Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 03:17

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 12 sty 2018, 16:42 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Witajcie!

Nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłam post – z góry przepraszam, jeśli nie. :) Czy jest tu na forum ktoś, kto potrafi odczytać polsko-niemieckie "hieroglify", pisane jakby ciągiem, tworzące w moim odczuciu ciąg znaków nie do rozszyfrowania? :) Jest to akt urodzenia mojej prababki, tzn. przypuszczam – nie mam pewności, bo poza odczytaniem nazwiska (Kobs) i zgodnością z datami, nie jestem w stanie odszyfrować ani jednego słowa. .. chciałabym wiedzieć chociaż, jakie się tam znajdują imiona/nazwiska (zwłaszcza rodziców)... dzisiaj nie żyje już nikt, kto powiedziałby mi – jak się nazywali moi prapradziadkowie... a chciałabym kiedyś uzupełnić na wpół puste drzewko genealogiczne. Będę bardzo wdzięczna za choćby jedno rozszyfrowane słowo... (na forum dla farmaceutów, nikt mi nie pomógł, zdaje sobie sprawę, że może być ciężko..) :))) Pozdrawiam wszystkich Użytkowników
Iza


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 112.59 KiB | Przeglądany 2849 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 90.76 KiB | Przeglądany 2849 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 12 sty 2018, 19:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 1 lis 2009, 08:48
Posty: 93
Niestety nie widac calosci dokumentu aktu urodzenia.
Mozna jednak odczytac nazwisko Raul (?) Kobs robotnik i Ottilie Kobs z domu Feldmanowski, zamieszkali w Bydgoszczy..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 13 sty 2018, 09:33 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
"Feldmanowski" jeszcze jako tako odczytałam, ale imion nie byłam w stanie - dzięki wielkie za wskazówkę, właśnie na imionach zależało mi najbardziej, :) (ps. teraz jak wiem, że tam jest "Ottilie", to widzę to dość wyraźnie :D)).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 sty 2018, 07:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Czy jest możliwe, że po 'Bromberg' jest nazwa ulicy?
Poniżej jest skromna 'ściąga', jak rozszyfrowywać stare litery.


Załączniki:
alfabet.JPG
alfabet.JPG [ 37.15 KiB | Przeglądany 2788 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 sty 2018, 14:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 1 lis 2009, 08:48
Posty: 93
BYDZIAK 1958 pisze:
Czy jest możliwe, że po 'Bromberg' jest nazwa ulicy?


Wydaje mi sie, ze chodzi o Schwedenbergstr. 46.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 sty 2018, 22:25 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Niestety nie znam miejsca urodzenia mojej prababki... niewiele o niej wiem, niestety. Wiem tylko, że przypuszczalnie była to Bydgoszcz i kto wie – może i nawet Szwederowo. Jedyne, co wiem na pewno to to, że w latach "dorosłych" w niejasnych dla mnie okolicznościach razem z mężem, wylądowała w niechlubnych barakach przy Dwernickiego :/

Z tą zabawą w "metryki", to widać dość ciężka sprawa.. już nie chodzi o rozszyfrowanie hieroglifów – ale jak zdążyłam się zorientować – o rozmaite błędy, np. w datach urodzeń. Znalazłam akty chrztów innych dalekich krewnych i w co najmniej trzech, znalazłam odmienne daty urodzeń (w tym różnica aż 4 miesięczna!). Nie wspomnę o nazwiskach i zapisach imion. :) Tak więc zabawa ciekawa, ale dla cierpliwych, z bystrym okiem i zdolnością "deszyfryzacji".

Tymczasem, dzięki Bydziak za ściągę - odszyfrowałam dzięki niej kilka słówek w innym dokumencie. :))) Sama nie byłabym w stanie rozpoznać np. "y", "m" czy "u" - a i tak nie jest łatwo bo widać, że piszący miał chyba powołanie na lekarza. :)

*Przy okazji (tak poza tematem): może macie jakieś zdjęcie/artykuły o Abisynii, tzn wiecie gdzie mogłabym zaczerpnąć głębszej wiedzy? Może jakieś anegdoty, wspomnienia? Czy to możliwe, że w tak wielkiej i wszechwiedzącej przestrzeni jaką jest Internet - były ledwie dwa zdjęcia tych nieszczęśliwych baraków i tylko jeden artykuł? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 sty 2018, 15:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
unitra pisze:
(...)
Nie wspomnę o nazwiskach i zapisach imion. :) Tak więc zabawa ciekawa, ale dla cierpliwych, z bystrym okiem i zdolnością "deszyfryzacji".

(...) może macie jakieś zdjęcie/artykuły o Abisynii, tzn wiecie gdzie mogłabym zaczerpnąć głębszej wiedzy?


Z tymi nazwiskami, to ostatnio najwięcej 'działo się' w okresie powojennym. Mój kolega z pracy nazywa się Konrad, a jego ojciec w młodości nazywał się Conrad. Ojciec innego kolegi, Zentkowskiego, nazwisko miał pisane przez "Rz" na początku.

O Abisynii pisaliśmy na forum w kilku miejscach np w tych:
search.php?keywords=abisynia&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 18 sty 2018, 01:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
robimhuk pisze:
Mozna jednak odczytac nazwisko Raul (?) Kobs robotnik i Ottilie Kobs z domu Feldmanowski, zamieszkali w Bydgoszczy..

Paul

robimhuk pisze:
Wydaje mi sie, ze chodzi o Schwedenbergstr. 46.

Dokładnie.
Polecam zajrzeć do książek adresowych w KPBC.

religia - ewangelicy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group