Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=108&t=7710
Strona 1 z 3

Autor:  Mac [ wtorek, 6 paź 2015, 12:26 ]
Tytuł:  Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

W pazdzierniku 1940 lige podzielono na Kreisklasy, w naszym regionie bylo tak:

Kreis I: kluby z Bydgoszczy i Nakla
Kreis II: kluby z Torunia, Chelmna i Solca
Kreis III: kluby z Grudziadza, Swiecia, i Nowego
Kreis IV: kluby z Sepolna Kraj., Tucholi, Chojnic i Wiecborka


Obrazek

Autor:  Mac [ wtorek, 6 paź 2015, 13:12 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

W zesonie 1942/43 beniaminek w najwyzszej klasie rozgrywek: Gauliga Danzig-Westpreußen, SG Bromberg (wlasciwie Kriegsspielgemeinschaft, KSG) zajela 5. miejsce (7 zwy. - 1 rem. - 6 por.). W nastepnym sezonie zajela 7. miejsce (6zwy. - 9por.) rozgrywajac tylko 15 meczow i po zakonczeniu rozgrywek zostala rozwiazana.

Autor:  Mac [ środa, 7 paź 2015, 10:16 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

3 maja 1942 roku, w Toruniu rozegrano pierwsze "derby" SG Bromberg pokonal SV Thorn 6:2 Bromberg. Mecz towarzyski: Maj 1942, SG Bromberg - Wehrmachts-Sportverein Bromberg 4:1. Inne kluby to Luftwaffen-Sportverein Bromberg i Post SV Bromberg.


SG Bromberg miał w swoich szeregach wielu dobrych piłkarzy ze wszystkich części Niemiec, jak i dwóch lub trzech piłkarzy, którzy już wcześniej grali jako członkowie mniejszości niemieckiej w polskiej lidze. Oprócz silnej obrony, atak był rowniez dobrze przygotowany. Kapitanem druzyny był obrońca Erich Weber, który wcześniej gral w Hansa Elbing i Hermann Balk Elbing. Dodatkowym wsparciem byl lewy srodkowy Motzel z Kolonii, technicznie uzdolniony zawodnik z rutyna. Grał jako żołnierz na krótko w MSV Hermann Balk Elbing. Gwiazdą w ataku był srodkowy napastnik Drognitz, jeden z wymienionych dobrych lokalnych piłkarzy. Rozgrywającym był Adalbert Krumbügel, wcześniej Danziger SC. Był seniorem w druzynie, jego najlepsze czasy były w latach 1926 do 1932. Po wojnie nadal grał w pilke dla SV Bad Segeberg, ostatnio w oldboyach. W 1942 SG Bromberg został mistrzem okregu I (Bromberg) i awansowal do Bereichsklasse. Już w pierwszym meczu rozgromili 9: 0 Ordnungspolizei Danzig. W sezonie 1942/43 zajęli 5 miejsce. Przez długi czas byli na 2. miejscu. Prezes klubu Becker w 1939 został przeniesiony do Bydgoszczy, wcześniej był min. sedzia w Gdansku.

Autor:  majsterlow [ piątek, 9 paź 2015, 22:58 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Znakomity i ciekawy temat. Skąd bierzesz tyle ciekawych informacji? Wermachtstadion to zapewne obiekt przy Sportowej?

Autor:  Mac [ sobota, 10 paź 2015, 10:09 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

To o SG Bromberg z "Westpreussen-Jahrbuch". Wehrmachtsstadion byl w Warszawie, na pierwszym miejscu na plakacie widnieje zawsze druzyna gosci. W 1942 w Toruniu to nie byl mecz pomiedzy SG i SV tylko mecz reprezentacji miastowych (Städtespiel)

Autor:  Mac [ sobota, 10 paź 2015, 11:43 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Nie Spielgemeinschaft Bromberg tylko Sportgemeinschaft Bromberg gral w Gauliga Danzig-Westpreußen ...a w nizszej Kreisklasse graly Reichsbahn SG Bromberg i Wehrmacht-Sportverein Bromberg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Mac [ sobota, 10 paź 2015, 13:38 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Rok 1943 w bydgoskim futbolu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Autor:  Mac [ sobota, 10 paź 2015, 14:38 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

cdn. 1943

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Autor:  Mac [ sobota, 10 paź 2015, 15:32 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

W sezonie 1941/42 SG Bromberg zostal mistrzem okregu "Bromberg" i zagral w barazach o awans do Gauligi "Danzig-Westpreussen" Swoje mecze SG rozgrywal na Stadionie Miejskim przy Zeppelinstrasse. (Stadion Polonii?)

