Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 18 kwie 2024, 07:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 22 wrz 2014, 18:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
^^^ Ta informacja o osadzie na Piaskach, to dla mnie rewelacja. Od ponad dziesięciu lat tu mieszkam i nic o niej nie słyszałem. W którym miejscu ona była? Chętnie przespaceruję się zobaczyć to, co po niej zostało. :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 22 wrz 2014, 18:13 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5908
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bydziak, pozostałości po takiej osadzie to zazwyczaj skupiska skorup porozrzucane po polach :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 22 wrz 2014, 18:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
^^^ Osiedle jest na wzgórzu i tu pól już nie ma. Czyli chodzi o te w 'dole', wzdłuż ul Piaski? (Zdjęcia w portretach ulic) Tam tylko widywałem biegające wśród wysokich traw bażanty. 'Starych skorup' nie dostrzegałem. :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 6 paź 2014, 17:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Chyba większość z nas widziała choćby zdjęcia ostatniej ściany kościoła w Trzęsaczu. Zbudowany był parę setek lat temu, we wsi, 2 km od brzegu morza. Przez ten czas morze wchłonęło spory kawał wybrzeża, łącznie ze wsią i kościołem. Obecnie fragment brzegu z ostatnią ścianą świątyni został zabezpieczony przed zakusami Neptuna.
Nawiązałem do tego miejsca, po spojrzeniu na nasz Wyszogród pokazany na mapie mającej ponad sto lat. Można założyć, że wtedy, pozostałości po grodzie zachowane były jeszcze w postaci niemal całego kręgu. Że przez te 100 lat z kawałkiem, Wisła 'zjadła' pół grodu. Po lewej stronie i u góry są jakieś 'promieniste oznaczenia'. Dołki otoczone wałem? :shock:
Przy okazji widać na rogatkach Fordonu dwa wiatraki (młyny wiatrowe).
Nad Wyszogrodem jest niemiecka nazwa... Czy ktoś wie co ona znaczy? :oops:


Załączniki:
grodzisko.JPG
grodzisko.JPG [ 65.82 KiB | Przeglądany 4051 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 6 paź 2014, 21:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Po zniszczeniu Wyszogrodu (1330) fakt jego istnienia zatarł się w pamięci kolejnych pokoleń.
W 1656 Szwedzi założyli w tym miejscu obóz z którego kontrolowali ruch na Wiśle i przeprawy.
Tak powstała nowa nazwa tego miejsca - „Szwedzkie szańce”, (Schweden Schanze).
Dopiero za sprawą Niemieckiego Towarzystwa Historycznego w Bydgoszczy odkryto Wyszogród na nowo (ok. 1885).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: wtorek, 7 paź 2014, 15:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
^^^ Dzięki za te informacje, szczególnie o Szwedach. Ja o tym nie wiedziałem.

MWS pisze:
(...)
Dopiero za sprawą Niemieckiego Towarzystwa Historycznego w Bydgoszczy odkryto Wyszogród na nowo (ok. 1885).


Czy to 'Towarzystwo' po odkryciu przyznało, że to pozostałość po 'naszym' grodzie, czy 'kombinowali' na swoją stronę z interpretacją historii?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: wtorek, 7 paź 2014, 17:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:

Czy to 'Towarzystwo' po odkryciu przyznało, że to pozostałość po 'naszym' grodzie, czy 'kombinowali' na swoją stronę z interpretacją historii?



Nie musieli naginać historii, przecież to nie Biskupin. Przecież Wyszogród został oblężony przez rycerzy z radia Maryja, upss z Zakonu Najświętszej Panienki, i spalony. Zatem lokowanie w tym miejscu jakiegoś germańskiego plemienia było by błędem :):)

Natomiast Szwedzki Szaniec był znacznie lepiej opisany przez badaczy Fordonu Lissauera i Schmidta. Wiele w temacie tu;

http://fordon-historyczna-kopalnia.blog ... stary.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 8 paź 2014, 11:21 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
MWS pisze:
W 1656 Szwedzi założyli w tym miejscu obóz z którego kontrolowali ruch na Wiśle i przeprawy.
Tak powstała nowa nazwa tego miejsca - „Szwedzkie szańce”, (Schweden Schanze).


Mocno naciągana teoria :mrgreen: 90% grodzisk w Polsce nosi na XVIII-XIXw. mapach nazwy "Szwedzki Szaniec" albo "Szwedzka Góra". Choć ze Szwedami wiele wspólnego nie miały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 8 paź 2014, 11:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
W takim razie, tak samo mocno naciągane, jak nazwy na starych mapach, są zapisy w starych dokumentach, że o ustaleniach profesjonalnych historyków i archeologów nie wspomnę,
a potop szwedzki to zapewne wymysł niejakiego Sienkiewicza. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 8 paź 2014, 19:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Lipek pisze:

Mocno naciągana teoria :mrgreen: 90% grodzisk w Polsce nosi na XVIII-XIXw. mapach nazwy "Szwedzki Szaniec" albo "Szwedzka Góra". Choć ze Szwedami wiele wspólnego nie miały.



