Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2024, 00:36

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 995 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 46, 47, 48, 49, 50
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 18 mar 2024, 18:12 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5933
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ten budynek fajnie by wyglądał gdyby odtworzyli jego pierwotną elewację. Dobrze widzę, że na tym zdjęciu są ślady po kulach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 mar 2024, 09:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
^^^
Na tym starym je widać. (Jest ono większe, w identyfikacjach). Jak widać, kamienica była kiedyś odnawiana i zapewne zalepiono ślady po kulach. Dobrze, że pozostawiono napisy. Widoczne otwory, są po różnych 'reklamach'.


Załączniki:
UF 1.jpg
UF 1.jpg [ 195.22 KiB | Przeglądany 6470 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 mar 2024, 07:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Dzisiaj w zestawie, wystąpi 'kombinacja'...
Nie dawno pojawiło się w sieci zdjęcie narożnikowego domu, Focha x Gdańska. W Gdańską, widok był 'przycięty', choć jak dla mnie, urozmaicił by on całość kompozycji. Więc 'pomogłem' mu powstać... Dodam jeszcze, że miejsce jest wyjątkowo 'niewdzięczne', do wykonywania tego typu zestawów. 8-)


Załączniki:
PT  FG  B.jpg
PT FG B.jpg [ 181.03 KiB | Przeglądany 6432 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 1 kwie 2024, 06:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
W dzisiejsze święto, mam dla Was zestaw wyjątkowy. (Musiałem zrobić 'kilka podejść', by w końcu wpuszczono mnie na groblę. Jak wiecie, od czasu remontu śluzy, wejście na groblę jest zagrodzone...)
To widok z miejsca, w którym dawna grobla, z czasów śluzy trapezowej, gwałtownie 'skręcała' w prawo i prowadziła w jej kierunku. Tam, kończyła się w miejscu, między jej bramami, 'górną i dolną'. Widoczna jest oczywiście tylko brama górna...


Załączniki:
grobla ST B.jpg
grobla ST B.jpg [ 182.15 KiB | Przeglądany 6396 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 kwie 2024, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
W czasie mojej, nieplanowanej wizyty w Nakle, w lutym, miałem trochę czasu by przejść się śladem kolejki wąskotorowej. Pokazywałem na zdjęciach tutaj, (w jej temacie), że nie wiele z niej tam już pozostało. Zrobiłem też dwa zestawy porównawcze, to pierwszy z nich.
W Nakle, kolejka przetrwała dłużej niż u nas, bo aż do początku lat 90-tych XXw. W ich połowie, zaczęła się jej, można powiedzieć z naszej perspektywy, 'powolna' likwidacja...
Widok w kierunku wschodnim. Nadal stoi tam wieża ciśnień i resztki różnych obiektów...


Załączniki:
Nakło 1989 B.jpg
Nakło 1989 B.jpg [ 173.17 KiB | Przeglądany 6343 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 kwie 2024, 06:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Dzisiaj znów przypomnę most magazynowy, a właściwie jego północny przyczółek. Zdjęcie zostało zrobione jak widać, już po rozbiórce mostu. Przypomnę, że po wojnie, to miejsce przestało istnieć, w czasie poszerzania zakola rzeki.


Załączniki:
przyczółek MM  B.jpg
przyczółek MM B.jpg [ 194.45 KiB | Przeglądany 6291 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 kwie 2024, 06:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Prawie rok temu, szykowałem nowy obrazek, by pokazać go w dniu urodzin miasta. Zrobiony został na bazie jednego z widoków, ('pustych'), skrzyżowania ulic Poznańskiej i św Trójcy. Trochę go 'zaludniłem', a i tramwaj przyjechał... (Coś podobnego już kiedyś też wykombinowałem i jest to tu na bunkrze).

Obrazek ten, postanowiłem również wykorzystać do 'porównań'. I w takiej oto wersji, zostanie po raz pierwszy dziś pokazany. Bowiem imprezy święta miasta, jeszcze trwają... 8-)


Załączniki:
Świerczewskiego X Poznańska B.jpg
Świerczewskiego X Poznańska B.jpg [ 195.29 KiB | Przeglądany 6198 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 kwie 2024, 06:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Dzisiaj, znów w roli głównej wystąpi tramwaj. To, że przebiegała tu w stronę Starego Rynku pierwsza linia tramwajowa, to wszyscy wiemy. Że ostatnie tramwaje przejeżdżały tędy w latach 70-tych, też wiemy. Ale można tu przez chwilę zastanowić się, jak zmieniało się przez te ponad 100 lat, nasze 'postrzeganie odległości'... Być może w 'tamtych czasach', ktoś, z tego miejsca, chciał się udać na ulicę np. Długą, lub Poznańską. Wsiadał do tramwaju i jechał tam... Teraz, są to 'szlaki spacerowe', a takie odległości, uważamy za 'króciutkie'...
PS
I ja, będąc młodzieniaszkiem, stawałem na tej wadze. Za złotówkę, a za 'dzieciaka', za 50 groszy. Pani, zapewne dorabiała sobie tak na życie i na szczęście, nikt jej wtedy za to nie ścigał...


