Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 09:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 8 gru 2018, 06:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Byłem wczoraj 'na łowach'. Dwa miejsca na Grunwaldzkiej, (między wiaduktami), są aktualnie 'nie do zrobienia', przez nie kończący się remont ulicy. Rondo G, również zaliczone, ze skutkiem jak zwykle negatywnym. (5 ujęć) :oops:
Rejon mostów na Focha - dwa miejsca, kilka ujęć. Dzisiaj też coś pokombinuję, choć pogoda zniechęca.

Grzegorz pisze:
Dobrze czynisz :)
Każdy z nas widzi i odbiera otaczający nas świat na swój subiektywny sposób.
Ten pokazywany przez Ciebie mnie się podoba. :1 :1 :1
Pozdrawiam, Grzegorz


Dzięki za dobre słowo. Czuję się rozgrzeszony, pod względem czasami czynionych kombinacji, by przygotowywane zestawy, były bardziej strawne dla oka. 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 gru 2018, 06:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wczoraj nawiedziłem tylko dwa miejsca, (pomijając rondo G.) i nic z tego nie wyszło. W miejscu 'nowym', zastawili widok straganami, (Mostowa). Drugi widok, na Focha, do kolejnej poprawki, bo w piątek była pierwsza próba... A chodzi o widok na mosty. Przedwojenne były stosunkowo wąskie i nie od razu złapie się odpowiednie kąty.
Do pokazania dzisiaj, udało się przygotować zestaw pokazujący widok z mostu, w kierunku centrum. (Piątkowe łowy. :D )
(Wpisy Grzegoża, skłaniają mnie do przyznania, że widok 'starego zdjęcia' był dużo wcześniej częściowo odbudowywany)


Załączniki:
F most S 1 B.JPG
F most S 1 B.JPG [ 60.41 KiB | Przeglądany 3980 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 gru 2018, 06:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Rejon ulicy Zygmunta Augusta i Zaświat. Około pół wieku nie było między nimi połączenia drogowego. Górne zdjęcie, (zrobione latem 2002), pokazuje czas oddania do użytku, 'łącznika' między wspomnianymi ulicami, z przejazdem kolejowym. Nowy układ komunikacyjny, który np. wymusił skrócenie dawnego podjazdu na stare wiadukty, (co widać na zdjęciu), służył nam w takim stanie ok. 10 lat. Dopiero budowa nowej pętli tramwajowej i autobusowej i potrzebny do tego większy teren, zmieniła całkowicie to miejsce. Dawne miejsce 'górki', to obecnie część nowej pętli.
Dodam, że oba widoki, (z tej perspektywy), jak dla mnie, są mało atrakcyjne w oglądaniu...


Załączniki:
Rycerska B.JPG
Rycerska B.JPG [ 61.06 KiB | Przeglądany 3938 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 gru 2018, 07:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dziś, wspomnienie tego samego miejsca, ale z widokami ze strony starego wiaduktu.
Starsza fotografia, utrwaliła obszar 'zjazdu' z wiaduktu nad torami kolejowymi, dawnego szlaku w kierunku wschodnim.
Obecne miejsce GSF, to część pętli pojazdów MZK. Trudność wykonania zdjęcia porównawczego, polegała na niestety obecnym, niższym poziomie położenia tego miejsca.


Załączniki:
ZA R   B.JPG
ZA R B.JPG [ 86.11 KiB | Przeglądany 3904 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 sty 2019, 07:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Do połowy lat 70-tych XXw, ul. Grunwaldzką w rejonie Czarnej Drogi, przecinał przejazd kolejowy. Na starym zdjęciu również widać, (za przejazdem po prawej stronie), budynek dworca 'Małej kolejki'.


Załączniki:
BKD dworzec.JPG
BKD dworzec.JPG [ 65.73 KiB | Przeglądany 3861 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 sty 2019, 06:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jakoś ostatnio za dużo się 'kręcę' na Grunwaldzkiej...
Jedyny wspólny punkt zahaczenia na obu zdjęciach, to budynek z balkonem, po drugiej stronie ulicy. Na starym zdjęciu widać oczywiście fragment dawnego dworca kolejki wąskotorowej, oraz nią samą. Nawiasem mówiąc, gdyby takie zdjęcie dziś zrobiono, to pewnie nie było by przy wagonach tych chłopaków. Pewnie siedzieli by w domach, przy komputerach...


