Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 11 lip 2011, 09:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ręce opadają:

http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... rSection=1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 lip 2011, 10:07 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Aż mi się nie chce tego komentować :(:(:(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 lip 2011, 16:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Przejeżdżałem tam dzisiaj i prace wrą na całego. Zastanawiałem się co tam budują.......teraz już wiem :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 lip 2011, 22:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jest odpowiedź ratusza.

http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... cle=207981

A swoją drogą czy ktoś zrobił dokumentację tego schronu ?
Wiadomo przecież że jak coś znajdą to nie zgłoszą bo roboty im wstrzymają.

Chciałbym zobrazować miejsce na którym powstaje „orlik”. O tym że przy dzisiejszej ulicy Hutniczej była filia obozu Szttuthof świadczą dokumenty które znajdują się w archiwum Muzeum w Sztutowie.

4 marca 1943 podczas spotkania Adolfa Kämpfa(dyrektor zakładu) z Albertem Forsterem
rozpatrywana jest propozycja utworzenia przy D.A.G. małego obozu koncentracyjnego. Więźniowie będą pracować przy dalszej budowie fabryki zbrojeniowej. Ponad rok później 15 lipca 1944 - powstaje podobóz Stutthofu Bydgoszcz-Łęgnowo-Brahnau (Aussenarbeitslager Bromberg-Brahnau); więźniów(Węgierskie i Litewskie Żydówki, pierwszy transport liczył 1000 kobiet) zatrudniono w fabryce D.A.G. Brahnau. Następnie 26 sierpnia 1944 - powstaje następny podobóz Stutthof w Bydgoszczy (Aussenarbeitslager Bromberg-Brahnau – Betonwerk); więźniowe(sami mężczyźni) zatrudnieni byli przez firmę Kemna u. Co., Betonwerk i pracowali przy budowie D.A.G.

Dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zamieszczam fragment zdjęcia lotniczego(po prawej) z sierpnia 1944 roku gdzie widoczne są baraki obozowe. Pozwoliłem sobie na czerwono zaznaczyć teren gdzie dzisiaj stoi szkoła i powstaje „orlik”. Chyba komentować nie muszę. Jeżeli chodzi o decyzję z 1957 roku dotyczącej wyburzenia schronu to jakieś nieporozumienie, schron istnieje do dnia dzisiejszego a wejścia do niego są na szczęście zasypane.

Dla porównania po lewej zdjęcie współczesne

Obrazek

Jeżeli chodzi o układ drzew świadczących o rozlokowaniu baraków(wspominałem o tym na rajdach obozami) to niestety myliłem się gdyż sugerowałem się publikacją wydaną w 2000 roku przez Pana Gruszkę. Już w 2005 roku wiedziałem że tam nie było murowanych baraków i układ był zmieniony. Wszystkie baraki murowane, jakie jeszcze stały przy ulicy Hutniczej obok szkoły, były wybudowane po wojnie dla pracowników będących w delegacji zatrudnionych przy budowie zakładów chemicznych. Taki układ pokazany jest na mapie z połowy lat 50-tych. W jednym baraku ustawionym wzdłuż ul. Hutniczej mieściła się po wojnie tymczasowo szkoła. Teren dzisiejszej szkoły zaznaczyłem na czerwono.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 lip 2011, 15:14 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
bunkier pisze:
Jeżeli chodzi o decyzję z 1957 roku dotyczącej wyburzenia schronu to jakieś nieporozumienie, schron istnieje do dnia dzisiejszego a wejścia do niego są na szczęście zasypane.
Ciekawe co dokładnie obejmowała decyzja z 57 roku, bo jeśli wyburzenie schronu, to chyba prowadzone prace i rozbiórka pozostałości po barakach obozowych są bezprawne. Swoją drogą powoływanie się na jakąkolwiek decyzję z przed pół wieku to jakiś żart.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 maja 2012, 16:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
W miejscu gdzie był obóz, kruszą beton z „autostrady”(ul. Nowotoruńska) budowanej siłą jeńców wojennych w szczególności Rosjan.


Załączniki:
Gruzy.jpg
Gruzy.jpg [ 217.99 KiB | Przeglądany 3717 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 maja 2012, 19:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
bunkier pisze:
W miejscu gdzie był obóz kruszą beton z „autostrady”(Nowotoruńska) budowanej siłą jeńców wojennych w szczególności Rosjan.



Nawierzchnia tej drogi była w stanie tragicznym. Często po niej jeździłem. Może to zabrzmi infantylnie, ale zawsze myślałem o tych co tą betonową drogę układali. I po remoncie mój stosunek do tej arterii się nie zmieni. Jednak większość kierowców i tak miała w d..ie kto, kiedy i za jaką cenę zbudował ową drogę.
Konkluzja jest taka, Ty wiesz i wielu z nas też posiada taką wiedzę. Czasu zatrzymać nie można. Betonówka która onegdaj była częścią niemieckiej inwestycji, stała się częścią drogowej infrastruktury, i tak należy ją odbierać. Resentymenty się nie liczą. Tablicy z info też nie postawią. Kogo dziś obchodzi historia ? Chyba tylko takich starych wafli jak Ty i ja. Oraz tych setek czytających niniejsze forum.

Tyle tytułem wątpliwego pocieszenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 maja 2012, 18:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
seth pisze:
Nawierzchnia tej drogi była w stanie tragicznym.

Zgadzam się w 100 %. Nie raz mnie jaśnisty trafiał jak miałem Nowotoruńską dostać się do dziesiątki. A pamiętam czasy jak jechało się tą ulicą jak po stole, nawet wracając z miasta na Kapy złotówą, tak, tak były takie czasy, że można było sobie pozwolić na częste powroty do domu dryndą, było wiadomo, kiedy wjeżdża się na Nowotoruńską, w samochodzie nic nie stukało i nie trzeszczało :D

Wiem, że czasu się nie zatrzyma, ale można i trzeba to zapisywać i fotografować dla potomnych, co czynię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 maja 2012, 15:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 16 paź 2009, 19:18
Posty: 48
Zachęcam do zapoznania się z moimi fotorelacjami z ulicy Nowotoruńskiej.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=90658442&highlight=#post90658442
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=90888752&highlight=#post90888752
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=91519828&highlight=#post91519828
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=91519945&highlight=#post91519945


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 maja 2012, 19:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Butler pisze:

Małe sprostowanie, na ul. Nowotoruńskiej nie było płyt betonowych, beton był wylewany na przygotowaną powierzchnię. Dylatacja między płytami wprowadzała w błąd. Nie raz słyszałem opowieści bujnej treści że płyty były układane przy pomocy dźwigu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group