Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwie 2024, 10:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyszogród
Post: poniedziałek, 18 cze 2012, 07:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Dotarły do mnie szczątkowe informacje, że w niedziele będzie tam jakaś inscenizacja...
w sobotnie popołudnie, lub wieczór, zaczną się przygotowania... Czy zna ktoś szczegóły i co to będzie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 18 cze 2012, 09:05 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Zgadza się.
Festyn organizowany przez Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród.
Jakieś kiermasze, pokazy rynsztunku rycerskiego , itp.
Głównym punktem programu ma być inscenizacja bitwy o Wyszogród .
Więcej informacji :
http://www.osada.fora.pl/polecamy,27/ob ... a,542.html

O tym festynie dowiedziałem się z ogłoszeń czytanych przez księdza po mszy ;
Po chwili rozległy się w kościele szepty ;
....gdzie jest ten Wyszogród ?

W świetle tego , to chyba bardzo dobry pomysł zorganizowania historycznego festynu w tym miejscu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 18 cze 2012, 16:00 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Za część dotyczącą inscenizacji zdobycia Wyszogrodu przez Krzyżaków w 1330 roku odpowiada Fundacja Zamku Bydgoskiego. My organizujemy rycerzy i przygotowujemy scenariusz. Oj, będzie się działo :D
Po dwóch latach hibernacji powraca odnowiony taran GOLIAT. Cały weekend pracowałem nad reaktywacją. Będzie wyższy i wyposażony w opuszczaną rampę bojową. Tak jak onegdaj, poszukuję ludzi do obsługi taranu (max 5 osób).
Korzystając z okazji zapytuję, czy ktoś z Forumowiczów nie posiada zbędnego styropianu. Musimy wykonać z niego ,,kamienie" do ,,bombardowania" wrednych Krzyżaków.

Za pozostałą część imprezy, w tym budowę makiety wałów grodu, odpowiada Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród. Czas pokaże, na co ich stać ;)

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: wtorek, 19 cze 2012, 07:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
No to zapowiada się atrakcyjne widowisko. Byle pogoda dopisała... Dzięki za informacje.
Dodam, ze pytałem o to też i na ssc. Tam 'sympatyczna' koleżanka odesłała mnie na pewna stronę, a na niej znalazłem różne inne informacje, ale o Wyszogrodzie nic nie było.
I tu objawiła mi się ciekawostka. Podany wyżej link skopiowałem i tam podałem. A teraz widzę, że on się tam nie 'otwiera'... A tutaj nadal działa. Dla mnie, laika, jest to niezrozumiałe...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: wtorek, 19 cze 2012, 09:05 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5908
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
BYDZIAK 1958 pisze:
I tu objawiła mi się ciekawostka. Podany wyżej link skopiowałem i tam podałem. A teraz widzę, że on się tam nie 'otwiera'... A tutaj nadal działa. Dla mnie, laika, jest to niezrozumiałe...

Forum wyświetla skrócone linki, jak chcesz je skopiować to musisz kliknąć na link i zrobić to z okna dialogowego przeglądarki (górny pasek).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 20 cze 2012, 08:53 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Podaję PLAN RAMOWY Festynu „Wyszogród” – zanim powstała Bydgoszcz"

• 11:00 – otwarcie obozu (rycerskiego, harcerskiego)
• 11-18 otwarte obozy dla zwiedzających, pokazy uzbrojenia, codziennego
życia rycerskiego
• 11-18 stoiska rękodzielników, jadło , napitki, pamiątki
• 11-18 gry i zabawy plebejskie
• 12.00 przemarsz części rycerzy i harcerzy na mszę świętą do parafii Św.
Mikołaja
• 12.30 Msza św. w Parafii Św. Mikołaja w Starym Fordonie przy współudziale
rycerzy w strojach historycznych oraz pocztu honorowego harcerzy
• 13.30-14.30 – obiad dla uczestników
• 15:00 – Oficjalne otwarcie , przywitanie gości VIP
• 16:00 – Inscenizacja Bitwy o Wyszogród
• 17.30 – Finał gier i zabaw plebejskich
• 18:30 – koncert szantowy
• 20.30 – Zakończenie imprezy

