Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 09:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: środa, 7 gru 2011, 13:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam.
Postanowiłem założyć taki temat, aby pokazać i przypomnieć co mieliśmy do dyspozycji w poprzedniej epoce w sklepach zabawkarskich, kioskach i Centralnych Składnicach Harcerskich :P Będzie to może bardziej temat wspomnieniowy, ale także będę chciał pokazać w nim modele wykonane ze starych zestawów, dostępnych w tych "ciężkich" dla modelarzy czasach, jak same zestawy. Ja głównie zajmuję się modelami lotniczymi w skali 1/72, ale mam też modele w innych różnych skalach i nie tylko lotnicze, a z biegiem czasu zaprezentuję tutaj to co mam w swojej "Jaskini" 8-) Zapraszam więc wszystkich chętnych do prezentowania w temacie swoich archiwaliów modelarskich i zabawkowych. Modeli z tamtych czasów o różnej tematyce: pojazdowej, okrętowej, kolejowej, kosmicznej itd, itp. :)

Na początek pokażę znane modele krajowej wytwórni ZTS z Pruszkowa :P
Obrazek
Nie jeden z nas zaczynał swoje modelarskie przygody, właśnie na tych zestawach :) które jak na tamte czasy prezentowały nawet dosyć wysoki poziom (JAK-1M, Czapla) i niektórzy modelarze porównywali je do zachodnich modeli, a Łoś był szczytowym osiągnięciem wytwórni :!: Najgorszym modelem z Pruszkowa okazał się Ił-2m3, który został okrzyknięty najgorszym gniotem jaki powstał w pruszkowskiej wytwórni. Modele te są dostępne do dzisiaj, ale z racji zużycia form wtryskowych ich jakość pozostawia wiele do życzenia ;)

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 7 gru 2011, 22:28 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
To jeszcze do pełni szczęścia brakuje radzieckich modeli ogólnie funkcjonujących pod nazwą Novo, klepanych ze starych form Froga porozrzucanych po całym ZSRR. Do tego radzieckie modele własnego projektu, modele czołgów z napędem, samochodów z napędem :) Niektóre ciekawe, niektóre niezłe, niektóre niesklejalne... Uzbierały mi trzy kartony niesklejonych wynalazków tego typu, muszę temat ogarnąć fotograficznie.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 7 gru 2011, 22:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
No nareszcie jakiś odważny :) O tak, Novo, Krugozory, Iskry, Modelisty i Junnyj Tiechnik z ZSRRu to były kaszaloty, ale niektóre te wynalazki po dobrym opanowaniu tematu, dawały niesamowite efekty 8-) Czekamy na dokumentacje fotograficzne, a może jakieś kolekcjonerskie wymiany się nawiążą ;)

A teraz następne modele z krajowej wytwórni, tym razem z Siedlec, a wcześniej RUCH :)
Obrazek
I tak: Karaś, P-11c i Iskra to są krajowe produkty, a Śmigłowiec (Sikorsky S-55), MIG-15 i Caravella są kopiami Airfixa :P Wszystkie modele w skali 1/72 z wyjątkiem Caravelli w skali 1/144. Co ciekawe P-11c pakuje obecnie ZTS Plastyk, a Caravelle Mastercraft z bardzo bogatym zestawem malowań :shock: Z tej wytwórni były jeszcze jakieś dwa okręty, ale to nie moja działa więc może ktoś się znajdzie kto ma i pokaże :)

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 10 gru 2011, 22:35 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Fotki fragmentu mojej kolekcji Novo:
Ryan Spirit of Saint Louis:
Obrazek

F-84:
Obrazek

Tempest:
Obrazek

Typhoon albo co?:
Obrazek

Hellcat:
Obrazek

P-38:
Obrazek

Tomahawk:
Obrazek
Obrazek

Javelin:
Obrazek

Powyższe modele pochodzą z edycji "woreczkowych", wypusty głównie na rynek wewnętrzny ZSRR bez kartonowego opakowania. Swoją drogą ciekawe w jakim stanie docierały do klienta opakowane jedynie w folijkę... Ciekawostką są też wypusty "anonimowe" - np. Hellcat wychodził jak "myśliwiec morski" itp. Formy Froga kursowały pomiędzy fabrykami zabawkarskimi bądź chemicznymi na terenie ZSRR, stąd jeden model wychodził w różnych wersjach opakowania itd.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 12 gru 2011, 11:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
No ładna kolekcja WDW :) Ten F-84 to akurat nie jest Novo, tylko polski wynalazek z drugiej połowy lat 80-tych, a dokładnie kopia Hellera. Novo puszczane na eksport miały fajne niebieskie pudełka i nawet zdarzały się egzemplarze z oryginalnymi FROGowskimi kalkomaniami :)
A teraz kolejna, II część modeli z PZW Siedlce 8-)
Obrazek
O ile pierwszy P-11c to jeszcze stary model tylko w nowszym pudełku, to ten pod nim to już nowy model, z innych form. RWD-8 i P-7a też były już lepszą klasą modeli od poprzednich z tej wytwórni. Obecnie modele te są produkowane przez Mastercraft i ZTS Plastyk.

