Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 23:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 30 paź 2010, 19:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
GrapHite pisze:
ps. Jarku czy byłeś na dzisiejszym FotoDay na NGL ?

Za tłoczno było więc odłączyłem się w bardziej spokojne plenery co widać na zdjęciach.


Budynek żelatynizacji pozostanie trwałą ruiną

Obrazek

Budynek stabilizacji nitrogliceryny(gwiazda) - widok na ścianę wydmuchową

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 2 lis 2010, 14:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Dwa zdjęcia moje.
Wkrótce wkleję więcej zdjęć.

Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 lis 2010, 16:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
I kolejne zdjęcia z NGL-u.

Pojawiły się chodniki.

Obrazek


Obrazek


i kraty w wejściach do tuneli.

Obrazek

Wejścia boczne zostały zamurowane.

Obrazek


Są również zamontowane przeszklone okna.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 lis 2010, 17:11 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Maciej Kulesza pisze:
Są również zamontowane przeszklone okna.

Obrazek


Czy teren jakoś w całości gdzie znajdują się wyremontowane obiekty jest jakoś ogrodzony? Czy będzie tam 24h/dobe strażnik (ochrona) ? Tak patrzę na te ładne duże szyby i szkoda, by było je często wymieniać...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 lis 2010, 18:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Ja bym nie zakładał, że ktoś wejdzie na teren aby zbić szybę.
A na temat strażnika...
Napiszę tak. Teren jest monitorowany. Do środka bez zgody muzeum już wejść nie można.

Oto kolejne zdjęcia.

Obrazek
Kolejna przeszklona "ściana wybuchowa".


Obrazek
Wszędzie poziome i pionowe izolacje i trawa. Prace na zewnątrz wydają się ukończone.


Obrazek
Tu spore zmiany.


Obrazek
I tu również.


Obrazek


Obrazek
Zielono jest.


Obrazek



Obrazek
Doskonały pomysł.


Nie będę Was zadręczał kolejnymi zdjęciami.
Jeśli ktoś chce zobaczyć więcej wystarczy kliknąć.
http://fotoforum.gazeta.pl/a/52567.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 lis 2010, 18:49 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Maciej Kulesza pisze:
Ja bym nie zakładał, że ktoś wejdzie na teren aby zbić szybę.
A na temat strażnika...
Napiszę tak. Teren jest monitorowany. Do środka bez zgody muzeum już wejść nie można.


Nie chodzi mi o wejścia do środka tylko o wejścia przez "dziury w płocie" i łażenie w pobliżu wyremontowanych budynków. Co do szyby to oczywiście, że nikt specjalnie po to nie będzie tam wchodził ale już przy okazji pobytu w pobliżu jakiegoś "gówniarza" różne głupie pomysły mogą mu wpaść do głowy i dlatego powyższe pytanie o zabezpieczenia okolicy.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 lis 2010, 20:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Teraz rozumiem.

Nie, nie ma płotu dookoła terenu. Zresztą taki płot trudno postawić, mając na uwadze wielkość obszaru. Jest ochrona obiektu i system alarmowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 4 lis 2010, 21:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
W planach było ogrodzenie terenu. Ale niestety płot by przeszkadzał zwierzynie swobodnie poruszać się po lesie.
To tylko ok. 21 ha. Ale kilometry płotu wzdłuż dróg to nie przeszkadzają ? Wybudowanie jednego mostu gdzie zwierzyna boi się przechodzić nie rozwiąże problemu braku migracji zwierzyny z Puszczy Bydgoskiej w Bory Tucholskie i z powrotem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 lut 2011, 01:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wnętrza budynków powoli zmieniają się w ekspozycję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W budynku denitracji będzie można pojeździć sobie windą :) Oczywiście winda jest z myślą dla osób niepełnosprawnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 lut 2011, 07:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ale drzewo pośrodku torów dalej kwitnie.
Takie rzeczy tylko w Polsce :(

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 lut 2011, 10:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ale jakie drzewo ? :D

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 lut 2011, 11:59 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Drzewo z prawej strony rośnie w skrajni, wagon nie przejdzie :D

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 lut 2011, 15:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
WDW pisze:
Drzewo z prawej strony rośnie w skrajni, wagon nie przejdzie :D

To fakt, nie przejdzie :) . Ale to drzewko niech sobie rośnie bo jak zetnę to SL będzie mnie ścigać :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 maja 2011, 01:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Obrazek
Pojawiły się ławki.


Obrazek
oraz lampy wkopane w ziemię wokół magazynu.


