Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 09:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 21 wrz 2012, 19:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na ogłoszeniu z 1929 roku jest warsztat Ernsta Jahr. Warsztaty zwykle też produkowały małe ilości rowerów.

Obrazek

Natomiast w katalogu wystawy przemysłowej z 1946 roku można zanaleźć wykaz ówczesnych firm rowerowych, które prawdopodobnie weszły w skład Rometu, a wtedy tworzyły państwowe zjednoczenie.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 wrz 2012, 06:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Hrab pisze:
Na ogłoszeniu z 1929 roku jest warsztat Ernsta Jahr. Warsztaty zwykle też produkowały małe ilości rowerów.

Obrazek



Ojciec opowiadał mi, że i na niektórych ulicach spotkać można było rozkładane mini warsztaty. Być może tak zarabiali na życie niektórzy bezrobotni. Zapewne nie zamieszczali ogłoszeń. Ale też istnieli...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 wrz 2012, 16:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
To, co napisałem o produkcji rowerów przez warsztaty, opieram na kontakcie z takim producentem - serwisowcem w drugiej połowie lat 70-tych. Miałem rower rometowski Rekord 10. Intensywnie używany w terenie zaczął się rozpadać na niektórych łączeniach ramy. Pojechałem z nim do warsztatu rzemieślnika w starszym wieku przy Placu Poznańskim. Ten pan polutował mi rower mosiężnym drutem z użyciem palnika stwierdzając, że teraz rama będzie niezniszczalna. Zajęło to kilka godzin, a cena była niewielka, wręcz symboliczna. Byłem zaskoczony niezwykłą solidnością tego człowieka bo pospawał mosiądzem wszystkie, co do jednego łączenia, oczyszczając je dokładnie z farby, a nie tylko te zepsute. Uznał, że system łączenia stosowany przez Romet jest tandetny i trzeba to zrobic od podstaw. W tym czasie obejrzałem nieco pamiątek z czasów przedwojennych i wysłuchałem historii o dawnych solidnych rowerach. Taką pamiątką były m.in. ozdobne tabliczki znamionowe tegoż warsztatu rowerowego, które były zakładane na produkowanych przez warsztat rowerach, gdyż produkcja własna i serwis wzajemnie się uzupełniały.
Zakład znajdował się w podwórzu jednej z kamienic po stronie południowej placu - w tej wyburzonej potem części. Możliwe, że był to warsztat p. Smoczyka z tego ogłoszenia w 1929 roku, gdyż numeracja domów zmieniła się później (obecnie dwójka jest po drugiej stronie placu).

-- 24 wrz 2012 --

Willy Jahr miał hurtownię przy Dworcowej 18 (ogłoszenie 1938), może fabryczkę miał wcześniej?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 wrz 2012, 06:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Mój pierwszy rower (odkupiony ok 1967 roku) nazywał się Pionier. Miał chyba mało spotykane juz koła "22". Ale miał a przodu tabliczkę z ciekawą nazwą firmy - 'PA Fa Ro'. nie pamiętam, czy byly to duże, czy małe litery i nie wiem, czy firma nie została 'potem' również wchłonięta przez Romet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 wrz 2012, 17:28 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
BYDZIAK 1958 pisze:
Mój pierwszy rower (odkupiony ok 1967 roku) nazywał się Pionier. Miał chyba mało spotykane juz koła "22". Ale miał a przodu tabliczkę z ciekawą nazwą firmy - 'PA Fa Ro'. nie pamiętam, czy byly to duże, czy małe litery i nie wiem, czy firma nie została 'potem' również wchłonięta przez Romet.

To skrót od Pomorskiej Fabryki Rowerów lub inaczej FABRYKA ROWERÓW REKORD- Willy Jahr P.F.R. .Może masz jeszcze ten rower ?Chętnie taki przytulę.

