Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 07:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 11 paź 2010, 12:04 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Na murze kościoła w Dobrczu znajdują się widoczne na zdjęciu pozostałości płaskorzeźby.
O ile wyobraźnia nie płata mi figla to wydaje mi się, że jest to tarcza herbowa. Wie ktoś może coś na temat tej płaskorzeźby?


Załączniki:
104_8830.jpg
104_8830.jpg [ 151.64 KiB | Przeglądany 1774 razy ]
104_8831.jpg
104_8831.jpg [ 154.93 KiB | Przeglądany 1774 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 paź 2010, 18:40 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Tak. jest to tarcza herbowa, prawdopodobnie fundatora kościoła. Byłem tam wiosną tego roku i rozpytywałem o niego starsze osoby odwiedzające przykościelny cmentarz. Nikt jednak prawie nic nie wiedział, poza tym,że był to herb.
Podobno tymi fundatorami byli Gądeccy i jest to ich herb. Jest to jednak trudne do ustalenia z powodu licznych pożarów i przebudów tego kościoła.
Więcej znalazłem tu ;
http://www.dobrcz.info/asp/pl_start.asp ... ja=artykul W zał. moja fotka .


Załączniki:
SDC13719.JPG
SDC13719.JPG [ 59.04 KiB | Przeglądany 3029 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 paź 2010, 19:15 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
AERO pisze:
Podobno tymi fundatorami byli Gądeccy i jest to ich herb. Jest to jednak trudne do ustalenia z powodu licznych pożarów i przebudów tego kościoła.
Więcej znalazłem tu ;
http://www.dobrcz.info/asp/pl_start.asp ... ja=artykul W zał. moja fotka .

Znam ten opis dość dobrze, jednak wynika z niego, że obecny kościół (murowany) powstał w latach 1856-1859. Gądeccy byli fundatorami kaplicy, która znajdowała się przy poprzednim drewnianym kościele. Nie wykluczone jednak, że umiejscowienie tej płyty jest wtórne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 paź 2010, 20:46 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
To fascynujące - tyle razy byłem w tym kościele, a nie zauważyłem owej płaskorzeźby.
Garść informacji o Dobrczu - mogą być przydatne przy dalszej analizie.
W XII w. wieś była własnością rycerskiego rodu Powałów. Na początku kolejnego stulecia, drogą spadku, przeszła w ręce Odrowążów. W 1212 roku Iwo Odrowąż, późniejszy biskup krakowski, przekazał osadę wraz z jeziorem klasztorowi cystersów w Sulejowie. Okres przynależności Dobrcza do klasztoru sulejowskiego skończył się w 1285 r., kiedy to kapituła generalna cystersów wydała decyzję o przejściu wsi w posiadanie klasztoru byszewskiego.
W 1288 r. opat byszewski Engelbert przeprowadził transakcję wymiany z biskupem kujawskim Wisławem. Na mocy układu, w zamian za osadę Smeysche (obecne Koronowo) biskup otrzymał Dobrcz wraz z przynależną dziesięciną. Wieś przeszła w posiadanie biskupów włocławskich, których własnością była aż do XVI wieku. Wówczas to biskup Wincenty Przerembski przeznaczył Dobrcz, wraz z okolicznymi wsiami, jako uposażenie dla sufragana. W 1557 r. właścicielem Dobrcza był sufragan Jan Wysscheczki. W zarządzie kolejnych sufraganów wieś pozostawała do 1576 r., kiedy to biskup Stanisław Karnkowski ofiarował ją kapitule włocławskiej. Przy kapitule włocławskiej Dobrcz pozostał aż do jej sekularyzacji w XIX w.
Według lustracji z XVIII w., przy drewnianym kościele w Dobrczu znajdowała się drewniana kaplica, z umieszczoną poniżej murowaną kryptą fundatorów z rodu Gądeckich. Jak słusznie zauważył Ewing, w trakcie budowy obecnego, murowanego kościoła w latach 1856 - 1859, tablica z herbem (Gądeckich?) mogła zostać zdjęta z pierwotnego kościoła (czy raczej z kaplicy) i wmurowana w ścianę nowego obiektu.
Rodzi się kolejne pytanie - w którym miejscu znajdował się pierwotny, drewniany kościół z przyległą doń kaplicą. Możliwe są dwie opcje:
1. Pierwotna świątynia znajdowała się w miejscu obecnego kościoła. W takim wypadku wszystkie relikty wcześniejszego założenia zostały zniszczone
2. Pierwotna świątynia znajdowała się nieco dalej na północ, na co wskazują źródła kartograficzne z XIX wieku (co prawda mało dokładne). W takim przypadku relikty powinny się znajdować na terenie obecnego cmentarza lub przyległego pola.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group