Sklad druzyny w decydujacym meczu z SV Thorn 1940, ktory SG przegral 4:1, ale dzieki zwyciestwu u siebie 5:1 zostal mistrzem: Bramkarz: Klein, Obrona: Schneider, Paul, Hinz, Srodkowi: Wachnowski, Stock, Atak: Grajewski, Ellmann, Schneider, Weber, Lunter.

Wyniki w barazach:

SG Bromberg - HUS Marienwerder 4:5
LSV Danzig - SG Bromberg 2:5
SG Bromberg - LSV Danzig 1:2
SV Thorn - SG Bromberg 1:2
BSG Schichau Elbing - SG Bromberg 2:9
SG Bromberg - SV Thorn 4:1




ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Autor:  Drzewol [ niedziela, 11 paź 2015, 13:58 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Mac pisze:
Swoje mecze SG rozgrywal na Stadionie Miejskim przy Zeppelinstrasse. (Stadion Polonii?)


Zeppelinstr. to dzisiejsza Chopina, więc by się zgadzało.

Swoją drogą oba tematy o piłce bardzo ciekawe. :1

Autor:  Mac [ poniedziałek, 12 paź 2015, 09:32 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Sportgemeinschaft Bromberg zalozono 24 lutego 1940 roku. Zebranie zalozycielskie odbylo sie w siedzibie klubu wioslarskiego "Frithjof Bromberg" Pierwszym prezesem mial buc czlowiek o nazwisku Daniel. Klub posiadal sekcje pilki noznej, pilki recznej i lekkiej atletyki. Treningi odbywaly sie w hali sportowej klubu gimnastycznego "Männerturnverein Bromberg" (Hermann-Göring-Strasse 23).

Notki w prasie o zwolaniu na zebranie i o zalozeniu klubu.
Obrazek

Autor:  Mac [ poniedziałek, 12 paź 2015, 10:49 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Ostatnia wzmianka o SG Bromberg pochodzi z 2 pazdziernika 1944, kiedy to SG nie skompletowal skladu na macz z SV Thorn...

Obrazek


Pierwsze mecze podczas okupacji rozegraly Reichsbahn Sportgemeinschaft Bromberg i Dürer Schule w grudniu 1939, nastepny w styczniu 1940 Reichsbahn SG i druzyna Kabelwerke, RSG wygral 6:2. RSG swoje mecze rozgrywal na boisku za Szkola Wojenna.

Obrazek

Autor:  Mac [ poniedziałek, 12 paź 2015, 14:22 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Nawet tabelka z sezonu 1941/42 się znalazła:

SG Bromberg
Polizei SG Bromberg
Naklo
Post SG Bromberg
Reichsbahn SG Bromberg

Obrazek

Autor:  Mac [ czwartek, 29 paź 2015, 11:43 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Tu sie pojawia nazwisko Lubawi w SG Bromberg w 1942 http://postimg.org/image/jwkru0z5d/
a tu Lubawy w Polonii Bydgoszcz w 1936 http://s27.postimg.org/ibp9dc1nn/lubawy.png
Jak myslicie, to ten sam? :)

Autor:  Mac [ piątek, 6 lis 2015, 17:37 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

"Polskie orły ze swastyką na piersi" http://nowosci.com.pl/304240,Polskie-or ... iersi.html
Cytuj:
Dotychczas było o tym zupełnie cicho. O grze w niemieckich klubach tuż po wojnie postanowiono zapomnieć. Nie wspominają o tym żadne książki, zarówno wydane w PRL-u (np. „100 lat sportu na Kujawach i Pomorzu”), jak i w ostatnich latach (np. „Zapomniane pokolenia” Sławomira Wojciechowskiego). Co najwyżej były delikatne supozycje. To milczenie zdecydował się przerwać dopiero prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Informacje, które niebawem będzie publikował, zawdzięcza kwerendzie prasowej po tytułach ukazujących się w okupowanej Polsce.

- Już jesienią 1939 roku na terenach włączonych do okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie powstała piłkarska liga okręgowa złożona z drużyn wyłącznie niemieckich - mówi prof. Jastrzębski. - W 1942 roku, kiedy masowo wcielano Polaków do tzw. trzeciej grupy narodowościowej, w lidze pojawiły się dwie silne drużyny. Jedna z Bydgoszczy - Bromberger Sportgemeinschaft, druga z Torunia - Thorner Sportverein.

