Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 14 kwie 2009, 14:24 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
zrodlo: http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... 0&IdTag=85

Cytuj:
„Gry wojenne” za dwa lata
Trasa edukacyjna w pozostałościach niemieckiej fabryki zbrojeniowej kosztować będzie 9 milionów złotych
Krzysztof Błażejewski, Wtorek, 14 Kwietnia 2009

W czwartek w ratuszu podpisano list intencyjny o współpracy między miastem, Muzeum Okręgowym i Pomorskim Muzeum Wojskowym w sprawie unikalnego zagospodarowania strefy NGL.


Muzeum Okręgowe jest organizatorem wypraw do poniemieckiej fabryki broni. Kolejną zaplanowano na sobotę Fot. Archiwum

NGL to część poniemieckich zakładów zbrojeniowych na terenie obecnego Zachemu. Produkowano tam m.in. nitroglicerynę. Zachowało się tam do dziś kilkanaście unikalnych na skalę europejską obiektów z lat II wojny światowej, w tym dwie kompletne linie produkcyjne i budynki magazynowo-warsztatowe. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej powstać tam ma trasa turystyczna. Koszt inwestycji to około 9 milionów złotych.

- Czekamy właśnie na studium wykonalności. Do końca marca przygotować je miała firma z Gdańska, która wygrała przetarg – mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Inwestycja będzie kosztowna, bowiem niezbędne jest ogrodzenie całego terenu. Ma on, bagatela, 20 hektarów! - Urzędnicy chcieli pójść po najmniejszej linii oporu - wspomina Michał Woźniak. - Ogrodzenie całości okazało się niemożliwe, bo to teren leśny, a zgodnie z ustawą, tego typu przeszkoda uniemożliwiłaby swobodne przemieszczanie się zwierzyny. Miałyby zatem zostać ogrodzone tylko pojedyncze budynki, co z punktu widzenia i estetytycznego, i praktycznego byłoby absurdem. Na szczęście, po włączeniu się w ten projekt Pomorskiego Muzeum Wojskowego z ideą ekspozycji wielkogabarytowego sprzętu wojennego, grodzenie pojedynczych obiektów przestało być aktualne. Teraz trzeba tylko, by pozostać w zgodzie z prawem, zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i „odlesić” ten teren.


Bydgoskie muzeum wojskowe od dłuższego czasu borykało się z problemem braku miejsca na ekspozycję swoich eksponatów. Nieduży teren wokół muzeum jest już maksymalnie zastawiony. Rozmowy z Urzędem Miasta w sprawie pozyskania odpowiedniego terenu pod wystawę sprzętu „dużego kalibru”, a także prowadzenie rozlicznych rekonstrukcji działań militarnych przez grupy współpracujące z muzeum długo nie przynosiły efektu. Wygląda na to, że teraz zamierzenia uzyskały zielone światło dla ich realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwe wystąpienie do MON-u o dodatkowe fundusze na zakup nowych eksponatów.

Kiedy ruszą prace przy tworzeniu trasy? Studium wykonalności projektu powinno powstać do końca czerwca. Potem nastanie czas na uzyskanie odpowiednich pozwoleń na budowę i jesienią tego roku winny się rozpocząć prace. W miarę ich postępu będzie można już zwozić sprzęt wojskowy. - Chcielibyśmy odtworzyć i wyremontować jedną linię produkcyjną - mówi Michał Woźniak. - Drugą zachowamy w stanie nienaruszonym, takim jak pozostawiły ją wojska sowieckie, kiedy stąd się wyprowadziły po demontażu wszystkiego, co uznały za przydatne dla siebie. Byłby to swoisty rezerwat techniczno-przemysłowo-architektoniczny.

