Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 12:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 22 lut 2015, 16:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Znajdująca się obok przepławki pochylnia dla tratew miała ciekawy mechanizm napędzający zastawkę spiętrzającą wodę, która w odpowiednim momencie była kładziona w poziomie umożliwiając przepływ tratew. Wtedy zaczynała się „niezła jazda”, którą widać na filmie.
Ciekawe do kiedy działała ta pochylnia zaprojektowana w 1887 roku. Słyszałem, że tratwy pływały też po wojnie przez inny próg – zasypany kanał ulgowy powyżej tego spiętrzenia znanego z pocztówek.
Na filmie właściwie dość trudno jest upewnić się (z powodu jakości nagrania), którędy one płyną.


Załączniki:
Pochylnia.JPG
Pochylnia.JPG [ 58.32 KiB | Przeglądany 4615 razy ]
poch.JPG
poch.JPG [ 51.88 KiB | Przeglądany 4615 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 lut 2015, 20:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 20 maja 2011, 07:38
Posty: 287
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jaz na okolu. bardzo ciekawe spiętrzenie wody. Fakt woda sama w sobie ma nieciekawy kolor i w życiu bym się ma nie wykąpał, zastanawiałem się nawet czy ręce doń wkładać przepływając tamtędy. Niezapomniany kolor wody ni to zielony ni niebieski trudno powiedzieć, dodatkowo muł i smrodek. Tego typu spiętrzeń jak w okolu powinno chyba być więcej żeby ruszyć troszkę tę rzekę. Pamiętam swego czasu podobny smrodek nad Kanałem Bydgoskim.

Jaz Okole (niestety mam tylko widok w stronę Bydgoszczy):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 23 lut 2015, 13:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Ten jaz spiętrzył wodę na wysokość 2 m przed elektrownią w Samociążku, żeby zachować jako taki stan wody w Koronowie. Inaczej cała woda z Koronowa spłynęłaby po wybudowaniu tamy i po Brdzie zostałby bagnisty rów. Poniżej jazu do Brdy włączono szlak tratew - niebieskie kreski - biegnący (od zbudowania tamy w Pieczyskach) Zalewem Koronowskim i Kanałem Lateralnym, a na końcu pochylnią z torowiskiem. Można było teoretycznie koryto rzeki w Koronowie całkiem osuszyć lub zostawić mały wybetonowany kanał na środku, albo schować go w betonowej rurze.
Na Wdzie takie właśnie praktyki zastosowano, Myślę, że przyczyną zachowania rzeki w Koronowie było podłączenie do niej kanalizacji deszczowej i ściekowej i nie było innej koncepcji co z tymi ściekami zrobić.
Ciekawe, czy problem ścieków jest już do końca rozwiązany.


Załączniki:
jaz.JPG
jaz.JPG [ 194.35 KiB | Przeglądany 4589 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 lut 2015, 10:11 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Parę lat temu chyba WSG przygotowało raport na temat mocnych i słabych stron Koronowa. Jako podstawowy problem wskazano wysoki poziom bezrobocia wśród mieszkańców oraz fakt, iż znaczna ilość mieszkańców starej części miasta żyje na garnuszku MOPSu. Kto bywa w okolicy budynku cukierni Żmudziejewskich w bok od Rynku, to wie o co chodzi ;) Rewitalizacja okolic starej młynówki zakończyłaby się tak, jak u nas fragmentu Starego Kanału. Dochodzi jeszcze problem podobny do tego z naszymi śluzami: za część obiektów związanych z gospodarką wodną odpowiada spółka Elektrownie Wodne Koronowo, a to też może ograniczyć działalność gminy w tym zakresie.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 lut 2015, 17:46 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Wrzucę parę fotek od siebie, ale najpierw "parę groszy" - myślę, że dobrze jest przypomnieć sobie historię budowy Zalewu opisaną na wspominanym już na forum blogu:
http://ambrozewski.bloog.pl/id,32948769 ... aid=61469a
Rozważając o przebiegu Brdy przez Koronowo, trzeba zauważyć, iż nie odgrywała ona żadnej roli dla budowniczych Zalewu. Zapora w Pieczyskach miała odpowiednio spiętrzyć poziom wody, która następnie poprzez Jeziora Lipkusz i Białe połączone przekopami trafić miała do kanału roboczego zasilającego elektrownię w Samociążku. Odcinek ten przejął też funkcję żeglowną dawnej Brdy, stąd też usytuowanie przeprawy dla łodzi. Wspomniany kanał w Samociązku pomiędzy jazem awaryjnym i elektrownią służyć miał wyłącznie elektrowni, a nie żegludze. O migracji ryb raczej nikt w drugiej połowie lat 50tych nie myślał. Elektrownię w Smukale budował kto inny i w innych czasach...

