Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 23:17

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Keny
Post: niedziela, 21 lis 2010, 22:26 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Keny. Kto Go jeszcze pamięta ? ;)
Znana i barwna (50\60 lata) postać Okola i nie tylko. ;)
Podobno jako pierwszy w Bydgoszczy, skakał z tego mostu do Brdy. Potem byli inni. Mój tato również. :)


Załączniki:
SDC17312.JPG
SDC17312.JPG [ 50.6 KiB | Przeglądany 10217 razy ]
SDC17311.JPG
SDC17311.JPG [ 66.34 KiB | Przeglądany 10222 razy ]
SDC17310.JPG
SDC17310.JPG [ 72.87 KiB | Przeglądany 10221 razy ]
Komentarz: Kamienny chodnik na moście z charakterystycznymi śladami wytarcia,zużycia.
SDC17315.JPG
SDC17315.JPG [ 82.76 KiB | Przeglądany 10218 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: poniedziałek, 22 lis 2010, 17:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Keny leży na Wiślanej. Pomnik ufundowali mu ludzie którym uratował życie na naszych kąpieliskach. Doskonale go pamiętam. Wysoki, bujający się...... z chorobą sierocą...........niesamowita postać.
Nie mam sprawdzonych informacji ale podobno dublował skok do Wisły w filmie " Zamach na Kutscherę" . Na pewno skakał z mostu którego zdjęcie zamieścił Aero i robił to nie raz, nie dwa, za drobną opłatą, lub za browara.
Z tego co wiem, malował maszt w Trzeciewcu i to bez zabezpieczeń, bo ten facet nie miał lęku wysokości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: poniedziałek, 22 lis 2010, 18:51 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Tak. Zgadza się. O Tym rodzimym kaskaderze dużo się kiedyś mówiło. Przypomniałeś mi plotkę, famę, że jako jedyny odważył się skoczyć z mostu do Wisły, właśnie jako kaskader tej sceny, do tego filmu.
Osobiście pamiętam Go jako ratownika w Chmielnikach i na basenie, na Nakielskiej.
Postać wysoka, szczupła, przygarbiona. Trochę wagabunda, trochę Don Kichote.
Świetny pływak. Sporo ludzi zawdzięcza Mu życie.
Dzięki Seth.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: środa, 11 sty 2012, 21:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przyznam, że sam fakt, że ktoś kiedyś słynął ze skakania z tego mostu, to pamiętam. Ale jestem zły, że za nic nie mogę sobie przypomnieć, czy mówiono o nim 'Keny' ... Choć samo 'Keny', nie brzmi mi obco... W latach 90-tych, chyba na samym początku, ale nie dalej niż w 1993, był w TVB materiał o letnich kąpielach... Robiłem wtedy jakąś próbę magnetowidu i to mi się nagrało. Pokazywali kogoś skaczącego właśnie z mostu kolejowego do Brdy. Może to był on?
Dosyć długo miałem to nagranie. Ale już go nie mam. Ale może w TVB mają to w jakimś archiwum...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: środa, 11 sty 2012, 21:50 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Keny.
Tak mówili wszyscy którzy go znali i wiedzieli o kogo chodzi.
Spotkałem się z osobami którym ten "nick" nic nie mówi .
Trudno powiedzieć kiedy się urodził i kiedy zmarł.
Podobno był samotnikiem i zmarł również w samotności.
Pamiętam, że pokazali mi Go rodzice na plaży w Chmielnikach i na basenie, przy ul. Nakielskiej.
Były to chyba wczesne lata 70.
Keny mógł mieć w tym czasie ok. 50 lat.
Tak mi się wydaje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: środa, 11 sty 2012, 22:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
Mój znajomy z pracy opowiadał mi kiedyś, że miał kolegę (pracował z Nim), który skakał z tego mostu. Nie wiem na ile to wiarygodne. Ale być może ... Zapytam. Dam odpowiedź. Mam nadzieję, że nie kłamał mnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: środa, 11 sty 2012, 22:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Kolega raczej nie kłamał. Keny znany był z „popisowych numerów” – np. skoków do Brdy z bariery mostu kolejowego przy Czarnej Drodze.
Podobno zagrał nawet jakiś epizod kaskaderski w którymś z powojennych filmów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 17:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
AERO pisze:
(...)
Były to chyba wczesne lata 70.
Keny mógł mieć w tym czasie ok. 50 lat.
Tak mi się wydaje.

Na końcu lat 60-tych, lub na początku 70-tych, byłem świadkiem takiego oto zdarzenia. Z grupy kilku facetów stojących, na początku mostu (Focha), od strony, przy dzisiejszej operze, wyłonił się jeden, wszedł na balustradę, wcześniej zdjął buty i bosymi stopami przeszedł po niej... na końcu zszedł, przeszedł uliczkę (Ku młynom), wszedł na balustradę drugiego mostu i... przeszedł. Co było dalej nie wiem, bo poszliśmy z kolegą dalej. Ale 'śmialiśmy się', bo nam z perspektywy chłopców, wydawało się to śmiesznie proste... 'Taka szeroka balustrada'... Dziś, na pewno bym się na takie coś nie odważył. Nie ufam swemu błędnikowi! :) A i kąpać w ciuchach, też by się nie chciał...
I teraz się zastanawiam, czy 'im' chodziło o zwykły zakład, czy też 'kaskaderem' był ten Keny...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 18:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
AERO pisze:
(...)

