Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:56

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: czwartek, 13 lut 2014, 16:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Na głowie hełmofon, w ręku snajperka... Wypisz wymaluj Janek Kos. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: sobota, 15 mar 2014, 23:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
bunkier pisze:
Będąc na mieście szło się na ul. Podwale i oglądało po wrzuceniu „zetki” wyścigi na „prawdziwym” torze. Tam był jakiś punkt naprawy urządzeń mechanicznych, a w witrynie tor z oświetleniem i czterema zawodnikami na motorach. Te same co można było kupić w „pamiątkach”.

O ile pamięć mnie nie myli, to w tej witrynie był ten tor żużlowy, czasami też pojawiała się makieta kolejki.


Załączniki:
Żużel.jpg
Żużel.jpg [ 155.57 KiB | Przeglądany 5088 razy ]
Żużel1.jpg
Żużel1.jpg [ 156.37 KiB | Przeglądany 5088 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 16 mar 2014, 08:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Szkoda, że nie ma zdjęcia starego budynku, na którego miejscu stoi teraz siedziba 'S'. (Obok domu z 'kulą'.) Bo właśnie w nim, (może źle zapamiętałem), mogło być to 'okienko'. Mnie bardziej cieszyła tam wcześniejsza, mini makietka kolejki w skali 'N'. :D
Na tym fragmencie zdjęcia, widać kawałek tego budynku, z prawej strony.


Załączniki:
dom.JPG
dom.JPG [ 28.61 KiB | Przeglądany 5076 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 16 mar 2014, 10:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tor żużlowy i makieta kolejki była na ul. Podwale. Przy Wełnianym Rynku nie pamiętam czy była makieta.
Dwa moje powyższe zdjęcia wskazują prawdopodobnie tą witrynę przy ul. Podwale.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 16 mar 2014, 11:05 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Pierwotny punkt naprawy zabawek (mechanicznych, lalek i chyba parasoli) z ( tylko) makietą toru żużlowego w oknie wystawowym mieścił się właśnie przy Wełnianym Rynku. Likwidacją tego punktu w tym miejscu najbardziej zawiedziona była okoliczna dzieciarnia .
Trochę czasu upłynęło, nim nowy punkt przy ul. Podwale ponownie zyskał klientelę i dzieciarnię przed witryną z torem żużlowym.
O ile pamiętam, w czasach "na Wełnianym Rynku", po każdym zakończonym biegu, żużlowcy ustawiani byli w równej linii startowej do następnego wyścigu.
Na ul. Podwale, startowali w takich pozycjach w jakich się zatrzymali w poprzednim biegu. Dość łatwo było przewidzieć , który zawodnik wygra, gdyż proste przekładnie rolkowe ułatwiały obstawianie.
Za "moich czasów" uruchomienie - start żużlowców kosztował 1 ,-


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 16 mar 2014, 11:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
AERO pisze:
Na ul. Podwale, startowali w takich pozycjach w jakich się zatrzymali w poprzednim biegu. Dość łatwo było przewidzieć , który zawodnik wygra, gdyż proste przekładnie rolkowe ułatwiały obstawianie.
Za "moich czasów" uruchomienie - start żużlowców kosztował 1 ,-

Wszystko się zgadza :D i to, że również "za moich czasów" start był za "zetkę".
Punktu na Wełnianym Rynku nie pamiętam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 16 mar 2014, 13:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
'Naprawa zabawek', bo tak to się chyba nazywało, swoją trzecią i ostatnią lokalizację, miała na Gdańskiej. W suterynie budynku, stojącego mniej więcej na przeciw siedziby Polskiego Radia. Być może na krótko, po przenosinach i tam był jeszcze tor żużlowy. Punkt ten istniał tam chyba do połowy lat 90-tych XXw. Około 90-tego roku, kupowałem w nim koła do parowozu. (TT) :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: wtorek, 18 mar 2014, 07:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zabawka na zdjęciu z 1975. Pamięta ktoś taką? Ten cylinder silnika 'robi wrażenie'. :D


