Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 03:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dlaczego ??
Post: sobota, 9 lut 2013, 16:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Zastanawia mnie, dlaczego na mapie ulic nie ma tej, z imieniem Lewina Louisa Aronsohna :?: :?: :?: Owszem Żyd, ale zasłużony dla miasta jak mało kto. Czy fakt, że pochodzenie człowieka zaważa na jego ewentualnym patronacie, ma przesądzić o jego nieistnieniu wśród patronów miasta Bydgoszczy :?:

Nie znam innego miejsca niż forum "Bunkier", gdzie mógłbym się ubiegać o sprawiedliwość dla Bydgoszczanina, bo takim był Lewin Louis Aronsohn. Czas zakończyć segregację narodowościową i przyznać poczesne miejsce imieniu tego, który dla naszego miasta zrobił więcej niż my wszyscy razem. Czy żydowskie pochodzenie, jest aż takim przekleństwem, że osoba która dla miasta uczyniła tak wiele, nie zasługuje na patronat nad kluczową arterią :?: Proszę o wsparcie, aby mój apel nie stał się takim samym marginesem, jak działalność i zasługi Lewina Louisa Aronsohna :!:
Jeżeli ktoś nie wie kim był Aronsohn:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lewin_Louis_Aronsohn


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: niedziela, 24 lut 2013, 17:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Dopiero teraz to przeczytałem. Przyznam, że nie czytałem nigdy o honorowych obywatelach miasta. Do tej pory również nie słyszałem o Aronsohnie. Teraz, po tym co o Nim przeczytałem, uważam, że jak najbardziej zasłużył na to, by miasto w jakiś sposób sławiło pamięć swego dawnego obywatela. Honorowego.
Shet, popieram.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: niedziela, 24 lut 2013, 22:49 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Oo, mamy jakieś oskarżenia władz (?) Bydgoszczy o antysemityzm? To nowość, te dotyczące bydgoskiej germanofobii już znamy... Szkoda, że autor wątku dopuszcza się manipulacji i stawia bardzo poważne (i bezpodstawne, ale medialnie atrakcyjne) zarzuty.

Z pewnością nie chce pamiętać, co wydarzyło się 20.09.2012. Dla przypomnienia, odsłonięto wówczas w miejscu dawnej synagogi tablicę upamiętniającą Żydów z Bydgoszczy i okolic zamordowanych przez Niemców. Z inicjatywą upamiętnienia wystąpiły środowiska żydowskie, ale to Urząd Miasta podjął się realizacji tego przedsięwzięcia uwzględniając je w planie pracy Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tablica została wykonana ze środków Urzędu Miasta, projekt upamiętnienia przygotowano również na zlecenie UM. Byłem obecny przy kilku spotkaniach poświęconych tej kwestii i jakoś nie przypominam sobie jakiegokolwiek głosu sprzeciwu.

Co do postaci L. L. Aronsohna, to autor wątku zastosował ciekawę grę słów, trochę podobną do tej o "polskich obozach koncentracyjnych". Zauważyć wypada, że L.L. Aronsohn był zasłużonym obywatelem niemieckiego miasta Bromberg, a tytuł honorowego obywatela otrzymał od Bromberg Bürgerschaft (pewnie walnąłem byka, ale języka Goethego nie znam) m.in. za finansowanie budowy pomnika cesarza Wilhelma I. L.L. Aronsohn z własnego wyboru nie zamieszkał w polskiej Bydgoszczy przenosząc się do Niemiec (o ironio!). Czyli tak niekoniecznie czuł się związany z grodem nad Brdą, i raczej nie był zainteresowany pracą na rzecz polskiej społeczności miasta.

