.php?f=9&t=1693
Dobrze by było gdybyś i tu je wstawiała, bo to jest dobra miejsce. :1

Przy okazji... Patrząc na ostatnie zdjęcie z wieżą, doznałem 'zespołu niespokojnych oczu'... :shock: Pozwoliłem je sobie trochę wygiąć, w lepszą stronę, bo trochę rzeka się wylewała... :ang


Załączniki:
wieża t.JPG
wieża t.JPG [ 55.21 KiB | Przeglądany 3403 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: czwartek, 7 lut 2019, 17:31 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Bydziak, jeśli chodzi o Internet to nigdzie jeszcze nie wstawiam tych zdjęć... tylko sama analizuje to co na nich widzę. W większości jest to ul. Gdańska (w okolicy Zawiszy) i (jak się tutaj na forum ostatnio dowiedziałam) okolice Glinek (niektóre zdjęcia są podpisane po niemiecku).. :) Powrzucam w wolnej chwili te najciekawsze.


Doznałeś oczopląsu bo zdjęcie zrobiłam byle jak - ale rzekę wypatrzyłeś. :) Dzięki za naprostowanie zdjęcia i mojego punktu widzenia. :) Ja mam oryginały przed sobą i dotąd myślałam, że to jest jakaś... droga z jakiś płyt betonowych. :oops: I tak sobie myślę, że skoro jest woda... to czy zdjęcie z fotopolski (wrzucił: labeo7) nie przedstawia tej samej wieży?

ps. To miejsce u labeo7 też jest niezidentyfikowane. ..


Załączniki:
Komentarz: źródło: https://bydgoszcz.fotopolska.eu/650515,foto.html
IMG_20190206_201025.jpg
IMG_20190206_201025.jpg [ 191.07 KiB | Przeglądany 3397 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: czwartek, 7 lut 2019, 18:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 20 maja 2011, 07:38
Posty: 287
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na zdjęciu osób siedzących na wieży widać jeszcze jeden szczegół po lewej stronie (w oddali za drugim brzegu ? o ile to jest rzeka). Takich wierz triangulacyjnych było wiele... Zaczynał bym od tłumaczenia tych opisanych zdjęć może to będzie jakiś trop ? Obstawiam że jest to Wisła, jeśli jest to okolica Bydgoszczy, to może być Fordon i wzniesienie na "górce" Wyszogrodzie. Ale czy tam kiedykolwiek były fermy ? raczej nie. Następny trop to ul. Siedlecka (53°08'27.3"N 17°57'54.9"E) tam również była wieża triangulacyjna (można tak mnożyć przykłady gdzie stały wieże). Ale ta Siedlecka chodzi mi po głowie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: piątek, 8 lut 2019, 06:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Napisałem 'rzeka', bo tak wygląda... Ale zgadzam się, że miejsce jest trudne do rozpoznania.

Unitra, te zdjęcia Gdańskiej mogą zawierać 'detale', których dziś już nie ma. Zatem z wielka ciekawością na nie czekam. Daj znać gdzie je wstawisz. :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: piątek, 8 lut 2019, 15:13 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
To teoretycznie mogą być okolice Siedleckiej (o ile była tam wówczas królikarnia/ferma, sprawdzę sobie w Księgach Adresowych, powinien być jakiś trop.. wydaje mi sie, że to nie było ot takie małe gospodarstwo - tylko coś większego, królikarnia?)..

O tym, że jest to królikarnia (czy tam hodowla królików jak zwał tak zwał :D ) – jestem już prawie pewna. Odkąd Ewing zauważył króliki – ja sama widzę na innych zdjęciach detale, na które nie zwracałam wcześniej uwagi. Np. Na innych fotach jest sałata w baaardzo dużych ilościach, kilka białych stworzeń które ewidentnie kicają etc. Nawet te drzwiczki na 1szym zdjęciu które tu wrzuciłam - zdaje się, że są wrotami do domku królików. .. :D

Bydziak, ja te zdjęcia muszę powybierać i porządnie zeskanować, bo coś telefonem mi nie idzie (przykładowe jedno zdjęcie z mojego albumu poniżej). :) Wtedy wrzucę je we wskazanym przez Ciebie temacie..


Załączniki:
Komentarz: też prawdopodobnie Bydgoszcz...
ww (1).jpg
ww (1).jpg [ 106.41 KiB | Przeglądany 3342 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: piątek, 8 lut 2019, 16:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Proponuje robić bez lampy błyskowej, a zdjęcie położyć np na parapecie, by oświetliło je światło dzienne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: piątek, 8 lut 2019, 21:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
szczepan522 pisze:
Na zdjęciu osób siedzących na wieży widać jeszcze jeden szczegół po lewej stronie...

Jeśli nie jest to "duszek foto" to może być komin. Jeśli farmę zlokalizujemy w okolicy ul. Żeglarskiej, to może być komin papierni. Na zdjęciu lotniczym z 1944 roku w tej okolicy były dwa kominy, papiernia i cegielnia. Tam gdzie jest znak zapytania, mogła być ferma? Jednak wieży triangulacyjnej nie widać, zdradziłby ją cień.