Załączniki:
Dworzec BKD B.JPG
Dworzec BKD B.JPG [ 128.26 KiB | Przeglądany 3818 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 sty 2019, 06:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
To zdjęcie, tu na forum jest znane. Ma swą wagę historyczną, głównie z powodu 'uchwycenia' jadącej po nie istniejących już torach 'czwórki', na ul. Jurasza.
Sam rozmiar widoku kadru, budzi wątpliwości, czy lepiej by to wyszło w zestawie 'nakładanym' czy tym. Inny problem wyłonił się, gdy dotarłem na miejsce by zrobić próbne zdjęcia. Dyżurka, parkingi pełne samochodów, drzewa - to wszystko utrudniało złapać odpowiednie kąty. Dodatkowo, ustawienie mieszkalnych bloków też nie ułatwia zrobienia porównania. Bo bliżej ul. Skłodowskiej, układ bloków też pasował do zdjęcia. Ostatecznie wybrałem to ujęcie...


Załączniki:
T na Jurasza    B.JPG
T na Jurasza B.JPG [ 82.93 KiB | Przeglądany 3781 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 sty 2019, 23:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Jak zwykle zadbałeś ooooo szczegóły. ;)
Ale ja chciałem zapytać o inną sprawę - czy to biało-czarne zdjęcie ul. Focha z mostu zamieszczone kilka postów wyżej jest jakoś "podrasowane", coś do niego dodałeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 sty 2019, 09:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Zdarzają się widoki z elementami wyblakłymi czy uszkodzonymi. W takich przypadkach, dla komfortu patrzenia, bywa, że nie mogę się powstrzymać i coś tam 'pogrzebię'. Bywa tak na pewno w średnio mniej, niż jednym przypadku na dziesięć. I najczęściej jest to jakiś marginalny drobiazg. Np. w przypadku wyżej, na zdjęciu ul. Jurasza, (na 'oryginale' z netu), dachy bloków były lekko wygięte 'w łuk'... (Zdjęcie to jest w temacie tramwajów, na podstronie 12) Moje 'grzebanie' też tu było. Wyprostowałem trochę te dachy i bardziej wyostrzyłem tramwaj. :oops:

W przypadku 'mostu' o który pytasz, było kilka podobnych zabiegów. W efekcie, choć może trochę drażnią oko, to całość jest jednak bardziej 'strawna' dla widza... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 sty 2019, 06:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Na dzisiaj jest przygotowany skromny widok, choć kiedyś mógł być ciekawy. Nerw gospodarki, czyli w tym przypadku transport, pulsuje zarówno na wodzie, jak i na torach. Oczywiście jak widać, wąskich. W miejscu dawnego mostu kolejki, nad Nowym Kanałem, jest obecnie przerzucony ciepłociąg. ('Obecnie' - czyli już od dosyć dawna) Nowy widok pokazuje nam również dwa nowe mosty ulicy Grunwaldzkiej.


Załączniki:
ciepłociąg MK.JPG
ciepłociąg MK.JPG [ 126.71 KiB | Przeglądany 3693 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 lut 2019, 06:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Co jakiś czas marudzę na to, że źle uchowały się moje 'skarby' na VHS.
Z niektórych można jednak wydobyć pojedyncze kadry.
Poniżej jeden z takich, z filmu pokazującego rejon Rycerskiej, z punktu między dawnymi starymi wiaduktami...
A gdy dotarłem na miejsce i usłyszałem, że nadjeżdża pociąg, szybko wydobyłem aparat... Pamiętając, że w starym kadrze też takowy jest, szybko strzeliłem fotkę.
Lubię mieć porównania niemal 'idealne'. Ale w tym przypadku było za mało czasu na konkretne ustawienie się. No i wyszło to tak:


Załączniki:
Zaświat   B.JPG
Zaświat B.JPG [ 74.19 KiB | Przeglądany 3655 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 lut 2019, 06:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jak na razie, mamy mało śniegu tej zimy. Zdążyłem jednak zrobić to ujęcie, zanim zaczął topnieć.
Błonie 1967 i teraz.


