Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 11:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 12 lut 2016, 19:21 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ja to w dużym uproszczeniu widzę mniej więcej tak.
Nie ma opcji aby fotograf stał gdzieś w okolicy obecnej glinianki.


Załączniki:
glinianka.jpg
glinianka.jpg [ 103.19 KiB | Przeglądany 1880 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 12 lut 2016, 19:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Most wtedy też był dłuższy

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 12 lut 2016, 19:40 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
StaraBydgoszcz pisze:
Most wtedy też był dłuższy

Zgadza się.
Zwróć jednak uwagę, że przęsła rzeczne zajmują przeszło połowę fotografii.
Tak więc zdjęcie nie obejmuje raczej całego mostu. Dlatego biorąc pod uwagę kąt założyłem, że widoczna jest mniej więcej połowa przęseł zalewowych

Edit: Teraz jak się uważniej przyjrzałem to wygląda jednak na to, że zdjęcie obejmuje cały most.
Nie zmienia to jednak za bardzo całego planu. Co najwyżej fotograf mógł stać trochę bliżej w stronę mostu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 12 lut 2016, 21:17 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:11
Posty: 68
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gdzieś widziałem zdjęcie cagielni zrobione z miejsca podobnego gdzie stoi ta koparka, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć gdzie.....

Może ktoś z Was zna się na sprzęcie fotograficznym i wie jaki był kąt obiektywu ówczesnych aparatów?

Co do budynku, może został wyburzony jak zalewano gliniankę? Skończyło się złoże to posprzątali teren po sobie? obok tego budynku po lewej stronie widać domy?

_________________
Pozdrawiam. Seba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 12 lut 2016, 23:07 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Według mnie stał bliżej, znacznie bliżej i pod większym kątem niż pokazane na mapie, tak mi się zdaje, mogę się mylić ale na razie się tego trzymam ;)

ps. Hrab pisze o zdjęciu viewtopic.php?f=29&t=7156&p=62591#p62591

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: sobota, 13 lut 2016, 01:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Cegielnię założyła, w 1889 roku, f-ma Knutz & Kittler z Torunia. W tym samym roku powstał tartak Heinricha Engelmanna. Zakłady sąsiadowały ze sobą.
Ilustruje to szkic z tamtego okresu, z którego wynika, że Wyszogród znajdował się na terenie tartaku, tak więc wykop nie mógł powstać w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Obrazek


Na mapie z 1890 roku zaznaczony jest tartak (DMS) i cegielnia. Jej główny budynek to, najprawdopodobniej, ogrodzony obiekt przy skarpie, ze ścieżką w kierunku Fordonu.
Na mapie, ulica prowadząca od Fordońskiej do dworca, to dzisiejsza ul. Transportowa. Daje to obraz pierwotnej lokalizacji budynku cegielni,
Widać również zabudowę wzdłuż ul. Nad Wisłą i nabrzeże pełniące rolę portu/cumowiska.

Obrazek


Cegielnia była, ponoć, mała, prymitywna i nie przynosiła zysków, więc po 2-3 latach została sprzedana Luisowi Lewinowi, a ten zatrudnił sobie dyrektora – Eduarda Medzega …..



Obrazek

tak, tak, wiem że nie ten kąt, wysokość i punkt, ale wygląda dosyć podobnie…


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: sobota, 13 lut 2016, 07:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Hrab pisze:
(...)
Rozwiązanie jest na zdjęciach lotniczych z czasów wojny. Glinianka w formie zalanej była kiedyś tylko na skraju Wisły, a przez jej obecny środek (wtedy suchy) szła droga do wożenia gliny i suszonych cegieł. Budynek z kominem to zapewne suszarnia cegieł (tych przygotowywanych do wypalania) na końcu ul. Nad Wisłą. To już suszarnia dość nowoczesna, bo nie tylko letnia - sezonowa, a całoroczna - z kominem do podgrzewania w okresach chłodów. Zdjęcie wykonane z obrzeża samej cegielni.
Pozdrawiam.


^^^
Być może chodzi o to zdjęcie. Choć tu jego krawędź przechodzi przez środek współczesnej glinianki. (Porównanie ze 'Stare mapy')


Załączniki:
glinianka 1941.JPG
glinianka 1941.JPG [ 31.36 KiB | Przeglądany 1841 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 13 mar 2016, 11:51 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 30 sie 2015, 11:47
Posty: 51
Glinianka w pobliżu mostu przed zalaniem wyglądała tak:
Na pierwszym zdjęciu w tle widać zabudowania cegielni, na drugim zabudowania dzisiejszej ul.Fordońskiej. Jeśli chodzi o tory to widać dwa, na środku i z boku (wzdłuż skarpy przy Fordońskiej). Ciekawe ile z tych konstrukcji pozostaje do dzisiaj pod wodą. Podejrzewam że większość przed zalaniem rozebrano, ale czy wszystko? Dawno temu słyszałem opowieści że kąpiąc się tam można stanąć na jakichś bliżej nieokreślonych konstrukcjach, daleko od brzegu.


Załączniki:
glinica przed zalaniem.jpg
glinica przed zalaniem.jpg [ 197.33 KiB | Przeglądany 1761 razy ]
glinica przed zatopieniem2.jpg
glinica przed zatopieniem2.jpg [ 169.42 KiB | Przeglądany 1761 razy ]
zabglin.jpg
zabglin.jpg [ 64.18 KiB | Przeglądany 1761 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 14 mar 2016, 21:09 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Zdjęcia niesamowite! Kiedyś byłem przekonany, że to bajoro to starorzecze Wisły. A pierwsza myśl, jaka mnie naszła podczas oglądania tego, co wrzuciłeś to zacząłem się zastanawiać czy podczas powodzi (których na przełomie XIX i XX w. było kilka, co widać po tabliczce jednego z domów na Frycza - Modrzewskiego) woda z Wisły nie przelewała się na gliniankę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group