Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 03:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 15 maja 2018, 12:52 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 15 maja 2018, 10:14
Posty: 2
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Po pierwsze bardzo się cieszę iż znalazłem taką stronę - z ludźmi z pasją, ratującymi zabytki i eksplorującymi ciekawe miejsca:D Bardzo jestem ciekawy czy powtórzycie wycieczkę do bunkra na ulicy Grabowej. Mieszka na os. Leśnym od urodzenia i nigdy nie wiedziałem, że jest tam bunkier.

Ale do rzeczy. Piszę ten post ponieważ potrzebujemy (wspólnota mieszkaniowa) pomocy. Nasz blok posiada (niestety już zaadoptowany na inne cele) bunkier. W pomieszczeniu obok obecnego węzła C.O znajdowała się wentylatorownia. Pytanie do Was czy takie pomieszczenia posiadały komin wentylacyjny prowadzący na dach? Musimy wykonać wentylacje w węźle C.O. i jest nam niezbędny taki właśnie komin.

Co do samego bunkra to od poprzedniego zarządu WM słyszałem plotki, iż może on być połączony z pozostałymi bunkrami w blokach obok i po przekątnej. Szczerze w to wątpię, ale do tej pory nie miałem okazji sprawdzić czy wyjście ewakuacyjne prowadzi tylko do wyłazu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 maja 2018, 13:45 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
tower pisze:
Co do samego bunkra to od poprzedniego zarządu WM słyszałem plotki, iż może on być połączony z pozostałymi bunkrami w blokach obok i po przekątnej. Szczerze w to wątpię, ale do tej pory nie miałem okazji sprawdzić czy wyjście ewakuacyjne prowadzi tylko do wyłazu :)


Nie wierz w takie rzeczy ;) bo piętro niżej jest tajna sieć metra :shock: A poważnie to niestety większość z wyłazów została zaśmiecona... Jeśli masz dostęp, zaś Wasza wspólnota potrafi dbać o to pomieszczenie to może byłaby okazja do wspólnego rekonesansu :) Odległość wyjścia ewakuacyjnego była uzależniona od wysokości budynku, pod którym schron się znajdował. Zaś schron miał możliwość zmagazynowania wody oraz filtry powietrza, które miały pozwolić przetrwanie ukrytym przez 3 dni. Pop tym czasie od wybuchu jądrowego poziom promieniowania miał opaść do poziomu pozwalającego na przeżycie na zewnątrz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 maja 2018, 15:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
tower pisze:
Ale do rzeczy. Piszę ten post ponieważ potrzebujemy (wspólnota mieszkaniowa) pomocy. Nasz blok posiada (niestety już zaadoptowany na inne cele) bunkier. W pomieszczeniu obok obecnego węzła C.O znajdowała się wentylatorownia. Pytanie do Was czy takie pomieszczenia posiadały komin wentylacyjny prowadzący na dach? Musimy wykonać wentylacje w węźle C.O. i jest nam niezbędny taki właśnie komin.


Czerpnie powietrza były między parterem a pierwszym piętrem. Jak macie oblepiony blok sprasowanym "popkornem", to zostały zaślepione. W pomieszczeniu schronu musicie poszukać gdzie są, lub były zawory nadciśnieniowe. Powinny być przy drzwiach wejściowych do schronu, czyli tzw. śluzie. Wyrzut zużytego powietrza odbywał się właśnie przez te zawory. Nie były podłączone do kominów wentylacyjnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 maja 2018, 13:19 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 15 maja 2018, 10:14
Posty: 2
Lokalizacja: Bydgoszcz
wichura pisze:
Nie wierz w takie rzeczy ;) bo piętro niżej jest tajna sieć metra :shock: A poważnie to niestety większość z wyłazów została zaśmiecona...

Hehe jasne że to tylko plotki i w nie nie wierzę, choć zawsze jest ten 1% szans puki się samemu na własne oczy tunelu (ewakuacyjnego) nie sprawdzi :D Sam wyłaz został niestety zasypany, dostęp od strony bloku powinien być nadal możliwy. Jedno co mnie zastanawia to dziwny metalowy "właz" pomiędzy boiskami które znajdują się na dużym placu za moim blokiem) Został on ostatnio odsłonięty przez ekipę koszącą trawę. Nie wygląda na kanalizacyjny. Postaram się wrzucić zdjęcie - może ktoś z forumowiczów już takie widział.

Jeśli chodzi o rekonesans to nie widzę problemu. Co prawda schron jest już podzielony i nie mam dostępu do większości pomieszczeń, ale może uda się nam namierzyć coś ciekawego (np. zaory nadciśnieniowe) :D

bunkier pisze:
Czerpnie powietrza były między parterem a pierwszym piętrem. Jak macie oblepiony blok sprasowanym "popkornem", to zostały zaślepione. W pomieszczeniu schronu musicie poszukać gdzie są, lub były zawory nadciśnieniowe. Powinny być przy drzwiach wejściowych do schronu, czyli tzw. śluzie. Wyrzut zużytego powietrza odbywał się właśnie przez te zawory. Nie były podłączone do kominów wentylacyjnych.


Dokładnie, jak już pewnie 99% bloków, nasz również został docieplony. Samą czerpie do węzła C.O. zrobimy przez okienko które jest w pomieszczeniu. Natomiast wyciąg musi prowadzić na dach. W mojej klatce jest na 100% śluza ale nigdzie nie widzę zaworów wylotowych. Za tą śluzą znajduje się właśnie owa wentylatorownia. Jak rozumiem są to takie zawory z obciążnikiem na sprężynie? Czy szukać ich w ścianie czy raczej pod sufitem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 cze 2018, 15:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zawór wygląda tak jak na załączonym zdjęciu.
Montowane były w ścianach.


Załączniki:
Zaw.JPG
Zaw.JPG [ 80.46 KiB | Przeglądany 3618 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group