Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 09:34

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 31 lip 2017, 23:28 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 6 kwie 2014, 19:42
Posty: 20
O kurczę, szczerze powiem, że się nie spodziewałem że ktoś jeszcze odkopie ten temat :D Dzięki Unitra!

MWS - wow! :o Skąd Ty czerpiesz takie informacje? :D W życiu bym nie pomyślał, że ktoś mi powie coś więcej o twórcy tej fotografii a tu proszę. Można jakoś dowiedzieć się więcej?

Ogólnie z tego co napisałeś, to wychodzi na to, że z jednej strony jest jakiś trop, natomiast z drugiej - to zdjęcie mogło powstać wszędzie. Hmm, może można gdzieś znaleźć jakieś dokładne szczegóły ich działalności? Spis zdjęć? Oczywiście ciągle zakładając, że fotografia jest źle opisana.

Nie wiem, pokombinowałbym chętnie ale nie mam za bardzo narzędzi i wiedzy jak to dalej ugryźć. Mimo wszystko - dzięki za przypomnienie tematu, może kiedyś uda się złożyć tę opowieść w jedną całość.

Pozdrawiam ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 3 sie 2017, 22:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Informacje pochodzą z sieci. Cześć z nich to efekt poszukiwań, część to zupełnie przypadkowe trafienia.

Do Lulkowskiego bardzo mocno przyznaje się Toruń, to chyba ze względu na podtoruńską wieś - Lulkowo.
(nie znalazłem żadnych informacji, że Lulkowski wywodził się akurat stamtąd, wszelkie znalezione informacje dotyczą Grudziądza).

Coś takiego jak spis zdjęć raczej nie istnieje. Jedynie na aukcjach internetowych można spotkać fotografie sygnowane przez tych panów.
Są to przeważnie portrety, pojedyńcze i grupowe wykonywane w atelier.
Na prace malarskie Lulkowskiego nie trafiłem.

Pomimo to zachęcam do poszukiwań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 sie 2017, 05:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Świetne informacje. Zatem adres na kartce może dotyczyć czasowego punktu usługowego zorganizowanego w Bydgoszczy.
Swoją drogą przy tej okazji przypomniałem sobie o wyszukiwaniu w Internecie nie wg tekstu lecz wg zdjęcia. W Google jest na górze po prawej napis "grafika", który przełącza na tę funkcję. Ale ta fotka wywołuje tylko obrazy podobne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 sie 2017, 13:46 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Już tak abstrahując od lokalizacji, ta górka z drzewami jest jakaś nienaturalnie stożkowa, jak nie przymierzając kopiec / kurhan. :) A te dwa drzewka, to – o ile dobrze oceniam proporcję – musiały być baaardzo duże … :shock: W każdym razie, mi osobiście przypomina to nieco grodzicho w Strzelcach Dolnych a gdybym musiała umiejscowić to w Bydgoszczy: to (poza Wyszogrodem), tylko gdzieś w Botaniku... :)


Załączniki:
Komentarz: Strzelce gród (foto z neta)
16.JPG
16.JPG [ 77.4 KiB | Przeglądany 2363 razy ]
myslecinek-botanik.jpg
myslecinek-botanik.jpg [ 129.89 KiB | Przeglądany 2363 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 5 sie 2017, 09:54 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 6 kwie 2014, 19:42
Posty: 20
Ciekawe ujęcia, chociaż pewnie w ten sposób pewnie możemy kadrować prawie każdy taki pagórek i wyjdzie podobnie jak na oryginalnym zdjęciu :D Mało jest jakichkolwiek punktów oparcia na tej fotografii, jedyne które zauważyłem, to:
- droga która przebiega w oddali (od lewej i kończy się za pagórkiem) - jeśli się jej przyjrzeć, to widać że ta górka nie jest taka stroma jak się wydaje po pierwszym spojrzeniu, to pewnie kwestia tego, że to stare zdjęcie i możemy źle widzieć niektóre proporcje i perspektywę
- na pierwszym planie - to może być jakieś gospodarstwo ale zastanawia mnie sterta kamieni po lewej i delikatnie z prawej strony jakby ułożone deski - może to jakaś budowa albo coś takiego? Chociaż z drugiej strony - tam dalej to chyba wiszące pranie więc znowu nie wiem...

