Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 08:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 7 lut 2017, 21:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ewing pisze:
Bydziak, to jeszcze ja coś dorzucę w temacie :)


^^^ Taką właśnie pocztówkę, (kolorową), wykorzystałem do pozyskania mostu, który dorobiłem do mojego, 'bez mostowego' fragmentu omawianego widoku.
Znalazłem jeszcze dwa podobne, ciekawe ujęcia - pocztówki. Wstawiłem je do 'działu wodnego'.
viewtopic.php?f=103&t=7068&p=67389#p67389


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 lut 2017, 21:46 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 7 sty 2016, 07:45
Posty: 41
Bydziak!
Gratuluję i podziwiam wkład Twojej pracy i efekty, jakie osiągasz.
Brak mi słów, które oddadzą mój podziw dla DZIEŁ , które tworzysz.
Osobiście nigdy nie używałem pejsbuka a tutaj bywam, gdy tylko mam chwilę wolną od obowiązków rodzinnych, które zwaliły się na mnie znienacka.
Pozdrawiam. Adler.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2017, 14:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Może kiedyś Bydziak wyda własną książkę :)

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2017, 18:42 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 7 sty 2016, 07:45
Posty: 41
Właśnie - album z tymi fantastycznymi kompilacjami, jednakowoż z tego, co słyszałem trzeba sporo kasy zainwestować aby coś takiego wydać. I jeszcze jedno:O ile zdjęcia cz-b kosztują dajmy na to 1000 czegoś, to kolorowe podobno są 10 razy droższe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2017, 21:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Dzięki Wam wszystkim za dobre słowa, (tu i w innych wątkach).
Gdybym te rzeczy robił zawodowo, to wiadomo, satysfakcją byłaby każda wypłata :D
Robię to jednak dla Was, (niestety po 'amatorsku'), więc gdy od czasu do czasu czytam tu, że się to Wam podoba, to z większą chęcią szukam kolejnych 'tematów do składania'. :oops:

StaraBydgoszcz pisze:
Może kiedyś Bydziak wyda własną książkę :)


^^^ Na razie jestem na etapie 'kupowania'. ;)
W tym tygodniu udało mi się w końcu kupić "O Józefie Święcickim" viewtopic.php?f=107&t=8244


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 lut 2017, 08:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
BYDZIAK 1958 pisze:
AERO pisze:
...
Słoneczna pogoda i brak liści na drzewach sprowokowała mnie do wizji lokalnej w m. wyk. tych starych zdjęć, jak szacuję z ok.1967-69 r.
Efekt jest taki ;


^^^
Zaraz spróbuję te zdjęcia nałożyć na siebie. Jak coś z tego wyjdzie, to wstawię do sąsiedniego wątku.
...


Gdyby te 'brzózki', zaznaczone w czerwonym kwadracie na środku Twojego zdjęcia, były nieco w prawo, to wyszło by niemal idealnie. (No i oczywiście ciut inny zoom, trochę do 'kombinowania'). 'Na siłę', powiększając stare zdjęcie i zmniejszając nowe, wyszło to tak:


Załączniki:
AERO.JPG
AERO.JPG [ 40.08 KiB | Przeglądany 4404 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 lut 2017, 10:25 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Czego innego można się było spodziewać ?
Wyszło SUPER :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 15 lut 2017, 18:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Kolejny zestaw, jest znów z rejonu Starego Kanału, miejsc dawnych i mi bliskich.
Dodam, że raczej każdy wie, co można zobaczyć za starym widokiem. ;)
Ale dla tych, którzy wolą tradycyjne porównania, będzie niebawem takowe, z niemal takim samym widokiem.
(W tym miejscu, za plecami, był 'mostek' dla pieszych przy śluzie III.)


Załączniki:
K III.JPG
K III.JPG [ 65.03 KiB | Przeglądany 4370 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 31 mar 2017, 20:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W sąsiednich działach pisaliśmy o budynku 'pierwszego dworca'. Że to nie był pierwszy dworzec itp.

monter1951 pisze:
BYDZIAK 1958 pisze:
Być może temat tego 'budyneczku', należało by kontynuować w temacie dworca...