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 12 gru 2011, 21:44 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Kto jeszcze pamięta vacuformy? Zawsze podziwiałem, jak z tego można złożyć udany model.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

cd.:
Ił-2 z Krugozora:
Obrazek

Jaguar z Naro-Formińska:
Obrazek

A teraz ciekawostka: w jednym z numerów LAI chyba z 1991 była recenzja trzech modeli zza wschodniej granicy: F-5, HH-3E i UH-1. Huey był w skali coś koło 1:48, z kolei F-5 chyba w 1:76. Na podstawce do F-5 jest napis Starfix, więc może to jakieś zagraniczne wypraski przepakowywane na Wschodzie?
Obrazek Obrazek Obrazek
Huey jeszcze mi siedzi w aparacie :)

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 13 gru 2011, 00:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
WDW pisze:
Kto jeszcze pamięta vacuformy? Zawsze podziwiałem, jak z tego można złożyć udany model.

Pamiętam, VACU kleiło się masakrycznie. Poniżej drezyna pancerna Tatra, niestety model niedokończony ze względu na uszkodzone detale które wyszły od producenta(GPM). Do zestawu dodali jeszcze cynowe odlewy broni, kół, korby i zaczepu.

Obrazek

Za czasów PRLu biegało się od kiosku do kiosku za modelami. Na mieście obowiązkowo zaliczało się sklepy harcerskie w poszukiwaniu "czegoś" do sklejania. Po moich modelach pozostały tylko instrukcje, kilka plastików jeszcze stoi na szafie ale wstyd pokazywać :)

Kilka instrukcji z kolekcji :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 13 gru 2011, 00:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
No i kolejne perełki dołączyły do tematu :) Mam kilka vacuform, JAKa-17,18, Wilgę i PWS-10, są to modele dość dobrze opracowane, ale dla prawdziwych koneserów. Ja pamiętam że moja przygoda z vacu zaczęła się od Wilgi i Ona wygrała ze mną :( ale mam następną i powalczę dalej :P Tego Iła-2 z Krugozora mam też, ale w innym pudełku, muszę też dać fotkę ;) Trzy ostatnie modele jakie WDW opisałeś właśnie mam w tym numerze LAI. Nie wiem jak F-5, ale śmigłowce Huey i Green Jolly Giant to są przepaki Testorsa ponoć ;) ostatnio były na alledrogo :D
No, a teraz modele, które chyba każdy zna z kiosków, zabawkarskich i papierniczych sklepów, oraz CSH. POLSKIE SZYBOWCE, seria 6 modeli z PZW Siedlce. Ja bynajmniej od tego zaczynałem :oops:
Obrazek
Obecnie modele te są znowu w sprzedaży, ale pakowane już przez jakąś prywatną firmę.

No wreszcie ktoś jeszcze się odważył, super pamiątki bunkier, nie wstydź się i pokazuj, ja swoje kaszaloty też pokażę :D a te mikro modeliki z ZTSu co masz instrukcje, to były poczwarki dopiero, ale to były pierwsze modele jakie skleiłem, następne były szybowce ;)

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 13 gru 2011, 21:18 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Jedziemy dalej:

HMS Undine w wersji Novo:
Obrazek

Wildcat:
Obrazek Obrazek

Kolejny Wildcat (też z Minska, więc pewnie ta sama forma):
Obrazek

Gannet z Doniecka:
Obrazek Obrazek

Vengeance również z Doniecka:
Obrazek

Firefly:
Obrazek

Supermarine S-6B:
Obrazek

Gloster Whittle:
Obrazek

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 gru 2011, 10:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jedziemy ciąg dalszy :)
Dziś, aby zmotywować Bunkra, do pokazania swoich "półkowników", pokażę kilka swoich 8-) tylko mi się tu nie śmiać, bo te modele sklejane były jeszcze za pomocą Taty :P Aż dziw że dotrwały do dzisiaj :shock:
Obrazek
MI-2 z Krugozora w skali 1/50

