Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 19 kwie 2024, 23:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 8 paź 2013, 10:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
To że zagraniczne koncerny inwestują może i jest dobre bo masz pracę, i co dalej :?: Co z tego ma nasz kraj :?:
Piszesz że zakłady nie były w stanie konkurować jakością i technologiami. Właśnie że były w stanie, tylko niestety rozkradziony majątek przez cwaniaczków doprowadził do upadku tych firm.

W tym wątku chodzi o to, że taka reklama "naszego" przemysłu powinna być w innych dużych miastach Polski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 11:39 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
bunkier pisze:
Co z tego ma nasz kraj :?:
.


1000 (głównie młodych) osób w pośredniaku mniej? ;) Moża by długo wymieniać, ale to nie miejsce na to.

Co do twojego ostatniego zdania - w pełni się zgadzam, że reklamowanie Bydgoszczy w Bydgoszczy to jakaś paranoja. Bareja by tego nie wymyślił :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 11:47 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Lipek

Cytuj:
W czym problem?

Problem jest właśnie w tym , że nie widzisz żadnego problemu !

Cytuj:
Wy chyba chcielibyście cofnąć się o 40 lat.


O 40 lat nie , ale o 20 by się przydało.
Ile zabytków i zakładów pracy można by uratować w naszym mieście.

Widzisz otaczający Ciebie świat z perspektywy czubka własnego nosa !
Nie zauważyłeś , że komunistyczne molochy przemysłowe zastąpiono... kapitalistycznymi molochami handlowymi a dawnym pracownikom i kadrze technicznej zaproponowano zasiłki lub głodowe pensje na etatach kasjerów i portierów !

Nie zauważasz również zmian w charakterze tego miasta !
Stajemy się jednym , wielkim domem handlowym , bez znaczącego i liczącego się w świecie przemysłu !

Cytuj:
1000 (głównie młodych) osób w pośredniaku mniej? ;) Moża by długo wymieniać,


Wymieniaj ......

Swoją drogą ; ile powstało tych nowych miejsc pracy a ile już zlikwidowano ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 11:51 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Komuna z jakiegoś powodu padła. Skoro było tak dobrze to po co ludzie strajkowali...

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 11:57 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Krajan

Piszesz nie na temat !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 12:01 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Właśnie, że na temat. Odniosłem się do 'komunistycznych molochów'.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 12:12 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Chiny są najtańsze i każdy przegrywa z nimi konkurencje to może niech Bydgoszcz stanie sie wielkim chińskim marketem. Tylko kto i za co ma w nich kupować??? Pracownicy marketów? Pisałam o dobrych i bardzo dobrych bydgoskich firmach, które przestały istnieć bo były konkurencyjne dla pokrewnych korporacji. Nikt nie chce wracać do komuny ale nikt nie spodziewał się, że na końcu walki z ową komuną dostaniemy dziki kapitalizm. Mało tego ci co dobrze sobie radzili za komuny to teraz są na czele piramidy pokarmowej. Jedno co sie zmieniło to ci co byli bogaci sa jeszcze bogatsi a ci co byli biedni sa jeszcze biedniejsi. A Bydgoszcz... no cóż Sama Pesa to za mało aby powiedzieć, że Bydgoszcz ma większe gospodarcze znaczenie gospodarcze. Co się stało z tym miastem??? Wszystko na co na co nas stać to kretyńskie reklamy, w których nie wiadomo o co chodzi a dzieci uczą sie że "1+1 =3". KTO TO WYMYŚLA te głupoty, KTO ZA TO PŁACI???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 12:18 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
krajan

Tu masz odpowiedź ;

Cytuj:
Lidka napisała ;
Nikt nie chce wracać do komuny ale nikt nie spodziewał się, że na końcu walki z ową komuną dostaniemy dziki kapitalizm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 12:19 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Aero,

Ja piszę o zakładach produkcyjnych/usługowych, a Ty o galeriach handlowych, których rzeczywiście jest zbyt dużo i których osobiście nie trawię. Mamy w Bydgoszczy międzynarodowe zakłady z branży high-tech (Jabil, Atos, Alcatel), gdzie pracę znajdują ludzie z kwalifikacjami i wiedzą. Gdzie tu widzisz problem? Bo wcześniej upadł nierentowny zakład produkujący telefony stacjonarne, z poziomem organizacji wewnętrznej i technologią z lat 80?

