Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 18 kwie 2024, 05:31

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 18 lut 2012, 15:16 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Do budowy kilku budynków na strefie POL - Betrieb, w rejonie ul. Akacjowej, wykorzystano cegłę ceramiczną, tzw. kratówką. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na cegłach jest wyraźna sygnatura producenta: CHEŁMO SATURN. Budynek powstał w 1943 roku. Jakim cudem w 1943 roku, w obliczu całkowitego zakazu używania języka polskiego, produkowano cegły z polską nazwą miasta?

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Budynek produkcyjny nr 1480. We wnętrzu widoczna oryginalna malatura ścian i tablica technologiczna

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Na zewnętrznym licu ściany widoczne są cegły z sygnaturą CHEŁMO SATURN

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2012, 18:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Budowa na POL-Betrieb ruszyła wiosną 1940 roku. Cegielnia Saturn w Chełmnie była jedną z największych w regionie. Niemcy wykorzystali zapasy magazynowe i stąd sygnatura na cegłach. Nie ma pewności czy produkcja wojenna cegieł nie „szła” na polskich formach.
Słyszałem opinie że ściany na D.A.G. wymurowano po wojnie, taką teorię obala poniższe zdjęcie. Spoina między cegłami była wygładzana, beton i cegła malowana jednym kolorem.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2012, 18:55 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Warto by sprawdzić, czy rzeczywiście Niemcy wykorzystywali w trakcie wojny polskie formy do produkcji cegieł. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, zważywszy, że najłagodniejszą karą za używanie języka polskiego było pobicie. No, chyba że racje ekonomiczne były w tym przypadku ważniejsze od ideologii

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 24 lut 2012, 11:57 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
Robert Grochowski pisze:
No, chyba że racje ekonomiczne były w tym przypadku ważniejsze od ideologii


Myślę, że były :) Jak mi kiedys powiedział autor monografii o Jagdpanther - "to, że w działaniach Niemców czegoś dziś nie rozumiemy, nie znaczy, że wtedy nie miało to sensu"


pozdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group