-- N, 30 wrz 2012, 18:12 --

Dziękuje to daje jasny obraz sklep POMORSKIEJ FABRYKI ROWERÓW REKORD- Willy Jahr był na ul .Dworcowej 18 a Fabryka na ul.Nakielskiej 89.Muszę zobaczyć to miejsce co jest tam dzisiaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 wrz 2012, 19:25 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Po wojnie PA-FA-RO to były Państwowe Fabryki Rowerów, a na tabliczkach, jak pamiętam było jeszcze ZZR Bydgoszcz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 1 paź 2012, 16:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
DAWID pisze:
(...)
Może masz jeszcze ten rower ?Chętnie taki przytulę.
(...)


Nie. Sprzedałem go młodszemu koledze z Naruszewicza, z niedawno rozebranego domu, za chyba jedyne 100zł. (W ok. 1973?)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 paź 2012, 09:24 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
monter1951 pisze:
Po wojnie PA-FA-RO to były Państwowe Fabryki Rowerów, a na tabliczkach, jak pamiętam było jeszcze ZZR Bydgoszcz.

Masz racje chociaż i po wojnie używano starych tabliczek z przed wojny.

-- Cz, 4 paź 2012, 09:37 --

Co do firm polskich produkujących rowery i części rowerowe przed 1939 r. w Bydgoszczy można jeszcze dodać:
„J.D. B” Józef Dąbrowski, Bydgoszcz
Fabryka Części Rowerowych Piotr Nowacki, Bydgoszcz
Fabryka Części do Rowerów L. Madrewald, Bydgoszcz
Fabryka Części do Rowerów „Galwa”, Bydgoszcz
Fabryka Rowerów i Części Rowerowych „HA- BE”, Bydgoszcz
„Remo” Fabryka Ram i Części Rowerowych Antoni Remlein, Bydgoszcz
Nie ma co ukrywać było mnóstwo tych montowni i serwisów.

-- Cz, 4 paź 2012, 10:21 --

Zdjęcia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 paź 2012, 16:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zdjęcie z lat osiemdziesiątych, które przed chwila wstawiłem, warte jest przypomnienia i tutaj.

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Z lewej widać budynek oddziału Rometu. (Dawne Tornedo)
Obrazek


Obecnie jest tam stacja benzynowa Shell


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 5 paź 2012, 08:11 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
Fajna fotka .Krótko potem został wyburzony bo w latach 90-tych powstała stacja Shell o ile dobrze pamiętam.Co do Pomorskiej Fabryki Rowerów Rekord na ul nakielskiej 89 to bylem tam jest to na przeciwko kościoła i olśnienie w latach 80-tych to był Romet.Tropiciele historii może znajdziecie przedwojenne fotografie tego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 8 paź 2012, 07:53 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
Obecnie jest tam stacja benzynowa Shell
I dalej w tym temacie rok 1977

Obrazek

Od moderatora: zdjęcie pochodzi ze strony http://www.wspominajbydgoszcz.blogspot.com i zostało użyte bez zgody jego właściciela w dodatku po wcześniejszym usunięciu znaku wodnego, za co użytkownik otrzymuje ostrzeżenie. Prosiłem o wyjaśnienia, których po upływie tygodnia nie otrzymałem. Oryginał zdjęcia dostępny jest pod adresem http://www.wspominajbydgoszcz.blogspot. ... ja-mc.html

Życie dopisało ciąg dalszy historii o właścicielach fabryki ,,Tornedo”.W komentarzach pod wpisem ,,Bydgoski motocykl Tornrdo 97 -historia prawdziwa część 2 wpisał się wnuk Wilhelma Tornowa ,Walter Tornow.Odpowiedzieliśmy na niego a on opowiedział nam dalsze losy właścicieli i przesłał dokumenty jakie zachowały się u niego w domu.