Obrazek


Widoczne są plansze wewnątrz.
Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 maja 2011, 21:58 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
prace dobiegły końca ?

w tym tygodniu była pierwsza wyceiczka - dla mediów

http://www.itv24.com.pl/film/1400/dag_fabrik_bromberg

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 maja 2011, 22:30 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Parę fotek z dzisiaj:
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 maja 2011, 22:45 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
WDW: czy pokazano rysunki na ścianach i powiedziano o kobietach pracujących na D.A.G. ("delikatne palce") ?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 maja 2011, 23:09 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Szczerze powiem, że nie chodziłem tuż za oprowadzającym, raczej krążyłem z aparatem, ale mowa o kobietach pracujących w DAGu była. Na pewno jest też im poświęcona conajmniej jedna z plansz.
Kolejnych parę fotek:
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 maja 2011, 22:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
O jejku, taka uroczystość mnie ominęła. Widocznie nie dla psa kiełbasa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 maja 2011, 01:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
26 maja 2011 roku, na terenie dawnej fabryki prochu D.A.G Fabrik Bromberg, odbyła się konferencja, której celem było podsumowanie prac związanych z budową Exploseum. Otwarcie zaplanowano na 2 lipca 2011 roku.

Na prezentacji projektu zostali zaproszeni goście oraz dziennikarze i reporterzy z mediów regionalnych.
Prezydent Rafał Bruski oficjalnie zaprosił do zwiedzania Exploseum. Dyrektor Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy dr Michał Woźniak w przemówieniu dziękował osobą którzy przyczynili się do powstania trasy turystycznej. Na pierwszym miejscu wymienił Jarosława Butkiewicza i Roberta Grochowskiego.

Rekordowe nakłady
Po raz pierwszy w Polsce przeznaczono na rewitalizację obiektów "militarnych" tak wysokie nakłady finansowe. Żadne miasto w kraju nie zainwestowało większych środków w odnowienie obiektów z czasów II wojny światowej.
Mając na uwadze w ostatnich latach bardzo popularną "turystykę militarną", dawna fabryka prochu w Bydgoszczy może śmiało konkurować z tak znanymi obiektami w Polsce jak MRU koło Międzyrzecza czy Riese w Górach Sowich.
Planowana wartość projektu to 9.000.000 PLN. Planowany wkład budżetu miasta wyniósł 3.627.419,80 PLN. Projekt został dofinansowany kwotą 5.372.580,20 PLN pochodzącą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Prace trwały w latach 2009-2011.

W budynkach wstawiono nowe okna i drzwi, przeprowadzono prace ziemne i izolacyjne, zamontowano barierki ochronne. Oświetlono teren, założono wentylację obiektów, odnowiono i oświetlono betonowe tunele na zaplanowanej trasie zwiedzania. Ułożono fragment torów pod rampą załadowczą. Adaptacji na cele muzealne poddano osiem budynków. Umieszczona jest w nich ekspozycja muzealna, biura i kasy biletowe.

Ponieważ większość z nas widziała obiekty "przed", za moment większość z nas zobaczy obiekty "po", przedstawiam informację w jakiej wysokości i na co przeznaczono kwoty:

1. Inwentaryzacja budynków 40 000 PLN
2. Studium wykonanalności 30 500 PLN
3. Program funkcjonalno - użytkowy 212 500 PLN
4. Dokumentacja techniczna - projekty 412 034 PLN
5. Roboty budowlano - montażowe 6 370 474 PLN
6. Wyposażenie 1 734 492 PLN
7. Promocja projektu 200 000 PLN


Do muzeum przez rok z dowodem
To będzie jedyne muzeum w kraju do którego dostać się będzie można za okazaniem dowodu osobistego i otrzymaniu specjalnej przepustki. Czy będzie to dodatkowa atrakcja dla turystów, czy też utrudnienie przekonamy się wkrótce. Może stanie się to dodatkową atrakcją, a nie przeszkodą. Powodem takiej sytuacji jest brak wykonania drogi dojazdowej oraz brak parkingów. Chętni którzy zechcą zwiedzić muzeum, po podaniu wcześniej Peselu i otrzymaniu przepustki, zostaną przewiezieni przez strzeżony teren dawnego "Zachemu" autobusem. Wszystko przez to, że pomiędzy Parkiem Przemysłowym, a terenem dawnego "Zachemu" nie ma jeszcze płotu.
Załatwianiem przepustek zajmie się muzeum. W praktyce imię i nazwisko razem z nr Pesel należy wysłać mailem do muzeum. Wjazd na teren będzie się odbywał od strony ul. Glinki. Tam na parkingu turyści pozostawią samochody, a na teren wjadą busem lub autobusem.

Sytuacja ulegnie zmianie prawdopodobnie wiosną przyszłego roku po wybudowaniu drogi dojazdowej i nowo budowanej ul. Emilianowskiej. Budowa tej ostatniej właśnie się rozpoczęła, a postępy prac są widoczne od drogi krajowej nr 10 w okolicy Emilanowa.

Trasa turystyczna zaplanowana została między budynkami i będzie prowadziła tunelami technologicznymi. Pokonanie całej trasy z przewodnikiem zajmie około 2,5 godziny. Zwiedzanie odbywać się będzie w maksymalnie 25 osobowych grupach.
W ciągu tygodnia planowane są wycieczki dla grup zorganizowanych, a w sobotę i niedzielę dla osób indywidualnych. Otwarcie 2 lipca 2011 roku.

