Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:11

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 13 lis 2018, 20:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zakładając, że '1' esiny jest domem W.K., to właściwie zagadka by była rozwiązana.
Rozwidlenie Gajowej w tym miejscu, trochę, przynajmniej mnie, na początku zmyliło. Bo szukając tego domu, psuło to perspektywę w porównaniach do malutkich i 'zapikselowanych' fragmentów starych zdjęć lotniczych.
Poniżej, (zdjęcia pierwsze), dom wskazany przez esinę, (E), wypadał by prawie na torach, w rozwidleniu Gajowej. Inne wspólne miejsce, to dom przypomniany przez AERO, (A). (Uliczki oznaczone zostały takimi samymi kolorami)
Dom '1', (zdjęcia drugie), może być właśnie 'tym'. Zdjęcie lotnicze pokazało więc jego wygląd z 'dobudówką'.
Oczywiście dodam, że mogłem znów za bardzo ponieść się wyobraźni i w związku z tym pomylić...


Załączniki:
kolejna lokalizacja.JPG
kolejna lokalizacja.JPG [ 68.6 KiB | Przeglądany 2107 razy ]
3xdom.JPG
3xdom.JPG [ 22.6 KiB | Przeglądany 2107 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 lis 2018, 10:06 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Dom który zaznaczyłem jako "1" dla mnie to na 100% jest restauracja.
Faktycznie dom "3" i "4" na pocztówkach to mogą być te same budynki.

Czyli budynek szkoły to budynek "4" na zdjęciu lotniczym. Na pocztówkach widać płotek i ogród na wschodniej stronie budynku co też widać na zdjęciu lotniczym, skośny dach i komin na środku.
Zdjęcie samej szkoły też bardzo przypomina budynek "4". Budynek ma dwie bryły o różnej wysokości co widać na zdjęciu lotniczym.
Z tyłu budynku widać pusty plac (apelowy, boisko szkolne) , co również wskazuje na to, że to szkoła.



Link do zdjęcia lotniczego...
https://bydgoszcz.fotopolska.eu/1053556,foto.html


Załączniki:
szk.jpg
szk.jpg [ 24.85 KiB | Przeglądany 2091 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 lis 2018, 21:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Mnie to zaczyna przekonywać. Nasze wpisy pokazały, że w zależności od tego, jakimi zdjęciami czy mapami się posługiwaliśmy, miejsce domu W.K. wędrowało najpierw na wschód, a potem wracało i ostało się ciut dalej niż 'przy Telimenie'... Choć właściwie jest przy niej, tylko tym razem bardziej na zachód, choć bardzo niewiele... ;)

W swoim ostatnim wpisie, szesnasty przypomniał fragment planu miasta, na którym nie ma jeszcze uliczki Ceramicznej. Czyli wyszło by na to, że szkoła była tuż przy niej, (tej obecnej), a konkretnie, przy jej zachodniej stronie... (?)

Choć się trochę błądziło, to teraz ze zdziwieniem jeszcze raz spojrzałem na trzeci wpis na pierwszej stronie. Tam 'na wyczucie', oznaczyłem domniemane miejsce domu. I teraz wychodzi na to, że chyba to był prawie celny strzał... :idea: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 15 lis 2018, 00:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
BYDZIAK 1958 pisze:
Choć się trochę błądziło, to teraz ze zdziwieniem jeszcze raz spojrzałem na trzeci wpis na pierwszej stronie. Tam 'na wyczucie', oznaczyłem domniemane miejsce domu. I teraz wychodzi na to, że chyba to był prawie celny strzał... :idea: :?:


Ba, ja się nawet wstrzeliłem. I sam z siebie zwątpiłem :)

Obrazek

Jeszcze coś chcę sprawdzić, może w ciągu paru dni coś skrobnę korzystając z większego zdjęcia Fordońskiej.
Szkoda, że na Fotopolska, zmasakrowali skan pseudoznakiem wodnym.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 16 lis 2018, 18:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
zecer pisze:

Ba, ja się nawet wstrzeliłem. I sam z siebie zwątpiłem :)



To był bardzo celny strzał :1

Może mogło by to tak wyglądać jak poniżej na obrazku, ale...
Brakuje mi tej 'przestrzeni' z płotem, z napisem ogród. Na starych zdjęciach nie widać narożnika Gajowej, bo został przed ramką kadru z lewej strony. Ale nawet zakładając, że jest on zaraz za nią, to i tak wydaje się, że odległość od zachodniej krawędzi domu do początku Gajowej, wynosiła przynajmniej jedną długość domu. Więc jeśli miejsce tego domu wytypowaliśmy dobrze, to Gajowa, być może wąska i gruntowa, łączyła się z Fordońską ciut dalej na zachód niż obecnie. O kilka metrów :?:
A 'ogród' W.K., zapewne sporą częścią przylegał do Gajowej. Pytanie, na jak długim odcinku?


Załączniki:
F WK.JPG
F WK.JPG [ 78.39 KiB | Przeglądany 2019 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 lis 2018, 09:26 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
BYDZIAK 1958 pisze:

A 'ogród' W.K., zapewne sporą częścią przylegał do Gajowej. Pytanie, na jak długim odcinku?
[/quote]

Widać to na zdjęciu lotniczym. Ogród sięgał aż do wysokości Restauracji Gerwazego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 lis 2018, 06:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
esina pisze:
Widać to na zdjęciu lotniczym. Ogród sięgał aż do wysokości Restauracji Gerwazego.


Mętlik w głowie... :shock:
A gdzie była ta Restauracja Gerwazego? :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 lis 2018, 08:53 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Ogród sięgał aż prawie do dzisiejszej restauracji Gerwazego (Gajowa 2), która mieści się za Telimeną.
Czyli do granicy dziełek 113 i 111.
Nakładając zdjęcie lotnicze z dzisiejszą mapą, tak by wychodziło.
Drzewo obok "Telimeny" to pozostałość po Ogrodzie Wicka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group