Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 06:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 6 sie 2017, 07:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Miałem okazję przejechać się nad kanał, a tam przypomniało mi się to:
viewtopic.php?f=34&t=8313

( ^^^ Właściwie watro by przenieść ten temat do 'Działu wodnego', do tematu 'Restauracji...'. albo samego kanału...)


Załączniki:
restauracja T na B.JPG
restauracja T na B.JPG [ 102.88 KiB | Przeglądany 5841 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 wrz 2017, 08:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wybrałem się w końcu 'do Bydgoszczy'. :D
Porobiłem kilka ujęć do złożenia nowych widoków. To pierwszy z nich.
Oczywistość pięciu spichrzy na starym zdjęciu, odwraca uwagę od innych szczegółów. Np. położenia dawnego, niższego mostu, z zagłębieniem poziomu brzegu. Pozwalało ono przemieszczać się pod nim niektórym 'drobnym' pojazdom kołowym, między Karmelicką a starym Portem.


Załączniki:
3xsB.JPG
3xsB.JPG [ 73.96 KiB | Przeglądany 5779 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 wrz 2017, 09:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Co jakiś czas, przy różnych okazjach, przypominam forumowiczom, szczególnie tym młodszym, aby zaglądali do starych albumów rodziców i dziadków... W nich można znaleźć wiele różnych perełek. Nie dawno w sieci pojawiło się kilka zdjęć zrobionych w czasie okupacji, przez pana Leona Schmidta.
To poniżej, w połączeniu ze współczesnym widokiem, pozwala dostrzec spore różnice, dotyczące obecnego, innego przebiegu ulicy Mostowej, przesuniętej, (po zbudowaniu nowego, wyższego mostu), w stronę zachodnią.


Załączniki:
B   plac T.JPG
B plac T.JPG [ 87.17 KiB | Przeglądany 5742 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 wrz 2017, 12:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Trwający pół wieku 'szeroki' okres ulicy Mostowej, skończył się po niedawnym zabudowaniu jej i przez to zwężeniu. Choć ma to nawiązywać do wyglądu przedwojennego, jak dla mnie, zrobiło się tam trochę za ciasno, konkretnie w pobliżu Biedronki.


Załączniki:
wersja B.JPG
wersja B.JPG [ 98.02 KiB | Przeglądany 5710 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 wrz 2017, 19:37 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Specjalny okazjonalny przejazd tramwajów chyba z okazji jakiejś rocznicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 wrz 2017, 19:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Myślałem że to jest wiadome. W innych miejscach na forum pisaliśmy o tym. To była parada z okazji 70-tej rocznicy, (w 1958), powstania komunikacji tramwajowej w mieście.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 paź 2017, 08:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Sobotni, mniejszy ruch pojazdów na Focha, nie sprzyjał mi we wkraczaniu na jezdnię. Niby nie ma samochodów... W paru momentach, w których tam 'było pusto', chciałem zrobić konkretne zdjęcie. Ale ledwie co przymierzyłem się do 'strzału', za plecami, nie wiadomo skąd, pojawiał się kolejny samochód... :shock:
Precyzyjny kadr, taki jaki chciałem zrobić, jednak nie powstał. Ten, w zestawie poniżej, jest najlepszym z kilku zrobionych, w 'warunkach bojowych'... :):)


Załączniki:
B  2 X F.JPG
B 2 X F.JPG [ 98.25 KiB | Przeglądany 5639 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 13 paź 2017, 06:59 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5032
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bydziak, jest super! :1 Lepiej jak kąt zdjęcia nie zgadza się o jeden stopień niż miałoby tych zdjęć zabraknąć, bo Cię coś rozjedzie!

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 paź 2017, 06:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Dzięki za dobre słowo. :1
Mimo wszystko, uważałem. :D

Pamiętamy z niektórych starych zdjęć, jak wąska była ul. Focha.
To mniej znane zdjęcie poniżej, było kolejnym wyzwaniem do złożenia porównania. Nieistniejący budynek zapewne należał do zespołu obiektów odwachu i być może miał coś wspólnego z sąsiadującą za nim piekarnią...


Załączniki:
F na B.JPG
F na B.JPG [ 81.55 KiB | Przeglądany 5574 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 paź 2017, 09:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Kolejny widok, pokazujący jak wąską przed wojną była ulica Focha.
Tu, punktem odniesienia są zachowane balkony...


Załączniki:
F na B.JPG
F na B.JPG [ 65.39 KiB | Przeglądany 5521 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lis 2017, 06:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jakiś czas temu Fordoniak zapytał mnie, dlaczego nie zrobiłem żadnego 'porównawczego' z dawnym teatrem. Odpowiedziałem mu, że taki zestaw byłby mało efektowny. Że najczęściej na starych pocztówkach jest niemal sam gmach i w widoku współczesnym, nie ciekawie wyglądał by dostawiony, pusty plac...
Latem, będąc w muzeum, zrobiłem zdjęcie widoku z okna, przez szybę... i teraz okazało się, że do niego, 'jako tako' pasuje widok z jednej ze starych pocztówek. Dawny widok, zrobiony z budynku którego już nie ma, jest podobny do tego mojego, zrobionego ze spichlerza. To porównanie, oprócz miejsca położenia teatru, przypomina o układzie komunikacyjnym tego miejsca - dawnego, bezpośredniego styku ulicy Stary Port, z Mostową.
Po złożeniu zestawu, mimo że 'kąty strzałów' w obu przypadkach były inne, chyba można się zgodzić, że tak bardzo źle to to nie wygląda...