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: sobota, 23 cze 2012, 19:13 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2927
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Zamierzam pojechać i obejrzeć inscenizację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 24 cze 2012, 16:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
To był chyba żart i kpina z licznie przybyłych widzów :evil: Kilka minut tzw. walki i do domu. Nie wiadomo kto bardziej był zaskoczony, tzw. rycerze czy gawiedź :D
Tego typu widowiska zawsze budzą żywe zainteresowanie. Ludzie chętnie ruszają swoje cztery litery sprzed telewizora i udają się na inscenizację wydarzenia historycznego. Pytanie brzmi co zastają po przybyciu na miejsce :D W przypadku wydarzeń pod Wyszogrodem poszło bardzo sprawnie, błyskawicznie wręcz :D
W moim przypadku było tak; przybyłem, zobaczyłem i napisałem. A wszystko w przeciągu godziny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 24 cze 2012, 19:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
W moim przypadku, było inaczej. Ostatecznie jednak tam pojechałem, ale z opóźnieniem. Widziałem tylko sam koniec walki i prezentację rycerzy. Przypuszczam, ze nie udało się organizatorom dowieźć zapowiadanego Goliata, bo go nie zauważyłem... Chyba że 'poległ' w czasie walki, pod toporami dzielnych wojów...
Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 24 cze 2012, 22:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Główny organizator nie popisał się. Zapowiedź przed bitwą zabrzmiała jak wiec wyborczy.
Kilka ujęć: viewtopic.php?f=37&t=4738


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 25 cze 2012, 12:55 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Z Goliata zrezygnowałem już w sobotę, na widok przygotowanej przez organizatorów imitacji wałów grodu. Taran byłby trzy razy większy od wałów, a jedno uderzenie jego taranu zniszczyłoby całą konstrukcje. Z tego samego względu zrezygnowaliśmy ze szturmów z użyciem drabin i walki na wałach.
Reasumując - ze względu na ,,potęgę" przygotowanej konstrukcji zrezygnowaliśmy z 2/3 scenariusza. To co zostało trudno nawet nazwać oblężeniem

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 10 wrz 2014, 19:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Ponoć w trzecią sobotę września (lub niedzielę), planowana jest jakaś inscenizacja pod wałami grodziska. Czy zna ktoś szczegóły?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 11 wrz 2014, 23:19 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2927
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Sobota 20 września, festyn 11.00-19.00, widowisko 16.00-19.00.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 19 wrz 2014, 19:06 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 10 paź 2012, 17:05
Posty: 9
Zapowiada się zaiste ,,fascynujące" widowisko. Według słów pana prezesa Szatkowskiego, na wałach Wyszogrodu Polacy tego dnia pokonają krwiożerczych, półbarbarzyńskich Pomorzan, których z dalekiej północy przywiódł sam legendarny Magnus. Doprawdy nie wiem, czy traktować to jako elementarny brak wiedzy organizatora, czy też przejaw celowego fałszowania historii. Wszak grody w Zamczysku, Grucznie, Topolnie, Strzelcach, Wyszogrodzie i najprawdopodobniej Bydgoszczy (i dalej Pawłówku, Nakle, Więcborku itd) były od zaranie grodami Pomorzan. Nikt ich tutaj nie sprowadzał - to był ich teren i ich ojczyzna. Pod względem kulturowym Pomorzanie nie różnili się wcale od sąsiednich Mazowszan czy Kujawian. Robienie z nich ,,krwiożerczych półbarbarzyńców" (niczym Orkowie) to absurd, kompletnie oderwany od rzeczywistości. Należy również zaznaczyć, że Pomorzanie, aż do czasów podboju przez Krzywoustego, uparcie trwali przy rodzimej wierze (czytaj - byli poganami). Należy pamiętać, że gród w Wyszogrodzie na przestrzeni swojego funkcjonowania był dłużej pogański, niż chrześcijański.
Gród w Wyszogrodzie do połowy XIII w. był pomorski. Później przechodził różne kolej losu, będąc kujawski, wielkopolski, pomorski i znowu kujawski.
Pamiętajmy o tych faktach, oglądając jutro ,,radosną twórczość" stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 21 wrz 2014, 08:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
^^^ To była rzeczywiście radosna twórczość. To 'widowisko' bardziej przypominało pokazy dla dzieci. Zapewne masz rację co do braku zgodności scenariusza z faktami historycznymi. Ale ostatecznie, gdyby nie nie najlepsza organizacja, (ponad godzinne opóźnienie) to jakoś było by to do strawienia.
Często wymienianym powodem przesuwania czasu rozpoczęcia pokazu, był brak strażaków, którzy mieli zabezpieczać pole walki przed ewentualnym pożarem. Gdy w końcu wyczekiwani przez rycerstwo strażacy dotarli, rozgorzały pierwsze potyczki.
Obrazek

