Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 08:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Poligon
Post: niedziela, 28 gru 2008, 12:05 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Szperając w internecie znalazłem informację, że poligon pod Solcem Kujawskim (obecnie Radiowe Centrum Nadawcze) służył do testowania rakiet V1. Były one jakoby wystrzeliwane z terenów zakładów chemicznych i wybuchały na terenie poligonu, są na to podobno relacje świadków. Czy ktoś z Was słyszał coś na ten temat?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: niedziela, 28 gru 2008, 12:06 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posiadasz może link?Przydałby się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: niedziela, 28 gru 2008, 13:08 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
http://solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl ... entID=1019
http://tdu.eimg.pl/horyzont/glowna.php?w=szlak&&s=sol (info w opisie szlaku im. Mariana Przybylskiego)

Informacje są bardzo ogólne, ciekawe tylko, czy prawdziwe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: niedziela, 28 gru 2008, 13:12 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
NO to kolejny ciekawy temat nam sie szykuje.Gdzie miejsce jest to wiem ale o poligonie nie słyszałem moze ktoś powie o tym coś ciekawego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: niedziela, 28 gru 2008, 13:25 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Czyli poligon nie istniał?W takim razie skąd autor informacji z tych stron wziął takie informacje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: niedziela, 28 gru 2008, 13:31 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Albi pisze:
Czyli poligon nie istniał?


Poligon istniał na pewno w tym miejscu, pytanie tylko jakie było jego przeznaczenie?
http://solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl ... 7&muid=290


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: niedziela, 28 gru 2008, 14:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Fakt, totalna bzdura z tymi V1 wystrzeliwanymi z zakładów chemicznych :) Ciekawe skąd się biorą takie informacje :)
Poligon to on był i to się zgadza. Niemcy po wysiedleniu wsi Kabat( nie pamiętam roku ale jest to okres II wojny) zrobili na tym miejscu poligon do testów Nebelwelfer’ów(ryczące krowy). Nebelwelfery były produkowane w pobliskich zakładach D.A.G. Po wojnie teren był zajęty do lat 90-tych przez wojsko i służył jako poligon lotniczy. Teren jest rozległy, jeszcze kilka lat temu w lesie stała wieża kontroli lotów, na ziemi były wyorane sylwetki samolotów oraz betonowa wieża do strzelań z działek pokładowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: wtorek, 30 gru 2008, 21:59 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 gru 2008, 00:00
Posty: 43
Ewing pisze:
Szperając w internecie znalazłem informację, że poligon pod Solcem Kujawskim (obecnie Radiowe Centrum Nadawcze) służył do testowania rakiet V1. Były one jakoby wystrzeliwane z terenów zakładów chemicznych i wybuchały na terenie poligonu, są na to podobno relacje świadków. Czy ktoś z Was słyszał coś na ten temat?


Kochani koledzy :D Nie zniechęcajcie Ewinga do badan mówiąc totalna bzdura :D :D

Zalezy jak sie na to spojzy.Dawniej na samochod mowiono stalowy smok ze swiecacymi slepiami. A lesniczy mowi V1 na inne rakiety ziemia powietrze. Jestem np przekonany ze rakiety ziemia powierze (bede w miare czasu opisywal je na mojej stronie) byly testowane w Luftmunie. W DAG juz wyszlo dzieki szanownemu administratorowi ze produkowano tam rakiety....... Nebelwerfer. (Tak ,,,,,,mozna te pociski nazwac rakietami) poszukam ,,,, opisze :lol:

a co to tej dziury co jest na szlaku turystycznym to mogla byc zrobiona np przez 2 tonowa bombe produkowana w LUFTMUNIE. Dzwiek byl........ od samolotu... wybuch byl od pojedynczej bomby 2 tonowej wiec.... (jak nie nowa wojna to pasuje V1 :D

_________________
http://www.v2rocket.guidepoland.info
BADANIA-OPRACOWANIA
TURYSTYKA-PRZYGODA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Poligon
Post: czwartek, 8 sty 2009, 23:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ja też stawiam na V-2 z HK. Równie dobrze mogła to być powojenna bombka lotnicza. Przecież to był poligon lotniczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: sobota, 26 gru 2009, 19:18 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 18:19
Posty: 3
Moze troche odswiezam, ale kilka lat temu spotkalem na tym poligonie starego dziadzia zbierajacego za pomoca prymitywnej wykrywki luski na zlom, dziadzio stwierdzil ze byla tam wioska, z ktorej ludzie uciekli przed ruskimi, i faktycznie, wioska byla, ale czy uciekli stamtad przed ruskimi, czy wczesniej niemcy ich wygonili stamtad to juz ciezej ustalic. W kazdym razie dziadzio w koncu rzucil ze stamtad to niemcy wystrzeliwywali rakiety pod Lwow :D Takze jeszcze lepiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: wtorek, 29 gru 2009, 16:04 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
BSWolf pisze:
Moze troche odswiezam, ale kilka lat temu spotkalem na tym poligonie starego dziadzia zbierajacego za pomoca prymitywnej wykrywki luski na zlom, dziadzio stwierdzil ze byla tam wioska, z ktorej ludzie uciekli przed ruskimi, i faktycznie, wioska byla, ale czy uciekli stamtad przed ruskimi, czy wczesniej niemcy ich wygonili stamtad to juz ciezej ustalic. W kazdym razie dziadzio w koncu rzucil ze stamtad to niemcy wystrzeliwywali rakiety pod Lwow :D Takze jeszcze lepiej.



