Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 12 gru 2019, 11:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 610 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31
Autor Wiadomość
Gość
Awatar użytkownika

"fotopolska.eu" - mało kiedy tam zaglądam, (głównie wtedy, gdy kliknę na jakiś link, który tam odsyła) i za bardzo nie znam panujących tam zasad. Podobno jest tam pewne moje zdjęcie. Mniejsza o to jak je odszukać. Interesuje mnie to, czy ktoś wstawiający tam zdjęcia, wstawia tylko 'swoje', czy takie jak mu się podoba? Czy ktoś z Was może wie, na czym to wszystko tam polega?

A dziś zestaw, przypominający o dawnym przemysłowym charakterze miasta. Kiedyś małych fabryczek było sporo i ludzie mieli 'blisko do pracy'. Dymiące kominy to było coś normalnego. Dawny Spomasz, w którym pracował mój sąsiad z Garbar, ustąpił miejsce 'mieszkaniówce'. 8-)

Załączniki:
Świerczewskiego B.JPG
Świerczewskiego B.JPG [ 69.42 KiB | Przeglądany 152 razy ]

Gość

BYDZIAK 1958 pisze:
Czy ktoś z Was może wie, na czym to wszystko tam polega?

Tutaj znajdziemy zbiór zasad obowiązujących na portalu Fotopolska: https://fotopolska.eu/test.php?f=pomoc

Gość
Awatar użytkownika

^^^
Dzięki. Jakoś mi to tam zabrzmiało dwuznacznie, ze wskazaniem w stronę, że wstawiający nie musi być autorem fotki, lub coś tam źle przeczytałem... :shock:

Gość

^^^
Moje zmęczone oczy nie widzą dwuznaczności.
W regulaminie strony wskazano jeden warunek - zgodność z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Gość
Awatar użytkownika

^^^
No to by wyszło na to, że ktoś tam je wstawił jako swoje. A to nie ładnie. Ale ta informacja jest od osobnika, o którym kiedyś nie dawno wspominałem. Na fb, utworzył w tym roku profil zdjęć porównawczych i nawet dobrze już mu to wychodzi. Ale podpadł mi na samym początku, gdy wykorzystał jedno moje PODPISANE zdjęcie, ucinając w poziomie, w 'połowie' podpis, dostawiając swoje zdjęcie. Tłumaczył mi się, że admin strony gdzie było, pozwolił mu je skopiować... Napisałem mu owszem, ale pewnie nie obcinać... Zresztą szkoda słów.
W przypadku zdjęcia 'tego' zdjęcia, napisał, że jest ono z "fotopolska.eu". Nie potrafię tego sprawdzić, czy faktycznie ono tam jest, i ktoś nieładnie postapił, czy on je łykną z innego miejsca gdzie je wstawiłem... Fakt że wtedy nie podpisywałem zdjęć... Nawet tu, nie mogę znaleźć miejsca, gdzie je wstawiłem. Być może nawet było tutaj, w porównaniach, w czasach gdy opisywałem takie zdjęcia zbyt ubogo np 'Miejsce wiadome'... I po 'poznikaniu' takich fotek, trudno jest po takim podpisie domyśleć się co tam było. :oops:
Szukałem tu na Bunkrze jeszcze raz. Nie znalazłem. Jeśli ktoś z Was umie się dobrze poruszać po tym "fotopolska.eu", to może uda się je tam odnaleźć. Wstawię to zdjęcie teraz, (żeby było wiadomo o jakie chodzi), do tematu 'Stare zdjęcia Bydgoszczy'. To widok na przebudowywany właśnie styk Kujawskiej, Bernardyńskiej i Toruńskiej. (Może już za rok, będzie można utworzyć nowy zestaw porównawczy)
Jak będzie jeszcze przez chwilę możliwość edycji tego wpisu, to wstawię tu link do tego zdjęcia.
EDIT: Już je wstawiłem, jest tu, na dole: viewtopic.php?f=9&t=1693&start=580

Gość

^^^
Znalazło się: https://fotopolska.eu/Torunska_2_Bydgos ... 98506-foto
Z opisu wynika, że skopiowano je z ssc.
Co do braku podpisu, nie wypowiadam się - Tobie jako autorowi łatwiej będzie to zweryfikować.

