Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 09:59

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 1 mar 2018, 14:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Za 500 lat, ktoś to przeczyta i będzie ciekawy, jak ten Bydziak wyglądał i pośle kamerkę w nasze czasy. Więc rozglądaj się za dziwnymi dronami koło ciebie. To może być kamerka z przyszłości. :):) :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 kwie 2018, 06:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^ Trochę pofantazjowaliśmy, a teraz pora wracać do przeszłości, która buszuje w mojej wyobraźni. ;)

W styczniu pisałem i prosiłem o podpowiedzi, dotyczące szczegółów otoczenia dawnego mostu KJ. Dziś widok, który co parę dni wciąż poprawiałem, (bo zawsze dostrzegam elementy do poprawki), chyba nadaje się do pokazania. (Choć pewnie za za jakiś czas znów bym coś chciał poprawić... :oops: )

Obrazek został ucharakteryzowany na dawną pocztówkę, by jeszcze bardziej odsyłał do klimatów sprzed ponad stu lat.


Załączniki:
MKJ b2.JPG
MKJ b2.JPG [ 106.13 KiB | Przeglądany 6177 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 maja 2018, 19:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Część z Was, na pewno już ma książkę Krzysztofa "Z lotu ptaka", ze zdjęciami miasta, głównie lotniczymi, (starymi). Jest tam kilka zestawów, zwanych kiedyś 'trójwymiarowymi". Nie wiem, w jakim stanie są oryginały. W książce, (na płycie), jest sporo niekorzystnych różnic między konkretnymi obrazami dla lewego czy prawego oka. Pomijając już różnice w objętych obszarach na kadrach, również różnią się ostrością czy jasnością. Być może te różnice są spowodowane trudnościami technicznymi przy skanowaniu ich na potrzeby książki.
Wspominałem kiedyś na forum o pewnym czasie, w którym 'bawiłem się' w robienie ujęć,(slajdów), trójwymiarowych, zwykłym jedno obiektywowym aparatem.

Żeby zobaczyć, jakie efektowne widoki 3D, uzyskamy na omawianych starych fotografiach, potrzebna by była dawna przeglądarka do takich zdjęć. Chyba widziałem kiedyś takową jako eksponat w muzeum fotografii. Wyglądała mniej więcej tak, jak poniżej na pierwszym zdjęciu. (Zdjęcie 1)
Nie mam nic takiego pod ręką, więc odczepiłem matówkę z przeglądarki slajdów. Na początek, na jednym z zestawów z książki, stonowałem światło dla obu kadrów i nieco zmieniłem kąt dla jednego z nich. Przeglądarka slajdów, przystosowana do małych kadrów, pozwoliła na oglądanie tylko malutkich obszarów starych zdjęć, zawierających kilka domów. (Zdjęcie 2)
Pierwszym widokiem jakim mogłem się zachwycić, był obszar styku ul Św Trójcy i Czartoryskiego. Rewelacja. Ale sposób oglądania był eksperymentalny. Oba mini kadry wyświetlone były na monitorze, a ja przyłożyłem do niego przeglądarkę. Przeszkadzało migotanie pikselków, ale efekt 3D był dostrzegalny.
Kolejna próba, to wydrukowanie na kartce kilku kolejnych podwójnych fragmentów, zdjęć. Tym razem poszukałem w domu najbardziej "mocne" okulary i dodatkowo dorobiłem 'pudełkowe naprowadzanie na cel', z... zresztą sami zobaczcie. (Zdjęcie 3)
Nie wiem jaką mają 'moc' te okulary, ale pozwalają na 'oglądanie z bliska' wyciętych z kartki kadrów, (czyli z ok10-15cm). Samo oglądanie trzeba zacząć od maksymalnego zbliżenia, by oba kadry mimo 'rozmazania się', zlały się w jednolitą całość. Wtedy pomału oddalamy się od zdjęć, do momentu w którym złapiemy oczami ostrość.
Na koniec próbka 'poprawionych zestawów'. Zachęcam do pokombinowania z nimi, w sposób wyżej opowiedziany. Efekty są rewelacyjne.