Na końcu lat 60-tych, lub na początku 70-tych, byłem świadkiem takiego oto zdarzenia. Z grupy kilku facetów stojących, na początku mostu (Focha), od strony, przy dzisiejszej operze, wyłonił się jeden, wszedł na balustradę, wcześniej zdjął buty i bosymi stopami przeszedł po niej... na końcu zszedł, przeszedł uliczkę (Ku młynom), wszedł na balustradę drugiego mostu i... przeszedł. Co było dalej nie wiem, bo poszliśmy z kolegą dalej. Ale 'śmialiśmy się', bo nam z perspektywy chłopców, wydawało się to śmiesznie proste... 'Taka szeroka balustrada'... Dziś, na pewno bym się na takie coś nie odważył. Nie ufam swemu błędnikowi! :) A i kąpać w ciuchach, też by się nie chciał...
I teraz się zastanawiam, czy 'im' chodziło o zwykły zakład, czy też 'kaskaderem' był ten Keny...



To był na 100 % on. Był to jeden z jego popisowych numerów. Zwykle robił to za jakiś alkohol, lub kasę. Ten kto go nie znał łatwo dawał się naciągnąć na zakład.
Aero napisał że Keny zmarł. Niestety prawda jest daleko bardziej brutalna. Keny został zamordowany w roku 1991, przez syna.


Człowiek którego znamy pod pseudonimem Keny, to Henryk Jercha, człowiek ten uratował życie co najmniej 200 osobom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 19:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
Rozmawiałam w pracy o Kenym. Mój szef znał Go osobiście. Keny najbardziej kolegował się z p. Zenkiem. Wiele się zgadza, co do osobowości Tej Osoby. Pod koniec życia był już na dnie, alkohol zrobił swoje. Miał syna i mieszkał na Nakielskiej, koło Flisa.
A ten skok do filmu to niby prawda(?)
Co, do znajomego mojego kolegi z pracy, o którym pisałam, że skakał do Brdy z Mostu na Czarnej Drodze w poście wyżej to, był to p. Lech Semrau (nie wiem czy dobrze nazwisko zrozumiałam).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 19:21 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/ ... 9&IdTag=38


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 21:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ten artykuł z Nowości to wstyd i sromota. Kolesie występują z inicjatywą o przyznanie VM :!: Trza mieć trochę oleju w głowie. Z osiągalnych odznaczeń, za uratowanie życia, najszybciej można było otrzymać "Za ofiarność i odwagę"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_za_O ... dwag%C4%99

Nie wiem czy Keny cokolwiek otrzymał, prócz nagrobka od uratowanych, za to co zrobił. Teraz to już raczej nieistotne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 21:55 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
nie chodziło mi o jakośc wiadomości a tylko o to jak mało informacji o człowieku w necie, którego tylu ludzi pamięta i wspomina z sentymentem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 22:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Aaaaa, no teraz "ja wszystko fersztejen" . Tak mnie ten VM zadziwił ;) przecież to odznaczenie za wybitne zasługi bojowe :!: W sumie niewiele piszą ale zawsze coś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: czwartek, 12 sty 2012, 22:56 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Ciekawe informacje.
Przyznaję , że nie znałem Jego nazwiska i tragicznych okoliczności śmierci.
Nie wiedziałem również, że jest coś na ten temat w internecie.
Dla nas , dzieciaków, był to wyłącznie pan Keny.
Przypomniał mi się jeszcze jeden fakt z Jego życia ;
Podobno dorabiał sobie, montując na dachach domów , anteny telewizyjne.
O ile pamiętam , w tamtych latach nie było takich wyspecjalizowanych firm. Każdy posiadacz odbiornika TV musiał sam zamontować antenę , ale nie każdy miał odwagę chodzić po dachu.
Keny miał .

Chyba dobrze się stało, że wspomnieliśmy w tym miejscu o tym człowieku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: piątek, 18 maja 2012, 16:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na szczęście osoby którym uratował życie pamiętały o nim po śmierci. Niech ten wątek i te zdjęcia przypominają również że był w Bydgoszczy taki człowiek, „Keny” Ratownik.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: piątek, 18 maja 2012, 18:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
I niech tak zostanie. Keny ratownik. Gość który ratował ludzi, nie dla kasy i nie dla poklasku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: wtorek, 2 kwie 2013, 16:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na stronie Muzeum Kanału Bydgoskiego w temacie o Czterech Pancernych można przeczytać taki tekst:
To właśnie z Bydgoszczy pochodził kaskader, który wcielił się w rolę Gustlika podczas skoku do śluzy.

Zastanawiam się czy to nie był czasami Keny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Keny
Post: sobota, 17 mar 2018, 07:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wszystkie zdjęcia z tego tematu poznikały. Przyznam, że nie pamiętam co na nich było. AERO, może masz jeszcze na kompie, choćby te, z pierwszego wpisu...

Na fb, profil 'Sekrety Bydgoszczy', właśnie przypomniały Jego postać.
(Poniżej, pokazane tam zdjęcie.)


Załączniki:
Keny (H. J.).JPG
Keny (H. J.).JPG [ 26.06 KiB | Przeglądany 4176 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group