Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 25 kwie 2024, 08:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grabowski młyn
Post: wtorek, 28 wrz 2010, 21:29 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 29 sie 2010, 19:26
Posty: 29
Witam
Jestem studentem geografii na UKW i piszę pracę magisterską o Parowie Cieleszyńskim (gmina Pruszcz i Dobrcz), znajdującym się w pomiędzy Suponinem - Cieleszynem a Grabówkiem.
Zwracam się z wielką prośbą do wszystkich historyków i archeologów zaglądających na to forum o pomoc w ustaleniu kilku faktów.
1) przy drodze z Grabówka do Cieleszyna znajdują się ciosane podłużne granity, czy to znak prusaków przed pochyłą drogą?
2) na mapach miejscowość nosi nazwę Grabowomuchle; Grabowski Młyn ale nigdzie nie znalazłem źródeł potwierdzenia, że tam faktycznie był młyn wodny. Choć widać w terenie wyraźne zagłębienie po stawku, a poniżej widoczne jakieś fundamenty. Jeśli macie namiary jakieś pozycje w literaturze historycznej to podajcie proszę.
3) gdzieś na wzgórzach ponoć była osada średniowieczna czy grodzisko. W parowie znaleziono wypaloną rudę darniową jako znak bytności ludzi, a ja znalazłem sporej wielkości kamień ociosany na trójkąt. Nie wiem może to zwykłe oznaczenie geodezyjne czy coś z dalszych czasów. Informacja o bytności człowieka w parowie i okolicach potrzebna mi jest do określenia od kiedy mniej więcej użytkowano rolniczo stoki parowu. Miało to wpływ na procesy erozyjne i wytwarzanie się tzw. wysokich miedz.
Piszcie wszystko co wiecie o przeszłości tego terenu.


Załączniki:
kamien2.jpg
kamien2.jpg [ 196.05 KiB | Przeglądany 3347 razy ]
Komentarz: ściana, fundament z kamieni.
SDC14424.jpg
SDC14424.jpg [ 165.33 KiB | Przeglądany 3350 razy ]
SDC14425.jpg
SDC14425.jpg [ 248.98 KiB | Przeglądany 3362 razy ]
Komentarz: dwie równoległe ściany i półokrągłe okienko w stronę rzeczki.
ruiny.jpg
ruiny.jpg [ 192.37 KiB | Przeglądany 3360 razy ]
Komentarz: W tym miejscu znajdują się fundamenty
grabowko.jpg
grabowko.jpg [ 120.3 KiB | Przeglądany 3362 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 wrz 2010, 22:49 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Jeśli chodzi o młyn wodny w Grabowskim Młynie, to jest precyzyjnie zaznaczony na mapie Schroetera z lat 1798-1802 oraz mapie z 1816 roku (Special Charte von dem Königlich Preussischen Bezircke der Regierung zu Bromberg nach dessen neuester Eintheilung in 6 Landräthliche Kreise, WMBP, sygn. C IV 764).
Informacje na temat dziejów analizowanego obszaru odnajdziesz w literaturze przedmiotu. Proponuję zacząć od
Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich oraz prac R. Wegnera, S. Kujota, B. Śliwińskiego i Z. Guldona. Warto przejrzeć również wydane drukiem lustracje województwa pomorskiego z XVI i XVII w oraz archiwalia (akta gruntowe) z archiwum w Bydgoszczy.
Najbliższy gród wczesnośredniowieczny znajdował się w Topolnie. Co do zasiedlenie omawianego obszaru (w grę może wchodzić osadnictwo od pradziejów aż po czasy nowożytne), to musisz skorzystać z materiałów AZP, dostępnych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura w Bydgoszczy (ul. Jezuicka 2).

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 lis 2010, 21:42 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 29 sie 2010, 19:26
Posty: 29
Bardzo dziękuję na przydatne wskazówki. Dzięki nim zgromadziłem ładną kolekcję pruskich map tej okolicy co bardzo się przyda :) Czasami czułem się jakbym studiował historię, ale widzę ile jest nieznanych faktów w tej okolicy o których prawie nikt nie wie, co rozbudziło we mnie historyczną ciekawość. Te poszukiwania pokazały mi, że w Internecie można znaleźć masę informacji np. w cyfrowych bibliotekach. Fajnie by było jeszcze znać nazwisko właściciela tego młyna, może kiedyś i to się znajdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 30 lis 2010, 08:09 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 19:47
Posty: 466
Bardzo możliwe, że młyn należał do pobliskiego majątku - Grabowa. W latach 20 XX w. właścicielem Grabowa był Skarb Państwa, a dzierżawcą był niejaki Steinmayer.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group