Obrazek
JAK-40 z VEB Plasticart w skali 1/100

Obrazek
MIG-15 z PZW Siedlce w skali 1/72

A tutaj A.W.Whitley z Froga w 1/72 sklejony już samodzielnie jakoś 15 lat temu, gdy miałem lat 14 :P
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 gru 2011, 12:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Co prawda nie mam się czym pochwalić, bo żaden z moich modeli nie dotrwał do dziś, ale najlepiej wspominam czechosłowackie modele firmy Kovozavody Prostejov. Oczywiście na pierwszym miejscu są wersje maszyn niemieckich czyli Avia S-199 (Me-109) i Siebel 202. Niezły był też Po-2 i Letov S 328, szczególnie w wersji na pływakach. To co było fajne w tej serii to ładnie wykonane pudełka i niezgorsze wypraski. Przynajmniej jak dla amatora ;)
Poniżej link do "Kukuruźnika" z omawianej powyżej serii;

http://www.mikromodele.fora.pl/modele-i ... ,1334.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 gru 2011, 13:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
Swego czasu modele KP były niemal jak Hasegawa dla nas wtedy :P Ze wspomnianych przez Ciebie seth modeli, była jeszcze dwumiejscowa wersja Me-109 czyli Avia CS-199, a ten Siebel 204 to był AERO C-3A ;) Z niemiaszków była jeszcze Avia C-2, czyli Arado 96. Boxarty autorstwa J. Velca na pudełkach były wręcz mistrzowskie, potrafiły tak zawładnąć wyobraźnią i przyciągać uwagę, że chyba nikt obojętnie nie przechodził obok tych modeli i przeważnie wracało się z jakimś za pazuchą lub naciągało rodzica :D
Tu też galeria zrobionego Pociaczka:
http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=30039
Niebawem też zapodam swoje zbiory KP i kilka gotowców :)

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 gru 2011, 22:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
KP wypuściło jeszcze na rynek Spitfire Mk. LF/IXE.

Po LETOV-ie pozostało mi tylko pudełko i pływaki :)

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 gru 2011, 23:39 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
He he, Letova na pływakach popełniłem dawno temu, została mi instrukcja i gotowy model, tyle że bazuje obecnie niedaleko Koronowa bo w M-3 po narodzinach mojej córki nawet lotnictwo w skali 1:72 było za duże :) W łykend pstryknę foto i wkleję.
Zagooglałem i wyszło, że firma Starfix od F-5, o którym wspominałem w jednym z powyższych postów, pochodzi z Izraela.

cd. Novo:
Ła-7:
Obrazek

P-47:
Obrazek Obrazek

Spitfire:
Obrazek Obrazek

Lynx:
Obrazek

Tomahawk:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 gru 2011, 23:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiatraki z KP.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 gru 2011, 23:03 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Odkopałem niektóre moje modele sprzed lat, na jakość wykonania proszę nie zwracać uwagi... ;)

Letov
Obrazek

Novo
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 gru 2011, 10:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ja też pokażę kilka moich "półkowników" z kilkunastu lat wstecz :D
Na początek kilka sławnych KP:
Obrazek
AVIA B-534 w malowaniu ze Słowackiego Powstania
Obrazek
LETOV S-231
Obrazek
AVIA C-2 (Arado-96) w malowaniu Czechosłowackiej Policji Lotniczej
Obrazek
AVIA B-35
Obrazek
JAK-23 w malowaniu Ludowego Lotnictwa Polskiego
Obrazek
Ił-10 w malowaniu Ludowego Lotnictwa Polskiego
Obrazek
MIG-15UTI w malowaniu LLP

Pozostałych kilka egzemplarzy ;)
Obrazek
Obrazek
Jantar Standard
Obrazek
Obrazek
RWD-6

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 gru 2011, 15:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
A w ramach przypomnienia pokażę całą serię produkcyjną Kovozavodów ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Troszkę tego było, a oprócz tych w skali 1/72 były jeszcze w 1/48 KP/OEZ odrzutowce: SU-7BKL, SU-22, SU-25, SU-25UBK, MIG-21 ;)
Z modeli NOVO Export mam też kilka egzemplarzy:
Obrazek
z pozostałych w wydaniach z kiepskimi pudełkami mam jeszcze: Rayan NYP, P-47D, Westland Wallace, Lysander, P-39 Airacobra, P-38 Lightning, P-61 Black Widow
A tutaj polskie pierwsze wtryskowe modele w skali 1/48, lux-rarytasy jak na tamte czasy :D
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 gru 2011, 17:16 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
jestem pod wrażeniem ile ty kartonów masz w domu ;)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 gru 2011, 18:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
GrapHite to tylko 1/6 wszystkiego :D no i wszystkie kartony są pełne. A na półkach co niektóre z takich pudełek gotowe stoją. No takie hobby, co poradzić ;)
A kto pamięta czechosłowackie SMERy w skali 1/50
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group