Załączniki:
PT  tram B.jpg
PT tram B.jpg [ 171.15 KiB | Przeglądany 3827 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 1 maja 2024, 06:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Majówka się zaczęła... No to powinien być jakiś zestaw, choć trochę kojarzący się z wypoczynkiem... 8-) Przy ul. Tamka, przy brzegu mariny, przycumowane do brzegu są różnego rodzaju 'domy na wodzie'. One właśnie kojarzą mi się z relaksem i wypoczynkiem... 'Domy na wodzie', były również przed wojną. One jednak były po prostu miejscem zamieszkania i nie o relaks chodziło, bo dla wielu, były to jednak smutne czasy... Lata mijają i trochę tu się pozmieniało. Dawna 'wyspa' ( viewtopic.php?f=9&t=2048&hilit=druga+wyspa&start=20 ), jest obecnie małym, urokliwym skwerem, odwiedzanym głównie przez lokalnych mieszkańców.


Załączniki:
wyspa B ssc.jpg
wyspa B ssc.jpg [ 194.92 KiB | Przeglądany 1118 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 maja 2024, 06:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Zrobiło się bardzo ciepło... No to może dla ochłody, troszeczkę śniegu w zestawie. 8-)

Tego typu zestawienia, w których ważne elementy widoków, ( w tym przypadku np. mosty), 'pozmieniały' swoje położenie, należą do 'niewdzięcznych i nie ciekawych'. Miejsce 'GSF' wytyczyły linie domów na Starym Rynku i zachodniej strony Mostowej...
Stare zdjęcie przypomina nam o działającym kiedyś również w Bydgoszczy, Bractwie Kurkowym...
Szkoda, że po 90-roku, go nie reaktywowano... Była by to zapewne dodatkowa, historyczna perełka tożsamości miasta...


Załączniki:
Mostowa Bractwo K  B.jpg
Mostowa Bractwo K B.jpg [ 189.96 KiB | Przeglądany 1001 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 maja 2024, 06:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Miesiąc temu, przypomniałem w zestawie widok z dawnych czasów w Nakle. (W górnej części tej strony). Będąc tam, (w marcu), zrobiłem jeszcze jeden zestaw, (wspomniałem o tym w dziale 'kolejki'), z widokiem w kierunku zachodnim. Tak oto wyglądało tutaj, w czasach, gdy kolejka wypełniała swoje miejsce w transporcie torowym...


Załączniki:
Nakło   1972 B.jpg
Nakło 1972 B.jpg [ 170.73 KiB | Przeglądany 974 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 maja 2024, 05:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Moja 'wyprawa na groblę', (wykonany z niej zestaw ze śluzą trapezową, jest na górze tej strony), zaowocowała jeszcze jednym zestawem, również z niej zrobionym. Jest on jednak mniej atrakcyjny...
To widok z około 1970-go roku. Najważniejszym jego punktem jest pokazana śluza II i most przy ulicy Grottgera. Dla nas, mieszkańców "wielkiej wyspy Okole", był jednym z ważniejszych, do przedostania się 'do miasta'...


Załączniki:
Grotgera ś II  B .jpg
Grotgera ś II B .jpg [ 175.86 KiB | Przeglądany 588 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 maja 2024, 07:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Przez około 10 lat swego dzieciństwa, wędrowałem tędy, prawie co niedzielę, (z Garbar przez most i tu w lewo w Kruszwicką), na 'niedzielne poranki filmowe' do Mimozy. Nie ma już kanału, mostu i kina. Z coraz większym trudem, powracają te stare obrazy młodości...


Załączniki:
S  III  RG B.jpg
S III RG B.jpg [ 190.92 KiB | Przeglądany 33 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 maja 2024, 18:44 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5933
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
:1
Tu chyba nie było zbyt łatwo tego wpasować, bo praktycznie nie ma żadnego punktu odniesienia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 maja 2024, 05:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6958
Tak, to miejsce jest bardzo trudne do ogarnięcia. Dla mnie, punktem odniesienia, było miejsce dolnej bramy śluzy. Ale niestety, tamtejsze 'krzewy', nie ułatwiają tego. Dodatkowo, linia brzegu kanału, nie była tam prosta. Wspierałem się różnymi innymi starymi zdjęciami, by wybrać optymalne miejsce GDF.

Kiedyś, wstawiłeś w innym temacie gifa, chyba Starego Rynku. Jeśli wciąż masz takie 'możliwości techniczne', to podeśle ci gifa tego miejsca, (przez FB) i być może dasz radę tutaj go wstawić...
Z niego, poniżej, jest zrobione to zbliżenie.


Załączniki:
gif.jpg
gif.jpg [ 122.26 KiB | Przeglądany 14 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 995 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 46, 47, 48, 49, 50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group