Ano, nie tak do końca naciągana. Szwedzi wykorzystywali miejsca takie jak Wyszogród aby nadbudować szaniec i to w konkretnym celu.
Posługując się dalej przykładem Wyszogrodu, zmodyfikowali stan rzeczy i kontrolowali bród który w tym miejscu od setek lat przechodził przez Wisłę. Idąc tropem Erika Jönssona Dahlbergha, który to pozostawił po sobie wymierną schedę wiedzy inżynierskiej w omawianym okresie, nie warto jednym pociągnięciem przekreślać nazw pozostawionych po Szwedach dzieł fortyfikacyjnych. Oni po prostu wiedzieli czego szukać i jak to przerobić aby się nie narobić ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 15 paź 2014, 13:22 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Nie twierdzę, że Wyszogród nie został w jakiś sposób wykorzystany przez Szwedów. Natomiast szczerze wątpię w to, że był tam jakikolwiek obóz. Co do innych tego typu obiektów w Polsce - w większości ze Szwedami nie miały nic wspólnego :mrgreen:

MWS,

Jakie ustalenia archeologów świadczą o szwedzkim obozie w Wyszogrodzie? Zaciekawiłeś mnie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 16 paź 2014, 15:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Lipek pisze:

Jakie ustalenia archeologów świadczą o szwedzkim obozie w Wyszogrodzie? Zaciekawiłeś mnie...



Pisałem o obozie ? Szaniec strzegł jedynie brodu, co wydaje się realne.

O obozie w rejonie szańca było w Dzieje Fordonu i okolic. Praca zbiorowa pod red. Zdzisława Biegańskiego. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 1997. Chociaż tego nie jestem pewien bo książki nie mam pod ręką.

Jednak nie przeczę, że szaniec mogła wybudować każda armia, która licząc od XVI do XVIII wieku, znajdowała się w tym rejonie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 16 paź 2014, 16:09 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2927
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Na półwyspie helskim w pobliżu Helu jest Góra Szwedów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 17 paź 2014, 18:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Lipek, którego osobiście nie znam, ma głowę nie od parady :1 Przyglądam się temu szańcowi z ryciny, i tak sobie myślę, nie szwedzki on, bo to zwykły rogal, jakby rosyjski :o Do tego co to jest w istocie, byłaby potrzebna jakaś tęga głowa od fortyfikacji, doby wieku XVII/XVIII. Niestety mimo licznych i niezaprzeczalnych zalet, jakie skromnie prezentuję, to nie ja :):) :):)

Ale na poważnie; temat wart głębszej analizy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: sobota, 18 paź 2014, 13:29 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
seth pisze:
O obozie w rejonie szańca było w Dzieje Fordonu i okolic. Praca zbiorowa pod red. Zdzisława Biegańskiego. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 1997. Chociaż tego nie jestem pewien bo książki nie mam pod ręką.


Dobrze pamiętasz - str. 16 w/w książki (http://www.mikolaj.bydgoszcz.pl/czyteln ... ordonu.pdf): "W 1656 roku Szwedzi pod miastem mieli obóz i strzegli przeprawy przez Wisłę."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: sobota, 18 paź 2014, 19:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Dziękuję Andrzeju :1 To by pasowało do tego rejonu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: wtorek, 21 paź 2014, 14:00 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Temat rzeczywiście ciekawy. Moim zdaniem zbyt często powiela się pewne informacje, nie mając żadnych podstaw choćby w postaci znalezisk archeologicznych. Sporo zamieszania wprowadzają zwyczajowe nazwy lokalne. Poniżej inny lokalny przykład.

Stare łużyckie grodzisko w Kamieńcu k. Czarnowa (nota bene zniszczone przez Scytów, co jest dużą ciekawostką). Na niemieckich mapach miejsce to oznaczone jest jako Schlosskampe. Nazwa sugeruje, że stał tam jakiś zamek, co oczywiście nie jest prawdą. nazywanie dawnych grodzisk łużyckich i słowiańskich szwedzkimi/zamkowymi górami było normą. W moim rodzinnym Wejherowie również stare grodzisko kultury pomorskiej nazywano od wieków Zamkową Górą, choć żaden zamek nigdy tam nie stał. Podobna sytuacja występuje w Lubkowie nad J. Żarnowieckim - wczesnośredniowieczne grodzisko nazwane Zamkową Górą.

Stąd wynika mój sceptycyzm w wyciąganiu pochopnych wniosków o szwedzkich obozach na różnych górach i grodziskach :)


Załączniki:
schl.jpg
schl.jpg [ 144.34 KiB | Przeglądany 3494 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 30 paź 2014, 06:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Ciekawe zdjęcie ze strony Wspominaj Bydgoszcz.
Jeszcze raz nieśmiało spytam, czy wygląd świadczy o zabraniu przez Wisłę przez minione wieki, przynajmniej połowy grodziska?


Załączniki:
wb1.JPG
wb1.JPG [ 98.72 KiB | Przeglądany 3386 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 30 paź 2014, 08:18 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
BYDZIAK 1958 pisze:
Ciekawe zdjęcie ze strony Wspominaj Bydgoszcz.
Jeszcze raz nieśmiało spytam, czy wygląd świadczy o zabraniu przez Wisłę przez minione wieki, przynajmniej połowy grodziska?

uważam, że tak, nasza Wisła do spokojnych nie należy

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 30 paź 2014, 14:12 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Przyjmuje się, że z pierwotnego obszaru grodu zachowało się około 2/5. Pozostałą część zabrała Wisła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group