Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 09:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 9 lut 2012, 00:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
lisiogonek pisze:
…… A wracając do Kanału zawsze ciekawiło mnie co to jest śluza workowa i jak ona wyglądała :)……


Istniejąca do roku 1822 śluza miejska była konstrukcja drewnianą, posiadała zbyt małe rozmiary w stosunku do gabarytów ówcześnie używanych jednostek.
Jej lokalizacja, na połączeniu Brdy, wylotu kanału i jazu ulgowego Młynówki, była przyczyną problemów żeglugowych ze względu na występujące tam wiry
i silne prądy (wypadki), jak również małą ilość miejsca na manewry i postoje w oczekiwaniu na śluzowanie, czy to na Brdzie, czy też u wejścia do kanału.


Niedogodności te usiłowano rozwiązać budując nową śluzę i ze względu na specyficzne warunki, nadając jej nigdzie indziej nie spotykany kształt trapezu,
z dwoma parami wrót umieszczonymi na jednej ścianie komory.
Nowa konstrukcja została przesunięta w górę rzeki, w stosunku do poprzedniczki i wykonana z cegły. Budowa prowadzona była w latach 1882/1884.


Obrazek

Obrazek

- rysunki: http://architekturmuseum.ub.tu-berlin.de/


Jak się okazało w eksploatacji, nowa śluza wyróżniała się jedynie powiększonymi rozmiarami i trwałym materiałem z którego była wykonana.
Pozostałe problemy, głównie żeglugowo-manewrowe pozostały, a nawet wzrosły, gdyż statki i barki trzeba było wprowadzać do śluzy tyłem,
co wiązało się z uprzednim ich obracaniem.


Obrazek

Obrazek


Śluza miejska w formie trapezu funkcjonowała do 1913 roku, kiedy to zastąpiono ją nową konstrukcją. Stary basen został zasypany,
wrota zamurowane i tworzy on skwerek przed obecnie używaną śluzą.
W ramach planowanej, w tym roku, rewitalizacji bulwarów stara konstrukcja ma być odsłonięta i wyeksponowana.


Obrazek

Obrazek


.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 lut 2012, 09:28 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Bardzo dobre opracowanie :).
Może warto dodać, że budowa nowej śluzy wynikała z przebudowy kanału, tj. przekopania nowego kanału (wzdłuż ul.Bronikowskiego). Stary kanał przestał być używany do żeglugi i znikł problem tego "ostrego skrętu" przy przejściu z Brdy do Kanału (i odwrotnie).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 lut 2012, 09:35 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Na temat tej śluzy jest już trochę informacji w tym wątku viewtopic.php?f=31&t=1159


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 lut 2012, 11:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
Ja spotkałem się z nazwą śluza nożycowa.

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 lut 2012, 17:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dzięki tym stary zdjęciom, robiąc porównania, widać że przebudowa śluzy była sporym wyzwaniem, jak na tamte czasy... W muzeum kanału jest takie oto ujęcie tej śluzy.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 lut 2012, 19:49 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Bardzo dziękuję za tak dokładne wyjaśnienie :) Pomyślałem sobie że obecny kształt doliny Brdy w tym miejscu niewiele przypomina ten sprzed czasów budowy Kanału Bydgoskiego ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 lut 2012, 08:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
No to, żeby jeszcze bardziej pokazać te różnice, dorzucę fotkę porównawczą którą w podobnej sprawie dałem nie dawno na ssc.
Na czerwono zaznaczone są dolne wrota starej śluzy i linii brzegowej. Żółtym kolorem pokazana jest lokalizacja (mniej więcej) obecnego domku 'obsługi śluzy'. Czerwonym, dawnego.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 13 mar 2012, 08:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W wątku o Placu Teatralnym, jest sporo mowy o miejscu, o którym jest ten wątek. Rzecz dotyczy 'ewolucji' przy budowie kolejnych śluz. A więc zanim powstała sluza trapezowa, a po niej 'nowa' obecna, istniały tam jeszcze wcześniejsze śluzy, drewniane... W 'międzyczasie', budowano pierwszą śluzę murowaną...

Robert Grochowski pisze:
Po fiasku z budową murowanej śluzy pomiędzy ulicami Marszałka Focha i Obrońców Bydgoszczy odbudowano starą, drewnianą śluzę ,,miejską", która służyła do 1884 roku.
Budowa śluzy ,,workowej" miała miejsce w latach 1882 – 1884.
Znacznie więcej informacji będzie w moim artykule. ;)


Porównanie miejsca śluzy (drewnianej) na starej mapie, do stanu obecnego tego miejsca, wskazuje, że była równoległa do ul Marcinkowskiego. Jej położenie wychodzi mniej więcej, pod obecnymi mostami. Za odnośniki (żółta przerywana linia) posłużyło wejście do kanału i linia ul. Focha.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 30 mar 2013, 08:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na stronach Gazety Pomorskiej są 'wizki' pokazujące widok po planowanym 'odsłonięciu' tej śluzy.
To jedna z nich:

Obrazek

Zastanawiam się, czy brama zachodnia nie powinna być nieco mniejsza od wschodniej, (wyżej jej dół). Natomiast dolna część bramy wschodniej, osadzona nieco niżej. Różnice te, bardziej by przypominały o innym poziomie wody, przy każdej z nich.
Mogło to by wyglądać mniej więcej tak:

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 1 kwie 2013, 13:04 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Pomysł Bydziaka jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny:) A czy przewiduje się odkopanie wnętrza śluzy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 3 kwie 2013, 20:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 19:17
Posty: 93
Część zostanie odkopana, powstanie również kładka widokowa nad tą odkopaną częścią - coś w deseń tej szklanej przy Kanale Bydgoskim


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 sie 2013, 20:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dzisiejszy spacerek w omawianym tu miejscu.