Myślę, że Krzysztof, nie będzie miał nic przeciw, że w ramach eksperymentu, pokazuję Wam, na przykładzie fragmentów zdjęć z książki, jak to przeglądać. :ang


Załączniki:
stare 3D.JPG
stare 3D.JPG [ 9.16 KiB | Przeglądany 6104 razy ]
slajdówka.JPG
slajdówka.JPG [ 15.54 KiB | Przeglądany 6104 razy ]
zestaw.JPG
zestaw.JPG [ 18.36 KiB | Przeglądany 6104 razy ]
przegląd.JPG
przegląd.JPG [ 30.19 KiB | Przeglądany 6104 razy ]
1  3D.JPG
1 3D.JPG [ 35.25 KiB | Przeglądany 6104 razy ]
2 3D.JPG
2 3D.JPG [ 64.27 KiB | Przeglądany 6104 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 3 maja 2018, 12:13 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Ciekawy efekt uzyskałeś, przypomina mi to wyostrzenie zdjęcia :)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 3 maja 2018, 16:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
krajan pisze:
Ciekawy efekt uzyskałeś, przypomina mi to wyostrzenie zdjęcia :)


^^^ Te zdjęcia powyżej, to są zestawy do zobaczenia obrazu w pełnym 3D. Odległość między ich pionowymi osiami jest w pewnym sensie w obu przykładach przypadkowa. Każdy kto chce to zobaczyć w trójwymiarze, musi sobie indywidualnie ustawić te odległości. Zależą one od zastosowanych soczewek i na pewno też od sprawności własnych oczu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 cze 2018, 06:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Przypomniane poniżej stare zdjęcie, widziałem w dwóch 'naszych' muzeach, ale jeśli dobrze pamiętam, opisy osoby na rowerze były różne. W jednym przypadku, że to pracownik elektrowni, a w drugim, że to przedsiębiorca budowlany.
Kiedyś kombinowałem ze zrobieniem zestawu porównawczego. Będąc na ul. Warmińskiego, starałem się ustawić tak, by tak jak na starym widoku, krawędź budynku z prawej strony, zasłoniła część okna... I ostatecznie nie wychodziło to zadawalająco. Dopiero później 'zaskoczyłem', że ten współczesny budynek, którego część widać po prawej stronie, nie jest tym ze starego zdjęcia. :oops:

Ostatecznie, chyba lepiej całość wyszła w wersji 'nakładanej'. Dobrze widać, (choć tylko we fragmencie), różnice położenia tego starego i nowego domu.
Oczywiście najcenniejszym detalem tego widoku, są tory tramwajowe 'trakcji towarowej', którą dostarczano węgiel do elektrowni. (Przypomnę, że na str8 'tematu tramwajów', jest obrazek 'tramwajowego zestawu z węglem', na Warmińskiego)


Załączniki:
Tory na W.JPG
Tory na W.JPG [ 53.96 KiB | Przeglądany 5998 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 gru 2018, 07:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dawno nie wstawiałem zestawów 'nakładanych'...
Ten widok, bardzo do takiego pasuje. Dodam tylko, dla osób nie znających miejsca, że za 'starą fotografią', widok się nie zmienił. Budynki są nadal takie same, choć kasztanowce nieco urosły. Miejsce zapewne Wam znane. Lata, (stare zdjęcie), najdalej 60-te XXw.


