Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 12:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 22 gru 2009, 16:27 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 21 gru 2009, 00:48
Posty: 7
Czy wie ktoś cokolwiek na temat pozorowanej fabryki, która rzekomo miała być usytuowana na południe od właściwego terenu D.A.G. ? Miała być wybudowana z drewna, miały się w niej mieścić obiekty imitujące właściwą fabrykę. Czy znalazł ktoś coś więcej o niej ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 gru 2009, 23:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jedyna wzmianka o pozorowanej fabryce jest w książce pt: „Konspiracja i sabotaż w zakładach zbrojeniowych w Łęgnowie w latach 1939-1945” Jest to informacja nie do końca wiarygodna. Rzekomo wywiad AK rozpoznał teren „makiety” zakładu i stwierdzono ok. stu różnych drewnianych plansz wyglądem przypominającym budynki. Ochronę pozorowanej fabryki mieli pełnić wartownicy ze straży przemysłowej D.A.G. Nie wiem skąd takie informacje znalazły się w książce ale ja badając materiał archiwalny natknąłem się na kilka informacji z których można wywnioskować że nie było „makiety”
Tak w skrócie:
1. wywiad AK w swoich meldunkach nie wspomina o pozorowanej fabryce, wywiadowcy nie są w stanie rozpoznać obiektów które się buduje co zaznaczają w raportach.
2. z dokumentów wynika że były przestoje podczas budowy „głównego” zakładu z braku materiałów budowlanych, skąd materiał na „makietę”
3. brakowało ludzi do ochrony zakładu, Adolf Kämpf dyrektor zakładu prosił Alberta Forstera o zwiększenie liczby wartowników, skąd znaleźli się ludzie do ochrony „makiety”, no tutaj można jeszcze zaryzykować twierdząc że służbę wartowniczą pełnili rekonwalescenci z ośrodka w Emilianowie.
4. osoby związane z zakładem pytane o „makietę” nie potwierdziły istnienia atrapy zakładu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 gru 2009, 01:08 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 21 gru 2009, 00:48
Posty: 7
W takim razie wychodzi na jaw brak spójności w relacji pozostawionej przez Henryka Wrembla....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 gru 2009, 13:50 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Z całym szacunkiem Laudi, ale cóż to za eufemizm ,,brak spójności" w relacji. Z punktu widzenia metodologii historii każda relacja to subiektywna retrospekcja relatora. Zadaniem historyka jest dokonanie krytycznej analizy źródła i ustalenie, czy jest ona wiarygodna czy też nie. Ale spójna?
Razem z Jarkiem opracowywaliśmy zdeponowane w AAN dokumenty AK. Skala działalności wywiadu AK w kwestii D.A.G. robi naprawdę duże wrażenie. Zgadzam się z Jarkiem, że teza o pozorowanej fabryce nie ma żadnych podstaw źródłowych. Jedynym źródłem - i to dość wątpliwej jakości - jest relacja prof. Wrembla.
W czasie prac nad doktoratem przewędrowałem cały rejon Puszczy Bydgoskiej, w tym również rejon owej makiety. Nie ma tam żadnych reliktów ani śladów po pozorowanych obiektach. A wież mi, zawsze coś pozostanie.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 gru 2009, 15:21 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 21 gru 2009, 00:48
Posty: 7
Tak, wiem czym jest krytyka źródła. Jednym z jej elementów jest zestawienie jednego źródła z drugim. Niestety w tym przypadku tak jak obaj Panowie pisaliście nie ma jakiejkolwiek wzmianki w żadnym innym źródle. Więc ta metoda odpada. Jak pisze Henryk Wrembel była to dosyć spora inicjatywa Niemiecka, więc powinno być więcej informacji na ten temat. W wyrażeniu którego użyłem czyli "braku spójności" chodziło mi właśnie o potwierdzenie przez jakąkolwiek informacje pochodzącą od kogoś innego. Przepraszam wyraziłem się trochę nie jasno - mój błąd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group