nice story :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: poniedziałek, 15 lut 2010, 14:41 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
Może wtrącę moje 3-y grosze , nie słyszałem o poligonie rakiet na terenie (RCN-u) .Fakt poligon tam był ale dużo później i służył do zupełnie innych celów > pracowałem kilka miesięcy w RCN-ie i odłamków od bomb to jest mnóstwo ale nie od rakiet :) . A co do V to spadały nie tylko w okolicach Solca Kujawskiego ale i po drugiej stronie Wisły ...

-- 15 lut 2010 --

A-cha a co do wioski to faktycznie była >> Łażyn
http://www.mmbydgoszcz.pl/2333/2009/4/1 ... egory=news


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: poniedziałek, 15 lut 2010, 14:54 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
etfi pisze:
A-cha a co do wioski to faktycznie była >> Łażyn
http://www.mmbydgoszcz.pl/2333/2009/4/1 ... egory=news


To na pewno nie ta wieś - trochę inny rejon.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: poniedziałek, 15 lut 2010, 15:01 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
Z całą pewnością ta : nie pamiętam czy pisałem,że bawię się także w ASG i co za tym idzie Survival ... miejscowość istnieje a raczej jej resztki koledzy z mojego team-u zrobili wypad sobie w tamten rejon > postaram się poszukać fotki z tej wyprawy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: poniedziałek, 15 lut 2010, 15:22 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Trochę zdjęć masz tu viewtopic.php?f=41&t=854
i tu viewtopic.php?f=41&t=840
Chodzi mi o to, że te wsie nie znajdowały się na terenie poligonu, jak już to chodzi prędzej o wieś Kabat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: poniedziałek, 15 lut 2010, 16:00 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
Ok . zgadzam się z tobą, ale myślę, że nie można ograniczać tego miejsca do tak małego obszaru będącego (w naszym założeniu) owym poligonem ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: wtorek, 16 lut 2010, 09:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kabat i Łażyn to dwie osobne wsie, są położone w znacznej odległości od siebie(patrz zdjęcie). Zaznaczyłem mniej więcej Łażyn Duży, poniżej był Łażyn Mały. Jako Kabat zaznaczyłem widoczne granice poligonu lotniczego który funkcjonował po wojnie.
Budujący się zakład D.A.G. Fabrik Bromberg w założeniu miał produkować również prochy rakietowe. W związku z tym na początku 1940 roku zapadła decyzja o stworzeniu doświadczalnego poligonu rakietowego. Na miejsce testów wybrano okolice wsi Kabat. Wysiedlono mieszkańców, od lasów wykupiono teren i zaczęła się wycinka drzew przy której pracowali między innymi RADowcy. Poligon testowy nie został ukończony. Po wojnie jak pisałem wyżej terenem zainteresowała się armia. Powstał poligon lotniczy który funkcjonował do lat 90 XX wieku.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: niedziela, 2 maja 2010, 18:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Udało mi się wybrać na teren poligonu. Ku mojemu zdziwieniu betonowa wieża jeszcze stoi. Trochę "rozczochrana" góruje nad okolicą. Wieża wybudowana przez Niemców na potrzeby poligonu rakietowego o którym pisałem wyżej. Zniszczenia powstały podczas strzelania z działek pokładowych. Niestety LWP obrało sobie za cel ten obiekt.

Przed wejściem na teren poligonu postawiono tablice ostrzegawcze.

Obrazek

Wieża obserwacyjna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na okolicę

Obrazek

Pozostałości po poligonie lotniczym z czasów PRL.
Kulochwyt pod którym stały wraki pojazdów pancernych do których strzelano.

Obrazek

Ruina budynku, no właśnie, jakiego, straży pożarnej ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: niedziela, 2 maja 2010, 23:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Niesamowicie ciekawe!

Muszę tam pojechać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Poligon
Post: środa, 5 maja 2010, 07:26 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
Niesamowicie niesamowite!
Też ostatnio wybrałem się zobaczyć tę budowlę. Robi niesamowite wrażenie. Ale... do ruiny budynku niewiadomego pochodzenia nie dotarłem :(.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group