Załączniki:
silnik.JPG
silnik.JPG [ 16.38 KiB | Przeglądany 4970 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: sobota, 10 maja 2014, 10:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
"Grubaśnica, która ukradła mi przyczepę!"
Powtarzałem to przez pewnie kilka dni, jak nie więcej. I te słowa, gdzieś mocno schowały mi się w pamięci. Przypomniał mi je ten traktorek ze zdjęcia. Miałem taki i ja i koledzy. Napędzała go nakręcana stałym kluczykiem sprężyna, inna niż w zegarach. Nie była ze stalowej 'taśmy', lecz ze stalowego, nawiniętego spiralnie na wałku drutu. Traktorek był do kupienia z przyczepą w zestawie. A moja była lepsza od innych, bo ojciec przerobił mi jej przednią nieruchomą oś, na 'skrętną'. :D Miałem jakieś pięć, może sześć lat. Poszliśmy z kolegą 'na śluzy', do piaskownicy. Niby byliśmy już duzi. Wszystkie dzieci ogladały moja przyczepę i chcieli nią się bawić. Nawet sprawdzaliśmy czy 'popłynie' w kanale. :oops:
Kolejna 'duża' i pewnie starsza dziewczynka, jak ją 'dopadła', to nie chciała jej mi oddać. Zaczęły się krzyki i wyzwiska. Dorosłych w pobliżu nie było. A ona w końcu zabrała mi przyczepę i poszła w sina dal, dla mnie nie znaną, wiec nie szedłem za nią. Możliwe, że jeszcze mi przed tym w łeb dała... A ja wołałem: "Grubaśnica (która) ukradła mi przyczepę!" :):)


Załączniki:
traktorek.JPG
traktorek.JPG [ 33.79 KiB | Przeglądany 4846 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: sobota, 10 maja 2014, 16:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Najpierw był Wełniany Rynek. Potem identyczna diorama była przy Podwalu. Może właściciel pomysłu był ten sam ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 11 maja 2014, 06:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Tak czy siak, teraz zabawek się chyba nie naprawia. Pewnie dlatego, że jest ich już tak dużo i są w miarę tanie, a więc i raczej nie szanowane. Są wyrzucane.
Wspomniany traktor był z blachy, jego przyczepa też, nawet jej koła były wytłoczone z blachy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: piątek, 2 cze 2017, 13:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wczoraj był Dzień Dziecka. Często mówię wnukom, by zostawiali patyczki po lodach, bo mogą się do czegoś przydać... Wczoraj nadarzyła się okazja by im podać jeden przykład. Zastanawiam się, czy starsi forumowicze 'bawili' się dawniej podobnie jak ja... Powiedziałem, że z patyków robiło się kiedyś "tratwy"... Na twarzach było zdziwienie i niedowierzanie. W wieku wczesnoszkolnym, we wakacje, będąc z kolegami nad kanałem, czy przy fontannach, zbierało się patyki po lodach, których sporo leżało przy ławkach i parkowych śmietnikach. No i budowało się 'tratwy'. :D
Średnio miały ze 30 cm długości. Puszczane były na wodę i potem patrzyliśmy, np. czyja pierwsza dopłynie do określonego celu. Niektóre tratwy miały maszty, a na nich żagle, zrobione oczywiście z patyków, lub czasami z innych znalezionych rzeczy...
Tamte patyki były nieco dłuższe i cieńsze, bardziej elastyczne.
Zrobiłem im wczoraj taką podobną do tych z mojego dzieciństwa 'tratwę', ze współczesnych, sztywnych patyków...
Teraz, w parkach, dzieci mają inne zabawy i rozrywki... :oops:


Załączniki:
tratwa.JPG
tratwa.JPG [ 60.17 KiB | Przeglądany 3781 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 7 sty 2018, 20:10 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Znalezione w szafie:


Załączniki:
20180107_122906.jpg
20180107_122906.jpg [ 90.86 KiB | Przeglądany 3539 razy ]
20180107_122946.jpg
20180107_122946.jpg [ 71.86 KiB | Przeglądany 3539 razy ]
20180107_123028.jpg
20180107_123028.jpg [ 52.26 KiB | Przeglądany 3539 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 7 sty 2018, 20:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
"Bydgoskie lego'... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zabawki
Post: niedziela, 10 cze 2018, 17:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dziś na W.M., w ramach J.Ś., było stoisko ze starymi zabawkami, dosyc poniszczonymi, raczej z lat 70-tych. Był radziecki Łunochod, którego pamietam z wystaw sklepowych. Blaszany parowóz, który mnie wtedy denerwował, bo nie jeździł po torach, lecz po podłodze i jadąc i uderzając w przeszkodę, zmieniał kierunek jazdy... I było tam jeszcze kilka innych pojazdów, które pamiętam z tamtych lat. :1


Załączniki:
łunochod 1.JPG
łunochod 1.JPG [ 76.96 KiB | Przeglądany 3173 razy ]
stare zabawki.JPG
stare zabawki.JPG [ 81.19 KiB | Przeglądany 3173 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group