Pomijając powyższe, funkcjonuje (ew. pod inną nazwą) Zespół ds . nazewnictwa miejskiego w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Można tam skierować swój wniosek dotyczący nazewnictwa ulic.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: poniedziałek, 25 lut 2013, 18:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ja, z ciemnej masy społeczeństwa, nie znającej wielu i nie wielu ważnych i mniej ważnych lokalnych postaci, podchodzę z ufnością (naiwnością?) do tego typu informacji. Był kiedyś ktoś, kto jakoś zasłużył się miastu. Miastu budowanemu przez różne nacje. I co z tego że kiedyś Bromberg... My teraz też chcemy by miasto się rozrastało i piękniało... I nie wiemy czy za 50, czy 100 lat, koło historii zatoczy krąg, może jakiś inny... I będą nowi mieszkańcy... Niemcy, Chińczycy... Lub wszystkich po trochu... I mam nadzieję (naiwną?), że będą kochać to miasto i szanować jego, czasem skomplikowaną historię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: poniedziałek, 25 lut 2013, 19:00 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
BYDZIAK 1958 pisze:
Miastu budowanemu przez różne nacje. I co z tego że kiedyś Bromberg...

Tak bardzo bym tego nie upraszczał. Idąc tą drogą moglibyśmy równie dobrze nazywać ulice nazwiskami okupantów, ponieważ coś tam dla miasta zrobili burząc Synagogę, zachodnią pierzeję Starego Rynku, odbudowując, a potem wysadzając mosty na Brdzie, budując zakłady D.A.G. ...
Co do Lewina Louisa Aronsohna nie wypowiadam się ponieważ nie znam jego historii i w związku z tym nie mnie oceniać tą postać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: środa, 27 lut 2013, 18:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Historia jest tak skomplikowana, że czasami trzeba upraszczać. W domyśle wiadomo, że w tym przypadku, np. hitlerowców i ich czyny, chyba wszyscy potępiamy. Ale gdyby jej nie upraszczać, to i trzeba by ciągle wypominać np. barbarzyństwa kościoła katolickiego - stosy z 'czarownicami', czy heretykami, nie wspominając choćby krwawego 'nawracania' Indian południowo amerykańskich. Zresztą 'zwycięzcy piszą historię'. Czyli nią manipulują, przekazując następnym pokoleniom, swój 'słuszny' zapis zdarzeń. I np. dla części historyków 'św. Stanisław' jest zdrajcą, słusznie skazanym przez króla Bolesława Śmiałego. Ale u nas chyba wciąż obowiązuje wersja kościelna...
No to skromnie dorzucam postulat na przyszłość. Może jakieś nowe rondo czy ulicę, nazwać by można również Króla Bolesława Śmiałego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: środa, 27 lut 2013, 18:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
BYDZIAK 1958 pisze:
Historia jest tak skomplikowana, że czasami trzeba upraszczać. W domyśle wiadomo, że w tym przypadku, np. hitlerowców i ich czyny, chyba wszyscy potępiamy. Ale gdyby jej nie upraszczać, to i trzeba by ciągle wypominać np. barbarzyństwa kościoła katolickiego - stosy z 'czarownicami', czy heretykami, nie wspominając choćby krwawego 'nawracania' Indian południowo amerykańskich. Zresztą 'zwycięzcy piszą historię'. Czyli nią manipulują, przekazując następnym pokoleniom, swój 'słuszny' zapis zdarzeń. I np. dla części historyków 'św. Stanisław' jest zdrajcą, słusznie skazanym przez króla Bolesława Śmiałego. Ale u nas chyba wciąż obowiązuje wersja kościelna...
No to skromnie dorzucam postulat na przyszłość. Może jakieś nowe rondo czy ulicę, nazwać by można również Króla Bolesława Śmiałego.



...małe szanse - będą prostety z prawej strony sceny: w końcu "zakamuflowany w wiadomej opcji" król, skazał na śmierć św. Staniaława... hahhahhahhahhahhahahaa :)

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: środa, 27 lut 2013, 19:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
WDW pisze:
Oo, mamy jakieś oskarżenia władz (?) Bydgoszczy o antysemityzm? To nowość, te dotyczące bydgoskiej germanofobii już znamy... Szkoda, że autor wątku dopuszcza się manipulacji i stawia bardzo poważne (i bezpodstawne, ale medialnie atrakcyjne) zarzuty.

