Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest sobota, 20 kwie 2024, 03:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 30 paź 2014, 20:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Od momentu zniszczenia grodu minęło prawie 700 lat. Prace archeologiczne przeprowadzone w końcówce lat 50-tych wyraźnie określiły, co jest czym. Pozostała jedynie część bramowa ( wjazdowa). Co równie ciekawe ów szwedzki wał datowany jest na wiek XII.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 10 lis 2014, 08:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Próbuję sobie wyobrazić wielkość obszaru grodu, przed pochłonięciem jego części przez Wisłę. Może była mniej więcej taka :?:
Ta skromna rekonstrukcja być może pokazuje, jak to kiedyś wyglądało.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 10 lis 2014, 11:18 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5912
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Zaraz będzie afera jak z Giewontem w pewnej reklamie :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 13 lis 2014, 07:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
^^^ Już się uspokoili. Chyba przekonał ich argument, że 'budzący się rycerz', wyglądał by niepoważnie, z krzyżem na nosie. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: piątek, 14 lis 2014, 21:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Czy ktoś może słyszał, albo czytał, ile było np bram, domów itp. i jak wyglądał układ zabudowań? Spróbował bym coś 'narysowć', na tym pokazanym miedawno odtworzonym obszarze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: sobota, 15 lis 2014, 15:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
W tym przypadku pozostają jedynie hipotetyczne rozważania. W chwili obecnej archeolodzy ustalili jedynie lokalizację bramy północnej. Idąc tym tropem można założyć istnienie jeszcze jednej bramy, południowej. Czy uda się wymyślić jeszcze dwie bramy, szczerze wątpię. Zbyt duża ilość bram zawsze osłabiała linię obrony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 16 lis 2014, 16:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
A tymczasem natrafiłem na wizkę, jak sądzę miłośnika naszego Wyszogrodu. 'Zabudował' puste 'górki'. I nawet ciekawie mu to wyszło. Zdjęcie ze strony:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /131119843

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 16 lis 2014, 17:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Kuriozalna wizja :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 16 lis 2014, 19:33 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
He, he, dobre Seth :za To samo o tej ,,rekonstrukcji" napisałem na FB - momentalnie zostałem zbamowany.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 16 lis 2014, 19:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Wyobraźnia to jedno, a wiedza to drugie. Internet daje narzędzia aby kreować każdą bzdurę nie licząc się z osiągnięciami polskiej archeologii. Ot, ignoruje taki błazen naukowe dokonania innych, i jest do tego przekonany, że to co stworzył nie jest gów..em tylko wiekopomnym odkryciem.
Chamskie czasy nastały, gdzie słowo pisane na kartach uczonych ksiąg większość ma za nic. Co więcej szybciej sobie du..ę podetrze niż na stronę do wytarcie magicznego oka spojrzy. :evil: Tu mamy żywy tego przykład.
Pierwotnie chciałem się odnieść do umocnień usadowionych na koronie "szwedzkiego wału" ale widząc takie rozwiązanie obronne, wolałem napić się ....kawy. Po co klawiaturę strzępić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 23 wrz 2015, 18:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Właśnie się dowiedziałem, że w minioną sobotę, 'pod Wyszogrodem woje stali'. Że przybyli spontanicznie, w ramach 'protestu' przeciw jakimś, nie znanym mi jeszcze, działaniom 'stowarzyszenia'.
Ponadto, podobno na początku września, była również jakaś mała inscenizacja, 'legalna'.
Fordoniacy, wiecie coś o tym?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: środa, 23 wrz 2015, 20:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
Właśnie się dowiedziałem, że w minioną sobotę, 'pod Wyszogrodem woje stali'. Że przybyli spontanicznie, w ramach 'protestu' przeciw jakimś, nie znanym mi jeszcze, działaniom 'stowarzyszenia'.
Ponadto, podobno na początku września, była również jakaś mała inscenizacja, 'legalna'.
Fordoniacy, wiecie coś o tym?