Dwa widoki, o których się pisze, że są z 1851 roku, sporo się różnią. Omawiany budyneczek jest prawdopodobnie na środku obu zdjęć. (Wygląda inaczej niż ten, mylnie zwany 'pierwszym dworcem') Inaczej też wygląda 'duży dworzec' na tych widokach. A może to są naniesione grafiki, wtedy jeszcze projektowanego gmachu dworca? Podobnie wygląda z obiektami po lewej stronie zdjęć, które się również sporo różnią. Możliwe, że górny widok jest starszy...


Górny widok to akwarela Eduarda Gaertnera.


^^^ Akwarela ta, zapewne pokazuje wcześniejszy widok. Ale analizując, nawet po amatorsku, oba obrazy, można dostrzec kilka znacznych różnic. Na akwareli Eduarda Gaertnera, budynek 1 ma na dachu spory komin. Budynek 3, ma na ścianie bocznej okna. (Mieściły się w nim dwa parowozy - jeden stoi na zewnątrz) Jego krawędź, przed budynkiem 2, pokazuje, że stoi on, (3), tuż przed nim(2). Znak zapytania miedzy 2, a 3, wskazuje dach obiektu, nie widocznego na drugim obrazie. Ciekawy jest układ torów. Dostrzec można też małą obrotnicę, (zaznaczona na żółto), chyba ze są to zwrotnice...
Na drugim obrazie, budynek 1 ma dwa kominy. Krawędź 'dwójki', nachodzi na budynek 3 i w związku z tym, wypada on w tamtym miejscu za budynkiem 2. Znak zapytania wskazuje jakieś ciekawe obiekty do rozpoznania, w oddali. Nowy obiekt 'A', zasłonił pewien obszar widzenia. Zdążyło przed nim wyrosnąć pewnie młode, spore drzewo. (Jakieś dziesięcioletnie?) Być może widoczny fragment budynku"4", jest również czwórką z pierwszego obrazu. Na razie pominąłem omawianie 'wielkich' budynków dworca, ponieważ sporo zagadek jest do rozwiązania w przytoczonych przykładach. I wciąż jest to najważniejsze pytanie"- który obraz jest bliższy ówczesnej rzeczywistości?


Załączniki:
analiza 1.JPG
analiza 1.JPG [ 84.99 KiB | Przeglądany 4286 razy ]
analiza 2.JPG
analiza 2.JPG [ 79.53 KiB | Przeglądany 4286 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 31 mar 2017, 22:16 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Do szkicowania obiektów Gaertnerowi służyła camera obscura, czyli jego prace powinny być dość wierne.
Dworzec w Nakle to też jego praca.
Może ktoś potrafi wejść do tego archiwum i odszukać oryginał.


Załączniki:
img101a.jpg
img101a.jpg [ 129.85 KiB | Przeglądany 4280 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 kwie 2017, 07:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
monter1951 pisze:
Do szkicowania obiektów Gaertnerowi służyła camera obscura, czyli jego prace powinny być dość wierne.
Dworzec w Nakle to też jego praca.
Może ktoś potrafi wejść do tego archiwum i odszukać oryginał.


^^^ Mamy mistrza od tego typu poszukiwań. To oczywiście kolega Mac. Na pewno spróbuje nam pomóc. :1

Wracając do tego widoku z 1851-go. Widoczny gmach dworca jest okazały, choć inaczej wyglądający na obu obrazach. Ale są tu nadal zagadki. Jeśli mały, 'wiadomy' budynek jest w miejscu oznaczonym czerwonym kołem, to gmach dworca wypada w rejonie obecnej poczty na Zygmunta Augusta. Natomiast jeśli ten duży budynek jest poprzednikiem budynku 'dworca wyspowego', (oznaczenia na żółto), to ten mały budynek wypadł by 'na torach'... :shock:


Załączniki:
miejsca.JPG
miejsca.JPG [ 98.55 KiB | Przeglądany 4269 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 kwie 2017, 13:08 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
ja tak to widzę ...

