Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
http://forum.bsmz.org/

Odkrycie na ul. Gdańskiej 4
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=31&t=8772
Strona 1 z 1

Autor:  szesnasty [ sobota, 23 cze 2018, 16:03 ]
Tytuł:  Odkrycie na ul. Gdańskiej 4

www.bydgoszcz.pl pisze:
Cenne odkrycie podczas prac przy rozbudowie Muzeum Okręgowego

(…)
Dotychczas, podczas prac w obiekcie, odnaleziono kilkanaście przedmiotów, które zostaną wyeksponowane w budynku na ul. Gdańskiej, stanowiąc świadectwo jego historii. Są to między innymi nocnik z czasów, kiedy w obiekcie funkcjonował Szpital Miejski oraz kalendarzyk z osobistymi notatkami z 1939 roku.

Kolejnym sensacyjnym odkryciem były masywne, profilowane belki stropowe na obydwu kondygnacjach budynku zdobione wyciętymi rozetami i datą 1616. Takie datowanie poświadczyło informacje archiwalne dotyczące lokowania klasztoru.

(…) Podczas badań historyczno-architektonicznych, w jednej z odkrywek wykonanej w tynkach ściany wschodniej skrzydła południowego, stwierdzono możliwość występowania malarstwa figuratywnego. Efektem usunięcia większości tynków wtórnych przez zespół konserwatorów z Działu Konserwacji Muzealiów MOB, było odsłonięcie dużych fragmentów pierwotnego tynku wraz z opracowaniem malarskim. (…)

Dotychczas udało się zinterpretować tylko jedno przedstawienie znajdujące się na ścianie wschodniej. Jest to Ostatnia Wieczerza. Wizerunek postaci Chrystusa pojawia się jeszcze na filarze międzyokiennym ściany południowej, w nieokreślonej jak na razie scenie. Konserwatorzy MOB planują obecnie przeprowadzenie szeregu badań specjalistycznych w celu określenia techniki wykonania malowideł, składu zapraw, spoiw i pigmentów.

W ścianie północnej odnaleziono także łukowo nakrytą wnękę, zamurowaną w XIX wieku, zapewne w trakcie adaptacji budynku klasztoru na lecznicę. Odkrycia te pozwalają na zidentyfikowanie dolnej sali jako refektarza sióstr klarysek.
(…).

Źródło: http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tre ... wie-muzeu/

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/