W absurdalnym konflikcie między Toruniem a Bydgoszczą ta ostatnia bije sąsiada na głowę dzięki temu, że inwestorzy wolą lokować swoje pieniądze tutaj. Zamiast się z tego cieszyć, to jeszcze narzekacie.
Miasto musi się rozwijać, a Wy byście chyba chcieli zrobić z niego skansen. Nie każda fabryka i nie każda kamienica to bezcenne dobro kulturowe. Jedne upadają, aby mogły powstać inne. XIXw. kamienice czy fabryki, które teraz tak hołubicie, też powstawały często w miejscu wcześniejszych konstrukcji, które zburzono. To się nazywa postęp ;)
Poza tym w naszych warunkach ekonomicznych niemożliwym jest utrzymanie wszystkich starych obiektów w dobrej kondycji technicznej. Smutne to, ale prawdziwe.
Żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie podoba mi się lekceważący stosunek do zabytków prezentowany przez władze oraz stawianie koszmarnych konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych w miejsce zabytkowych budynków. Ale z drugiej strony trzeba się rozwijać, iść do przodu, a nie tkwić w rozpadającym się skansenie. Potrzebna jest zbalansowana polityka rozwoju z poszanowaniem dorobku historycznego, a z tym w Polsce jest bardzo ciężko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 12:49 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Lipek. Piszesz, że chcesz być dobrze zrozumiany ale sam nie chcesz zrozumieć innych. Mało tego piszesz "a Wy byście chyba chcieli zrobić z niego skansen" i kilka podobnych wywodów. A na jakiej podstawie twierdzisz co my byśmy chcieli. Kierujesz sie schematami i uogólnieniami. Tak nie prowadzi sie dyskusji. Lile masz lat, ile lat mieszkasz w Bydgoszczy, stałeś kiedyś w kolejce za śmietaną, masłem, mąką? To pytanie retoryczne i to nie jest zarzut. Tylko nie myśl, że już wszystko wiesz a szczególnie co ja chce albo myślę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 12:54 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Wyraziłem tutaj własne zdanie, jak ja widzę problem. Wyrobiłem je sobie na podstawie lektury Forum, m.in. tego wątku. Oczywiście jest ono subiektywne i wcale nie uważam, że mam monopol na rację. I zupełnie nie rozumiem absurdalnego pytania o stanie w kolejkach. Czego to ma niby dowodzić?
Moim zdaniem nie można za bardzo fetyszyzować wszystkiego, co stare. Tak samo jak nie można lekceważyć zabytkowej tkanki miasta i bezmyślnie ją niszczyć, aby postawić kolejny dyskont. Potrzeba jakiegoś wyważenia, którego na tym Forum często widzę zbyt mało. Ot, taka opinia postronnego czytelnika, z którą można się zgodzić lub nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 13:02 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
No właśnie w tym problem, że nie rozumiesz i na tym skończę tą dyskusję.
Czy jeszcze komuś przychodzą do głowy firmy, które zniknęły w ostatnim 20leciu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 13:05 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Jednak uważam, że z naszej dwójki to Ty nie rozumiesz współczesnego świata, ale to nie mój problem i nie ta dyskusja. Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 13:25 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
No cóż, co mam powiedzieć:) Oczywiście to Ty mnie znasz najlepiej i wiesz, że nie rozumiem współczesnego świata. Przestań osadzać ludzi, których nie znasz i nie rozumiesz. Nie rozmawiasz merytorycznie. A nawiasem mówiąc w wielu aspektach zgadzam sie z Tobą, nie napisałam jednak o tym, może trochę z przekory. Chodzi mi konkretnie o zrównoważony rozwój Bydgoszczy. Stare musi odejść ale to co przychodzi powinno być lepsze a nie tylko nowe. Pamietam to miasto kiedy było biedne ale coś znaczyło a teraz...ale to nie jest podstawa aby twierdzić że chcę żeby Bydgoszcz była skansenem PRL-u


