Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 10:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 3 kwie 2014, 21:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Mało jest filmów fabularnych czy dokumentalnych pokazujących życie i pracę marynarzy śródlądowych przed II wojną światową i po jej zakończeniu. Poniżej dwa filmy fabularne znalezione w sieci które pozwalają sobie wyobrazić jak wyglądało życie marynarzy np. na Brdzie.


Ludzie Wisły (1938)
Film pokazuje życie wiślanych flisaków: szypra Firleja (Kazimierz Gella) z córką Anną (Ina Benita) i jego zięcia Zygmunta Siudowskiego z żoną Julcią (Halina Zawadzka), drugą córką Firleja, którzy żyją na barce "Martin" oraz Apolonii Matyjas (Stanisława Wysocka), ich sąsiadki, kobiety silnej i przedsiębiorczej, samotnie borykającej się z przeciwnościami losu. Anna zakochuje się w przystojnym Aleksie (Jerzy Pichelski), który wśród wodniackiej braci cieszy się zasłużoną opinią złodzieja i kobieciarza. Z kolei w Annie kocha się bosman Hajnuś (Stefan Trojan), pracujący na barce Firleja. Wodniaków nękają ciągłe kłopoty. Umiera Julcia a Zygmunt jest zmuszony opuścić dzierżawionego "Martina", Matyjaska ma problemy z uzyskaniem zleceń na swoją starą, zniszczoną barkę a ojciec Anny wygania Hajnusia, który rozgoryczony z powodu nieodwzajemnionej miłości opowiada mu o romansie Anny z Aleksym. Niebawem na nocnym postoju dochodzi do tragedii...
http://www.youtube.com/watch?v=ypfQhsA8hP0


Dwoje z Wielkiej Rzeki (1958)
Wzbogacony o paradokumentalny zapis surowego życia odrzańskich wodniaków dramat obyczajowy: dzieje skomplikowanej miłości dwojga młodych, których dzieli tradycja, zastarzałe uprzedzenia dzielnicowe, trudne sprawy ojców.
Stary "Wiślak" nienawidzi Niemców, bo w czasie wojny zabili mu żonę... Stary Rang nienawidzi Polaków, bo zabrali mu jego dom w Koźlu... "Wiślak" ma syna Janka, Rang córkę - Edith. Młodzi poznali się i pokochali. Chcą się pobrać, na co rodzice stanowczo się nie zgadzają. Ale młodzi postanowili nienawiść zastąpić miłością, co udaje im się wreszcie po wielu dramatycznych przejściach.
http://www.wykop.pl/link/1645577/4375674567/

Ten film polecam szczególnie. Unikatowe zdjęcia pokazują życie marynarzy śródlądowych na rzece. Zdjęcia do filmu rozpoczęto w czerwcu 1956 i po przerwie wznowiono w 1958. W filmie znalazły się plenery: Odry w okolicach Brzegu, Koźla, Krapkowic, Szczecina i Wrocławia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 kwie 2014, 19:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Niedawno wspominałem o filmie z rejsu Wisłą. Udało mi się go 'przekonwertować'. Udało mi się również 'odzyskać' swoje konto na YT. Niebawem go wstawię. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 7 kwie 2014, 20:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Wstawiam Twój post dla zachowania ciągłości.

Rejs Wisłą 1988 roku
viewtopic.php?f=31&t=6512&p=46586#p46586

Film Bydziaka:

Cytuj:
Pod takim tytułem umieściłem na YT film dokumentalny, o którym wspominałem. Pokazuje transport Wisłą przęseł na budowę mostu w Zakroczymiu. Warte uwagi są wspomnienia Edwina Przybytkowskiego, narratora, kapitana holownika San. Dodam, że kopia filmu którą otrzymałem, nie miała początku i nie znany mi jest oryginalny tytuł filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=kK4yUjeG8MI

Kolejny film
We filmie można usłyszeć relację o tragicznych skutkach wpłynięcia na minę w 1945r.
Właśnie natrafiłem w necie na historię holownika 'Lubecki'. We fragmencie zaczynającym się od dziesiątego akapitu, licząc od końca tekstu, również jest o tym napisane.
http://www.historiawloclawka.pl/index.p ... ubeckkiego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group