Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 00:58

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 983 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 16 wrz 2016, 21:54 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Mówi się też o żelazku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 wrz 2016, 18:12 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Zawsze lubiłem maszyny do szycia ;-)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 paź 2016, 15:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Efekt dzisiejszej, specjalnej wyprawy. Most, śluza, dom i 'woda'... wciąż jest.
Tylko barek brak.


Załączniki:
czwarta.JPG
czwarta.JPG [ 136.59 KiB | Przeglądany 2919 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 paź 2016, 17:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Nie mogłem się połapać gdzie to jest. Dzięki za to porównanie. :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 paź 2016, 18:03 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Porównanie na wysokim poziomie, nie mogło by być inaczej :za

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 paź 2016, 18:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Czuje się 'emocje' przy szukaniu najbardziej zbliżonego miejsca do tego, w którym stał przed latami fotograf, starający się zrobić jak najlepsze zdjęcie. Jarek też pewnie to czuł, wykonując zestaw pokazany niżej. :za
Za 'komuny' jeszcze jako tako dbano o te schody. 'Nowe czasy' o nich zapomniały.


Załączniki:
Jarosław B.JPG
Jarosław B.JPG [ 96.95 KiB | Przeglądany 2873 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 paź 2016, 17:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
GrapHite pisze:
Porównanie na wysokim poziomie, nie mogło by być inaczej :za


^^^ Dzięki za dobre słowo.

Czasami gdy przyjdzie pomysł na nowy zestaw, który wydaje się że będzie 'prosty', pojawiają się pewne przeszkody. W poniższym przypadku, stary widok wydawał się oczywisty. Lecz mimo, że z 'punktu wyjściowego' zrobiłem kilka ujęć z pewnymi drobnymi zmianami kątowymi, by mieć z czego wybierać, to i tak nie łatwo było to złożyć. Najbardziej przeszkadzał brak wiedzy o budynku na pierwszym planie po prawej stronie. Niby podobny do współczesnego, ale jednak to są chyba dwa inne budynki. Ze starego zdjęcia zostały do dzisiaj 3 domy. Dwa 'małe' przed Drukarską i ten następny 'z balkonem', (którego dziś już tam nie ma). Nawet po wstawieniu tych dwóch budynków z pierwszego planu prawej strony, na współczesna ulicę, od razu rzuca się w oczy położenie i 'inność' tego pierwszego...
Takie zestawy są bardzo niewdzięczne i wywołują pewien niedosyt.


Załączniki:
Gdańska 1.JPG
Gdańska 1.JPG [ 72.33 KiB | Przeglądany 2847 razy ]
Gdańska 2.JPG
Gdańska 2.JPG [ 57.46 KiB | Przeglądany 2847 razy ]
Gdańska 3.JPG
Gdańska 3.JPG [ 92.7 KiB | Przeglądany 2847 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 paź 2016, 18:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Bydziak, Twoje porównania są dopracowanie do perfekcji. Brakuje mi jednego szczegółu, a mianowicie daty (jeśli jest możliwa do ustalenia) zdjęcia pierwotnego. Czy jest szansa, aby znajdowała się w np. opisie plików?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 6 paź 2016, 17:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Nie mam nigdzie zapisu daty powstania tego starego zdjęcia. Ale porównywałem z niego dawne budynki, do tych samych i ich otoczenia, na innych starych fotografiach. I tak po amatorsku mogę powiedzieć, że widok może być z połowy XIXw.
(Dzięki za dobre słowo. Staram się w miarę możliwości, być jak najbardziej blisko miejsca wykonania dawnego zdjęcia.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 paź 2016, 15:54 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Z moich informacji ( metoda porównawcza ) wynika, że fotografia powstała przed 1878 r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 8 paź 2016, 04:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
A dokładnie fotografię wykonano w 1867 roku przez Teodora Joopa

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 8 paź 2016, 11:30 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 10:06
Posty: 120
StaraBydgoszcz pisze:
A dokładnie fotografię wykonano w 1867 roku przez Teodora Joopa


Po prawej widać jego zakład fotograficzny "Th. Joop & Comp" . Zdjęcie wykonano przez T.Joopa w 1864 r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 paź 2016, 18:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Poniższy zestaw nie wygląda efektownie. Może to przez 'odziany' mur...
Istotną 'wodną' zmianą na lepsze, jest obecny brak 'małej grobli', dzielącej kiedyś to miejsce w linii prostej, (na pierwszym planie), z zakolem Brdy.