W składach tych zespołów spotkać można liczne nazwiska polskie, w wielu przypadkach zbieżne z nazwiskami piłkarzy, którzy grali w polskiej lidze czy to do 1939, czy też po 1945 roku. W ekipie Thorner SV grali m.in. Kamiński, Kowalski, Wierzelewski, Walendowski, Osmański. W drużynie Bromberger Sportgemeinschaft występowało stale trzech piłkarzy o polskich nazwiskach: Lubawy, Grajewski i Wachniewski.


Ja mysle ze ten Lubawi w SG Bromberg, to Bruno Lubawy z Polonii Bydgoszcz, ktory w latach 50tych byl sedzia pilkarskim a w latach 60tych trenerem Zawiszy II. :roll:

Autor:  Drzewol [ sobota, 7 lis 2015, 09:09 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Brunon Lubawy to jeden z najlepszych w regionie pomocników lat 30., przedwojenny gracz Polonii, przed wojną wielokrotnie występował w kadrze Pomorza. Po wojnie reprezentował barwy Brdy, to on był też, jak napisał Mac, trenerem w Zawiszy.
Czy w czasie wojny grał w niemieckiej drużynie? Całkiem prawdopodobne. Zjawisko takie, także w Bydgoszczy czy Toruniu, na pewno istniało, Jastrzębski nie odkrywa tu Ameryki. U Wojciechowskiego jest wprost napisane, że po wojnie powstała swoista "komisja weryfikacyjna", która miała rozpatrywać tego typu sprawy i decydować, czy tacy piłkarze będą mogli dalej kontynuować swoje "profesjonalne kariery" w Polsce Ludowej. Jeśli Lubawy grał w SG Bromberg, to znaczy, że po wojnie musiał pozytywnie przejść weryfikację.

Autor:  Mac [ sobota, 7 lis 2015, 10:55 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

W tym niemieckim artykule jest napisane ze zarowno w druzynie Rechsbahn SG jak i Kabelwerke, graja Volksdeutsche ktorzy w okresie miedzywojennym musieli nosic bialego orla. http://s8.postimg.org/9pi4vvmol/2bromberg1940.png

Autor:  Drzewol [ sobota, 7 lis 2015, 17:19 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Dobrze, że ten artykuł się pojawił, bo nasuwa mnie się mała dygresja odnośnie Kabelwerke.
W okresie międzywojennym powstało w Bydgoszczy kilka klubów przyzakładowych, które na starcie zyskały spory atut - mogły proponować dobrym graczom innych drużyn etaty. Proceder kaperowania, choć nielegalny i karany, był stosowany.
W przypadku dwóch graczy Polonii - chodzi o Lubawego i Schneidera - wyglądało to nieco inaczej. Obaj byli pracownikami Kabla i prezes firmy próbował "nakłonić" ich do gry w swojej drużynie. Wszystko się wydało i posypały się dyskwalifikacje. Dlaczego o tym piszę? Bo oba te nazwiska pojawiają się również w kontekście Kabelwerke. Nie trzeba się wiele zastanawiać nad rysującą się tu hipotezą dotyczącą postawy tej dwójki, zwłaszcza że okupant miał "dużo ciekawsze" metody nakłaniania tych pracowników Kabla niż lepsze stanowisko czy wyższe zarobki.

Autor:  Mac [ wtorek, 17 lis 2015, 14:43 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Pierwszym prezesem SG Bromberg zostal czlowiek o nazwisku Daniel....a pilkarz o takim samym nazwisku gral przed wojna w Polonii Bydgoszcz. :roll:

Autor:  Mac [ środa, 9 gru 2015, 11:46 ]
Tytuł:  Re: Pilka nozna w Bydgoszczy podczas okupacji

Tak patrze na sklad Polonii Bydgoszcz z 1931...

Obrazek

a takie nazwiska pojawiaja sie w skladzie SG Bromberg:

Lubawy
Paul Schneider
Stock

Jak to nie sa Bruno Lubawy, Pawel Sznajder i Feliks Stock..... :)


poza tym w SG Bromberg grali:
Mikulski
Grajewski
Drognitz
Hans Schneider
Swiatkowski
Zacharski (bramkarz)
Januschewski (bramkarz)
Schröder
Blank
Puppel
Skopowski
Modzel
Weber
Sinnig
Piederer/Fiederer?
Heinzmann (bramkarz)
Hochheim
Nerz
Uffhaus
Franke
Ellmann

A tu rezerwy SG Bromberg rozegraly mecz z Belgami ktorzy pracowali w DAG Bromberg. (2:1)
http://postimg.org/image/cznqye9wl/

Strona 1 z 3 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/