Gość
Awatar użytkownika

^^^
Dzięki Ci Bracie, za odnalezienie tam tego zdjęcia. :1

szesnasty pisze:
^^^
Moje zmęczone oczy nie widzą dwuznaczności.
W regulaminie strony wskazano jeden warunek - zgodność z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

^^^
Moje odczucie 'dwuznaczności' wynikło właśnie z tego co, w pewnym sensie napisał tam wstawiający. W opisie informuje, skąd skopiował zdjęcie i przez to przyznaje, że nie jest autorem. I to chciałem wiedzieć. Czyli wyszło by na to, że jest oczywistością wstawiane w różne miejsca zdjęć, przynajmniej tych niepodpisanych i jednocześnie nie przypisywanie sobie ich autorstwa. (Ja przecież też tak robię, głównie ze starymi fotografiami.) 8-)

Gość
Awatar użytkownika

Bracie szesnasty. Przyznam, że liczyłem na Twój, (i może innych) głos, odnoszący się do tego co wyżej napisałem. Czy uważasz, że moje wytłumaczenie, jak ja to pojmuję jest w miarę przyzwoite... :?:

Plac Poznański. Dla mnie, jednym z ciekawszych detali starego zdjęcia jest znak drogowy, z tabliczką E83, przy krawędzi budynku po prawej stronie. Stara, wąska dwukierunkowa wtedy Poznańska, stanowiła ważną funkcję tranzytową. I było dosyć luźno. Samochodów było mało, a ludzi i towary, woziła wtedy głównie kolej...

Załączniki:
P P CH  B.JPG
P P CH B.JPG [ 62.5 KiB | Przeglądany 53 razy ]

Gość

BYDZIAK 1958 pisze:
Bracie szesnasty. Przyznam, że liczyłem na Twój, (i może innych) głos, odnoszący się do tego co wyżej napisałem. Czy uważasz, że moje wytłumaczenie, jak ja to pojmuję jest w miarę przyzwoite... :?:

Sorry, zapomniałem, że w tym miesiącu mam dyżur przy tablicy ;)

Sprawa wydaje się jasna.

Autorskie prawa osobiste - bo o nich w tym miejscu mówimy - chronią nieograniczoną w czasie (a więc trwają nadal po śmierci autora) i niepodlegającą zrzeczeniu się (nie można ich podarować, sprzedać, zastawić, odziedziczyć, itp.) więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do oznaczenia utworu swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. O ile twórca wyraźnie nie zażyczy sobie, aby jego utwór pozostał anonimowy, to każda osoba rozpowszechniająca ten utwór powinna podać jego imię i nazwisko lub pseudonim.

Zastąpienie tej informacji nazwą strony internetowej z której skopiowano utwór, czy też bezpośrednim linkiem do utworu, nie spełnia ww. warunku. Nazwa strony internetowej, czy też link, nie są imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem autora utworu.

Jeśli w miejscu, w którym opublikowałeś swój utwór (zdjęcie) nie wyraziłeś wyraźnie życzenia, aby Twój utwór pozostał anonimowy, to każda osoba go rozpowszechniająca zobowiązana jest podawać przy nim Twoje imię i nazwisko lub pseudonim. Działa to również po przeniesieniu (w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy) na inną osobę autorskich praw majątkowych.

Ten ostatni temat - o autorskich prawach majątkowych jest rozległy i zawiły. Tu już występują liczne warunki i odstępstwa. Na moje szczęście, Twoje pytanie o oznaczenie utworu imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem twórcy, nie było związane z tym obszarem prawa autorskiego, Bracie Bydziaku :)

Gość
Awatar użytkownika

szesnasty pisze:

Zastąpienie tej informacji nazwą strony internetowej z której skopiowano utwór, czy też bezpośrednim linkiem do utworu, nie spełnia ww. warunku. Nazwa strony internetowej, czy też link, nie są imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem autora utworu.

^^^
Wybrałem ten fragment Twojej odpowiedzi, bo chyba trafia w sedno współczesnych nawyków, zresztą moich też. :oops:
Bo wystarczy, że ktoś 'pierwszy', tak postąpi, np. poda tylko adres strony, to ktoś podobny, 'drugi', czy 'trzeci', postępując tak samo, oddala 'fotografię' od autora... I np ktoś 'szesnasty', ( :mrgreen: ), praktycznie nie będzie wiedział, skąd to i czyje jest to zdjęcie. :shock: I chodź znana reguła mówi, że nieznajomość prawa nie zwalnia od... itd, to jednak może i większość, wciąż tak postępuje... Raczej bez świadomości takich zapisów, (o prawach autorskich).
Dzięki za podejście 'do tablicy'. ;)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 610 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]