Tak wiec Rodzina Tornow mieszkała i była związana mocno z Bydgoszczą tylko do końca II wojny światowej.Potem wyjechali i nikt z rodziny nie został e Bydgoszczy.William Tornow zmarł na przełomie 1939/40 ma cukrzycę i został pochowany w Ludwigslust w Meklemburgii na Pomorzu Przednim.William miał wiele dzieci Ta rodzina ma dzieci Williama ,Werner ,Walter, Harry, Hilde, Erika, Leni i Rosemarie.Żona Wiliama Tornowa zmarła w latach pięćdziesiątych w Hollenstedt.Jej syn Walter zmarł trzy lata temu w Rastatt i on miał syna też o imieniu Walter (65 lat emeryt)który to opowiedział nam powojenne losy rodziny Tornow.Całą historie o fabryce zna od swojego ojca który w 1991 roku wraz z bratem Wernerem odwiedził fabrykę rowerów ,,Romet” i była to dla nich wzruszająca wyprawa .
Obrazek

Dziękuje Walterowi Tornow za tą opowieść


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 18 paź 2012, 12:59 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
P.F.R. Willy Jahr to w istocie rzeczy montownia zatrudniająca 60 osób i produkującą (dane z 1938 r) 18 700 rowerów/rocznie.
Mieściła sie w Bydgoszczy przy ulicy Nakielskiej 89 (budynki stoją do dziś).
Fabryka powstała w latach 20-stych założona przez Niemca W. Jadra rocznik 1891 urodzonego w Nakle nad Notecią.
Lata swietnosci to okres II RP poniewaz po 39r produkcja była systematycznie ograniczana. w 1943 zarekwirowano ciężarówkę i inne srodki transportu. A w 1944r firma została zamknięta.
Wg.p. Urlicha fabryka posiadała bardzo skromny park maszynowy i składała się z wydziału: lakiernia i montaż. Syn twierdził ze nie odbywała się tutaj produkcja zbrojeniowa (chyba ma racje ponieważ nie produkowano tutaj części/podzespołów)
Ulrich Jahr syn właściciela jest bydgoszczaninem więcej tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Ulrich_Jahr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 lis 2012, 20:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Okupacja, prawdopodobnie zdjęcie zostało zrobione w Bydgoszczy.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 lis 2012, 05:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Na baku ma chyba napis 'Tornedo'... Moje 'ślepe oko' dopatruje się jeszcze czegoś w rodzaju 'trąbki', na kierownicy. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 lis 2012, 10:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tak, jest to motocykl TORNEDO. Dlatego to zdjęcie znalazło się w tym wątku :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 lis 2012, 14:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeszcze jedno zdjęcie z tym motocyklem.
Widoczna jest brama wjazdowa na jedno z osiedli pracowniczych D.A.G.
Autobus firmy Büssing-NAG, autobusy kursowały z Nowego Rynku pod bramy główne D.A.G.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 lis 2012, 22:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 4 kwie 2009, 23:00
Posty: 1078
Dzisiaj, na FB, w profilu "Wspominaj Bydgoszcz..." pojawił się link do Wirtualnego Muzeum Bydgoskiego Przemysłu Rowerowego i Motocyklowego: http://www.auto-nostalgia.pl/wirtualne- ... cyklowego/

_________________
Z harcerskim pozdrowieniem
SALAMON


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 mar 2013, 09:03 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
Stare emblematy i naklejki Tornowa
Obrazek

Obrazek

i inne ciekawe bydgoskie firmy rowerowe
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 lis 2013, 12:20 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
Jak widać pod nazwą Tornedo kryło się kilka innych marek.


Załączniki:
gromada artykuł z 1939 roku .jpg
gromada artykuł z 1939 roku .jpg [ 123.82 KiB | Przeglądany 5905 razy ]
gromada szyld.jpg
gromada szyld.jpg [ 102.22 KiB | Przeglądany 5905 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 lis 2013, 12:52 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 lut 2011, 17:36
Posty: 16
Moj ostatni zakup rower tornedo z lat 30-tych


Załączniki:
DSC02988.jpg
DSC02988.jpg [ 71.48 KiB | Przeglądany 5903 razy ]
DSC09092.jpg
DSC09092.jpg [ 104.83 KiB | Przeglądany 5903 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group