Załączniki:
1944a.jpg
1944a.jpg [ 55.18 KiB | Przeglądany 3326 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: piątek, 8 lut 2019, 22:17 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Bunkier, muszę przyznać że zabudowania ze znakiem zapytania – czymkolwiek faktycznie były – przypominają te "baraki" (bo nie wiem jak to nazwać) które widzę na zdjęciach w albumie. . Zwłaszcza jeśli chodzi o długość i układ. Ale może już sobie wkręcam, nie wiem sama.. :) I potwierdzam: w tle za wieżą widać komin. Na zdjęciu na żywo widać go dosyć wyraźnie..

Jeśli chodzi o wieżę... Przeanalizowałam inne zdjęcia z albumu – i wychodzi na to, że prababka miała na zdjęciach z fermy ok. 15 lat... czyli byłby to 1939r.... może w '44 tej wieży już nie było? :))


Załączniki:
1944a.jpg
1944a.jpg [ 94.16 KiB | Przeglądany 3321 razy ]
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 71.78 KiB | Przeglądany 3321 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: piątek, 8 lut 2019, 23:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
unitra pisze:
Jeśli chodzi o wieżę... Przeanalizowałam inne zdjęcia z albumu – i wychodzi na to, że prababka miała na zdjęciach z fermy ok. 15 lat... czyli byłby to 1939r.... może w '44 tej wieży już nie było? :))


Może tak być, że wieży nie było. Ale nadal nie mamy pewności, że to jest to miejsce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: sobota, 9 lut 2019, 09:06 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
To na zdjęciu lotniczym to stocznia budowlano-remontowa statków Bronisława Czary.
Na Siedleckiej nie było wieży triangulacyjnej, najbliższa koło Brdy w tym rejonie była przy klubie wioślarskim "KKW" przy mostach kolejowych.

Inne wieże przy Brdzie znajdowały się Opławcu, Kapuściska Wlk, Czersk Polski, Fordonek, Wyszogród.


Załączniki:
Stocznia Bronisław Czara.jpg
Stocznia Bronisław Czara.jpg [ 79.57 KiB | Przeglądany 3300 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: sobota, 9 lut 2019, 10:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
esina pisze:
Na Siedleckiej nie było wieży triangulacyjnej...


Jeśliby wieża była w okolicy, to na brzegu od strony ul. Żeglarskiej, ale miejsce z "pytajnikiem" jest stocznią. Więc miejscówka nadal jest do zlokalizowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: sobota, 9 lut 2019, 12:32 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ja się zastanawiam czy to w ogóle jest rzeka na tym zdjęciu? Nie będzie to czasem pas pol/ łąk?
Albo wyobraźnia mnie ponosi albo widzę tam miedze. Widać też fragment jakiegoś budynku z kominem, który musiałby stać w nurcie rzeki. Poza tym z tej perspektywy widać że jeśli to miała by być rzeka to że względu na szerokość tylko Wisła wchodziła by w grę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: sobota, 9 lut 2019, 13:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ewing pisze:
Ja się zastanawiam czy to w ogóle jest rzeka na tym zdjęciu?


Masz rację, to nie rzeka. Rzeka na zdjęciu byłaby ciemna.
Przypomina mi to miejsce, gdzie stała wieża na Kapach, a w tle widoczna byłaby budowa północnej obwodnicy D.A.G.(ul. Nowotoruńska). Ale w okolicy wieży są tylko gospodarstwa i to w znacznej odległości. Miejsce gdzie stała wieża w 1944 roku zaznaczyłem na zdjęciu. Z ciekawostek dodam, że przetrwała dość długo, jeszcze w latach 80-tych właziłem na tą wieżę :)


Załączniki:
1944b.jpg
1944b.jpg [ 62.35 KiB | Przeglądany 3281 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: sobota, 9 lut 2019, 19:07 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Tak mi wyobraźnia płata figla, że byłam już niemal pewna tej ul. Żeglarskiej. Nie przyszło mi do głowy żeby powiększyć to zdjęcie lotnicze – a przecież widać "statki".. :)

Nie wiem czy warto o tym wspominać, ale moja mama twierdzi, że to jest "Myślęcinek". Jest przekonana, że dziadkowie mieli w bliżej nie określonym miejscu na terenie dzisiejszego Myśla – wielkie gospodarstwo, potężną posiadłość, majątek etc. i, że to jest to. (Wydaje mi się, że już tu kiedyś o tym pisałam ale nie mogę znaleźć :) ). Dodam tylko, że faktycznie moi dziadkowie jakoś byli od dziada pradziada związani z os. Leśnym, nawet dostali mieszkanie w jednym z tamtejszych bloków bud


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: sobota, 9 lut 2019, 23:48 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Ups, zjadło mi posta... nie umiem edytować więc dokończę tutaj:

(...) Dodam tylko, że faktycznie moi dziadkowie jakoś byli od dziada pradziada związani z os. Leśnym, nawet dostali mieszkanie w jednym z tamtejszych bloków budowanych po wojnie rzekomo w zamian za wywłaszczone gospodarstwo. Mam kilka zdjęć rodzinnych z tego okresu m.in te bloki - ale żadnego z gospodarstwem - dlatego traktuje ten temat jako rodzinną legendę. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ferma ?
Post: niedziela, 10 lut 2019, 07:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nadal nie wiemy czy na zdjęciu 'z wieży' widać rzekę. Ale rzeki na czarno białych zdjęciach, (nawet z góry), nie zawsze są ciemne. I czasami przypominają pola...


Załączniki:
kolor rzeki.JPG
kolor rzeki.JPG [ 35.19 KiB | Przeglądany 3249 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group