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 13:40 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Również oceniłaś mnie pochopnie mówiąc, że "nic nie rozumiem". Pax między chrześcijany, jak mówi stare chińskie przysłowie. Jeżeli Cię uraziłem to przepraszam. Widzę, że generalnie się zgadzamy :):) Po prostu z pewnymi faktami i zmianami trzeba się pogodzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 13:46 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Generalnie to ja zawsze ze wszystkim sie zgadzam:) A komuchów i tak nie lubię, nawet tych kapitalistycznych :) Chyba na starość anarchistką sie stałam. PAX a nawet AMEN :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 20:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Lipek potwierdza niektórymi tezami teorię, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czyli, że subiektywne odczucia potrafią położyć się zaćmą na zdolności obiektywnej oceny.
Jak się trafiło do oazy, to nie znaczy, że pustynia nie istnieje. Jest w Bydgoszczy bardzo wiele przypadków, gdzie zakłady poznikały przez samo zawłaszczenie rynków, a nie nieudolność firm i przez pazerność decydujących o ich zbyciu koncernom (to ci co chapnęli tuż przed tym największe udziały). Najpierw w tym kraju była chora w większości przypadków prywatyzacja, która nic nie dała państwu, bo jakieś spółki pracownicze i biznesmeni zza krzaka kupowali zakłady. Działo się to często tak, że zakładano spółkę sprzedażową. Przejmowała ona całą produkcję po kosztach lub niżej. Za różnicę w stosunku do ceny sprzedaży spłacano ustaloną niską cenę firmy. Jak już ją w ten sposób przejęto, to pojawiali się koncernowi łowcy jeleni i mówili, że dadzą kilka lub naście razy więcej niż wynosił wkład. To i tak były grosze. Grosze za rynek. Ta cała procedura była nielegalna. I tak mądra jak gruba kreska. I co z tego. Tak unicestwiono ogromną ilość firm. Bo tu i tam kilku ludzi chciało skasować na wygodne życie i namówili resztę. Często w efekcie firmy poszły w nicość. Mijał okres ochronny i przychodził faks o zaprzestaniu działalności. Chodziło tylko o rynek. Nikt już tego nie rozliczy, chyba że historycy ekonomii za 50 lat to obśmieją lub zapłaczą nad tym absurdem.
A temat Zachemu, to nie wyjątek, lecz kwintesencja nieudolności stanowienia prawa i sprawowania władzy w Polsce. Po doświadczeniach tylu likwidacji bydgoskich firm i latach na przemyślenie prawie żadnego echa nie było w mediach i nikt nie zapytał stanowczym głosem z trzymających władzę lokalną (czy trzymających się…) o jakie racje tu chodziło. Czasem wyobrażam sobie co czekałoby tych, co to zrobili i tych co do tego dopuścili w czasach, za którymi nie tęsknię.
Jednocześnie zafundowano Polakom nowy system oświatowy oparty na likwidacji szkolnictwa zawodowego. Przez 25 lat nikt nie zauważył tego absurdu, bo tak zwani politycy zajmują się czymś innym. Zatem Polak nie stworzy biznesu konkurencyjnego dla Niemca czy Chińczyka, bo go tego nie uczą. A koncerny kupiły sobie rynek i postawiły markety, hurtownie i centra logistyczne. Jako tzw. uczące się organizacje stworzyły własne systemy szkoleniowe oparte na ścisłej kontroli i reglamentacji dostępu do wiedzy i cieszą się z tego raju błogiej nieświadomości pełnego tanich rąk do pracy. Sprawy poszły tak daleko, że nadwyżki tych wolnych rąk same się eksportują. Tylko kilkadziesiąt euro w przyuczenie i kombinezon trzeba zainwestować. No i w drogi, bo surowiec trzeba dowieźć i towar wywieźć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 paź 2013, 20:37 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Przerażające jest to, że nie tylko w Bydgoszczy tak sie dzieje. Nie wiem jakie wałki działy się i dzieją ale gołym okiem widać, że coś jest tu nie tak. Te durne plakaty stały sie pretekstem do mówienia głośno, że ktoś sobie z nas kpi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 9 paź 2013, 11:37 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Hrab napisał :

Cytuj:
Lipek potwierdza niektórymi tezami teorię, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czyli, że subiektywne odczucia potrafią położyć się zaćmą na zdolności obiektywnej oceny.
Jak się trafiło do oazy, to nie znaczy, że pustynia nie istnieje. Jest w Bydgoszczy bardzo wiele przypadków, gdzie zakłady poznikały przez samo zawłaszczenie rynków, a nie nieudolność firm i przez pazerność decydujących o ich zbyciu koncernom (to ci co chapnęli tuż przed tym największe udziały).


Lipek

Przemyśl to sobie :idea:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 paź 2013, 11:52 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
To, czyli co? Że każda opinia jest subiektywna? Prawda stara jak świat; zresztą od początku zaznaczałem, że piszę z mojego punktu widzenia. Monopolu na prawdę nikt jeszcze nie posiadł (na szczęście :ang ).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group