Prawdopodobnie za dwa lata bydgoszczanie oraz przyjezdni będą mogli zwiedzać rekonstrukcję NGL i wystawy czołgów, samolotów, armat etc. oraz obserwować „gry wojenne”. Trzeba będzie jednak zarezerwować na to sporo czasu. Samo przejście wzdłuż linii technologicznej wraz z obejrzeniem ekspozycji zajmie około 2 godzin.


zrodlo: http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... 0&IdTag=85

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2009, 15:32 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Mam nadzieję, że "odlesić" nie oznacza wykarczować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2009, 15:49 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Ewing pisze:
Mam nadzieję, że "odlesić" nie oznacza wykarczować.

nie oznacza - ale jak bede chcieli to wykarczuja :shock: tylko ze to nie mialo by sensu :?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 cze 2009, 15:53 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
"ZAPROJEKTOWANIE I WYKONANIE ROBÓT BUDOWLANYCH NIEZBĘDNYCH DO ZMIANY SPOSOBU UŻYTKOWANIA OBIEKTÓW I UTWORZENIA SKANSENU ARCHITEKTURY PRZEMYSŁOWEJ WRAZ Z PODZIEMNĄ TRASĄ TURYSTYCZNĄ ORAZ MUZEUM ZAKŁADÓW ZBROJENIOWYCH DAG-FABRIK W BYDGOSZCZY"

http://www.bip.um.bydgoszcz.pl/na_skroty/zamowienia_publiczne/Dag_Fabrik_37_09_B.aspx#0

-- środa, 8 lip 2009, 11:34 --

Na powyższej stronie dodano "ciekawe" informacje. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 sie 2009, 19:23 
Offline
Admin
Admin

Rejestracja: niedziela, 16 lis 2008, 00:00
Posty: 136
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytuj:
Multimedialne muzeum w miejscu fabryki amunicji

Ratusz znalazł pieniądze na uruchomienie skansenu w dawnej fabryce prochu i amunicji DAG - Fabrik Bromberg na terenie Zachemu. Najpóźniej w listopadzie 2010 r. ruszy tu multimedialne muzeum
Historia ożyje w ośmiu budynkach poniemieckiej fabryki gliceryny. Za ponad 5 mln zł powstanie skansen architektury przemysłowej wraz z podziemną trasą turystyczną. Pieniądze na inwestycję już się znalazły. - Ponad 2 mln zł wyłoży Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Drugie tyle dołoży miasto - mówi Maciej Grześkowiak, wiceprezydent Bydgoszczy.

Co należy zrobić, zanim drzwi Exploseum otworzą się przed zwiedzającymi? Wyremontować i zaadaptować do użytku osiem budynków fabrycznych w strefie NGL Betrieb, czyli w wytwórni nitrogliceryny. Nie będzie to łatwe zadanie. Pomieszczenia są różnorodnie wykończone - m.in. gołym betonem czy kwasoodpornymi płytkami ceramicznymi. Podczas remontu wykorzystana więc będzie jak największa ilość zachowanych elementów, dzięki czemu zabytkowy zakład nie utraci swojego unikalnego charakteru. Co więcej, nietypowo wykończona zostanie sama elewacja: specjalne tynki postarzą jej wygląd.

Wszystkie obiekty zostaną przeznaczone na cele ekspozycyjne. Wyjątek to budynek żelatynizacji, który w części będzie pozostawiony w formie trwałej ruiny. Nie znaczy, że zostanie on wyłączony z użytku. Przeciwnie - zwiedzający będą mogli zajrzeć i do niego.

Na jakie atrakcje mogą liczyć turyści? W wyremontowanych salach czekać będą na nich odtworzone przyrządy do produkcji nitrogliceryny, zdjęcia dokumentujące pracę zakładu, a nawet sala kinowa. - Przygotujemy tam miejsce do inscenizacji grup rekonstrukcji historycznych. Ale to nie wszystko. Opiekę nad muzeum sprawują w połączeniu Muzeum Okręgowe i Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Temu ostatniemu brakuje już miejsca na eksponaty. Znajdą one więc swoje miejsce w Exploseum. Poza tym POW odrestauruje ciężarówkę wożącą robotników. Zwiedzający nie będą musieli więc podróżować pieszo, ale będą wożeni jak więźniowie w czasie wojny - tłumaczy Grześkowiak.