Obrazek

Zza palisady pole walki ostrzeliwały nawet białogłowe. Ale strona przeciwna posłużyła sie ogniem...
Obrazek

Obrazek

Strażacy obserwowali ogień. 'W grodzie' zapanowało zamieszanie. Blisko zaparkowany pojazd strażaków psuł nieco obraz całej sceny.
Obrazek

Obrazek

W międzyczasie złupiono karawanę kupców. Rozgniewało to króla Łokietka, zmierzającego w stronę grodu.
Obrazek

Obrazek

Jego oddział również stoczył walki. Po ostatecznym zwycięstwie, król był zadowolony.
Obrazek

Obrazek

Przed inscenizacją pokazano jeszcze działanie 'antyterrorystów'. Oni również 'bronili' grodu przed atakiem zmotoryzowanych 'Talibów', którzy poddali się bez walki. Chyba byli słabo wyszkoleni i zapomnieli założyć na siebie 'bomby', by ze świętym okrzykiem zabrać wszystkich razem do raju. :D
Ogólnie całe widowisko nie było porywające i przy lepszej organizacji mogło by być ciekawsze.


Załączniki:
W1.JPG
W1.JPG [ 120.85 KiB | Przeglądany 5027 razy ]
W2.JPG
W2.JPG [ 85.94 KiB | Przeglądany 5027 razy ]
W3.JPG
W3.JPG [ 114.71 KiB | Przeglądany 5027 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 21 wrz 2014, 11:44 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
O, wichura :D

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 21 wrz 2014, 12:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
krajan pisze:
O, wichura :D


^^^ 'Wichura', to ktoś z Bunkra?
Ja rozpoznałem tam jednego rycerza z naszego forum, który po swoich czterech pierwszych wpisach, chyba jak przypuszczam, chwilowo, przestał tu 'udzielać się'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 21 wrz 2014, 14:14 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
wichura wypowiada się na forum i często go można spotkać na wycieczkach bunkra :)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 22 wrz 2014, 09:29 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 22 wrz 2014, 08:53
Posty: 1
Major Zenchorst pisze:
Zapowiada się zaiste ,,fascynujące" widowisko. Według słów pana prezesa Szatkowskiego, na wałach Wyszogrodu Polacy tego dnia pokonają krwiożerczych, półbarbarzyńskich Pomorzan, których z dalekiej północy przywiódł sam legendarny Magnus. Doprawdy nie wiem, czy traktować to jako elementarny brak wiedzy organizatora, czy też przejaw celowego fałszowania historii. Wszak grody w Zamczysku, Grucznie, Topolnie, Strzelcach, Wyszogrodzie i najprawdopodobniej Bydgoszczy (i dalej Pawłówku, Nakle, Więcborku itd) były od zaranie grodami Pomorzan. Nikt ich tutaj nie sprowadzał - to był ich teren i ich ojczyzna. Pod względem kulturowym Pomorzanie nie różnili się wcale od sąsiednich Mazowszan czy Kujawian. Robienie z nich ,,krwiożerczych półbarbarzyńców" (niczym Orkowie) to absurd, kompletnie oderwany od rzeczywistości. Należy również zaznaczyć, że Pomorzanie, aż do czasów podboju przez Krzywoustego, uparcie trwali przy rodzimej wierze (czytaj - byli poganami). Należy pamiętać, że gród w Wyszogrodzie na przestrzeni swojego funkcjonowania był dłużej pogański, niż chrześcijański.
Gród w Wyszogrodzie do połowy XIII w. był pomorski. Później przechodził różne kolej losu, będąc kujawski, wielkopolski, pomorski i znowu kujawski.
Pamiętajmy o tych faktach, oglądając jutro ,,radosną twórczość" stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród.