Załączniki:
teatr i M b.JPG
teatr i M b.JPG [ 103.68 KiB | Przeglądany 5467 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lis 2017, 07:57 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5032
Lokalizacja: Bydgoszcz
:( :cry:

Takie ładne mieliśmy :|

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 lis 2017, 08:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
I kolejka też była ładna...
Poniższy zestaw, został zrobiony bez wychodzenia z domu... A kolejka mknie swą drugą trasą, w stronę ul Wiejskiej...


Załączniki:
GRUNWALDZKA  B.JPG
GRUNWALDZKA B.JPG [ 77.68 KiB | Przeglądany 5403 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 lis 2017, 13:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Widok 'upolowany' dzisiaj. Słońce nie chciało pomóc i lepiej oświetlić fotografowany obszar... Ale coś tam wyszło. ;)
Nie ma już 'Dworu Fryderyka'. Most który 'urósł i przesunął się w bok', próbuje przeszkodzić w porównywaniu tych obrazków.


Załączniki:
M X 2.JPG
M X 2.JPG [ 109.17 KiB | Przeglądany 5334 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 gru 2017, 09:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ten zestaw dedykuję Krzysiowi D., który mógł by sporo opowiedzieć o historii tego budynku.
Przyznam, że znam tylko dwie stare pocztówki, na których utrwalono dawny widok jego narożnikowej ściany. (Na tej drugiej pocztówce, jest to mniej widoczne)


Załączniki:
BG B.JPG
BG B.JPG [ 89.81 KiB | Przeglądany 5296 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 gru 2017, 12:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W czasie polowania na najlepsze ujęcie do zrobienia porównania, pojawia się mały dreszczyk emocji. To ciekawość jak całość, po złożeniu, będzie wyglądać. I tak, jak kiedyś tu wspominałem, ciekawi mnie czy u oglądających, pokazywane widoki również wzbudzają jakieś choć drobne zaskoczenie, czy inne refleksje.
Widzę pod moimi kolejnymi wpisami cyferki, które znaczą, że czasami ktoś to ogląda. Ale czy poza tym, te zestawy, wnoszą coś do czyjejś wyobraźni, budując np. nowe postrzeganie historii tych miejsc? :oops:

Ten poniższy zestaw, dzięki pewnym stałym elementom występującym na obu widokach, ( położenie małego spichlerza, czy kamienica w głębi SR), pokazuje dosyć precyzyjnie miejsce, ( właściwie tylko fragment), które zajmował gmach teatru. Często zapominamy, jak wąska była wtedy ul Focha.


Załączniki:
PT i T B.JPG
PT i T B.JPG [ 85.88 KiB | Przeglądany 5217 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 26 gru 2017, 08:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Poniższy zestaw dedykuję tym paru wiernym przeglądaczy tego działu, którzy jednak tu zaglądają.
Dawny most Królowej Jadwigi występuje już na forum w kilku w kilku miejscach. Jak wiemy, jego żywot był krótki. Ustąpił miejsce dla 'nowego', choć już wiekowego, wyższego, jednoprzęsłowego...


Załączniki:
MKJ B.JPG
MKJ B.JPG [ 128.19 KiB | Przeglądany 5133 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 6 sty 2018, 08:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
To o tym zestawie poniżej, wspominałem dwa dni temu, w innym temacie. Dal tych, którzy nie pamiętają Starego Kanału okolicy, porównanie jest zapewne mało atrakcyjne. Ci, co pamiętają tamte czasy, spojrzą na to pewnie inaczej.
Zdjęcie z rodzinnego albumu, a na nim moja siostra z mamą. Tuż za pierwszym wielkim drzewem z prawej strony, którego już nie ma, była piaskownica, a za nią kanał... Wieża kościoła i w głębi drzewo z odstającym z lewej strony konarem, to dobre punkty orientacyjne. Przy tym drzewie widać 'kiosk z piwem', przy ul. Grottgera...


Załączniki:
1959.JPG
1959.JPG [ 76.19 KiB | Przeglądany 5070 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 sty 2018, 20:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jeszcze jedno podobne ujęcie z tamtego spaceru 'na śluzach'. Teraz, o tym rejonie mówi się 'Garbary'.


Załączniki:
Jola i ja 1b.JPG
Jola i ja 1b.JPG [ 90.2 KiB | Przeglądany 5044 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 sty 2018, 22:37 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
A gdzie była mama dziecięcia, które mimo obowiązywania czerwonego światła sygnalizatora, tak dzielnie pchało wózek przed siebie? ;)

A tak na serio - drogi Bydziaku, przesyłam wyrazy mojego wielkiego uznania.
Tworzysz i udostępniasz nam swoiste minidziełka sztuki.
Dziękuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group