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 kwie 2017, 19:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Kiedyś widziałem tą mapkę, ale już zapomniałem gdzie, a w swoim kompie jej nie mam. Z którego roku ona jest?
Kilka obiektów z niej, stoi nadal, jak choćby część "Domu kultury kolejarzy'.
Szkoda, że nie opisałeś swoich oznaczeń. Zakładając, że są podobne do 'moich', wychodzi na to, że ten 'mini dworzec' stał na torach w pobliżu nie dawno rozebranej parowozowni wachlarzowej, (tej przy również rozebranej wieży ciśnień). Miejsce oznaczone czerwonym kołem. Twoje 4b pokazuje tunel pesy? Kiedyś słyszałem, że on nie jest taki stary...


Załączniki:
na torach.JPG
na torach.JPG [ 60.46 KiB | Przeglądany 4219 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 kwie 2017, 11:42 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
Mapa 1876/77 r.
Oznaczyłem tak jak Ty tylko dodałem dwa "boczne" budynki z oznaczeniami 4a i 4b ...


Załączniki:
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 61 KiB | Przeglądany 4197 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 kwie 2017, 17:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Wynika z tego, że ten 'niby pierwszy dworzec', musiał być w miejscu oznaczonym żółtym kręgiem. Przy okazji ciekawie rzecz wygląda z obiektami "4". Sama czwórka, to być może dawny zarząd dawnych warsztatów kolejowych. W miarę rozwoju zakładu, podwyższony o piętro i powiększony o dobudowane skrzydło, oznaczone znakiem zapytania... W miejscu 4a również stoi obecnie budynek piętrowy, może zbudowany na fundamentach tego ze starego obrazu. Z obiektem 4b mogło być podobnie... Zatem mini 'stary dworzec', jest zapewne innym obiektem, nie ujętym w starym widoku. (Na tym zdjęciu 'wypadł' za dolny kadr, w kierunku pokazanym żółtą strzałką.)


Załączniki:
miejsce.JPG
miejsce.JPG [ 117.64 KiB | Przeglądany 4185 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 15 kwie 2017, 05:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
To znaczy, że ten budyneczek niby pierwszego dworca, został zbudowany tam, pewnie w latach osiemdziesiątych od podstaw, w miejscu jakiejś szopki? Czy może jednak był on tam 'od początku', jak pisał bunkier, pełniąc inną funkcję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 kwie 2017, 07:12 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Dzis w Wyborczej unikatowe zdjecie Sielanki wykonane na poczatku XX wieku prawdopodobnie z balonu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 kwie 2017, 05:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Stare zdjęcie, wykonane na ul. Zygmunta augusta, pochodzi z 1938 roku. Wtedy, z okazji obchodów 50-ej rocznicy narodzin w mieście tramwajów, przypomniano jak wyglądał tramwaj konny. Choć zapewne najstarsi mieszkańcy, pewnie go jeszcze pamiętali. Zajezdnia tramwajowa za plecami fotografa, działa dzisiaj w innej branży. Widoczny budynek w tle, w międzyczasie zyskał piętro.


Załączniki:
ZA t k.JPG
ZA t k.JPG [ 59.65 KiB | Przeglądany 4036 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 29 kwie 2017, 19:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Tym razem 'nakładanka', zrobiona bez wychodzenia z domu. Udało sie odpowiednio dostosować widok od wuja 'G - sv'. A swoją drogą, ciekawy jestem, czy w szkole podstawowej uczą jeszcze młodych historii, o Michale Drzymale i jego słynnym wozie...


Załączniki:
wóz D.JPG
wóz D.JPG [ 72.83 KiB | Przeglądany 3995 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 maja 2017, 14:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wstawiam ten obrazek tu, chyba wiadomo wszystkim dlaczego... 8-)


Załączniki:
1947.JPG
1947.JPG [ 58.53 KiB | Przeglądany 3921 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group