Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest niedziela, 22 paź 2017, 05:41

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
Gość
Awatar użytkownika

^^^ Czy z opisu wynika, że te tablice wrzucono, (uroczyście?), do śluzy?

Gość

Umieszczono ja w (nie wiem jak to fachowo nazwac po polsku) w tym "murze" :) pod "gornymi wrotami" sluzy.
https://de.wikipedia.org/wiki/Drempel_(Wasserbau) (copy and past bo nie wchodzi koncowy zawias)

Gość
Awatar użytkownika

Górne wrota śluz nakielskich w tamtym czasie, były zapewne dwu skrzydłowe i mogły wyglądać tak jak te poniżej. Czyli ""w tym "murze" , pod "górnymi wrotami" śluzy"", może oznaczać, że w progu. Ale skoro to była tablica, to może nie tyle zalano ją np. betonem w progu, co może umocowano do progu... Tylko z której strony? :shock:

Załączniki:
brama górna.JPG
brama górna.JPG [ 84.45 KiB | Przeglądany 252 razy ]

Gość

Ona chyba raczej jest w srodku tego progu.

Gość
Awatar użytkownika

Nie byłem przy nakielskich śluzach, ale z tego co wiem, to obecne ich 'górne bramy', są jednoskrzydłowe, - opuszczane podobnie jak np. w naszej śluzie miejskiej. Oznacza to, że tam, (nie wiem kiedy), w czasie wymiany systemu bram, musiano przynajmniej skuć część progu. Więc jeśli 'tablica' była w nim umieszczona dosyć płytko, to mogła w czasie remontu być wyciągnięta, albo uszkodzona. :?:

Gość
Awatar użytkownika

A jeśli nowa śluza jest szersza, to mogli zrobić cały nowy próg, rozwalając wcześniej stary i z gruzem wywalić tablicę, nie wiedząc o niej.

Gość
Awatar użytkownika

Trzy lata temu, na tej podstronie, viewtopic.php?f=101&t=5431&start=140 (w jej połowie), po spojrzeniu na mapę zadałem pytanie, dlaczego szlak kanału ma akurat taki przebieg.
Pisałem wtedy np:
BYDZIAK 1958 pisze:

(...)
Potem, w okolicy Pawłówka, zorientowano się (?) i zmieniono 'ukos' kierując budowę lekko w stronę południową? (...)

Dzisiaj natrafiłem na podobnego rodzaju ciekawostkę. Otóż okazuje się, że od tego wspomnianego wyżej punktu, planowane było zbudowanie całkowicie nowego odcinaka kanału o lepszych parametrach żeglugowych. Miał być przerzucony akweduktem nad Brdą , (miejsce w zielonym kole) i poprowadzony po północnej stronie miasta, zetknąć się miał z Wisłą w rejonie Wyszogrodu.
Poniżej mapka i pod nią lekko powiększony jej fragment z zaznaczonym na czerwono nowym kanałem i na żółto 'starym'...
http://popierambydgoszcz.pl/2017/09/for ... bydgoskim/

Załączniki:
kanał 3.JPG
kanał 3.JPG [ 104.7 KiB | Przeglądany 58 razy ]
akwedukt.JPG
akwedukt.JPG [ 51.28 KiB | Przeglądany 58 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]