Załączniki:
G c K1 B.JPG
G c K1 B.JPG [ 67.07 KiB | Przeglądany 5699 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 gru 2018, 15:06 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Kunszt i precyzja - znaki rozpoznawcze Bydziaka...A mnie przypominają że moi starsi koledzy (starsi wiekiem i stażem służby ) mieli okazję służbowo jeździć do Bdg Wąsk. . Wiem że tam jeździli w celach służbowych i że raczej nie były to zwykłe pociągi towarowe, czy tam towarowo-osobowe, być może związane z jakimiś szkoleniami, a może jeszcze potem z likwidacją stacji?
Przy najbliższej okazji spróbuję podpytać :) Wiem także na pewno, że pod koniec lat 80 WMD Białośliwie wywoziło sprzęt i materiały z likwidowanego WMD Koronowo Wąsk. Mówił mi to majster naprawy lokomotyw z tamtych czasów. Jeszcze później sprzęt ten w olbrzymiej większości zniknął z Białośliwia, a bliższe okoliczności nie są znane. Ale żeby nie robić tu nadmiaru OT damy spokój tym wydarzeniom, pozostańmy przy przepięknym mariażu fotografii Bydziaka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 27 gru 2018, 21:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
Zdarza się, że czasami uda się 'trafić precyzyjnie', tak jak w tym przypadku.
Ale muszę zdradzić, że to ujęcie miałem już przygotowane latem. Jednak nie pasowały mi te obficie pokryte bujną zielenią kasztanowce. I wtedy stwierdziłem, że zrobię jeszcze raz to ujęcie w czasie, gdy drzewa będą już bez liści. No i teraz na pewno całość wygląda lepiej, choćby dlatego, że widać więcej szczegółów budynków. I choć wiedziałem gdzie mam stanąć by zrobić to zdjęcie, to za każdym 'podejściem' nic z tego nie wychodziło. Za każdym razem, trafiałem w kadrze, w jakieś maszyny drogowe, i ciężarówki, bo przebudowa ulicy jakoś się nie kończyła...

Jest kilka zdjęć 'ciuchci' na Grunwaldzkiej. W niedzielę będzie następne, podobne.

lisiogonek pisze:
(...)
Przy najbliższej okazji spróbuję podpytać :)
(...)


^^^
Pytaj pytaj, bo to są ciekawe rzeczy. W dziale 'kolei dojazdowych', dawno nie było przytaczanych wspomnień o 'naszej ciuchci'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 29 gru 2018, 22:40 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
lisiogonek pisze:
Kunszt i precyzja - znaki rozpoznawcze Bydziaka...

BYDZIAK 1958 pisze:
Dawno nie wstawiałem zestawów 'nakładanych'...

Przywołam pomysł Fordoniaka i Twój z 2013 roku.
Cytuj:
Aby pokazać mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym nasze miasto jak wyglądało to miejsce w latach świetności, uważam, że można postawić tablice informacyjne wraz ze zdjęciem które pokazywałoby jak to miejsce wyglądało wcześniej.

http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=101&t=5431&hilit=%C5%9Bluzy+starego+kana%C5%82u&start=40
Tablice zniknęły :?: :cry:

Bydziak, piękne zdjęcia :)
Mniej zwykłe :?:
Nie :!:
Niezwykłe :D

Pozdrawiam, Grzegorz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 gru 2018, 08:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Grzegorz pisze:
(...)
Tablice zniknęły :?: :cry:

Pozdrawiam, Grzegorz


^^^
Te tablice na zdjęciach, to była tylko próba pokazania, jak by to mogło wyglądać. One fizycznie tam, niestety nie stały.
Też nadal uważam, że realizacja pomysłu, (gdyby nastąpiła i tablice by ustawiono), mogła by być przynajmniej pożyteczna... :idea:

A dzisiaj druga 'nakładanka'.
Również ul Grunwaldzka, ze swoją 'skromną zabudową', która w tej jej części nadal istnieje. I dlatego łatwo było odnaleźć to miejsce.
Stare zdjęcie: wtorek, 30.IX.1969, ostatni oficjalny, w tym przypadku pożegnalny odjazd 'małej kolejki' z Bydgoszczy do Koronowa.

( Przypomnę że w połowie tej strony viewtopic.php?f=28&t=1358&start=440 , jest inne ujęcie 'ciuchci' na Grunwaldzkiej, na tle budynków, które bodaj w tym roku wyburzono.)


Załączniki:
Grunwaldzka   B.JPG
Grunwaldzka B.JPG [ 62.27 KiB | Przeglądany 5625 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 sty 2019, 10:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
krajan pisze:
Ciekawy efekt uzyskałeś, przypomina mi to wyostrzenie zdjęcia :)


Teraz, po ponownym przeczytaniu tego wpisu przypuszczam, że myślisz, że 'efekt' jest tylko dlatego, że to zostało 'wyostrzone'...

