Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
http://forum.bsmz.org/

Garnizon niemiecki w Bydgoszczy
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=14&t=407
Strona 1 z 1

Autor:  krzysztof drozdowski [ niedziela, 29 mar 2009, 20:01 ]
Tytuł:  Garnizon niemiecki w Bydgoszczy

Jestem tu świeżutki więc pragnąłbym wszystkich powitać !

Założyłem temat w tym dziale ponieważ wydawał się najodpowiedniejszy. Niestety nie mogłem założyć osobnego wątku na forum więc jeśli admin uzna to za stosowne to niech utworzy osobny temat do tego wątku. A teraz do rzeczy.
Poszukuję informacji na temat jednostek niemieckich stacjonujących w Bydgoszczy podczas wojny. chodzi o jednostki wojskowe jak i paramilitarne. Za jakiekolwiek informacje z góry dziękuję

Autor:  Robert Grochowski [ poniedziałek, 30 mar 2009, 16:47 ]
Tytuł:  Garnizon niemiecki w Bydgoszczy

Szereg wartościowych informacji odnajdziesz w książce Zbigniewa Raszewskiego Pamiętnik Gapia oraz Historii Bydgoszczy, tom III, część II. 1939-1945. Jeśli znasz niemiecki, to warto przejrzeć również czasopismo Bromberg. Są tam niezmiernie ciekawe, ale za to bardzo rozproszone informacje na temat garnizonu niemieckiego i walk jakie prowadził w 1945 roku.

Autor:  krzysztof drozdowski [ poniedziałek, 30 mar 2009, 16:53 ]
Tytuł:  Garnizon niemiecki w Bydgoszczy

Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście znam te pozycje książkowe. Zawarte są w nich tylko lakoniczne wzmianki o jednostkach niemieckich. Głównie wiadomo jakie jednostki były w Bydgoszczy w 1939 i 1945 a lata pomiędzy są oględnie mówiąc czarną dziurą. dotarłem do nazw kilku jednostek. Myślę jednak że każdy podczas swoich badań mógł na coś natrafić czym się by z chęcią podzielił ( mam nadzieje). a co do czasopisma Bromberg to nie mam do niego dostępu, a z chęcią bym przejrzał.

Autor:  Robert Grochowski [ poniedziałek, 30 mar 2009, 17:23 ]
Tytuł:  Garnizon niemiecki w Bydgoszczy

W takiej sytuacji pozostaje jedynie dogłębna kwerenda w archiwum w Bydgoszczy lub Bundesarchiv. Od strony polskiej można również poszukać w Archiwum Akt Nowych (meldunki i raporty AK) oraz Archiwum AK w Toruniu (zbiór relacji)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/