Załączniki:
Błomie 1967.JPG
Błomie 1967.JPG [ 69.33 KiB | Przeglądany 3613 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 lut 2019, 20:55 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 kwie 2017, 20:42
Posty: 17
Nie wiem czy można dawać zdjęcia z internetu, a nie tylko wykonane przez siebie, ale klimat zdjęcia bardzo podchodzi pod nasz temat, a sama kompilacja bardzo mi się spodobała: https://img.joemonster.org/i/2019/02/13 ... 180920.jpg

Źródło: joemonster, faktopedia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 lut 2019, 21:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Pytanie, jak dla mnie za trudne... ;)
Ale wskoczyłem na ten link i rzeczywiście te ślady się tam zachowały. Zapewne jest to ciekawostka, dla głównie lokalnych sympatyków historii. 'Zwykli ludzie' pewnie nie zwracają na to uwagi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lut 2019, 07:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Na dziś przygotowałem zestaw skromny, pod względem tego co pokazuje i w jaki sposób.

'Podchodziłem' do tego ujęcia już kilka razy i potem w domu, oglądając 'efekty', bywałem bardzo niezadowolony. (W sumie było kilkanaście zdjęć pod różnymi kątami.)
Podobnie jak na pierwszym zdjęciu tej strony, tak i tutaj, jest widoczny 'początek' mostu z tą różnicą, że w tym przypadku, od 'drugiej strony'. Widok choć skromny, to trudny do złożenia. Choćby dlatego, że stare mosty były węższe. Tylko ich północna strona, przebiegała podobnie do tych 'nowszych' na tym porównaniu...

No i tak to wyszło...


Załączniki:
Mosty F S.JPG
Mosty F S.JPG [ 53.88 KiB | Przeglądany 3567 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 lut 2019, 07:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Na dzisiaj przygotowałem zestawienie widoku ul Jagiellońskiej.
'Stary kadr' z filmu Sąsiedzi, z 1969 roku, pokazuje ulicę w niemal niezmienionej postaci od czasów wojny. Dobrze widać 'bocznicę tramwajową', która prowadzi na 'tereny gazowni'. (O tramwajowym transporcie węgla, już pisaliśmy tu, w innych tematach).
Na zlokalizowanie miejsca 'GSF', pozwoliły 'punkty' na skosie daszku 'dobudówki' obiektów rzeźni, na tle okna z balkonem budynku w głębi, przy ul Piotrowskiego.
Zrobiłem kilka zdjęć z których wybrałem to...
No i tak to jakoś wyszło, choć teraz widzę, że jeszcze ciut, ciut, mogło by być lepiej...


Załączniki:
Jag B.JPG
Jag B.JPG [ 64.91 KiB | Przeglądany 3504 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 2 mar 2019, 10:44 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Fajny artykul...gratuluje :)
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/ ... 05387.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 2 mar 2019, 15:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dzięki. :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2019, 07:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Trzy lata temu robiłem tam 'pierwsze podejście'. I po próbnych zdjęciach zrezygnowałem. Teraz jednak postanowiłem udać się 'tam' jeszcze raz. Ze świadomością, że ujęcia i tak nie będą dokładne, bo na tą chwilę 'nie da się'. Obszar zadrzewiony, nie wspominając budynku przedszkola...

Stare zdjęcie ruin zamku, zawiera jeden wspólny element dla dzisiejszego widoku.
To okienko, z lewej strony, budynku przy Grodzkiej. Niestety, nie da się w obecnych warunkach złapać właściwego punktu GSF. Współczesny widok zrobiłem z poziomu aż ok. 3 m. stojąc po drugiej stronie ulicy. Dokładniej by było, być i bliżej i niżej...
No niestety, jak na razie przeszkodą jest wspomniany budynek i drzewa...
To taka mała porażka.


Załączniki:
ALF   Z.JPG
ALF Z.JPG [ 104.8 KiB | Przeglądany 3439 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 mar 2019, 06:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Omawialiśmy kiedyś, w temacie o naszym zamku, utrwalone na starych zdjęciach, różne ujęcia jego ruin. Widok poniżej, to drugi, który ma 'punkt orientacyjny'. Zdjęcie pokazuje, być może jeden z ostatnich etapów 'rozwalania', może ostatnich fragmentów murów zamku.
Wydawał mi się, że złożenie tego zestawu będzie proste... Nic z tego. A to dlatego, że na miejscu okazało się, że jest już tam 'za ciasno', by stanąć w punkcie 'GSF'. Zatem dzisiejsze 'porównanie', niestety, też nie jest dokładne.


Załączniki:
ruiny 2 B.JPG
ruiny 2 B.JPG [ 99.15 KiB | Przeglądany 3393 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group