Z pewnością nie chce pamiętać, co wydarzyło się 20.09.2012. Dla przypomnienia, odsłonięto wówczas w miejscu dawnej synagogi tablicę upamiętniającą Żydów z Bydgoszczy i okolic zamordowanych przez Niemców. Z inicjatywą upamiętnienia wystąpiły środowiska żydowskie, ale to Urząd Miasta podjął się realizacji tego przedsięwzięcia uwzględniając je w planie pracy Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tablica została wykonana ze środków Urzędu Miasta, projekt upamiętnienia przygotowano również na zlecenie UM. Byłem obecny przy kilku spotkaniach poświęconych tej kwestii i jakoś nie przypominam sobie jakiegokolwiek głosu sprzeciwu.

Co do postaci L. L. Aronsohna, to autor wątku zastosował ciekawę grę słów, trochę podobną do tej o "polskich obozach koncentracyjnych". Zauważyć wypada, że L.L. Aronsohn był zasłużonym obywatelem niemieckiego miasta Bromberg, a tytuł honorowego obywatela otrzymał od Bromberg Bürgerschaft (pewnie walnąłem byka, ale języka Goethego nie znam) m.in. za finansowanie budowy pomnika cesarza Wilhelma I. L.L. Aronsohn z własnego wyboru nie zamieszkał w polskiej Bydgoszczy przenosząc się do Niemiec (o ironio!). Czyli tak niekoniecznie czuł się związany z grodem nad Brdą, i raczej nie był zainteresowany pracą na rzecz polskiej społeczności miasta.

Pomijając powyższe, funkcjonuje (ew. pod inną nazwą) Zespół ds . nazewnictwa miejskiego w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Można tam skierować swój wniosek dotyczący nazewnictwa ulic.



Odniosę się do całości.

Oj, chyba z tym oskarżeniem władz miasta o antysemityzm, to tak jak z wywołaniem sztucznej mgły pod Smoleńskiem. Zarzucam brak wiedzy historii miasta i rzeczywistego wkładu jego obywateli w kształtowanie jego wizerunku.

Tablica w miejscu synagogi bydgoskiej błyskawicznie ufundowana ledwo po 73 latach od czasu wyburzenia, potwierdza niejako moje zdziwienie nt. braku patronatu ulicy w osobie Aronsohna.

Co do "postaci", wolę określenie człowieka, osoby itp. ale są różne szkoły jak widzę....no więc co do "postaci" Aronsohna, autor odpowiedzi zastosował ciekawy zabieg, w którym przedstawia Żyda, jako człowieka wspierającego pruskich zaborców, "uciekającego" z Polski, nie mając ku temu "żadnych" powodów.

Gdybym nie czytał wcześniejszych postów WDW, pomyślałbym że nie zna historii. Ale WDW chodzi o to, o czym ja nie myślałem, o manipulację w słusznej polskiej sprawie, szkoda że bez zrozumienia tematu.
Lista zasłużonych dla Bydgoszczy Żydów, jest znacznie dłuższa. A może wspomnieć kogoś z rozstrzelanych na Starym Rynku ? A może uhonorować patronatem ulicy jakiegoś Żyda z Fordonu ? Bydgoszcz budowały różne nacje, ostatnio przypomniano Blumwego, Petresona i innych bydgoszczan niemieckiego pochodzenia, czas na .....Żydów ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: czwartek, 11 gru 2014, 07:23 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 gru 2014, 07:17
Posty: 2
Gdy zaczynamy wszystko od początku to znaczy, że koniec jest bliski.

_________________
Get Brain Dumps.com demos for test king


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: czwartek, 11 gru 2014, 18:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
sanimirza606 pisze:
Gdy zaczynamy wszystko od początku to znaczy, że koniec jest bliski.


Końca się nie boję. Zwłaszcza swojego :twisted: Ale może wyjaśnisz o co biega z tym stwierdzeniem w kontekście tematu ? Może już czas aby odkopać dziadkowego Mausera spod starej gruszy :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: czwartek, 11 gru 2014, 20:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Trywializujesz. Nie chodzi o genitalia.
Istotą sprawy jest słowo na końcu. Gość żąda sani (शनि, शनिदेवता ) na sobotę.
Oglądaj prognozę pogody.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Dlaczego ??
Post: piątek, 12 gru 2014, 16:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Hrab, niech bogowie Tobie sprzyjają. Ty o genitaliach, a ja o swoim końcu :):) A sanie mam też gotowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group