No ale dobra - wiedząc, że jest ta droga i "coś" na pierwszym planie i wiedząc gdzie szukać, można by się pokusić o przeczesanie starych map. Ale no właśnie - wciąż nie wiadomo nawet gdzie zacząć :D

Przez google grafika oczywiście próbowałem, ale to jest wciąż bardzo niedopracowany tryb, po prostu pokazuje zdjęcia w sepii ;) Trop, że Gdańska 165 to nie miejsce ze zdjęcia, a adres czasowego punktu usługowego tych panów interesujący, gdyby tylko znaleźć jakieś dane na ten temat można by tę poszlakę wykluczyć albo przestać w końcu się kręcić wokół tej Gdańskiej :D

W sumie wciąż też nie wiemy skąd ta informacja, że to Gdańska 165. Czy było to napisane z tyłu fotografii, czy może jednak ktoś kto posiada tę fotografię (jakoś musiała przecież trafić do internetu) wiedział, że to gdzieś pod koniec Gdańskiej i trochę na chybił trafił podpisał ją "Gdańska 165".

Pozdrawiam i również zachęcam do poszukiwań, może jednak w końcu uda się do czegoś sensownego dojść :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 5 sie 2017, 14:45 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 20 lis 2015, 11:24
Posty: 39
Ja widzę to jako fragment gospodarstwa... po prawej jakiś wóz, po lewej - takie gliniane beczki na wodę (?), no i to pranie... :) W dodatku przed chwilą zauważyłam jeszcze, jakąś trójkątną budę.. nie wiem, może złudzenie... (w oddali, "na przeciwko" najniższej beczki) :P na wzniesieniu po prawej - też są jakieś "trójkątne" zjawiska, czort wie co to takiego ...

Ogólnie zagadka ciekawa, ale zdaje się - że bez odnalezienia właściciela fotki, miejsce będzie nie do znalezienia. Może się np. okazać, że owszem, ul. Gdańska... ale nie w Bydgoszczy. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 5 sie 2017, 19:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Fotografa - Franza Lulkowskiego można znaleźć w książkach adresowych m. Bydgoszczy:
1885 - nie figuruje
1885 - nie figuruje
1886 - nie figuruje
1887 - atelier -Bahnhofstr. 80; zamieszkuje - Buchholtzstr. 13
-anons reklamowy na str. 25a tejże księgi
1888 - brak AB
1889 - brak AB
1890 - atelier - Danzigerstr. 165; - zamieszkuje Wallstr. 18
1891 - brak AB
1892 - nie figuruje

Margines przedstawionej wyżej fotografii (tutaj obcięty) zawiera sygnaturę "F. Lulkowski - Bromberg"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 5 sie 2017, 19:50 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 6 kwie 2014, 19:42
Posty: 20
MWS pisze:
Fotografa - Franza Lulkowskiego można znaleźć w książkach adresowych m. Bydgoszczy:

1890 - atelier - Danzigerstr. 165; - zamieszkuje Wallstr. 18

Margines przedstawionej wyżej fotografii (tutaj obcięty) zawiera sygnaturę "F. Lulkowski - Bromberg"


Czyli ogólnie mówiąc, fotografia przedstawia Bydgoszcz (lub okolice), ale nie jest to Gdańska 165 (gdyż tam po prostu znajdowało się atelier) - dobrze rozumiem?

Pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 lis 2018, 01:21 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 6 kwie 2014, 19:42
Posty: 20
Odkopuję temat ponownie z nadzieją, że może i tym razem ktoś podpowie coś ciekawego :D Wróciłem sobie teraz do tego tematu i wciąż nie mogę odnaleźć tego zdjęcia w internecie. Niebawem pewnie wybiorę się rowerem w kierunku grodziska w Strzelach, wisielca i ogrodu botanicznego żeby na własne oczy się temu przyjrzeć, ale ciekawi mnie źródło tej fotografii. Nie mogę go zlokalizować, a może w ten sposób udałoby się znaleźć inne fotografie z tego czasu i chociaż wstępnie zawęzić poszukiwania do Bydgoszczy (albo ją wykluczyć).

Może przez te lata ktoś zyskał dostęp do "narzędzi" które umożliwią dalsze śledztwo ;)

Pozdrawiam :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group