1 Nieco odsłonięty fragment zachodniego muru starej śluzy.
2 Zarys jej środka, miedzy dawnymi bramami.
3 Widok krawędzi, (z lewej), na której mają się pojawić 'nowe bramy' śluzy.


Załączniki:
wor13.JPG
wor13.JPG [ 128.71 KiB | Przeglądany 18502 razy ]
wor12.JPG
wor12.JPG [ 134.64 KiB | Przeglądany 18502 razy ]
wor11.JPG
wor11.JPG [ 145.4 KiB | Przeglądany 18502 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 sie 2013, 16:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Warto zajrzeć i zobaczyć kolejną wizualizację.

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... 62514.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 sie 2013, 18:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Zajrzałem. Wygląda tak samo, jak kilka wpisów wyżej. Myślałem, że poprawili (zmniejszyli) wrota zachodnie, mniej więcej tak jak sugerowałem. Próg pod nimi skierowany był swą widoczną krawędzią do wewnątrz śluzy. Kopary rozwalające obecny mur, przy okazji zapewne zniszczą ten próg, bo jego 'druga strona' może nie zostać zauważona. Na razie 'dziura' jest po stronie bramy wschodniej.


Załączniki:
gruzy.JPG
gruzy.JPG [ 93.72 KiB | Przeglądany 18402 razy ]
Komentarz: Tak mniej więcej może wyglądać próg przy bramie zachodniej.
próg bramy śluzy.JPG
próg bramy śluzy.JPG [ 40.71 KiB | Przeglądany 18402 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 sie 2013, 19:04 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Spokojnie Bydziaku. Firma wykonująca prace przy śluzie to specjaliści od budownictwa wodnego. Od wielu lat wykonują prace przy śluzach na Kanale Bydgoskim. Mają wiedzę i doświadczenie. Nie ma mowy o żadnym niszczeniu oryginalnej substancji zabytkowej.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 sie 2013, 19:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ No to uspokoiłeś mnie. :D
Powiększony fragment rysunku z pierwszego wpisu wskazuje, że próg (na czerwono) sporo sięgał w głąb śluzy. (W odniesieniu do planowanego odsłanianego kawałka) A i bramy (granatowe), były dosyć 'daleko' od obecnej krawędzi muru (na zielono). Wychodzi na to, że nowe bramy (atrapy) nie będą, w mniej więcej tych samych miejscach.


Załączniki:
brama zachodnia.JPG
brama zachodnia.JPG [ 46.13 KiB | Przeglądany 18392 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 sie 2013, 16:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przechodząc dzisiaj w pobliżu, pstryknąłem fotkę 'drugiej dziury'. :D


Załączniki:
Komentarz: Szykowanie miejsc dla symbolicznych bram dawnej śluzy.
trapezowa.JPG
trapezowa.JPG [ 93.13 KiB | Przeglądany 18241 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 26 sie 2013, 15:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Zaczyna wyglądać nieźle :):) Szczególnie mając na względzie destrukcję ulicy Grottgera :):) Ot dziwny kraj, z jednej strony bezmyślnie niszczą, a z drugiej.... :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 sie 2013, 18:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
MWS pisze:
(...)
Obrazek
(...)
[/quote]
^^^ Rysunek uświadamia jaka trudna była przebudowa tego miejsca. Nowa trapezowa śluza, została zbudowana w starym korycie Brdy. Jednocześnie rzekę popchnięto nieco na zachód.
Podobnie, wielkie zmiany w tym miejscu, nastały w czasie rezygnacji z rozwiązania 'workowego' i budowy nowej śluzy. Koryto rzeki znów przesunięto w zachodnią stronę, a nowa śluza częściowo powstała również w niedawnym korycie Brdy. Tak wyglądały te zmiany na mapie.


Załączniki:
Komentarz: Fragment większej, krążącej w necie mapy.
przekop 2.JPG
przekop 2.JPG [ 190.6 KiB | Przeglądany 18090 razy ]
Komentarz: Patrząc na tą znaną starą pocztówkę, nawet nie zastanawiałem się, że obecna grobla przebiega w dawnym korycie rzeki.Czerwone koło pokazuje górną bramę śluzy workowej.
grobla.JPG
grobla.JPG [ 48.97 KiB | Przeglądany 18090 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 wrz 2013, 06:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Od jakiegoś czasu ta śluza 'chodziła mi po głowie'. Miałem zamiar wybrać się nad stary kanał i zrobić odpowiednie zdjęcia, do 'zbudowania' obrazka śluzy trapezowej. No ale jakoś nie mogłem się tam wybrać. Ale ze dwa tygodnie temu zauważyłem dwa takie zdjęcia, w miarę nadające się do mojego pomysłu. I tak powstał ten obrazek. Chodziło mi o ulżenie wyobraźni i 'zobaczenia' tego miejsca od strony północnej. Pominąłem niektóre elementy otoczenia widoczne na jednych starych pocztówkach, a na innych nie, lub mniej... Np. latarnie miedzy bramami, czy budkę, chyba obsługi śluzy...
I tak to wyszło. :D


Załączniki:
Komentarz: Przypuszczalny widok od strony północnej.
Śluza trapezowa.JPG
Śluza trapezowa.JPG [ 57.35 KiB | Przeglądany 18030 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group