To właśnie tysiące jeńców z różnych części Europy, m.in. Anglii i Francji, budowały fabrykę od jesieni 1939 aż do stycznia 1945 r. - Fabryka ruszyła w 1942 r. Oprócz Polaków pracowali tu przywiezieni przez Niemców, m.in. Rosjanie, Anglicy, Włosi i Francuzi. Mieszkali w 16 obozach rozmieszczonych na Kapuściskach i w Łęgnowie. Łącznie było to kilka tysięcy osób. Trudno dokładnie oszacować, ilu z nich zginęło w wyniku wybuchów, do których mogło dochodzić w czasie produkcji tych niebezpiecznych środków chemicznych, a także zamęczenia, głodu i chorób. Najgorzej traktowani byli Rosjanie, którzy mieszkali w dużo gorszych warunkach i byli słabiej żywieni niż pozostałe nacje - opowiada archeolog Robert Grochowski, badający od kilku lat wojenną historię zakładu. Jak wielka była skala działalności fabryki, niech obrazuje fakt, że w ciągu miesiąca produkowano tam 800 ton gliceryny.

Niemcy doskonale zaplanowali położenie zakładu. Niemal 400 budynków produkcyjnych, magazynowych, administracyjnych rozmieszczono w lasach i połączono siecią tuneli podziemnych. Fabryka przestała działać zaraz po wejściu do Bydgoszczy Armii Radzieckiej w 1945 r. Rosjanie zdemontowali wszystkie urządzenia, taśmy produkcyjne, kable, rury, oświetlenie i najprawdopodobniej wywieźli je do budowanych w tym okresie zakładów chemicznych pod Moskwą.


Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,355 ... nicji.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 sie 2009, 19:32 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
kolejne wiesci o tym czego mozemy sie spodziewac na NGL

Cytuj:
Dotknij, posłuchaj. Nowoczesne muzeum za rok
Emilia Iwanciw

- Exploseum na terenie dawnej fabryki materiałów wybuchowych otworzymy już w przyszłym roku - zapowiedział we wtorek dyrektor Muzeum Okręgowego. Trasa będzie nowoczesna i interaktywna. Wzorowana na Muzeum Powstania Warszawskiego

- Wykorzystamy nowoczesne rozwiązania techniczne: światło, dźwięk, multimedia...
Muzeum w byłej DAG Fabrik powstanie w południowo-wschodniej części miasta. To tam w okresie II wojny światowej produkowano nitroglicerynę, nitrocelulozę, proch bezdymny POL, wypełniano amunicję i prowadzono badania. Bydgoski kompleks był jednym z 32 na terenie hitlerowskiej III Rzeszy (budowanym od jesieni 1939 do stycznia 1945 r.). Podczas przymusowej pracy zginęło tam wielu ludzi, nie tylko bydgoszczan. W fabryce pracowali też Francuzi, Brytyjczycy czy Żydówki z obozu w Stutthofie.

Każda z linii produkcyjnych składała się z siedmiu budynków, połączonych tunelami. - Kolejne etapy produkcji nitrogliceryny odbywały się w innych budynkach, co pozwalało na minimalizację ewentualnych skutków w przypadku awarii - mówi Michał Pszczółkowski, który zajmuje się całym projektem Exploseum. - Dzięki funduszom unijnym udostępnimy dla zwiedzających na razie jedną linię produkcyjną, łącznie z tunelami.

Wystawa nie będzie tradycyjna. - Wykorzystamy nowoczesne rozwiązania techniczne: światło, dźwięk, multimedia, filmy - mówi Pszczółkowski. - Widz stanie się częścią odtworzonej przez nas rzeczywistości. Będzie mógł sam gdzieniegdzie coś nacisnąć, gdzieś zajrzeć, czegoś posłuchać, więc historia, jaką opowiemy za pomocą wystawy, na pewno go nie znudzi. Wykorzystamy najnowsze trendy w muzealnictwie, które w Polsce na razie raczkują. Wyraźnie widać je np. w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Surowe, fabryczne wnętrza, zdaniem organizatorów, są idealne do stworzenia nowoczesnej ekspozycji. - Pozwala to na metaforyczne odniesienie do pierwotnego charakteru wnętrza produkcyjnego, wypełnionego urządzeniami technicznymi, dźwiękiem i światłem - mówi Pszczółkowski.