Problemem jest stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród. Na temat działań i pomysłów, tej wąskiej grupy ludzi trudno coś pozytywnego napisać. Szkoda, że taki potencjał jaki faktycznie jest w Wyszogrodzie został zaprzepaszczony. Ale to inna historia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 24 wrz 2015, 15:43 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 09:45
Posty: 7
Na szczęście stowarzyszenie pana Sz. nie jest jedyną grupą związaną z tym miejscem i mogę poświadczyć, że jako ludzie rozumiejący specyfikę rekonstrukcji historycznej, jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym zagadnieniem lepiej od wyżej wspomnianego. Nie chcę tu zapeszać, ale mamy szczere chęci, aby zaopiekować się tym miejscem i zwrócić na nie uwagę chociażby dzięki zbliżającej się wielkimi krokami rocznicy chrztu Polski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 24 wrz 2015, 16:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ingvar pisze:
Na szczęście stowarzyszenie pana Sz. nie jest jedyną grupą związaną z tym miejscem i mogę poświadczyć, że jako ludzie rozumiejący specyfikę rekonstrukcji historycznej, jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym zagadnieniem lepiej od wyżej wspomnianego. Nie chcę tu zapeszać, ale mamy szczere chęci, aby zaopiekować się tym miejscem i zwrócić na nie uwagę chociażby dzięki zbliżającej się wielkimi krokami rocznicy chrztu Polski.


Bardzo dobra informacja. Bardzo dobra :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 24 wrz 2015, 17:01 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 09:45
Posty: 7
W imieniu drużyny Nordvik dziękuję za taki odbiór. Od pana Sz. odwróciło się praktycznie całe bydgoskie środowisko rekonstruktorów, więc nie ma obaw o to, że znów coś wykombinuje. Taką mamy w każdym razie nadzieję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 24 wrz 2015, 19:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Ingvar pisze:
(...) ... mamy szczere chęci, aby zaopiekować się tym miejscem i zwrócić na nie uwagę chociażby dzięki zbliżającej się wielkimi krokami rocznicy chrztu Polski.


Czyli możliwe, że będą co najmniej dwa scenariusze przyszłorocznej inscenizacji. Pewnie gdzieś będą zgłoszone. I ktoś będzie decydował, który jest lepszy. Jakie przeważą kryteria w wyborze? Bo chyba jest mało prawdopodobne, że oba naraz, będą przedmiotem przedstawienia. :o


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: czwartek, 24 wrz 2015, 20:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ingvar pisze:
W imieniu drużyny Nordvik dziękuję za taki odbiór. Od pana Sz. odwróciło się praktycznie całe bydgoskie środowisko rekonstruktorów, więc nie ma obaw o to, że znów coś wykombinuje. Taką mamy w każdym razie nadzieję.



Pan Sz. od lat pracuje nad swoim politycznym wizerunkiem. A ten, jak ocenili jego wyborcy jest zły. Niezmiernie się cieszę, że jest taka drużyna jak Nordvik, która chce coś w Wyszogrodzie zmienić. Stary Fordon na pewno jest z Wami. Pana Sz. nikt u nas nie toleruje (chociaż wkręcił się na imprezę podczas 3 Fordońskich Nocy Sztuki)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: niedziela, 27 wrz 2015, 19:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Znalazłem ich 'otwartą stronę':
https://www.facebook.com/nordvik.bydgoszcz?fref=nf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 30 lis 2015, 20:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Pojawiły się tam trzy tablice informacyjne. Namówiłem Fordoniaka na szybką wyprawę. Choć już było tuż po zachodzie, udało się zrobić kilka fotek. Każda tablica ma opisy na obu swych stronach.
Ciekawie wygląda narysowany widok grodu, wkomponowany w krajobraz.


Załączniki:
W T 1.JPG
W T 1.JPG [ 52.63 KiB | Przeglądany 2813 razy ]
W T 2.jpeg
W T 2.jpeg [ 51.7 KiB | Przeglądany 2813 razy ]
W T 3.JPG
W T 3.JPG [ 56.14 KiB | Przeglądany 2813 razy ]
W T 4.JPG
W T 4.JPG [ 53.02 KiB | Przeglądany 2813 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wyszogród
Post: poniedziałek, 30 lis 2015, 20:38 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5912
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Fajna inicjatywa - mam nadzieję, że tablice choć chwilę przetrwają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group