Witam
Jako współorganizator wyjaśniam radosną twórczość scenariusza :

Ekspansja osadnicza i militarna państwa Goplan od IX w. wchodziła na teren zanoteckiej części Pomorza oraz na Ziemię Chełmińską. Starcia militarne w X wieku udokumentowane są zniszczeniami wielu osiedli obronnych w tym okresie. W drugiej połowie X w. cały obszar Pomorza stał się częścią monarchii piastowskiej w wyniku sukcesów militarnych Mieszka I.

Orientacja przestrzenna międzyrzecza Brdy i Wisły zmieniła się. Tereny te z dawnych ziem pogranicza weszły szerzej w orbitę spraw ogólnopaństwowych organizującej się monarchii piastowskiej. Na Pomorzu Wschodnim obserwuje się całkowite załamanie osadnictwa grodowego, a wraz z nim upadek wielu starych skupisk osadniczych. Jednocześnie rozwijało się osadnictwo w nowych rejonach, jak i powstawały nowe osiedla obronne, będące wyrazem nowej organizacji terytorialnej. Sieć grodów powstała na linii Noteci (Wieleń, Czarnków, Miasteczko Krajeńskie, Wolsk, Wyrzysk, Nakło).

W tym okresie powstały zalążki nowych osad w rejonie Bydgoszczy: w Pawłówku, Bydgoszczy, Czersku i z dużą dozą prawdopodobieństwa w Wyszogrodzie, które dopełniały ciąg grodów na linii Noteci. Istniało również skupisko osadnicze i gród w Strzelcach, ukształtowane wcześniej, natomiast w tym czasie ostatecznie upadł gród w Zamczysku. Tak więc na terenie międzyrzecza Brdy i Wisły usytuowanych było 5 skupisk osadniczych, w tym 4 umocnione grody, nie licząc terenów po prawej stronie Wisły. Ich budowa nie była wynikiem inicjatyw rodowo-plemiennych, lecz raczej wynikiem działalności władzy państwowej.

Obraz dopełniały rozwijające się stopniowo niewielkie osady na Czyżkówku, Piaskach, Czarnówku, Łoskoniu, Opławcu i Prądach.

Tereny międzyrzecza Brdy i Wisły znajdowały się w orbicie wpływów piastowskich do 1037-38 r., kiedy to na początku rządów Kazimierza Odnowiciela nastąpiła anarchia, ludowe bunty antychrześcijańskie, najazdy Czechów i Pomorzan, zniszczenie administracji państwowej i kościelnej oraz utrata części dzielnic, w tym Pomorza. Pomorzanie zajęli linię Noteci z wszystkimi ufortyfikowanymi grodami polskimi na tej linii.

A odnośnie wierzeń i religii:
http://www.wyszogrod.bydgoszcz.pl/?d=legenda

Jeżeli chodzi o sam spektakl to na pewno osoby oczekujące profesjonalnego widowiska mogły się rozczarować. Powodem średnio atrakcyjnego przebiegu był brak czasu. Na stworzenie palisady, przygotowanie scenariusza, zaproszenie uczestników mieliśmy niespełna 2 tygodnie.