Jaz na Okolu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ślad po przeprawie dla łodzi:
Obrazek
Obrazek

Elektrownia wodna Tryszczyn:
Obrazek
Obrazek

Miejsce dawnej przeprawy mostowej Bożenkowo - Łącznica:
Obrazek

Jaz awaryjny na początku kanału dostarczającego wodę do elektrowni w Samociążku:
Obrazek

Zamek wodny w Samociążku:
Obrazek

Elektrownia Samociążek:
Obrazek

Most nad kanałem łączącym Jeziora Lipkusz i Białe:
Obrazek

Zapora w Pieczyskach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 9 mar 2015, 19:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zbliżająca się rzeka do Rudzkiego Mostu, płynie w swoistym wąwozie i przypomina wyglądem Brdę na Piaskach.
Zdjęcie pierwsze - Brda płynie z prawej w lewą, na drugim podobnie - jeszcze 20 metrów i wpłynie pod most w RM. (Oba zdjęcia zrobione z drogi na Cekcyn.)


Załączniki:
RM1.JPG
RM1.JPG [ 108.41 KiB | Przeglądany 4462 razy ]
RM2.JPG
RM2.JPG [ 109.67 KiB | Przeglądany 4462 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 11 cze 2015, 20:10 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 20:33
Posty: 165
Brda na wysokości Gościeradza.


Załączniki:
Komentarz: Brda na wysokości Gościeradza
Gościeradz.JPG
Gościeradz.JPG [ 120.33 KiB | Przeglądany 4229 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 19 gru 2015, 17:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Szukałem na forum tematu o elektrowni w Samociążku. Nie znalazłem, pewnie go nie ma.
Mam zdjęcie od kolegi, zrobione tuż po wojnie. Zanim zaczęto budować elektrownię, najpierw robiono odwierty, żeby zbadać grunt. Na zdjęciu widzimy brygadę pracowników wieży.
Z drugiej strony zdjęcia jest opis: " Od lewej: Edwin Tomczak, Jan Szymczuch. Chłopcy: mniejszy - Heniu Tomczak, oraz Janusz Gogoliński." ( Dodam, że zdjęcie przyniósł mi syn 'wyższego' chłopca. )


Załączniki:
Samociążek.JPG
Samociążek.JPG [ 63.12 KiB | Przeglądany 3995 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 maja 2016, 13:28 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
W majowe weekendy miałem okazję uczestniczyć w festynach organizowanych przez okolicznych i miejscowych wodniaków. Dowiedziałem się od nich , że podobno zapora w Koronowie p r z e c i e k a !
Jeśli to prawda, to zaczyna się realizować czarna wizja dot. tej właśnie zapory przewidywana już dawno temu ! Wieloletnie, ogromne zaniedbania mogą urzeczywistnić czarny scenariusz dot. również naszego miasta.
Brakuje jeszcze awarii na zaporze we Włocławku !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 lip 2016, 08:35 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Przeciekanie tamy w Pieczyskach to nic nowego, od początku jej powstania są z tym problemy wynikające z zastosowania niewłaściwej technologii budowy. W tym wątku linkowałem blog jednego z budowniczych tamy, jest tam sporo o tej kwestii.
Zresztą ciągle coś przy tamie jest grzebane.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 lip 2016, 21:44 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Nasuwa mi się powiedzenie:
Coś w tamie piszczy.
:D

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group