W kwietniu ruszyła akcja promocyjna muzeum. W mieście można znaleźć billboardy informujące o otwarciu Exploseum, a do domów rozsyłane są ulotki informacyjne. Ze względu na to, że promocja jest finansowana ze środków europejskich, będzie się ograniczać w początkowym okresie do obszaru województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwsze wrażenia po zwiedzaniu.
Proponuję przeczytać wrażenia Emili Iwanciw z którą wspólnie oglądaliśmy obiekt. To spojrzenie mieszkanki Bydgoszczy, przyszłego turysty, który po raz pierwszy był na terenie obecnego muzeum

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... oseum.html

Moje wrażenia:
1. Zagubiłem się w budynkach. :) Nie dlatego, że brak oznaczeń, ale dlatego, że wszystko jest uprzątnięte, czyste, brak gruzu itp. Krótko mówiąc czułem się jakbym był tam pierwszy raz.

2. Plansze i zdjęcia są czytelne. Niestety nie było czasu na czytanie, obejrzałem "po łebkach". Jednak powiedzmy sobie otwarcie. Większość ludzi nie będzie czytała tablic od "dechy do dechy". W mojej ocenie "czytanego tekstu" jest za dużo.

3. Większość osób porównywała muzeum do Muzeum Powstania Warszawskiego. To jest w mojej ocenie błąd. To są nieporównywalne wymiary kwotowe 50 000 000 zł i 9 000 000. Dlatego trzeba mieć równowagę w ocenie. Na pewno w dobie XXI mulimedia są jedynym słusznym kierunkiem którym muzeum musi podążać. Muzeum nie może być statyczne, musi się "ruszać". Można dotknąć, podnieść, obejrzeć. To jest kierunek na przyszłość. Potwierdzał to w rozmowie dyrektor Woźniak.

4. Brakuje mi na ekspozycjach fizycznie eksponatów trotylu, nitrogliceryny (może nie zauważyłem) , i małego laboratorium. Takiego z szklanymi rurkami, pipetami i bulgocącymi naczyniami. Może jakieś doświadczenia dla szkół, może jakieś małe "explozje", małe fajerwerki. Skoro to ma być Wybuchowa Historia Bydgoszczy to musi być wybuchowo - w granicach rozsądku oczywiście. Laska trotylu pokazana młodzieży bardziej przemawia niż kolejna plansza. To jest kierunek który w mojej ocenie doda kolorytu i uczyni miejsce wyjątkowym.
Zabrakło mi natomiast plansz z skutkami wybuchu na terenie "Zachemu". Takie zdjęcia przemawiają do wyobraźni, dodatkowo są doskonałej jakości. To warto było pokazać.

http://w219.wrzuta.pl/film/5J8DBQb3LLq/ ... goska_0002

viewtopic.php?f=11&t=1404

5. Przyznaję że ekspozycji nie obejrzałem dokładnie ze względu jak już pisałem powyżej, ale z eksponowaniem broni białej miałem mieszane uczucia.
Byłem w zeszłym roku dwa razy w muzeum w Peenemünde. Do takiego muzeum powinniśmy się porównywać. Tam nie wyobrażam sobie ekspozycji z łukiem czy białą bronią... Tam można dotknąć, podnieść, otworzyć, włączyć. Są dodatkowo, samoloty, rakiety.

6. Brak mi tych wszystkich materialnych eksponatów które nadal znajdują się na terenie "Zachemu". Trzeba je ocalić zanim zostaną zniszczone. Mam na myśli hydranty, słupki sygnalizacyjne, resztki stalowych lamp, telefony itp. I uwaga. NIe ograniczałbym się do eksponatów tylko z czasów wojny. Historia tego miejsca toczy się dalej. I to jest właśnie Historia Wybuchowa Bydgoszczy która nadal trwa. I tu jest wielka możliwość pozyskiwania "nowych" eksponatów. Ja wolę obejrzeć co obecnie produkuje lub produkował "Zachem" niż eksponat szabli. Muzeum zamierza je w niedalekiej przyszłości gromadzić. To dobrze.

7. Brak mi "ołówków". To jest w mojej ocenie największe niedopatrzenie i dość luźne potraktowanie schronów przez muzeum. Pan Dyrektor Woźniak zapewnił, że "ołówki" nie pójdą na złom... Zostaną wykorzystane w ekspozycji plenerowej - taką otrzymałem ustną deklarację.

Panie dyrektorze. Trzymam Pana za słowo!

Sumując. Ogólne wrażenie jest pozytywne. Przy współudziale pracowników muzeum, miasta, pasjonatów których na tym Forum jest wielu - wspólnie uda się stworzyć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.

I na koniec. Grochówka z "wkładką" na koniec prezentacji była doskonała.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Dyrektor Michał Woźniak


Obrazek
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski


Obrazek
Maciej Kułakowski Kierownik Działu Architektury Przemysłowej


Obrazek
Winda.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Z zaciekawieniem słuchał prof. Włodzimierz Jastrzębski


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group