Załączniki:
woda.JPG
woda.JPG [ 75.92 KiB | Przeglądany 2748 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 paź 2016, 17:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
BYDZIAK 1958 pisze:
Poniższy zestaw nie wygląda efektownie. Może to przez 'odziany' mur...

Może lepiej by wyglądało, gdyby nowe zdjęcie tez zrobić czarno-białe. Ale w sumie nie jest źle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 paź 2016, 19:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Jak zdejmą z muru 'koszulkę', to postaram się to zrobić jeszcze raz i może coś pokombinuję z kontrastami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 26 lis 2016, 08:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wśród wielu starszych zdjęć, zdarzają się podobne do siebie ujęcia, zrobione w różnych okresach czasu. Poniższe fotografie, 'aż się prosiły' o zestawienie i porównanie. Ujęcia zostały na pewno wykonane z balkonu na czwartym piętrze kamienicy nr 20 na Starym Rynku. Jest mała różnica kątowa między ujęciami. Górne zdjęcie zrobione było bardziej ze wschodniej strony balkonu, a dolne z zachodniej.
Do zestawu wypadało by dołączyć współczesny widok, z ponownie zabudowaną ulicą Mostową...


Załączniki:
Mostowa.JPG
Mostowa.JPG [ 134.23 KiB | Przeglądany 2639 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 gru 2016, 18:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przywiozłem 'stary komputer' z naprawy. Trochę się zdziwiłem, że ma teraz painta jeszcze starszego i uboższego, niż miałem wcześniej. :shock: Ale da się na nim działać.

Mogłem w końcu zestawić to porównanie. Robiłem trzy podejścia, po kilka zdjęć w każdym. :oops:
Efekt jest raczej mało interesujący, może dlatego, że w kadrze zatrzymana została zbyt mała przestrzeń. Poniżej fragment ulicy Dworcowej.


Załączniki:
D 7.JPG
D 7.JPG [ 77.96 KiB | Przeglądany 2586 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 gru 2016, 06:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
A wydaje się, że można to zrobić za jednym podejściem. Ujęcia są chyba takie same. Na starym zdjęciu to miejsce wygląda lepiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 gru 2016, 08:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Fordoniak pisze:
A wydaje się, że można to zrobić za jednym podejściem. Ujęcia są chyba takie same. Na starym zdjęciu to miejsce wygląda lepiej.


Trzeba by było mieć wielkie szczęście, by trafić za pierwszym razem. Przeglądając swoje zdjęcia z pierwszego podejścia okazało się, że np. nie trafiłem w ogniskową. Budynek po prawej był niby taki sam, ale ten przy ul Sobieskiego, był malutki. Patrząc na powyższy zestaw, można ulec złudzeniu, że np. skośna linia dachów budynków, (kąt), znacząco się różni na obu zdjęciach. W rzeczywistości różnica jest minimalna.
Poniżej wstawiłem w 'stare zdjęcie' fragment tego aktualnego, obejmującego przestrzeń od skosu dachów, (w żółtym kole), do widocznej w oddali, za ul Sobieskiego 'wieżyczki', (w czerwonym kole). Narożny budynek pokazany strzałką, zyskał w 'międzyczasie' dodatkowe piętro.
(Być może, 'czwarte podejście' dało by jeszcze lepszy efekt.)


Załączniki:
kąty.JPG
kąty.JPG [ 62.81 KiB | Przeglądany 2558 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 gru 2016, 15:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Miniony weekend nie zachęcał do 'wyprawy zdjęciowej'. Aktualny również. Jednak wyskoczyłem z domu 'na polowanie', by sprawdzić konkretne punkty widoków do porównań. Po przejrzeniu świeżych zdjęć okazało się jednak, że nie tylko warunki pogodowe, ale i pewne inne okoliczności, trochę utrudniły zrobienie nowych zestawów.

Pokazany w temacie 'wodnym' wiadomy obrazek, zyskał właśnie swój współczesny odpowiednik. W tym przypadku przeszkadzały głównie gałęzie. Próba wyjścia przed nie, była bez sensu, bo stawałem niżej na krawędzi skarpy i przez to zmieniał się i obniżał obszar punktów orientacyjnych. Ale starczy tych opisów...

Dodam, że zrobienie takiego ujęcia latem, znacznie utrudniły by liście na drzewach...


Załączniki:
obrazekz farą.JPG
obrazekz farą.JPG [ 70.62 KiB | Przeglądany 2512 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 983 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group