Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 20 wrz 2018, 20:27

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 266 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
Gość
Awatar użytkownika

Za 500 lat, ktoś to przeczyta i będzie ciekawy, jak ten Bydziak wyglądał i pośle kamerkę w nasze czasy. Więc rozglądaj się za dziwnymi dronami koło ciebie. To może być kamerka z przyszłości. :):) :):)

Gość
Awatar użytkownika

^^^ Trochę pofantazjowaliśmy, a teraz pora wracać do przeszłości, która buszuje w mojej wyobraźni. ;)

W styczniu pisałem i prosiłem o podpowiedzi, dotyczące szczegółów otoczenia dawnego mostu KJ. Dziś widok, który co parę dni wciąż poprawiałem, (bo zawsze dostrzegam elementy do poprawki), chyba nadaje się do pokazania. (Choć pewnie za za jakiś czas znów bym coś chciał poprawić... :oops: )

Obrazek został ucharakteryzowany na dawną pocztówkę, by jeszcze bardziej odsyłał do klimatów sprzed ponad stu lat.

Załączniki:
MKJ b2.JPG
MKJ b2.JPG [ 106.13 KiB | Przeglądany 341 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Część z Was, na pewno już ma książkę Krzysztofa "Z lotu ptaka", ze zdjęciami miasta, głównie lotniczymi, (starymi). Jest tam kilka zestawów, zwanych kiedyś 'trójwymiarowymi". Nie wiem, w jakim stanie są oryginały. W książce, (na płycie), jest sporo niekorzystnych różnic między konkretnymi obrazami dla lewego czy prawego oka. Pomijając już różnice w objętych obszarach na kadrach, również różnią się ostrością czy jasnością. Być może te różnice są spowodowane trudnościami technicznymi przy skanowaniu ich na potrzeby książki.
Wspominałem kiedyś na forum o pewnym czasie, w którym 'bawiłem się' w robienie ujęć,(slajdów), trójwymiarowych, zwykłym jedno obiektywowym aparatem.

Żeby zobaczyć, jakie efektowne widoki 3D, uzyskamy na omawianych starych fotografiach, potrzebna by była dawna przeglądarka do takich zdjęć. Chyba widziałem kiedyś takową jako eksponat w muzeum fotografii. Wyglądała mniej więcej tak, jak poniżej na pierwszym zdjęciu. (Zdjęcie 1)
Nie mam nic takiego pod ręką, więc odczepiłem matówkę z przeglądarki slajdów. Na początek, na jednym z zestawów z książki, stonowałem światło dla obu kadrów i nieco zmieniłem kąt dla jednego z nich. Przeglądarka slajdów, przystosowana do małych kadrów, pozwoliła na oglądanie tylko malutkich obszarów starych zdjęć, zawierających kilka domów. (Zdjęcie 2)
Pierwszym widokiem jakim mogłem się zachwycić, był obszar styku ul Św Trójcy i Czartoryskiego. Rewelacja. Ale sposób oglądania był eksperymentalny. Oba mini kadry wyświetlone były na monitorze, a ja przyłożyłem do niego przeglądarkę. Przeszkadzało migotanie pikselków, ale efekt 3D był dostrzegalny.
Kolejna próba, to wydrukowanie na kartce kilku kolejnych podwójnych fragmentów, zdjęć. Tym razem poszukałem w domu najbardziej "mocne" okulary i dodatkowo dorobiłem 'pudełkowe naprowadzanie na cel', z... zresztą sami zobaczcie. (Zdjęcie 3)
Nie wiem jaką mają 'moc' te okulary, ale pozwalają na 'oglądanie z bliska' wyciętych z kartki kadrów, (czyli z ok10-15cm). Samo oglądanie trzeba zacząć od maksymalnego zbliżenia, by oba kadry mimo 'rozmazania się', zlały się w jednolitą całość. Wtedy pomału oddalamy się od zdjęć, do momentu w którym złapiemy oczami ostrość.
Na koniec próbka 'poprawionych zestawów'. Zachęcam do pokombinowania z nimi, w sposób wyżej opowiedziany. Efekty są rewelacyjne.

Myślę, że Krzysztof, nie będzie miał nic przeciw, że w ramach eksperymentu, pokazuję Wam, na przykładzie fragmentów zdjęć z książki, jak to przeglądać. :ang

Załączniki:
stare 3D.JPG
stare 3D.JPG [ 9.16 KiB | Przeglądany 268 razy ]
slajdówka.JPG
slajdówka.JPG [ 15.54 KiB | Przeglądany 268 razy ]
zestaw.JPG
zestaw.JPG [ 18.36 KiB | Przeglądany 268 razy ]
przegląd.JPG
przegląd.JPG [ 30.19 KiB | Przeglądany 268 razy ]
1  3D.JPG
1 3D.JPG [ 35.25 KiB | Przeglądany 268 razy ]
2 3D.JPG
2 3D.JPG [ 64.27 KiB | Przeglądany 268 razy ]

BSMZ Bunkier

Ciekawy efekt uzyskałeś, przypomina mi to wyostrzenie zdjęcia :)

Gość
Awatar użytkownika

krajan pisze:
Ciekawy efekt uzyskałeś, przypomina mi to wyostrzenie zdjęcia :)

^^^ Te zdjęcia powyżej, to są zestawy do zobaczenia obrazu w pełnym 3D. Odległość między ich pionowymi osiami jest w pewnym sensie w obu przykładach przypadkowa. Każdy kto chce to zobaczyć w trójwymiarze, musi sobie indywidualnie ustawić te odległości. Zależą one od zastosowanych soczewek i na pewno też od sprawności własnych oczu.

Gość
Awatar użytkownika

Przypomniane poniżej stare zdjęcie, widziałem w dwóch 'naszych' muzeach, ale jeśli dobrze pamiętam, opisy osoby na rowerze były różne. W jednym przypadku, że to pracownik elektrowni, a w drugim, że to przedsiębiorca budowlany.
Kiedyś kombinowałem ze zrobieniem zestawu porównawczego. Będąc na ul. Warmińskiego, starałem się ustawić tak, by tak jak na starym widoku, krawędź budynku z prawej strony, zasłoniła część okna... I ostatecznie nie wychodziło to zadawalająco. Dopiero później 'zaskoczyłem', że ten współczesny budynek, którego część widać po prawej stronie, nie jest tym ze starego zdjęcia. :oops:

Ostatecznie, chyba lepiej całość wyszła w wersji 'nakładanej'. Dobrze widać, (choć tylko we fragmencie), różnice położenia tego starego i nowego domu.
Oczywiście najcenniejszym detalem tego widoku, są tory tramwajowe 'trakcji towarowej', którą dostarczano węgiel do elektrowni. (Przypomnę, że na str8 'tematu tramwajów', jest obrazek 'tramwajowego zestawu z węglem', na Warmińskiego)

Załączniki:
Tory na W.JPG
Tory na W.JPG [ 53.96 KiB | Przeglądany 162 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 266 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]