Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=101&t=3786
Strona 1 z 1

Autor:  lisiogonek [ piątek, 6 sty 2012, 23:05 ]
Tytuł:  Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

Niedawno miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu w WOK Łochowo z panem Włodzimierzem Sobeckim, autorem książki "Bydgoszcz-Bromberg część II". Abstrahując od bardzo ciekawych tematów poruszanych na tym spotkaniu: w tej książce zamieszczona jest kopia mapy z 1774r . Mapa przedstawia okolice od Bydgoszczy na wschodzie po Białośliwie na zachodzie. Głównym obiektem jest dolina bydgosko-nakielska z uwzględnieniem swieżo wybudowanych kanałów : Bydgoskiego i Noteckiego. Co bardzo ciekawe Kanał Notecki ma rozwidlone ujście. Zapewne po przebudowie kanału w 1878r rozwidlone ujście zamienione zostało na obecne. Na mapach Googla dopatrzyłem się śladów po lewym ramieniu tego dawnego kanału. Prawe jest chyba raczej niewidoczne nawet ze satelity...

Obrazek

Autor:  krajan [ sobota, 7 sty 2012, 14:44 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

A czy ktoś może zna historię przeprawy nad kanałem noteckim? Jest nasyp, z tego co pamiętam chyba nawet asfalt. Przy samym ujściu do kanału bydgoskiego.

Autor:  Hrab [ sobota, 7 sty 2012, 18:27 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

W tym wątku http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=71&t=1101Mac napisał kilka informacji o obu mostach:
Cytuj:
Ten most stal zaraz obok na Kanale Górnonoteckim. We wrześniu 1939 most który tam stal został wysadzony przez wycofujących się żołnierzy z Przedmościa Bydgoskiego. I gdzieś w tej okolicy dywersanci niemieccy ostrzelali te oddziały. Na Kanale Górnonoteckim stal jeszcze w latach 80tych drewniany most, który był zamknięty dla ruchu ponieważ groził zawaleniem się. W latach 90tych postawiono w jego miejscu właśnie ten most na zdjęciu. Na początku tego wieku przeniesiono go w miejsce tego wysadzonego. W XVIII/XIX wieku w tym miejscu była przeprawa promowa.

Autor:  Mac [ sobota, 7 sty 2012, 22:13 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

@lisiogonek
Moglbys moze wstawic kopie tej mapki? Bardzo sie interesuje tymi okolicami.

Autor:  lisiogonek [ sobota, 7 sty 2012, 23:38 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

Skontaktuję się z Autorem książki czy jest to możliwe i jeśli nie będzie przeszkód natury formalno-prawnej to zamieszczę kopię mapy która jest w tej arcyciekawej publikacji :)

Swoją drogą w tejże książce znalazłem potwierdzenie wielu informacji : np. o szlaku bursztynowym w okolicach Turu, Łochowa i Lisiego Ogona; licznych znaleziskach archeologicznych w okolicach brzegu dawnej Pra-Wisły ; historii osadnictwa ściśle związanej z przybyszami z Niemiec; historii powstania miejscowości Lisi Ogon (której notabene jestem obecnie mieszkańcem :) ). Takich tematów jest co niemiara i nie sposób tu wszystkich wymienić :)

Autor:  Mac [ sobota, 7 sty 2012, 23:58 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

Mnie by interesowalo najbardziej osadnictwo Niemieckie w tym rejonie i historia Lisiego Ogona, tak ze byl bym wdzieczny za kazda informacje. Polowe dziecinstwa spedzilem na Pradach i w tych okolicach. :)

Autor:  lisiogonek [ niedziela, 8 sty 2012, 00:12 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

Jeśli możesz podjechać do Łochowa do biblioteki publicznej, to będziesz mógł szczegółowo zapoznać się się zarówno z mapką jak i całą książką - przypomniało mi się teraz że parę egzemplarzy po spotkaniu Autor przekazał dla Biblioteki Publicznej przy WOK Łochowo :)

Autor:  Mac [ niedziela, 8 sty 2012, 09:15 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

Ja niestety mieszkam za granica i ostatnio rzadko bywam w Polsce. :) Tak na marginesie, ostanio znalazlem informacje ze pierwszy z pewnej rodziny niemieckiej osiedlil sie na Pradach w 1830 (nauczyciel), jego potomkowie wyemigrowali na poczatku lat 1980tych do Niemiec. Byli ostatnimi Niemcami z koloni Prady (nad stawem). Wiekszosc z tych osadnikow opuscila Prady w 1945.

Cytuj:
Na przełomie 1796/1797 osiem niemieckich rodzin osadników ze Szwabii, założyło kolonię nad dzisiejszym stawem,

Autor:  Hrab [ piątek, 30 sty 2015, 18:14 ]
Tytuł:  Re: Dawne rozdwojone ujście Kanału Górnonoteckiego

Wątek o mostach w tym miejscu: viewtopic.php?f=103&t=7083

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/