Wyszło, jak wyszło... na pewno dołożymy wszelkich starań aby kolejne widowisko było bardziej atrakcyjne i profesjonalnie zorganizowane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 22 wrz 2014, 16:01 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Dziękuję Panie Damianie za merytoryczny głos w dyskusji. Wreszcie doczekałem się ze strony Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród wartościowej wypowiedzi, bez inwektyw, trywializmów, tudzież kasowania moich postów.
Ma Pan zupełną rację, opisując zasięg piastowskiej ekspansji w drugiej poł. X w. W skład państwa Mieszka weszło wówczas całe Pomorze, co ,,urzędowo" potwierdza Dagome iudex. Taki stan rzeczy utrzymywał się do czasu śmierci Bolesława Chrobrego i pierwszych lat panowania Mieszka II. W 1031 r. nastąpił katastrofalny w skutkach jednoczesny najazd Niemiec (cesarz Konrad II) i Rusi (Jarosław Mądry). Polska utraciła wówczas szereg ziem, zaś Mieszko II został pozbawiony tronu i uciekł do Czech. Władzę w państwie objął najstarszy z jego braci – Bezprym i zaprowadził krwawe rządy. W 1032 r. został on zamordowany. Po nim na tron powrócił Mieszko II, jednak do swojej śmierci w 1034 r. rządził jako książę.
Totalny kryzys monarchii wczesnopiastowskiej nastąpił w 1034 r. Z kraju wygnana została żona Mieszka II - Rycheza - wraz z synem Kazimierzem. Władzę przejęli możnowładcy, którzy objęli rządy nad poszczególnymi dzielnicami kraju. Władza centralna przestała istnieć. W tym samym czasie (1034 - 1038 r.) wybuchło powstanie ludowe, skierowane przeciwko Kościołowi i strukturom państwowym. Zniszczeń dopełnił najazd w 1038 r. księcia Brzetysława I na Wielkopolskę.

Reasumując - Pomorze wchodziło w skład monarchii wczesnopiastowskiej do 1031 r. (najpóźniej 1034). Później usamodzielniło się, będąc pod władzą lokalnych książąt. Rejon dzisiejszej Bydgoszczy organicznie wchodził w skład Pomorza. Od Kujaw oddzielał go ponad 25 km pas lasów (zachowany do dzisiaj w postaci Puszczy Bydgoskiej) oraz zabagnionej doliny Noteci. Zlokalizowane w rejonie Bydgoszczy zespoły grodowe nie zostały wzniesione w ramach centralizacji państwa ,,polańskiego", ponieważ ich chronologia jest albo wcześniejsza, albo późniejsza od panowania tu Polan (2 poł. X w. - 1034 r).
Gród w Bydgoszczy - według badań dendrochronologicznych belki sosnowe wykorzystane do budowy wału podgrodzia ścięto w 1037 r. Przypominam - w Polsce panuje totalna anarchia, a Kazimierz Odnowiciel wraca do kraju dopiero pod koniec 1039 r. Zapytuję zatem - jakim cudem miałby to być gród Polani?
Gród w Pawłówku - według ostatnich badań archeologicznych (lata 2008 - 2010) gród funkcjonował od połowy XI do poł. XII w.
Gród w Czersku - niestety, nigdy nie istniał. W rzeczonym miejscu pod koniec XIV w. książę Władysław Opolczyk zbudował niewielką murowaną fortalicję, strzegącą bodu na Brdzie
Gród w Wyszogrodzie - ze względu na niewielki stopień badań archeologicznych (jak również niską jakość wcześniejszych badań) jego chronologia jest niejasna. Ogólnie przyjmuje się 1. poł. XI w. - równie dobrze mógł być zarówno pomorski, jak i polański.
Grody w Zamczysku i Strzelcach - powstały na długo przed ekspansją Polan na te obszary

Jeśli chodzi o osady otwarte, to w rejonie Bydgoszczy na podstawie badań AZP odkryto znacznie więcej punktów osadniczych, niż wymienione przez Pana
Czyżkówko, Piaski, Czarnówek, Łoskoń, Opławiec i Prądy. Problemem z ich identyfikacją jest niestety całkowity brak źródeł pisanych z tego okresu. Znacznie więcej informacji znajdzie się w przygotowywanej właśnie przeze mnie książce.

W świetle dostępnych obecnie źródeł możemy powiedzieć, że sieć osadnicza rejonu Bydgoszczy (grody i osady otwarte) kształtowała się na długo przed włączeniem w skład monarchii wczesnopiastowskiej. Epizodyczny okres ,,polański" z przełomu X/XI w. nie jest tu żadnym przełomem.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group