Jako takie wyostrzenie owszem, poprawiło co nie co. Ale do efektu 3D, jak zapewne wiesz, potrzebne są dwa inne kąty widzenia, bo każde oko widzi obraz pod innym kątem. Dla lepszego zilustrowania tego zjawiska, zamieszczam poniżej powiększone fragmenty tych zdjęć.
Górny przykład, to położenie wieży kościoła przy ul. Warszawskiej, na tle ściany pobliskiego budynku, dla lewego i prawego oka, a dolny, pokazuje położenie wieży kościoła przy ul. Śniadeckich, dla oka lewego i prawego.
Ta stara zabudowa miasta, oglądana w 3D jest niesamowita. :1


Załączniki:
L i P.JPG
L i P.JPG [ 55.78 KiB | Przeglądany 5596 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 lut 2019, 07:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Wczoraj zakomunikowano, że zaczyna się budowa linii tramwajowej na ul. Kujawskiej.

Z tej okazji mam taki obrazek z tramwajem... konnym. Zawsze coś. ;)


Załączniki:
tramwaj konny.JPG
tramwaj konny.JPG [ 176.36 KiB | Przeglądany 5483 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 14 lut 2019, 15:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Niemal na samej górze tej strony, napisałem o 'starych zdjęciach 3D', pokazanych w książce Krzysztofa. Również o tym, jak to próbowałem 'ugryźć'.
Do tej pory nie zdobyłem 'przeglądarki', zwanej stereoskopem. Choć szukając takowej w necie okazało się, że gdzieś są nadal produkowane, choć u nas raczej niespotykane.
(Taka 'nowa', jest na zdjęciu pierwszym z prawej strony.)

Te wspomniane zdjęcia są tak niesamowicie wyjątkowe, że ostatecznie sam sobie 'na szybko' zrobiłem taki prymitywny stereoskop. Nie udało mi się zdobyć szkieł powiększających, minimum 6-ciokrotnych. Ostatecznie zadowoliłem się zwykłymi dwiema lupami o powiększeniu 5x. (Takie są niemal w każdym sklepie papierniczym)
Do deseczki przykręciłem dwie ścianki z otworami 'do patrzenia'. Między nimi są sztywno osadzone lupy, - na razie 'nie psułem' im uchwytów, które sterczą do góry.
Pierwsze próby oglądania zdjęć bezpośrednio z ekranu monitora, dały efekt rewelacyjny. Odnosi się wrażenie oglądania dawnego miasta, w jakimś sensie 'na żywo', przez 'dziurę w czasie'. Teatr, Dwór Fryderyka, oraz inne obiekty, których już nie ma, czy choćby synagoga, w tym 3D po prostu zapierają dech...
W miejscu zielonym, na drugim zdjęciu, będzie ramka do ustawiania par zdjęć (3D), bo jak na razie, oglądam to prosto z monitora, zbliżając 'oglądarkę' do samego ekranu.

Po wydrukowaniu tych zdjęć pokombinuję jeszcze inne warianty...


Załączniki:
stereoskopy.JPG
stereoskopy.JPG [ 25.16 KiB | Przeglądany 5431 razy ]
stereoskop.JPG
stereoskop.JPG [ 21.07 KiB | Przeglądany 5431 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 lut 2019, 12:46 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Laos 1968 rok....CIA w helikopterze Air America zestrzeliwuje północno-wietnamskiego Antonova An-2...kałasznikowem. :)


Załączniki:
Laos1968.jpg
Laos1968.jpg [ 137.69 KiB | Przeglądany 5361 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 lut 2019, 21:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
Przyznam, że to mi bardziej wygląda na kadr z jakiejś 'gry-strzelanki' komputerowej, niż na prawdziwe zdjęcie z tamtych czasów. :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 lut 2019, 21:54 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^
Przyznam, że to mi bardziej wygląda na kadr z jakiejś 'gry-strzelanki' komputerowej, niż na prawdziwe zdjęcie z tamtych czasów. :shock:


I masz racje :D tez dopiero zeraz przeczytalem....ale sytuacja miala miejsce.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Lima_Site_85

Cytuj:
On 12 January, CIA spotters reported a four aircraft formation flying in the direction of Lima Site 85. They were Soviet-made Antonov An-2 biplanes. Two aircraft continued towards Lima Site 85, while the others turned away.[9] The Vietnam People's Air Force, in one of its few air attacks during the conflict, tried to destroy the radar at Lima Site 85. The An-2s flew over Phou Pha Thi, and their crewmen dropped 120 mm mortar shells through the aircraft's floor and then strafed their targets with 57 mm rockets mounted on the wing pods.[10] As they repeatedly attacked the facility, ground fire heavily damaged one AN-2, and it crashed into a mountainside. By now, CIA officers and U.S. controllers at Lima Site 85 had managed to contact an Air America helicopter, which was faster than the Soviet-made biplanes. The Huey pilot Captain Ted Moore sighted the remaining An-2, and promptly gave chase. As he pulled alongside, flight mechanic Glenn Woods armed with an AK-47 assault rifle opened fire and caused the biplane to crash into a ridge.[11][12]

The remaining An-2s had observed the attack from a distance and managed to escape without damage.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 mar 2019, 12:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Wygląda na to, że Krzysiu D. od jakiegoś czasu tu nie zagląda. Bo jak na razie, nie ma odzewu na temat który 'sygnalizowałem', dotyczący przedwojennych podwójnych zdjęć (które są w jego książce). Przypomnę, że dzięki nim możemy oglądać w 3D różne widoki miasta z lotu ptaka. Jest do tego potrzebna 'przeglądarka', (stereoskop), która na moment wprowadza nas w niesamowite przestrzenie sprzed lat...
Mój 'prototyp' teraz wygląda tak jak poniżej. Wpadł mi do głowy pomysł, by zamiast drukować 'zestawy', które i tak nie są dobrej jakości, przesłać je do telefonu. :idea:
Teraz ogląda się to lepiej. Choć i tak, w każdym zestawie, trzeba po kolei indywidualnie ustawić jego rozmiar...


Załączniki:
wersja testowa.JPG
wersja testowa.JPG [ 58.79 KiB | Przeglądany 5312 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2019, 07:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
Dodam jeszcze, że myślałem, że na tym wczorajszym zwiedzaniu starego Fordonu, pojawi się kilku 'bunkrowców', którzy są mieszkańcami wielkiego Fordonu... mieli by blisko. I z tą myślą, zabrałem ze sobą to moje 'cudo', by pokazać te niesamowite widoki przedwojennego miasta w 3D. W rezultacie, pierwszą osobą która to zobaczyła był nasz forumowy kolega seth, (Damian Amon), który wrażenie widoków określił, że 'rozwaliło go na łopatki'. :D Drugą osobą był młody (?) chłopak, którego nie znam.
A więc już wiem, że efekt 3D tych zdjęć, nie jest złudzeniem, lecz jest realny i jeszcze raz powiem, rewelacyjny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 mar 2019, 20:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
We wiadomej książce, (K.Drozdowskiego), jest 9 par zdjęć, które nazwałem trójwymiarowymi. Niektóre pokazują większe obszary miasta. Wybierając najbardziej ciekawe ich fragmenty, mam już złożonych 20 zestawów 3D. Naprawdę robią wrażenie. Tak się zagalopowałem, że przy okazji porobiłem, (swoim dawnym sposobem z czasów slajdów), paręnaście zestawów 'współczesnych kolorowych'. (To odpowiednio złożone kadry z netu. 'Mój' na razie jest tam tylko jeden)
A 'stereoskop', wciąż przechodzi eksperymenty dostosowania do sprawniejszego przeglądania zdjęć. Teraz wygląda tak:


Załączniki:
koleny etap.JPG
koleny etap.JPG [ 39.72 KiB | Przeglądany 5257 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group