Podczas trasy zostaną wyeksponowane wątki związane z historią fabryki DAG, technik wojennych i materiałów wybuchowych, pracą przymusową, konspiracją i sabotażem w zakładach zbrojeniowych w okresie II wojny światowej, a także Armią Czerwoną i frontem wschodnim.

Projekt adaptacji fabryki znalazł się na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego, co oznacza dofinansowanie z funduszy unijnych. Utworzenie Exploseum kosztować będzie 2,25 mln euro, z czego unijna dotacja wyniesie 1,46 mln euro.

Muzeum planuje uruchomić pierwszą linię produkcyjną pod koniec przyszłego roku.


Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,355 ... gn=1077720

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 gru 2009, 17:51 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
zrodlo: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /907625006

Cytuj:
Muzeum przemysłowe DAG coraz bliżej.

Miasto już wybrało wykonawcę, który zaadaptuje budynki poniemieckiej fabryki DAG na skansen architektury przemysłowej. Przetarg wygrała bydgoska firma Kontbud.

Na terenie fabryki nitrogliceryny z czasów II wojny światowej, oprócz muzeum przemysłowego ma powstać podziemna ścieżka turystyczna.

- Do zwiedzania udostępnimy osiem budynków połączonych podziemnymi korytarzami. Niektóre z tuneli mają liczą kilkadziesiąt metrów - mówi Michał Pszczółkowski z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Inwestycja pochłonie 9 mln zł, z czego 5,3 mln pochodzi z dotacji unijnych. Prace budowlane ruszą wiosną przyszłego roku.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 gru 2009, 22:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
I pomyśleć że w styczniu 2010 roku minie pięć(5) lat od przekazania pomysłu z projektem do UM w celu utworzenia trasy turystycznej na NGLu. Jak ten czs wolno płynie :) Aż łezka w oku się zakręciła :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 gru 2009, 19:03 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
bunkier pisze:
I pomyśleć że w styczniu 2010 roku minie pięć(5) lat od przekazania pomysłu z projektem do UM w celu utworzenia trasy turystycznej na NGLu. Jak ten czs wolno płynie :) Aż łezka w oku się zakręciła :)


lol to juz 5 lat? przeciez to by juz dzialalo, a bys byl na pieczatce trasy ;)
hehheee :D
bedziemy sie smiac za dwa lata jak jeszcze nic tam nie powstanie hheeehaha... ;) wtedy to bedzie mozna powiedziec:
"Pamietasz jak dawno temu mialo tu powstac muzeum?"

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 gru 2009, 23:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Poczytajcie komentarze pod tekstem, pewnie konkurencję zabolało :)

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /907625006


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 gru 2009, 12:48 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Takich malkontentów jak ów anonimowy Gość, należy od razu, bez zbędnych pytań czy wyjaśnień kopnąć w dupę, o której zresztą sam pisze.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 gru 2009, 13:01 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
Niektórzy tak mają, niezależnie od tego, co się dzieje ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 gru 2009, 15:36 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
widac, ze "gosc" wogole nie zna tematu i sie teraz dopiero obudzil. Rozbrajają mnie tacy ludzie :evil:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 gru 2009, 19:50 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2009, 23:00
Posty: 30
Jestem "ani za tym ani po tym" jak się kiedyś mówiło,ale ten teren, to jak mawiała moja św.pamięci Babcia....jak z mysiej p...dy raisentascha...! Komu i po co,to jest potrzebne ?! Wiadomo,że budowali to jeńcy(jako siła robocza i mięcho na pierwszej linii produkcji),bo zarządzali Niemcy lub kolaboranci innych nacji...wiadomo,co produkowano..wiadomo, dlaczego...wiadomo,że przez lata ,co by nie powiedzieć mądrzejsi od Was tego nie burzyli, ale też nie inwestowali w To...bo wiedzieli,że są faktycznie prawdziwe miejsca martyrologii na Naszych ziemiach. Wg.mnie szkoda pieniędzy na unwestycje na tym terenie...to by było jak inwestowanie w instalacje faszystów...lepiej wybudować jeden pomnik ku czci Tych,co stracili tam życie,a resztę zostawić,tak jak jest.Uważam,że ktoś tu chce po prostu zbić kasę na tym niby projekcie,a przy okazji spelendor...ale to tylko moje spostrzeżenie...Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 gru 2009, 20:01 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 12:56
Posty: 19
Czy ktoś kompetentny może wyjaśnić na czym będzie polegała ta inwestycja? Mam nadzieję, że obiekty nie stracą na swojej tajemniczości (no może nie tajemniczości, ale wiecie o co mi chodzi).

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 gru 2009, 20:06 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2009, 23:00
Posty: 30
Też jestem ciekawy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 gru 2009, 00:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
george pisze:
Wiadomo,że budowali to jeńcy(jako siła robocza i mięcho na pierwszej linii produkcji),bo zarządzali Niemcy lub kolaboranci innych nacji...wiadomo,co produkowano..wiadomo, dlaczego...wiadomo,że przez lata ,co by nie powiedzieć mądrzejsi od Was tego nie burzyli, ale też nie inwestowali w To...

Widzę ze kolega swoją wiedzę czerpał z sensacyjnego artykułu w „IOH”, no cóż gratuluję.
„Mięcho armatnie na pierwszej linii”, myślisz że Niemcy budowali dwie linie żeby zapędzić do jednej z nich pracowników przymusowych i ją wysadzić w powietrze ? Wydali miliony marek na budowę najnowocześniejszej technologicznie i konstrukcyjnie wytwórni produkcji nitrogliceryny żeby ją zniszczyć ? Podpowiem Ci – mylisz się.

To że świadkowie mówili za komuny tak a nie inaczej to tylko sprawka władzy bo tak chciała. A to że po wojnie zaadaptowano poniemieckie obiekty i tysiące ludzi znalazło pracę(ok. 8 tys.) to już nie wspomnisz. W latach 70 wyburzono wiele obiektów żeby postawić jak na tamte czasy nowoczesne instalacje. A teren o którym mowa(NGL) był wykorzystywany do początku lat 90. I nie mów że nie inwestowano tam, sama adaptacja budynków na magazyny i garaże sporo kosztowała. Trzeba było odbudować m.in. ściany które zostały zniszczone przez Rosjan. Po roku 90 teren ulegał powolnemu niszczeniu, nikomu nie był potrzebny, miał zostać zrównany z ziemią ale na szczęście metoda wyburzeniowa okazała się za droga(MW). W 2004 r wkroczyliśmy My a od 2007 terenem zarządza miasto a w jego imieniu Muzeum Okręgowe. I właśnie dzięki tym staraniom cały obiekt będzie pomnikiem upamiętniającym pracę tysięcy jeńców, więźniów oraz pracowników przymusowych którzy budowali cały zakład w latach 1939-45.

Nie jestem pracownikiem ani UM ani MO, jestem człowiekiem który wraz z kolegą dał na tacy pomysł utworzenia trasy turystycznej. Chociaż tak mogłem się przyczynić do zachowania kawałka historii naszego miasta.

Co do realizacji inwestycji to szukajcie informacji na stronach miasta i muzeum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 gru 2009, 16:02 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
bunkier pisze:
Co do realizacji inwestycji to szukajcie informacji na stronach miasta i muzeum.


niii, przeciez i tak nie bedzie szukał, bo mu sie nie chce. Jesteśmy w XXI wieku, teraz młodzi są zbyt leniwi - szkoda im czasu na researching, najlepiej k.... trollować...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 gru 2009, 21:32 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Panie Wojtku jak się chce to wszystko można znaleźć. Wystarczy tylko odrobina chęci i cierpliwość :D
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group